Ιορδανία Πως θα πας στην Πέτρα?

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα μπορούσατε να μου αναφέρετε όλους τους πιθανούς τρόπους με τους οποίους μπορούμε να φτάσουμε στην Πέτρα από Αμμάν? Αν γνωρίζετε, συμπεριλάβετε και μέσα που σε πηγαίνουν από την είσοδο του αρχ. χώρου μέχρι τα μνημεία. Μόνο γαϊδουράκια και κάρα τα προσεγγίζουν?
Πως μπορεί να φτάσει κάποιος ή πως μπορείς να φτάσεις εσύ? Γιατί εσύ δεν είσαι ο μέσος άνθρωπος, και πάω στοίχημα ότι θα φτάσεις οδικώς με την αφεντομουτσουνάρα σου πίσω από το τιμόνι.... :haha:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
1) Αν ξεκινήσουμε από Αμμάν και το κόψουμε ποδαράτο, ποιος θα φτάσει πρώτος? (και δεν έχω αναφερθεί ακόμα σε αναβάσεις στο Rinno ji)
2) Το avatar μου προδίδει πλάσμα ανθεκτικό σε τέτοιες δοκιμασίες
3) έεε.. (και μιας και μου την μπαίνεις) να σου πω, βρήκες τρόπο να πηγαινοέρχεσαι από ξενοδοχείο σε ξενοδοχείο στο Πήλιο? Προτείνω ανεπιφύλακτα το ποδαράτο!...

PS στην ερώτηση 1) η σωστή απάντηση είναι το ΕΚΑΒ για να μας μαζέψει…
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Η αποσταση μεχρι την εισοδο του φαραγγιου δεν ειναι μεγαλη , ολοι την κανουν με τα ποδια εκτος και απο την τριτη ηλικία( εισαι? :)δεν εισαι!!!!!:haha:)
Εγώ δεν είμαι τρίτης ηλικίας αλλά ο συνταξιδιώτης μου είναι τριών όγκων....:lol:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Εγώ δεν είμαι τρίτης ηλικίας αλλά ο συνταξιδιώτης μου είναι τριών όγκων....:lol:
...
.. τοτε μουλαρωτη-μουλαρωτη!!!!!! και για το εξω αλλα και για το μεσα φαραγγι!!!!:D
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
.. οι σκηνες ? στημενα πραγματα τουριστικου ενδιαφεροντος..αν θες κατι αλλο μπορεις απο Πετρα να κανεις trekking (νομιζω 3 μερες διαρκειας )και να κατασκηνωσεις στο wadi rum που μα την αληθεια αν το συγκρινεις με αλλα κομματια της ερημου δεν λεει τιποτα!!!!!!
...δηλαδη τελειως τουριστικη φάση..κατάλαβα. θα το ψάξω αυτό περι τρέκινγκ..
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Θα μπορούσατε να μου αναφέρετε όλους τους πιθανούς τρόπους με τους οποίους μπορούμε να φτάσουμε στην Πέτρα από Αμμάν? Αν γνωρίζετε, συμπεριλάβετε και μέσα που σε πηγαίνουν από την είσοδο του αρχ. χώρου μέχρι τα μνημεία. Μόνο γαϊδουράκια και κάρα τα προσεγγίζουν?
Για να φτάσεις στη wadi Musa που είναι η πόλη στην είσοδο της Πέτρα υπάρχουν τρεις δρόμοι: 1) Η πιο σύγχρονη λεωφόρος 2) Kings Highway 3) Dead Sea-Wadi Araba-Kerak-Wadi Musa. Εμείς πήγαμε από το 2 και γυρίσαμε από τον 3. Εντός μνημείου παίζουν πόδια, άλογα, καμήλα. Θα έλεγα για οικονομία δυνάμεων άλογο για να περάσετε το Al Siq που είναι το φαράγγι πριν φτάσεις στα αξιοθέατα και μετά πόδια. Εξάλλου από κει και πέρα είναι γεμάτο μνημεία. Και για το monastery που έχει δρόμο κόπο και ανηφόρα πάλι άλογο/μουλάρρρ.

Να προσθέσω στην ερώτηση του Kalspirou και πληροφορίες για μετακίνηση στο Wadi rum.
Ποιος είναι ο καλύτερος και ο οικονομικοτερος τρόπος μετακίνησης μέσα στο Wadi Rum ώστε να δεις όσα περισσότερα αξιοθέατα μπορείς...Για τι τιμές μιλάμε? Επίσης, αξίζει η διαμονή σε καμια σκηνή βεδουίνων ή η φάση είναι όπως περιγράφει ο gmavro75 στην ιστορία του..δηλαδή βρίσκεσαι κατω από την τέντα στην ερημο με νεον επιγραφές και δυνατή μουσική?Μπορώ να μείνω με το δικό μου sleeping bag μονος στην έρημο? ...και τέλος...Πιο αξιοθέατα αξίζει να δεις περισσότερο?

Για Wadi Rum, απαγορεύεται η ελεύθερη κατασκήνωση. Η εμπειρία που μπορεί να έχεις στους δήθεν καταυλισμούς βεδουίνων έχει να κάνει. Εμείς ας πούμε ήμασταν μόνοι μας. αλλά μπορεί να σου κάτσει να υπάρχουν άλλα πενήντα άτομα. Και επίσης σε εμάς κάηκε και η γεννήτρια. Μπορεί σε εσάς να μην καεί οπότε... ίσως αν φτάσετε νωρίς και κάνετε μια βόλτα στην Ad Disa το χωριό εκεί δίπλα να κάνετε ενδιαφέροντα κονέ. Αν είσαστε δυο άτομα νοικιάστε αυτοκίνητο και φτάστε νωρίς για να έχετε χρόνο να γυρίσετε και να μιλήσετε με κόσμο.

Α! και δεν είναι καταυλισμοί βεδουίνων...
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Διόρθωση: Dead Sea-Wadi Araba-Aqaba-Wadi Musa.
Καλημέρα σε όλους σας...
Εμείς την Παρασκευή πετάμε για Αμμάν με στόχο την επόμενη μέρα να πάμε Πέτρα.Σκέφτομαι να νοικιάσω ιχ και να πάω.Διάβασα προσεκτικά τι γράφετε....
Ερωτήσεις...
Θα χρησιμοποιήσω τον αυτοκινητόδρομο για να πάω.Υπολογίζω να ξεκινήσω γύρω στις 7....όλοι μιλούν για μία διαδρομή γύρω στις 3 ώρες...και παραμονή στη Πέτρα άλλες 3 ώρες.
Σωστά μέχρι εδώ?
Πού μπορούμε να πάμε για φαγητό?
Στην επιστροφή θέλουμε να πάμε απο την Νεκρά θάλασσα....ποιά είναι η διαδρομή?μέσω ποιών πόλεων πηγαίνεις στην θάλασσα?
Υπάρχουν πινακίδες που σε καθοδηγούν?
Θα έχω gps αλλά δεν ξέρω τι χαρτογράφηση υπάρχει...
Στη Νεκρά θάλασσα υπάρχει κάποιο σημείο στο οποίο σταματάς να δεις να φωτογραφήσεις και να κάνεις στάση?
Στο Αμμαν θα μείνουμε δύο βράδυα.Που πηγαίνουμε για ποτό και φαγητό?
έχει νυκτερινή ζωή?
Ζητώ συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά το ταξίδι αυτό αποφασίστηκε χθές...και τώρα τρέχουμε....
Κάθε βοήθεια δεκτή...
Σας ευχαριστώ....
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Γεια σου Σταύρο και καλό ταξίδι να έχετε.
1) Δεν φτάνουν 3 ώρες στην Πέτρα. Υπολόγισε τουλάχιστον πέντε-έξι. Νομίζω ότι αν ξεκινήσετε επτά, θα έχετε ξεμπλέξει με το μνημείο το πιο νωρίς στις πέντε το απόγευμα.
2) Μην φάτε τόσο χρόνο στο Αμμάν εκτός κι αν σας αναγκάζει κάποιος λόγος π.χ. επαγγελματικός ή κάτι άλλο.
3) Επιστροφή στο Αμμάν μέσω Νεκράς πάς μέχρι Kerak (ή Karak μπορεί να το βρεις) και από εκεί υπάρχει δρόμος προς Νεκρά. Δεν υπάρχουν ελεύθερες παραλίες στη Νεκρά, πρέπει να πληρώσεις είσοδο σε κάποιο ξενοδοχείο ή σε κάποια δημοτική παραλία για να μπεις και να κολυμπήσεις (υπολόγισε πάνω από 15 ευρώ). Βέβαια στη διαδρομή υπάρχουν αρκετά σημεία με θέα απο όπου μπορείς να τραβήξεις φωτογραφίες αν δεν ενδιαφέρεστε να βουτήξετε (είναι και Χειμώνας).
Στο Αμμάν υπάρχει η Rainbow Street για βόλτα, τσαγάκι, ναργιλέ και φαγητό. Επίσης στο Δυτικό Αμμάν είχαμε πάει στο Blue Fig Cafe, και γενικότερα για ποτό προς τα εκεί πρέπει να κινηθείς γιατί στο downtown Amman δεν σερβίρουν αλκοόλ τα περισσότερα.
Αν κατάλαβα καλά θα φτάσετε Παρασκευή απόγευμα/βραδάκι και θα επιστρέψετε Δευτέρα (τι ώρα)? ή μήπως Τρίτη?
 
Last edited by a moderator:

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Γεια σου Σταύρο και καλό ταξίδι να έχετε.
1) Δεν φτάνουν 3 ώρες στην Πέτρα. Υπολόγισε τουλάχιστον πέντε-έξι. Νομίζω ότι αν ξεκινήσετε επτά, θα έχετε ξεμπλέξει με το μνημείο το πιο νωρίς στις πέντε το απόγευμα.
2) Μην φάτε τόσο χρόνο στο Αμμάν εκτός κι αν σας αναγκάζει κάποιος λόγος π.χ. επαγγελματικός ή κάτι άλλο.
3) Επιστροφή στο Αμμάν μέσω Νεκράς πάς μέχρι Kerak (ή Karak μπορεί να το βρεις) και από εκεί υπάρχει δρόμος προς Νεκρά. Δεν υπάρχουν ελεύθερες παραλίες στη Νεκρά, πρέπει να πληρώσεις είσοδο σε κάποιο ξενοδοχείο ή σε κάποια δημοτική παραλία για να μπεις και να κολυμπήσεις (υπολόγισε πάνω από 15 ευρώ). Βέβαια στη διαδρομή υπάρχουν αρκετά σημεία με θέα απο όπου μπορείς να τραβήξεις φωτογραφίες αν δεν ενδιαφέρεστε να βουτήξετε (είναι και Χειμώνας).
Στο Αμμάν υπάρχει η Rainbow Street για βόλτα, τσαγάκι, ναργιλέ και φαγητό. Επίσης στο Δυτικό Αμμάν είχαμε πάει στο Blue Fig Cafe, και γενικότερα για ποτό προς τα εκεί πρέπει να κινηθείς γιατί στο downtown Amman δεν σερβίρουν αλκοόλ τα περισσότερα.
Αν κατάλαβα καλά θα φτάσετε Παρασκευή απόγευμα/βραδάκι και θα επιστρέψετε Δευτέρα (τι ώρα)? ή μήπως Τρίτη?
Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες...
Πετάμε Παρασκευή απόγευμα για Αμμάν και δυστυχώς την Κυριακή επιστρέφουμε....
Στόχος μας είναι η επίσκεψη στη Πέτρα και απλά είπαμε στην επιστροφή να περάσουμε απο την Νεκρά Θάλασσα....
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.119
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom