Πως να ταξιδέψεις στον κόσμο (δωρεάν!)

dmandili

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Αγαπητοί travelstor-ίτες.

Είμαι χρόνια αναγνώστης του travelstories, φοιτητής, και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το δικό μου, προσωπικό τρόπο που έχω βρει για να κάνω δωρεάν ταξίδια.

Το λοιπόν, βρίσκω προγράμματα τύπου υποτροφιών που αναφέρονται σε νέους, και τα εκμεταλλεύομαι πλήρως. Εάν νομίζετε ότι πρέπει να είσαι άριστος ή... και γω δε ξέρω ποιός για να μπεις σε ένα τέτοιο πρόγραμμα, δε το έχετε ψάξει αρκετά το πράγμα. Υπάρχουν πραγματικά πάμπολλες ευκαιρίες, και είναι κρίμα που τις ξέρει τόσο λίγος κόσμος. Ένας βασικός τρόπος πάμφθηνου ταξιδιού αποτελούν τα προγράμματα YouthInAction (πλέον Erasmus+). Google it και θα με θυμηθείτε. Επιπλέον, ειδικά για φοιτητές και νέους απόφοιτους, υπάρχει ένα εκπληκτικό site που μαζεύει τέτοιες ευκαιρίες. Είναι το http://www.heysuccess.com/. Πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια, μιας και η "δουλειά" του είναι να συγκεντρώνει όλες τις επιλογές μου σε ένα μέρος.

Ελπίζω να βοήθησα. Εάν γνωρίζετε κάποιον άλλο τρόπο δωρεάν ταξιδιού, ευχαρίστως να τον ακούσω!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
πως μπορείς να ταξιδέψεις δωρεάν αν είσαι φοιτητής η αν έχεις σπουδάσει νομίζω ότι θα ήταν πιο σωστός ο τίτλος όσον αφορά αυτά που γράφεις:)
Μια αντίστοιχη Ελληνική σελίδα είναι αυτή η οποία περιέχει και κάποια προγράμματα και για μη φοιτητές από ότι θυμάμαι όπου σε κάποια από αυτά σου εξασφάλιζαν και μέρος των χρημάτων για μετακίνηση.
http://www.gapyear.gr/

Ενας δωρεάν τρόπος διαμονής είναι σίγουρα τα διάφορα δίκτυα φιλοξενίας.Εδώ αναφέρονται κάποια
http://genia700euro.pblogs.gr/2008/...onh-se-olon-ton-kosmo-me-ayton-ton-tropo.html

Υπάρχει φυσικά και η ανταλλαγή κατοικιών.Υπάρχουν εδώ κάποιες πληροφορίες.
http://genia700euro.pblogs.gr/2010/...da-kai-sto-exwteriko-hwris-exoda-diamonh.html

Το να εργαστείς σαν εθελοντής σε διάφορα μέρη είναι ένας ακόμη τρόπος για να κάνεις κατά κάποιον τρόπο δωρεάν διακοπές.Είναι κάτι που αναφερόταν και στο πρώτο link που έβαλα.

Eίχα ανακαλύψει παλιά και κάποιο site όπου πρόσφερες εργασία κάπου και σαν αντάλλαγμα σου δίνανε μέρος να μείνεις και φαγητό.

Τα 2 τελευταία με λίγο γκουγκλάρισμα πιστεύω να βρεθούν.

Η μετακίνηση είναι το μεγάλο μειονέκτημα πάντως γιατί πέρα από το οτοστόπ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο(νόμιμο τουλάχιστον) :)
 

Nenaki_Rocks

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
Γεια σας,
Δυστυχως δεν γνωριζω κανεναν τροπο για δωρεαν ταξιδια...

Αλλα ειδα ερασμους και μπηκα. Εχω λιγες μερες που εχω ξεκινησει την ερευνα μου για το ερασμους και ειμαι λιγο χαμενη. Εχω περασει ολα τα μαθηματα μου και μου εχει μεινει μονο διπλωματικη. Το ειχα παρατησει λιγο το θεμα παν/μιο και τωρα που το ξαναπιανω θελω να αιτηθω για ερασμους αφου θεωρουμε ακομα φοιτητρια, αλλα βρισκω μονο γενικες και αοριστες πληροφοριες και τιποτα συγκεκριμενο. dmandili θα μπορουσες, εφοσον εχεις συμετασχει σε τετοιο προγραμμα, να βοηθησεις... Απο που να αρχισω???
 

Nenaki_Rocks

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
Σε ευχαριστω πολυ. Τα περισσοτερα, αν οχι ολα, τα εχω διαβασει...
Αλλα αναρωτιομουν αν καποιος μπορει να μου δωσει πληροφοριες για την διαδικασια της αιτησης. Απεχω χρονια απο το παν/μιο, προσπαθω να επικοινωνησω με καποιους αρμοδιους μεσω μειλ, αλλα δεν μπαινουν καν στον κοπο να απαντησουν και δυστυχως δεν ειμαι στην ιδια πολη!
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
314
Likes
712
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδόρ
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Eίχα ανακαλύψει παλιά και κάποιο site όπου πρόσφερες εργασία κάπου και σαν αντάλλαγμα σου δίνανε μέρος να μείνεις και φαγητό.

Μήπως αναφέρεσαι σε αυτό? http://www.workaway.info/
To ανακάλυψα πρόσφατα και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον!
 

elenh_stef

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Αγαπητοί travelstor-ίτες.

Είμαι χρόνια αναγνώστης του travelstories, φοιτητής, και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το δικό μου, προσωπικό τρόπο που έχω βρει για να κάνω δωρεάν ταξίδια.

Το λοιπόν, βρίσκω προγράμματα τύπου υποτροφιών που αναφέρονται σε νέους, και τα εκμεταλλεύομαι πλήρως. Εάν νομίζετε ότι πρέπει να είσαι άριστος ή... και γω δε ξέρω ποιός για να μπεις σε ένα τέτοιο πρόγραμμα, δε το έχετε ψάξει αρκετά το πράγμα. Υπάρχουν πραγματικά πάμπολλες ευκαιρίες, και είναι κρίμα που τις ξέρει τόσο λίγος κόσμος. Ένας βασικός τρόπος πάμφθηνου ταξιδιού αποτελούν τα προγράμματα YouthInAction (πλέον Erasmus+). Google it και θα με θυμηθείτε. Επιπλέον, ειδικά για φοιτητές και νέους απόφοιτους, υπάρχει ένα εκπληκτικό site που μαζεύει τέτοιες ευκαιρίες. Είναι το http://www.heysuccess.com/. Πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια, μιας και η "δουλειά" του είναι να συγκεντρώνει όλες τις επιλογές μου σε ένα μέρος.

Ελπίζω να βοήθησα. Εάν γνωρίζετε κάποιον άλλο τρόπο δωρεάν ταξιδιού, ευχαρίστως να τον ακούσω!
καλημέρα φίλε μου ! κάτι για ποιο μεγαλύτερες ηλικίες έχεις να προτείνεις !! ευχαριστώ πολύ να περνάς πάντα καλά!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
To Erasmus+ δεν απευθύνεται μόνο σε φοιτητές, ούτε μόνο σε μικρές ηλικίες. Έχει διευρύνει τον πληθυσμό- στόχο του στην εκπαίδευση και την κινητικότητα ενηλίκων γενικά Αν καταφέρεις να βγάλεις άκρη με την περίπλοκη προκύρηξη και βρεις αν εμπίπτεις σε κάποια κατηγορία, έχεις πιθανότητες. Έχει γίνει τόσο περίπλοκη η αίτηση, που κυκλοφορούν βίντεο tutoring στο youtube για το πως θα συμπληρωθεί.:confused: (οι φοιτητές βρίσκουν βοήθεια από το Πανεπιστήμιο, για ενήλικες μιλάω)
Αυτά τα εθελοντικά προγράμματα που πληρώνεις ο ίδιος το εισιτήριο και συνδρομή για ένα δωρεάν κρεβάτι και τροφή, δε νομίζω ότι είναι καθόλου "δωρεάν".
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Σε ευχαριστω πολυ. Τα περισσοτερα, αν οχι ολα, τα εχω διαβασει...
Αλλα αναρωτιομουν αν καποιος μπορει να μου δωσει πληροφοριες για την διαδικασια της αιτησης. Απεχω χρονια απο το παν/μιο, προσπαθω να επικοινωνησω με καποιους αρμοδιους μεσω μειλ, αλλα δεν μπαινουν καν στον κοπο να απαντησουν και δυστυχως δεν ειμαι στην ιδια πολη!
Αν και το είδα αργά, η διαδικασία έχει ως εξής..
Στο site που αντιστοιχεί στο εράσμους της σχολής σου κατεβάζεις τα χαρτιά που σου ζητάνε προς συμπλήρωση (αυτά είναι συνήθως 1.ένα σύντομο βιογραφικό στα αγγλικά, 2.γιατί θες να κάνεις αίτηση, και 3.η αίτηση που συμπληρώνεις τα στοιχεία σου, τα πτυχία που έχεις σε ξένες γλώσσες, ποιό εξάμηνο θες να μετακινηθείς, σε ποιά πανεπιστήμια, 4.φωτοτυπία ή βεβαιώσεις για τα αντίστοιχα πτυχία). Τα παραδίδεις στο γραφείο διασύνδεσης.
Σε περίπτωση που σε πάρουνε και μιας και δε χρωστάς μαθήματα μπορείς να επιλέξεις να κάνεις εκεί τη διπλωματική σου-πρόσεχε όμως, είναι καλό να βρείς και αντίστοιχο καθηγητή εδώ μιας και στο εξωτερικό οι βαθμολογήσεις είναι αυστηρότερες και σε συμφέρει να ξαναπαρουσιάσεις εδώ. Αυτό θα το κάνεις όταν χρειαστεί να κάνεις το learning agreement, αντί να δηλώσεις μαθήματα θα δηλώσεις τη διπλωματική σου.
 

elenh_stef

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
To Erasmus+ δεν απευθύνεται μόνο σε φοιτητές, ούτε μόνο σε μικρές ηλικίες. Έχει διευρύνει τον πληθυσμό- στόχο του στην εκπαίδευση και την κινητικότητα ενηλίκων γενικά Αν καταφέρεις να βγάλεις άκρη με την περίπλοκη προκύρηξη και βρεις αν εμπίπτεις σε κάποια κατηγορία, έχεις πιθανότητες. Έχει γίνει τόσο περίπλοκη η αίτηση, που κυκλοφορούν βίντεο tutoring στο youtube για το πως θα συμπληρωθεί.:confused: (οι φοιτητές βρίσκουν βοήθεια από το Πανεπιστήμιο, για ενήλικες μιλάω)
Αυτά τα εθελοντικά προγράμματα που πληρώνεις ο ίδιος το εισιτήριο και συνδρομή για ένα δωρεάν κρεβάτι και τροφή, δε νομίζω ότι είναι καθόλου "δωρεάν".
ευχαριστώ θα το ψάξω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.562
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom