Πτήσεις με ανταπόκριση

nikolisaak

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες που έχω διαβάσει μέχρι τώρα! Ήθελα και εγω να ρωτήσω με τη σειρά μου κάτι. Πετάω για Νέα Υόρκη Αύγουστο με turkish. Ενιαίο εισιτήριο, αθήνα-κωνσταντινούπολη, αναμονή 1 ώρα και 5 λεπτά και μετά Νέα Υόρκη. Ξέρω οτι είναι περιορισμένος ο χρόνος αλλαγής αεροπλάνου αλλά τουλάχιστον είναι με την ίδια εταιρία και στο ίδιο terminal (1). Τα πράγματα στο attaturk γνωρίζετε πως είναι απο θέμα δυσκολίας αλλαγής πτήσης (δεν το έχω ξανακάνει ποτέ) ? Επίσης ξαναπερνάω έλεγχο λόγω του οτι ταξιδεύω Ηνωμένες Πολιτείες? Ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Καλησπέρα σε όλους! Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες που έχω διαβάσει μέχρι τώρα! Ήθελα και εγω να ρωτήσω με τη σειρά μου κάτι. Πετάω για Νέα Υόρκη Αύγουστο με turkish. Ενιαίο εισιτήριο, αθήνα-κωνσταντινούπολη, αναμονή 1 ώρα και 5 λεπτά και μετά Νέα Υόρκη. Ξέρω οτι είναι περιορισμένος ο χρόνος αλλαγής αεροπλάνου αλλά τουλάχιστον είναι με την ίδια εταιρία και στο ίδιο terminal (1). Τα πράγματα στο attaturk γνωρίζετε πως είναι απο θέμα δυσκολίας αλλαγής πτήσης (δεν το έχω ξανακάνει ποτέ) ? Επίσης ξαναπερνάω έλεγχο λόγω του οτι ταξιδεύω Ηνωμένες Πολιτείες? Ευχαριστώ!
Να μην καθυστερήσεις ούτε λεπτό και να πάς αμέσως από την μια πύλη στην άλλη.Ναι ξαναπερνάς έλεγχο.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας.
Θέλω να ταξιδέψω από Αθήνα προς Τόκιο. Η Etihad μου έστειλα ένα email με προσφορά 25% έκπτωση σαν welcome (όχι στο συνολικό ποσό αλλά στο ποσό πλην φόρων). Βέβαια προσπάθησα να κλείσω και η έκπτωση δεν υπάρχει, οπότε τους έστειλα μήνυμα και το τσεκάρουν.
Τέλος πάντων. Το θέμα είναι ότι η πτήση που ενδιαφέρομαι συνδέεται με Abu Dhabi Και η διαφορά με την επόμενη πτήση, δηλαδή Αbu Dhabi - Τόκιο είναι σε 1 ώρα και 50 λεπτά. Είναι αρκετός ο χρόνος?
Δεν έχω ξανα ταξιδέψει με ανταπόκριση, πόσο μάλλον για τόσο μακρινό προορισμό. Προλαβαίνουμε? Αν η προσφορά ισχύει είναι στα 670 ευρώ περίπου τα εισιτήρια οπότε σκεφτόμαστε να τα κλείσουμε. Απλά η ανταπόκριση μας αγχώνει λίγο.

Ευχαριστώ πολύ.
 

Panosk96

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Αύριο ταξιδεύω από Μόναχο για Ρόδο μέσω Θεσσαλονίκης. Το δρομολόγιο μου είναι το εξής:
A3501 MUC 10:20- SKG 13:30
OA720 SKG 14:05 - RHO 15:10.
Θα ήθελα να επισημάνω ότι είναι ένα ενιαίο εισιτήριο με ανταπόκριση μόνο 35' (υποθέτω ότι θα είναι το minimum connection time ?)

Μπορείτε να με ενημερώσετε ποια διαδικασία θα πρέπει να κάνω. Δηλαδή, πρέπει να ξαναπεράσω σωματικό έλεγχο. Θα πρέπει να περάσω από τις αφήξεις κι να αμείβω στις αναχωρήσεις ;
Φαντάζομαι δεν θα είναι το αεροδρόμιο transfer friendly.
Ευχαριστώ !
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αύριο ταξιδεύω από Μόναχο για Ρόδο μέσω Θεσσαλονίκης. Το δρομολόγιο μου είναι το εξής:
A3501 MUC 10:20- SKG 13:30
OA720 SKG 14:05 - RHO 15:10.
Θα ήθελα να επισημάνω ότι είναι ένα ενιαίο εισιτήριο με ανταπόκριση μόνο 35' (υποθέτω ότι θα είναι το minimum connection time ?)

Μπορείτε να με ενημερώσετε ποια διαδικασία θα πρέπει να κάνω. Δηλαδή, πρέπει να ξαναπεράσω σωματικό έλεγχο. Θα πρέπει να περάσω από τις αφήξεις κι να αμείβω στις αναχωρήσεις ;
Φαντάζομαι δεν θα είναι το αεροδρόμιο transfer friendly.
Ευχαριστώ !
Γιατί να μην είναι transfer friendly; Δεν θα βγεις έξω στις αφίξεις πάντως. Έχει πινακίδες για transfer. Θα σε κατατοπίσουν και οι υπάλληλοι της aegean στο Μόναχο και μέσα στο αεροπλάνο.
 

Tania_S

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας
Συγχαρητήρια για το forum και ευχαριστώ για την αποδοχή. Μόλις έκανα εγγραφή και ο λόγος είναι η βοήθειά σας και η εμπειρία σας.
Έκλεισα εισιτήρια με την airtickets. Ταξιδεύω όμως για πρώτη φορά με ανταπόκριση και έχω κάποιες απορίες. Διαβάζοντας τα προηγούμενα μηνύματα έλυσα κάποιες απ’ αυτές. Θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω και τα εξής:
Ταξιδεύω από Καβάλα για Στοκχόλμη με ενδιάμεσο σταθμό στην Αθήνα και στη Ζυρίχη (Καβάλα- Αθήνα με Olympic Air , Αθήνα- Ζυρίχη και Ζυρίχη – Στοκχόλμη με Swiss, ένα ενιαίο εισιτήριο).
1. Θα πάρω και τις τρεις κάρτες επιβίβασης από την Καβάλα;
2. Με δεδομένο πως ο χρόνος από την άφιξη στη Ζυρίχη μέχρι την επιβίβαση για Στοκχόλμη είναι 40 λεπτά, εξηγήστε μου σας παρακαλώ, πώς θα ξέρω πού να πάω να πάρω την άλλη πτήση, αν οι πύλες είναι κοντά και αν αυτός ο χρόνος των 40 λεπτών είναι επαρκής.
Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει ή έχει την εμπειρία να μου πει;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.448
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας
Συγχαρητήρια για το forum και ευχαριστώ για την αποδοχή. Μόλις έκανα εγγραφή και ο λόγος είναι η βοήθειά σας και η εμπειρία σας.
Έκλεισα εισιτήρια με την airtickets. Ταξιδεύω όμως για πρώτη φορά με ανταπόκριση και έχω κάποιες απορίες. Διαβάζοντας τα προηγούμενα μηνύματα έλυσα κάποιες απ’ αυτές. Θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω και τα εξής:
Ταξιδεύω από Καβάλα για Στοκχόλμη με ενδιάμεσο σταθμό στην Αθήνα και στη Ζυρίχη (Καβάλα- Αθήνα με Olympic Air , Αθήνα- Ζυρίχη και Ζυρίχη – Στοκχόλμη με Swiss, ένα ενιαίο εισιτήριο).
1. Θα πάρω και τις τρεις κάρτες επιβίβασης από την Καβάλα;
2. Με δεδομένο πως ο χρόνος από την άφιξη στη Ζυρίχη μέχρι την επιβίβαση για Στοκχόλμη είναι 40 λεπτά, εξηγήστε μου σας παρακαλώ, πώς θα ξέρω πού να πάω να πάρω την άλλη πτήση, αν οι πύλες είναι κοντά και αν αυτός ο χρόνος των 40 λεπτών είναι επαρκής.
Υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει ή έχει την εμπειρία να μου πει;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλώς ήρθες!
Για τα ερωτήματά σου:
1. Ναι
2. Όταν βγεις από το αεροπλάνο και μπεις στο χώρο του αεροδρομίου θα ακολουθήσεις τις ταμπέλες που γράφουν Transfer, ταυτόχρονα θα ψάξεις για οθόνες που δείχνουν τις αναχωρήσεις πτήσεων. Θα βρεις τη δικιά σου και θα σημειώσεις την πύλη αναχώρησης (gate). Από εκεί και πέρα οι ταμπέλες του αεροδρομίου θα σε οδηγήσουν. Μη διστάσεις να ρωτήσεις τους υπαλλήλους για βοήθεια.
Υπάρχει επίσης η πιθανότητα να σε ενημερώσουν μέσα στο αεροπλάνο για το ποια είναι η πύλη σου.
 

Tania_S

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλώς ήρθες!
Για τα ερωτήματά σου:
1. Ναι
2. Όταν βγεις από το αεροπλάνο και μπεις στο χώρο του αεροδρομίου θα ακολουθήσεις τις ταμπέλες που γράφουν Transfer, ταυτόχρονα θα ψάξεις για οθόνες που δείχνουν τις αναχωρήσεις πτήσεων. Θα βρεις τη δικιά σου και θα σημειώσεις την πύλη αναχώρησης (gate). Από εκεί και πέρα οι ταμπέλες του αεροδρομίου θα σε οδηγήσουν. Μη διστάσεις να ρωτήσεις τους υπαλλήλους για βοήθεια.
Υπάρχει επίσης η πιθανότητα να σε ενημερώσουν μέσα στο αεροπλάνο για το ποια είναι η πύλη σου.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκρισή σου.
 

mara93

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας,
είμαι νέο μέλος εδώ, έχω βρει πολυ ενδιαφέρον τιι σαιτ σας!
Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι, πετάω με πτήση που είναι με ανταπόκριση απο θεσσαλονίκη-Λονδίνο και η ανταπόκριση είναι Αθήνα.. Εγω μένω εκτός θεσσαλονικής! Αν χάσω την πρώτη πτήση τι επιπτώσεις θα έχω? (δλδ αν καταφέρω με αλλον τρόπο να είμαι Αθήνα μπορώ να πάρω κατευθείαν την πτήση Αθήνας-Λονδίνου Η' θα χαθεί και αυτο το εισητήριο?)
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
908
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Γειά σας,
είμαι νέο μέλος εδώ, έχω βρει πολυ ενδιαφέρον τιι σαιτ σας!
Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι, πετάω με πτήση που είναι με ανταπόκριση απο θεσσαλονίκη-Λονδίνο και η ανταπόκριση είναι Αθήνα.. Εγω μένω εκτός θεσσαλονικής! Αν χάσω την πρώτη πτήση τι επιπτώσεις θα έχω? (δλδ αν καταφέρω με αλλον τρόπο να είμαι Αθήνα μπορώ να πάρω κατευθείαν την πτήση Αθήνας-Λονδίνου Η' θα χαθεί και αυτο το εισητήριο?)
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος, νομίζω πως (αν έχεις ενιαίο εισιτήριο) στην περίπτωση που χάσεις το ένα σκέλος, δεν μπορείς να πετάξεις μόνο το δεύτερο. Αν έχεις δύο ξεχωριστά εισιτήρια, προφανώς δε θα έχεις πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.971
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom