Πτήσεις με ανταπόκριση

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Όχι, αποσο βλέπω και AEGEAN και Vueling βρίσκονται στο Τ1.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι από πού θα ξεκινήσω, δηλαδή που θα προσγειωθεί η A3710.
Στο flightradar βλέπω μόνο τα αεροπλάνα που απογειώνονται.
Γνωρίζεις στην εικόνα από πού θα ξεκινήσω το τρεχαντήρι;
View attachment 447231
barcelona-airport-terminal-1-map.jpg


Αυτος ειναι ενας χαρτης με gates.. Τωρα το terminal ειναι μεγαλο,δε θυμάμαι απο που φεύγουν-φτάνουν ΣΥΝΗΘΩΣ οι δυο εταιριες, δε χρειάστηκε να βιαστώ καμια φόρα αλλά στα σίγουρα αν δεν έχετε καθυστέρηση με λίγο τρεξιματακι θα είστε οκ..
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλημέρα σε όλους,
Χθες έκλεισα για Βαρκελώνη από Θεσσαλονίκη μέσω Αθήνας, αλλά θέλω να πάω Γκραν Κανάρια (LPA)

31 Ιανουαρίου
ATH-BCN άφιξη 10:55 (AEGEAN A3710)
BCN-LPA αναχώρηση 12:05 (VUELING VY3002).
Terminal 1 και οι δυο.

Θα μαι με την 8κιλη, οπότε δεν θα περιμένω βαλίτσα.
Στο app του BCN Aena. Spanish Airports. - Apps on Google Play

Βλέπω από τον έλεγχο SCHENGEN μέχρι την πύλη B56 που πετάει πχ σήμερα η vueling είναι 700 μέτρα, απλά δεν είμαι σίγουρος εάν περάσω από κει.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει εάν πρέπει να περάσω έλεγχο ξανά στις χειραποσκευες;

Αυτό που σκέφτηκα είναι να φύγει καρφί η σύζυγος χωρίς την χειραποσκευη της και να πάει στην πύλη και να τους παρακαλέσει να με περιμένουν να τελειώσω από τον έλεγχο.

Γνωρίζει κάποιος από BCN;
Είχα πάει πέρυσι αλλά έμεινα Βαρκελώνη οπότε δεν αγχώθηκα.

Επίσης έχω τις νέες ταυτότητες, όπου την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα από Βουκουρέστι και Αττάλεια σφαίρα με τον αυτόματο έλεγχο, χωρίς να περιμένω στην ουρά.

Επίσης γνωρίζει κάποιος που προσγειωνεται η Aegean στον χάρτη του BCN; View attachment 447230
Αν οι πτήσεις είναι με διαφορετικά εισιτήρια η ώρα μεταξύ των πτήσεων είναι αρκετά μικρή προσωπικά. Το τέρμιναλ είναι εύκολο γενικά, απλά αν έχετε λίγη καθυστέρηση η σας υποχρεώσουν να δώσετε την αποσκευή κάτω θα είστε με τη ψυχή στο στόμα και χωρίς προστασία αν δεν καταφέρετε να προλάβετε τη δεύτερη πτήση.
 

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
55 λεπτά connection και το ρωτάς? Εγώ αρχίζω να αγχώνομαι μόνο από τα 35 και κάτω (το καλοκαίρι σε connection 30 λεπτών στο Μόναχο, μέχρι που πρόλαβα και να φάω κιόλας κάτι). Αλλά εν γένει εννοείται ότι με τέτοια connections δε χαζεύουμε στο αεροδρόμιο, πάμε κατευθείαν στην επόμενη πύλη.
[/QUOTE
Καλησπέρα!
Μια που έχεις μεγάλη εμπειρία θα μπορούσες να με συμβουλέψεις;
Φτάνουμε Λισσαβώνα με easyjet θεωρητικά στις 16:15. Θα έχουμε μόνον χειραποσκευές. Να κλείσω για Terceira με ryanair στις 17:55;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελειώς άλλο πράγμα αυτό με τις low cost και τις αυτοσχέδιες ανταποκρίσεις. Γενικά δε θα έκλεινα 1 ώρα και 40 λεπτά "ανταπόκριση", πολλά πράγματα μπορεί να πάνε στραβά και δε σε καλύπτει τίποτα αν χάσεις τη δεύτερη πτήση (απλά πετάς το εισιτήριο και κλείνεις άλλο με την τιμή που θα έχει τότε).

Υπόψη η Ryanair είναι σε άλλο terminal στη Λισαβώνα και πρέπει να πάρεις λεοφωρείο για να πας από το ένα στο άλλο και να ξαναπεράσεις όλα τα security από την αρχή (δεν έχω πάει σ' αυτό το terminal, δεν έχω ιδέα από ουρές κλπ).
 

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Τελειώς άλλο πράγμα αυτό με τις low cost και τις αυτοσχέδιες ανταποκρίσεις. Γενικά δε θα έκλεινα 1 ώρα και 40 λεπτά "ανταπόκριση", πολλά πράγματα μπορεί να πάνε στραβά και δε σε καλύπτει τίποτα αν χάσεις τη δεύτερη πτήση (απλά πετάς το εισιτήριο και κλείνεις άλλο με την τιμή που θα έχει τότε).

Υπόψη η Ryanair είναι σε άλλο terminal στη Λισαβώνα και πρέπει να πάρεις λεοφωρείο για να πας από το ένα στο άλλο και να ξαναπεράσεις όλα τα security από την αρχή (δεν έχω πάει σ' αυτό το terminal, δεν έχω ιδέα από ουρές κλπ).
ευχαριστώ πολύ!!
 

bunny.manro

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Argentina
Καλησπέρα σας!
Στις πτήσεις με ανταπόκριση μπορεί κάποιος να βγει από το αεροδρόμιο;
Δεν έχει χρειαστεί ποτε να το κάνω μέχρι τώρα αλλά λόγω επτάωρης αναμονής στο αεροδρόμιο της Ζυριχης σκεφτόμουν μήπως βγω για μια μικρή βόλτα στην πόλη.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα σας!
Στις πτήσεις με ανταπόκριση μπορεί κάποιος να βγει από το αεροδρόμιο;
Δεν έχει χρειαστεί ποτε να το κάνω μέχρι τώρα αλλά λόγω επτάωρης αναμονής στο αεροδρόμιο της Ζυριχης σκεφτόμουν μήπως βγω για μια μικρή βόλτα στην πόλη.
Ναι μπορείς και ειδικά στη Ζυρίχη βολεύει πολύ γιατί το αεροδρόμιο είναι 20 λεπτά από την πόλη οπότε το 7ωρο το γεμίζεις εύκολα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Καλησπέρα σας!
Στις πτήσεις με ανταπόκριση μπορεί κάποιος να βγει από το αεροδρόμιο;
Δεν έχει χρειαστεί ποτε να το κάνω μέχρι τώρα αλλά λόγω επτάωρης αναμονής στο αεροδρόμιο της Ζυριχης σκεφτόμουν μήπως βγω για μια μικρή βόλτα στην πόλη.
Ειδικά στην Ζυρίχη με πολύ καλή συγκοινωνία και κοντά είναι πανεύκολο.
 

nikos19811

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Καλημέρα!!
Έχω ένα ταξίδι με ανταπόκριση Ρώμη και αναμονή εκεί 13 ώρες γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βγω από το αεροδρόμιο και να επιστρέψω λίγο πριν την αναχώρηση ;;;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Και βέβαια μπορείς να βγεις. Φρόντισε μόνο να είσαι στην ώρα σου για την επόμενη πτήση υπολογίζοντας ελέγχους στο αεροδρόμιο και άλλες καθυστερήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom