ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Γεια σας!Προκειται να επισκεφθω την νεα υορκη σε λιγο καιρο και θα ηθελα να σας ρωτησω ποια ειναι τα αξιοθεατα που πρεπει να δω?Θα μεινω για περιπου 25 μερες και θα ηθελα να κανονισω το προγραμμα μου.

Ευχαριστω, Ηλιας.
Γεια σου Ηλία. Ψάξε στο φορουμ θα βρείς άπειρες συμβουλές και ιστορίες, ειδικά για ΝΥ. Καλό ταξίδι να έχεις!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια. Όπως τα λέει ο @arabickostas. Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις αν καταρχήν ψαχτείς μόνο σου στο φόρουμ. Διάβασε από αυτά τα θέματα
http://www.travelstories.gr/community/forums/Βόρεια-Αμερική.20/?prefix_id=467
και από αυτές τις ιστορίες
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Βόρεια-Αμερική.60/?prefix_id=467
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα παιδια! Θα παω το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό συγκεκριμένα στην Νέα Υόρκη και θελω βοήθεια!!! Καταρχην ειναι καλυτερα να παω (στον νονό μου) και να παω οπουδήποτε για ψώνια πχ μόνη μου;; Ή να περιμενω ακομα δυο χρόνια για να γίνω φοιτήτρια να παω Χριστούγεννα και με παρέα;
Καταδευτερον προφανως θα διαλέξω με στάση όποτε οποίος εχει εμπειρίες αν μπορεί να μου πει τι πρεπει να κανω γιατι απευθείας ειναι πολλα τα λεφτά
Και κατα τρίτον και τελευταίο πείτε μου εμπειρίες οποίος εχει πάει μόνος του
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλησπέρα παιδια! Θα παω το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό συγκεκριμένα στην Νέα Υόρκη και θελω βοήθεια!!! Καταρχην ειναι καλυτερα να παω (στον νονό μου) και να παω οπουδήποτε για ψώνια πχ μόνη μου;; Ή να περιμενω ακομα δυο χρόνια για να γίνω φοιτήτρια να παω Χριστούγεννα και με παρέα;
Καταδευτερον προφανως θα διαλέξω με στάση όποτε οποίος εχει εμπειρίες αν μπορεί να μου πει τι πρεπει να κανω γιατι απευθείας ειναι πολλα τα λεφτά
Και κατα τρίτον και τελευταίο πείτε μου εμπειρίες οποίος εχει πάει μόνος του
Αν το οικονομικό είναι ένας από τους παράγοντες τότε πηγαίνετε τώρα που μπορείτε να μείνετε σε δικό σας. Η Νέα Υόρκη έχει πολύ ακριβή διαμονή. Ακόμα και σε χόστελ να πάτε είναι απίθανο να δώσετε λιγότερο από 40 δολλάρια το βράδυ, που αναλογικά σε σχέση με τους κύριους προορισμούς της ευρώπης είναι αρκετά υψηλό το ποσό. Επίσης, είναι μια περίοδος που λόγω της κατολίσθησης της τιμής του πετρελαίου, τα αεροπορικά έιναι στα καλύτερά τους. Από την άλλη όμως, το Μεγάλο Μήλο είναι τεράστιο και έχει τόσα να δεις και θα είναι δύσκολο για έναν άπειρο ταξιδιώτη να τη γνωρίσει και να μην της μείνει άχτι.
Στο κάτω κάτω. Πηγαίνετε τώρα. Χαρείτε την. Γνωρίστε την και αν σας κάτσει και θέλετε πάτε και αργότερα.
Είναι μια πανέμορφη πόλη. Είναι η μητρόπολη του σύγχρονου δυτικού κόσμου. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αν το οικονομικό είναι ένας από τους παράγοντες τότε πηγαίνετε τώρα που μπορείτε να μείνετε σε δικό σας. Η Νέα Υόρκη έχει πολύ ακριβή διαμονή. Ακόμα και σε χόστελ να πάτε είναι απίθανο να δώσετε λιγότερο από 40 δολλάρια το βράδυ, που αναλογικά σε σχέση με τους κύριους προορισμούς της ευρώπης είναι αρκετά υψηλό το ποσό. Επίσης, είναι μια περίοδος που λόγω της κατολίσθησης της τιμής του πετρελαίου, τα αεροπορικά έιναι στα καλύτερά τους. Από την άλλη όμως, το Μεγάλο Μήλο είναι τεράστιο και έχει τόσα να δεις και θα είναι δύσκολο για έναν άπειρο ταξιδιώτη να τη γνωρίσει και να μην της μείνει άχτι.
Στο κάτω κάτω. Πηγαίνετε τώρα. Χαρείτε την. Γνωρίστε την και αν σας κάτσει και θέλετε πάτε και αργότερα.
Είναι μια πανέμορφη πόλη. Είναι η μητρόπολη του σύγχρονου δυτικού κόσμου. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.
Ναι αυτο σκέφτηκα να παω να το χαρώ και αργότερα θα ξανα παω, γιατι να περιμενω 2 χρόνια για ενα απο τα μεγαλύτερα όνειρα μου; Το μονο που με προβληματίζει ειναι οτι θα παω βόλτες μόνη μου επειδη ο νονός μου δουλεύει και η νονά μου εχει τα παιδια (οχι παντα βέβαια αλλα τις περισσότερες φορές θα βγαίνω μόνη κου) και σιγουρα δεν θα κανω αρκετά πράγματα που ίσως θελήσω
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Στις περισσότερες περιοχές της πολης δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα να πάτε μόνη. Καλό θα ηταν να μην μπαίνετε αργά στο μετρό. Κατά τα άλλα το τουριστικό της κέντρο φαίνεται ασφαλές και υπάρχει έντονη παρουσία αστυνομίας.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Juannita υποθέτω οτι εισαι 16 χρονών(επειδή λες ότι σε 2 χρόνια θα είσαι φοιτήτρια)....σίγουρα θα αγχώσεις πολύ τον νονό σου αν γυρνάς μόνη σου την πόλη.Εγω θα σου πρότεινα,να περιμένεις αυτά τα 2 χρονάκια για να το χαρείς καλύτερα.....
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Juannita υποθέτω οτι εισαι 16 χρονών(επειδή λες ότι σε 2 χρόνια θα είσαι φοιτήτρια)....σίγουρα θα αγχώσεις πολύ τον νονό σου αν γυρνάς μόνη σου την πόλη.Εγω θα σου πρότεινα,να περιμένεις αυτά τα 2 χρονάκια για να το χαρείς καλύτερα.....
Ειμαι 17 και σε ενα χρόνο δίνω..ο νονός μου μου το πρότεινε τριγυρνάω μόνη μου σε μουσεία και αυτα γιατι είπε οτι και οι δρόμοι ειναι πολυ εύκολοι :)
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Στις περισσότερες περιοχές της πολης δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα να πάτε μόνη. Καλό θα ηταν να μην μπαίνετε αργά στο μετρό. Κατά τα άλλα το τουριστικό της κέντρο φαίνεται ασφαλές και υπάρχει έντονη παρουσία αστυνομίας.
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές!:) Όσο για τα υπόλοιπα ερώτημα με τα αεροπορικά και τις στάσεις ξερει κανεις να απαντήσει;;; :rolleyes-80:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Σίγουρα συμφέρει να βγάλεις εισιτήριο με ανταπόκριση σε άλλη πόλη.Είναι μια συνήθης τακτική.Αν γνωρίζεις εσυ η κάποιος δικός σου άνθρωπος,τα κλείνεις μόνη σου απο το ιντερνετ διαφορετικά πας σε ταξιδιωτικό γραφείο που στα εκδίδει αυτό.
Για να μην αγχωθείς,πρόσεχε να έχει 2 με 3 ώρες διαφορά,τουλάχιστον,οι δύο πτήσεις.
Το κυριώτερο είναι αν το έχεις αποφασίσει να πας,να προχωρήσεις πρώτα στην έκδοση διαβατηρίου και μετά να κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση esta,που με αυτήν σου δίνεται η άδεια να ταξιδέψεις.Και μετά προχωράς στα εισιτήρια....
 

Juannita

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σίγουρα συμφέρει να βγάλεις εισιτήριο με ανταπόκριση σε άλλη πόλη.Είναι μια συνήθης τακτική.Αν γνωρίζεις εσυ η κάποιος δικός σου άνθρωπος,τα κλείνεις μόνη σου απο το ιντερνετ διαφορετικά πας σε ταξιδιωτικό γραφείο που στα εκδίδει αυτό.
Για να μην αγχωθείς,πρόσεχε να έχει 2 με 3 ώρες διαφορά,τουλάχιστον,οι δύο πτήσεις.
Το κυριώτερο είναι αν το έχεις αποφασίσει να πας,να προχωρήσεις πρώτα στην έκδοση διαβατηρίου και μετά να κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση esta,που με αυτήν σου δίνεται η άδεια να ταξιδέψεις.Και μετά προχωράς στα εισιτήρια....
Το διαβατήριο λογικα μεχρι τον Αύγουστο που θα παω θα είχε βγει, αλλα ήθελα να κλείσω εισιτήριο απο τωρα ώστε να προλάβω κάποια καλη τιμή. Γινεται να κλείσω εισιτήριο ενώ ακομα δεν εχει βγει το διαβατήριο;
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Miami
Juannita πρακτικά γίνεται, δεν υπάρχει πρόβλημα. όμως από την πρόσφατη εμπειρία μου θα σου έλεγα να βγάλεις πρώτα το διαβατήριο και μετά να κλείσεις τα αεροπορικά και εξηγούμαι. Κι εγώ έκλεισα πρώτα αεροπορικό και μετά από καμιά δεκαριά μέρες πήγα για έκδοση διαβατηρίου.Όμως το όνομα μου στα λατινικά(Αγγελική) στο διαβατήριο βγήκε Angeliki ενώ στο εισητήριο το είχα ήδη συμπληρώσει Aggeliki και δεν μπορούσε να αλλάξει. Φυσικά ενημέρωσα αεροπορικές, την airtickets, κλπ αλλά ένα άγχος το κουβαλούσα λόγω Αμερικής. Θα με περάσουν? Θα μου την πουν? Θε με γυρίσουν πίσω? κ άλλα τέτοια. Εν τέλει δεν συνέβη τίποτα όλα καλά, αλλά θα ήταν σίγουρα καλύτερο να είχα βγάλει πρώτα το διαβατήριο. Ο αστυνομικός όταν πήγαμε για την έκδοση, μου ειπε πως το όνομα στο διαβατήριο μπάινει σύμφωνα με την λατινική γραφή του ονόματος στην ταυτότητα.Και όντως στην ταυτότητά μου είναι Αngeliki. Εγώ απλά επειδή πάντα το γράφω με 2 g δεν σκέφτηκα καθόλου να ελέγξω ταυτότητα, που θα με γλίτωνε από πολύ άγχος. Παρόλαυτα εγω προτείνω πρώτα να το βγάλεις, δεν παίρνει πάνω από μια εβδομάδα και μετά αρχίζεις το ψάξιμο στα αεροπορικά.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom