Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

Ioanna.br

Member
Μηνύματα
36
Likes
433
Μόλις ελαβα μέιλ από Ryanair για ακύρωση της πτήσης επιστροφης μου από Άκαμπα για Αθήνα. Υποτίθεται ταξιδεύαμε αύριο αθηνα- Άκαμπα . Η επιστροφή χρημάτων αφορά μόνο την επιστροφή; Ξέρει κάποιος; Το chat ειναι απασχολημενο
Με κάθε επιφύλαξη, αν τα εισιτήρια προς και επιστροφής έχουν κλειστεί μαζί, έχετε δικαίωμα να ζητήσετε επιστροφή χρημάτων και για τις δύο πτήσεις. Μπείτε στην εφαρμογή της Ryanair μέσω κινητού και βρείτε την κράτηση, είτε με το mail που δώσατε ειτε με τον αριθμό πτήσης.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Έλαβα πλήρη επιστροφή χρημάτων κ για τις δύο πτήσεις, βαλίτσες, θέσεις.
Ας ελπίσουμε για εξομάλυνση της κατάστασης, να είμαστε υγιείς κ εκεί θα είναι οι προορισμοί που ονειρευόμαστε για να τους επισκεφθουμε. Χωρίς άγχος, πιεση και ρίσκα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Έλαβα πλήρη επιστροφή χρημάτων κ για τις δύο πτήσεις, βαλίτσες, θέσεις.
Ας ελπίσουμε για εξομάλυνση της κατάστασης, να είμαστε υγιείς κ εκεί θα είναι οι προορισμοί που ονειρευόμαστε για να τους επισκεφθουμε. Χωρίς άγχος, πιεση και ρίσκα.
Τόσο γρηγορα επιστροφή χρηματων ; Μπραβο τους .

Μου ηρθε μεηλ οτι ακυρωνεται το Θεσσαλονικη - Αμμαν - Θεσσαλονικη για 05-10 Μαιου που ειχα κλεισει. Ξαφνιαστηκα λιγο γιατι ειναι μετά απο δύο μήνες.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Τόσο γρηγορα επιστροφή χρηματων ; Μπραβο τους .
Λάθος διατύπωση από μέρους μου. Ουσιαστικά , έλαβα το επιβεβαιωτικο μειλ κ τα χρήματα θα πιστωθούν σε 5-7 μέρες.
 

olympia_90

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Μήπως κάποιος απο εσας εχει προγραμματίσει ταξίδι για Ιορδανια στις 20/3;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.096
Likes
45.375
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πάντως εγώ διαβάζω ότι ένα από τα μέτρα του Περού είναι η διακοπή των πτήσεων από Ευρώπη και Ασία. Πρέπει να είναι απ'τα τελευταία μέτρα που πήραν. Ίσως οι πτήσεις συνεχίζονται για να γυρίσουν οι ντόπιοι σπίτια τους;

Το πιθανότερο σενάριο απ ότι καταλαβαίνω. Με τους ρυθμούς αυτούς βέβαια, δε ξέρω ποσες πτησεις θα χουν μείνει ενεργές σε λίγο καιρό..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.557
Likes
8.612
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το πιθανότερο σενάριο απ ότι καταλαβαίνω. Με τους ρυθμούς αυτούς βέβαια, δε ξέρω ποσες πτησεις θα χουν μείνει ενεργές σε λίγο καιρό..


Επειδή υπάρχουν επίσημες κυβερνητικές αποφάσεις κυνηγα τις αποζημιώσεις στα πάντα. Από αξιοθέατα και πτήσεις μέχρι τα καταλύματα, επισυναπτοντας τους τις κυβερνητικές αποφάσεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.096
Likes
45.375
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή υπάρχουν επίσημες κυβερνητικές αποφάσεις κυνηγα τις αποζημιώσεις στα πάντα. Από αξιοθέατα και πτήσεις μέχρι τα καταλύματα, επισυναπτοντας τους τις κυβερνητικές αποφάσεις.
Δε διαφωνώ, θα δείξει τις επόμενες μέρες γιατί απ' οτι κατάλαβα και εκει είναι εντελώς απροετοιμαστοι. Μιλήσαμε με τη viva air Peru στο chat, και δεν έχουν τη παραμικρή ενημέρωση ή οδηγία. Μας ανέφεραν μόνο το ποσό που θα λάβουμε αν ακυρώσουμε. Χίλιες φορές πιο αξιόπιστη η πληροφόρηση μέσω του φόρουμ, παρά των αεροπορικών..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.557
Likes
8.612
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δε διαφωνώ, θα δείξει τις επόμενες μέρες γιατί απ' οτι κατάλαβα και εκει είναι εντελώς απροετοιμαστοι. Μιλήσαμε με τη viva air Peru στο chat, και δεν έχουν τη παραμικρή ενημέρωση ή οδηγία. Μας ανέφεραν μόνο το ποσό που θα λάβουμε αν ακυρώσουμε. Χίλιες φορές πιο αξιόπιστη η πληροφόρηση μέσω του φόρουμ, παρά των αεροπορικών..


Κράτα αυτά τα 2 λινκ μπορεί να σε βοηθήσουν.

Μπλόκο στους Ευρωπαίους:
https://www.gob.pe/institucion/pcm/...legada-de-vuelos-procedentes-de-europa-y-asia

Και αυτό που σου είπε ο Γιώργος για την καραντίνα σε όσους πηγαίνουν από Ισπανία:
https://www.gob.pe/institucion/mins...de-paises-con-casos-de-coronavirus-autoctonos

Ίσως βοηθήσει αν τους τα επισυναπτεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.096
Likes
45.375
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κράτα αυτά τα 2 λινκ μπορεί να σε βοηθήσουν.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.
Αφού πλέον δε μπορούμε να το κάνουμε το ταξίδι , κυνηγάμε οτι μπορέσουμε να πάρουμε πίσω.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά επειδή βλέπω κάτι δηλώσεις στο Μεξικό ότι ακολουθούν τελείως διαφορετική πολιτική απ' ότι σε Περού Χιλή κλπ πιστεύετε να το τολμήσω το ταξίδι? πετάω 15 μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.100
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom