Πόσα ταξίδια το χρόνο; Τι γίνεται τώρα με την κρίση;

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
διαβάζοντάς το, μου ήρθε στο μυαλό η ατάκα της Θεοπούλας από το παραπέντε, λίγο αλλαγμένη:
"τι λες καλέ; κόβεται το...ταξίδι;"
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Το ρωτάω, γιατί εγώ προσωπικά κάνω τουλάχιστον 4-5 ταξίδια το χρόνο στο εξωτερικό......
.... και αναρωτιέμαι αν είμαι μόνο εγώ αυτή που νιώθω ότι δεν μπορώ να τα κόψω, και ότι προτιμώ να κόψω από το φαγητό μου και τα ρούχα μου παρά από τα ταξίδια.
Μωρέ μπράβο σου Βοσπορε (-ισσα) με τα 4-5 ταξίδια το χρόνο!

Τώρα ή τρως πολύ (σε κυριλέ και έτσι..) ή ντύνεσαι του πανακρίβου, για να 'χει αποτέλεσμα η μείωση...:haha::haha:

γιατί εγώ εκείνη την Ινδονησία για το καλοκαίρι βρε παιδί μου, άντε να κόψω τον χαβιάρι τον καθημερινό και τη τσαντούλα την channel :haha::haha:

πέρα από την πλάκα που κάνω, ταυτίζομαι με τις απόψεις σου.... Ομως οι ριμάδες οι μειώσεις μισθών, σίγουρα ένα ταξιδάκι στο χρόνο θα μας το κόψουν....:(:(

Ποιος φυσιολογικός άνθρωπος έκλεισε π.χ. το 2009 με 56 πτήσεις, 65 διανυκτερεύσεις σε 32 διαφορετικά ξενοδοχεία? .....
Εσύ παιδί μου, ΔΕΝ είσαι φυσιολογικός.......... είσαι ΤΥΧΕΡΟΣ !!!:clap::clap:

Να υποψιαστώ εισοδηματίας, τουριστικός πράκτορας, ναυτικός ή ιπτάμενος ??? :rolleyes::rolleyes:

Ολοι οι ανθρωποι έχουν χρήματα για να ξοδέψουν..άν δημιουργούν όμως βλακώδεις υποχρεώσεις δεν πρόκειται να πανε πουθενά..
Η ζείς για να ταξιδεύεις Η ζείς ξεραίνοντας το σκατό σου για να πληρώνεις βλακώδη και άχρηστα πράγματα!!
Προσωπικά τα ξεσκίζω,στο συρτάρι μου υπάρχει πάντα ένα εισιτήριο με συγκεκριμένη ημερομηνία..
Φροντίζω να το τυπώνω κιόλας μιά βδομαδούλα μετά που θα επιστρέψω απο το προηγούμενο ταξίδι μου έτσι για να κοιμάμαι ήσυχη τα βράδια:bleh::bleh:
Ναι renata,
να προσθέσω και γω, σαν παράδειγμα, άλλοι "επενδύουν" σε αλλαγή αυτοκινήτου ανά 3ετία (για να μην σου πω, ότι ούτε ταξίδια στην Ελλάδα δεν κάνουν) και άλλοι σε ταξίδια.... και κατ' εμέ, ΜΠΡΑΒΟ στους δεύτερους (στους εδώ δεύτερους..) :clap::clap:

Το κουφό που έχω ακούσει να μου λένε "καλά δεν λυπάσει τα λεφτά που δίνεις για να ταλαιπωρείσαι στα ταξίδια σου?" (το έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές, όταν ανασύρω από τη σκέψη μου, περιγραφές από Ινδία-Νεπάλ κ.αλ)

Εικόνισμα το εισιτήριο σου!!!! Σωστή η ταξιδιώτρια !!!

Εκείνο το γουρουνάκι μου (κουμπαράς)..... άρχισε να τρώει πάλι... για να μου αποδώσει καρπούς :haha::haha:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Προσωπικά με 2 ταξίδια τα χρόνο είμαι ευχαριστημένη και αναφέρομαι σε ταξίδια στο εξωτερικό, γιατί τα σαββατοκύριακα δεν πιάνονται!:clap::clap:
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Taver, ομολογώ με όλη την ειλικρίνεια ότι τα ζηλέψα αυτα τα νούμερα που παραθέτεις για τις 50 πτήσεις κλπ....!! άντε και στα δικά μας :)
εγώ γενικά πιστεύω ότι με έναν καλό προϋπολογισμό και κάποιες περικοπές σε μη απαραίτητα πράγματα μαζεύεται ένα καλό κομπόδεμα που είναι ό,τι πρέπει για ένα ταξίδι. Και είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα της κρίσης για πολλούς και μας βάζει σε διλήμματα. Συζητώ με τη φίλη μου από το Υπουργείο Οικονομικών για ταξίδια κι εκείνη μου λέει " σταμάτα τα πια, σε λίγο καιρό δεν θα έχουμε να φάμε κι εσύ σκέφτεσαι συνέχεια το φευγιό κλπκλπ" και γι'αυτό με έπιασε κάτι. Πάντως από φίλους που ασχολούνται με τα τουριστικά μου λένε ότι έχει μειωθεί πολύ ο κόσμος που έχει κλείσει ταξίδια τουλαχιστον για το επόμενο εξάμηνο...
Πάντως χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχει τόσος κόσμος που νιώθει το ταξίδι ανάγκη και όχι απλά ένα συμπλήρωμα στη ζωή του για να λέει ότι το κάνει, γιατί τελευταία αντιμετωπίζω μεγάλη καχυποψία στο συγκεκριμένο θέμα στις συζητήσεις.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πάντως χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχει τόσος κόσμος που νιώθει το ταξίδι ανάγκη και όχι απλά ένα συμπλήρωμα στη ζωή του για να λέει ότι το κάνει, γιατί τελευταία αντιμετωπίζω μεγάλη καχυποψία στο συγκεκριμένο θέμα στις συζητήσεις.[/quote]



Φταίει που έχεις λάθος παρέες:bleh::bleh::bleh:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Πάντως χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχει τόσος κόσμος που νιώθει το ταξίδι ανάγκη και όχι απλά ένα συμπλήρωμα στη ζωή του για να λέει ότι το κάνει, γιατί τελευταία αντιμετωπίζω μεγάλη καχυποψία στο συγκεκριμένο θέμα στις συζητήσεις..................


Φταίει που έχεις λάθος παρέες:bleh::bleh::bleh:

Ααα νομίζω ότι εδώ μέσα η vosporos, βρηκε την καλύτερη παρέα :clap::clap::clap:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
το 2009 με 56 πτήσεις,
Δηλαδή σας ξεπέρασα το 2009 για 2 πτήσεις:shock:?? 58 συνολικά!!! Βέβαια εδώ μιλάμε για επαγγελματικούς προορισμούς και όχι τουριστικούς, άρα πάσο. Taver Rulez!:D
 

gone

Member
Μηνύματα
110
Likes
28
Φίλοι μου συνφορουμίτες, τα πράγματα είναι δύσκολα. Οδηγούμαστε σε εθνική κατάθλιψη.Όλα εκεί οδηγούν.Για όλους εμάς τους ταξιδιάρηδες μόνο μία ψυχοθεραπεία υπάρχει.Ταξίδια...Και εδώ τουλάχιστον μπορούμε να αλληλοβοηθηθούμε για ''έξυπνα'' ταξίδια.Αν σκεφθείς πόσο στοιχίζει μία βραδινή έξοδος, χωρίς τις περισσότερες φορές να πιάνουν τόπο τα λεφτά μας, τότε κουμπαράς ταξιδιού και πάλι κουμπαράς. Αντίσταση αδέλφια!!!
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
Χθες βράδυ βρέθηκα σε μια παρέα. Κάποιος με έδειξε και είπε "να ένας φυσιολογικός άνθρωπος". Και όλοι λυθήκανε στα γέλια (μαζί κι εγώ...)... Ποιος φυσιολογικός άνθρωπος έκλεισε π.χ. το 2009 με 56 πτήσεις, 65 διανυκτερεύσεις σε 32 διαφορετικά ξενοδοχεία? Ποιός "φυσιολογικός" άνθρωπος έχει ήδη πετάξει/προγραμματίσει 39 πτήσεις για το πρώτο 5μηνο μόλις του 2010, σε 9 διαφορετικά ταξίδια? (και έκλεισε και το 10ο χθες το βράδυ, με τις πρώτες 2 πτήσεις για τον 6ο μήνα)?

χωρις παρεξηγηση....τι δουλεια κανεις???
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Καλέ να σας πω taver-kalspiros στο Ελευθέριος Βενιζέλος φαντάζομαι πως σας έχουν ειδική πολυθρόνα...με τα ονόματα σας on them...
Μπράβο πάντως,χαίρομαι που όλοι σας δίνετε την ίδια απάντηση-είχα αρχίσει να νιώθω άβολα σε διάφορες παρέες- σε αυτό το θέμα...ίσως όντως να φαίνεται σε κάποιους υπερβολή αλλα ο καθείς κάνει τις επιλογές του...
Δεν νομίζω ότι θα καταφέρω να τα μειώσω...ίσως κάτι άλλο να στερηθώ,όχι όμως τα ταξίδια...
Υ.Γ.
Και δεν θέλω να το κάνω!!!
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ολοι οι ανθρωποι έχουν χρήματα για να ξοδέψουν..άν δημιουργούν όμως βλακώδεις υποχρεώσεις δεν πρόκειται να πανε πουθενά..
Η ζείς για να ταξιδεύεις Η ζείς ξεραίνοντας το σκατό σου για να πληρώνεις βλακώδη και άχρηστα πράγματα!!
Να ενα ακομα θεμα που αν και εχει το ενδιαφερον του, εδω μεσα λειτουργει σαν αλλοθι της παρεας, δηλαδη, "τι σπουδαιοι που ειμαστε εμεις οι ταξιδιαρηδες, τι καλα που περναμε!"
Αν περνατε τοσο καλα γιατι πρεπει να κρινετε τους υπολοιπους με τις βλακωδεις επιλογες;
Ολοι οι ανθρωποι εχουν χρηματα για να ξοδεψουν, ναι, καποιοι ομως περισσοτερα απο αλλους!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Κάνω 3-5 ταξίδια το χρόνο, αναλόγως διάρκειας. Το σχεδιάζω αρκετό καιρό πριν κι έτσι φροντίζω πάντα να εξοικονομώ χρήματα. Θέλω να πιστεύω ότι η οικονομική κρίση δεν θα επιδράσει καταλυτικά ακόμα και με τις περικοπές στα δώρα. Φτάνει να υπάρχουν πάντα προσφορές στα αεροπορικά εισιτήρια. Αυτό που με φρίκη έμαθα προ ημερών είναι ότι μας περιέκοψαν ημέρες αδειών (από 25 σε 22) κάτι που μου κόστισε πολύ περισσότερο κι από τα οικονομικά μέτρα. Δεν ξέρω αν η κίνηση αυτή αφορά το σύνολο του δημόσιου τομέα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.970
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom