Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
262
Likes
644
Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα ούτε ξέρω αν νιώθουν όλοι άνετα να μοιραστούν τέτοιες πληροφορίες, αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον να γίνει μια τέτοια συζήτηση!

Σκέφτηκα να γράψουμε πόσο μας έχει στοιχίσει (στο περίπου φυσικά ή και πιο γενικά με μέσες τιμές φαγητού,ποτού,διαμονής) κάθε ταξίδι που έχουμε κάνει ως τώρα. Μου φαίνεται ενδιαφέρον καθώς συχνά μπορεί να σκεφτόμαστε "δεν έχω λεφτά να πάω στην Ταϋλάνδη ρε φίλε" αλλά να πηγαίνουμε αντ' αυτό 10 μέρες Παρίσι. Μπορεί να σοκαριστούμε :p

Το πρώτο σοκ ήταν για εμένα δύο πρόσφατα ταξίδια μου μέσα στο 2023:
1 βράδυ Βρυξέλλες & 4 Παρίσι μου κόστισαν περισσότερο από 10 μέρες roadtrip στην Πολωνία! :shock:

Παρίσι χαλάσαμε για 4 βράδια (και 1 βρυξέλλες) γύρω στα 1500 ευρώ το άτομο! Πολωνία με ενοικίαση αμαξιού, βενζίνες κλπ 1200 ευρώ το άτομο :xalara:

  1. Αεροπορικά: Αεροπορικά και στα δύο ταξίδια ήταν περίπου 200-250 ευρώ το άτομο.
  2. Διαμονή: Παρίσι μείναμε σε ξενοδοχείο των ibis σε πολύ μέτρια περιοχή, 35 λεπτά με τα μέσα από το κέντρο (ας θεωρήσουμε κέντρο το Λούβρο) με τιμή 90 ευρώ το βράδυ. Ό,τι πιο φθηνό βρήκαμε! Πολωνία σε όλες τις πόλεις μείναμε σε απόσταση περπατήματος από το κέντρο με ταβάνι τα 60 ευρώ η διανυκτέρευση (μείναμε Κρακοβία με 35 ευρώ)!
  3. Φαγητό: Παρίσι το ελάχιστο 30 ευρώ/άτομο για φαγητό μετριότατο και κυρίως άλλης χώρας (ιταλικό,ταϋλανδέζικο,ελληνικό). Fast food 12-15 ευρώ/άτομο! Πολωνία φάγαμε σε καλά εστιατόρια τοπικής κουζίνας με 15 ευρώ/άτομο ενώ fast food έβρισκες και από 5-6 ευρώ.
  4. Ενοικίαση αμαξιού/μεταφορές: Στην Πολωνία μόνο νοικιάσαμε με 25 ευρώ την ημέρα! Στο Παρίσι 30 ευρώ κόστισε η τριήμερη κάρτα των μέσων.
  5. Μουσεία/αξιοθέατα: Δεν είμαστε οι ειδικοί σε αυτό, καθώς δεν είμαστε φαν, πάμε μόνο στα βασικά σε κάθε προορισμό! Οι τιμές μας φάνηκαν ωστόσο παρόμοιες σε αυτήν την κατηγορία, με λίγο πιο ακριβές του Παρισιού.
Αν ξέχασα κάποια άλλη κατηγορία και σας ενδιαφέρει, την προσθέτω!

Για να δούμε...Ας απομυθοποιήσουμε πλέον τους ακριβούς προορισμούς της Ευρώπης!
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
Λοιπόν για 6 ημέρες στο Παρίσι τον Οκτώβριο του 2023:
  1. Αεροπορικά: Αεροπορικά 175 το άτομο (Transavia)
  2. Διαμονή: Περίπου 175 € ανά βραδιά στο 6ο διαμέρισμα
  3. Φαγητό: περίπου 200 € την ημέρα για 2άτομα
  4. Μετακίνηση: Κάρτα για μετρό για 6 ημέρες 43,75 € το άτομο
  5. Μουσεία κλπ: ακριβά...ανα άτομο: 28,30€ Πύργος του Άιφελ, 28,50 Βερσαλλίες, 17 € Λούβρο
Γαλλία - Παρίσι - 6 ημέρες τον Οκτώβριο του 2023
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ουτε εγω δεν θελω να θυμαμαι ποσα χαλαω στα ταξιδια. Οχι να το μοιραστω κιολας. Ειδικα οταν δεν γνωριζω που μπορει να καταληξει αυτη η πληροφορια. Δυστυχως υπαρχουν ανθρωποι που δυσκολευονται κ για τα βασικα. Εννοειται την ιδια αποψη εχω και για τα social με τα ποσταρισματα ξενοδοχειων, εστιατοριων και οτιδηποτε μπορει να αφηνει υπονοια ευμαρειας.
Edit: Καταλαβαινω την εννοια του θεματος απλα επισημαινω οτι μπορει να ειναι λιγο περιεργη η καταληξη του. Ισως να ηταν πιο cool αν ονομαζοταν "ανελπιστα οικονομικα ταξιδια".
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.335
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είναι λίγο αόριστο το θέμα σου έχω την εντύπωση, μιας και κατά τη γνώμη μου τα ταξιδιωτικά γούστα του καθενός ποικίλλουν.
Άλλος πετάει για παράδειγμα σε ότι φθηνότερο low cost βρει, άλλος σε business. Το ίδιο ισχύει και με τις διαμονές, όπου εκεί είναι ακόμα πιο ιδιαίτερα τα πράγματα. Δε συγκρίνεται η διαμονή σε hostel επί παραδείγματι με αυτήν ενός ξενοδοχείου.
Ομοίως και στο φαγητό, πολλές ακριβές χώρες γίνονται αυτόματα φθηνές αν έχεις π.χ. πρωινό στο ξενοδοχείο που έχεις κλείσει και τρως πολύ street food, την ίδια ώρα που υπάρχουν άνθρωποι που ταξιδεύουν με γνώμονα την κουζίνα κάποιου τόπου και αρέσκονται στο να ξοδεύουν λεφτά σ' αυτό.

Θέλει ιδιαίτερη αναφορά κι επί μέρους ανάλυση κάτι που κάνουμε αρκετοί στις ιστορίες μας, μπας και βοηθηθεί κάποιος βρίσκοντας μια αξιόλογη πρόταση, συνήθως λαμβάνοντας υπόψιν το οικονομικό της υπόθεσης. Δεν έχει νόημα να γράψω κάτι που δεν αφορά (ή αφορά) ένα μεγάλο μέρος αναγνωστών χωρίς να το τεκμηριώσω.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
262
Likes
644
Λοιπόν για 6 ημέρες στο Παρίσι τον Οκτώβριο του 2023:
  1. Αεροπορικά: Αεροπορικά 175 το άτομο (Transavia)
  2. Διαμονή: Περίπου 175 € ανά βραδιά στο 6ο διαμέρισμα
  3. Φαγητό: περίπου 200 € την ημέρα για 2άτομα
  4. Μετακίνηση: Κάρτα για μετρό για 6 ημέρες 43,75 € το άτομο
  5. Μουσεία κλπ: ακριβά...ανα άτομο: 28,30€ Πύργος του Άιφελ, 28,50 Βερσαλλίες, 17 € Λούβρο
Διαμονή, φαγητό και μετακίνηση στο Παρίσι είναι σχεδόν απαγορευτικά πιστεύω πια.

Είναι λίγο αόριστο το θέμα σου έχω την εντύπωση, μιας και κατά τη γνώμη μου τα ταξιδιωτικά γούστα του καθενός ποικίλλουν.
Άλλος πετάει για παράδειγμα σε ότι φθηνότερο low cost βρει, άλλος σε business. Το ίδιο ισχύει και με τις διαμονές, όπου εκεί είναι ακόμα πιο ιδιαίτερα τα πράγματα. Δε συγκρίνεται η διαμονή σε hostel επί παραδείγματι με αυτήν ενός ξενοδοχείου.
Ομοίως και στο φαγητό, πολλές ακριβές χώρες γίνονται αυτόματα φθηνές αν έχεις π.χ. πρωινό στο ξενοδοχείο που έχεις κλείσει και τρως πολύ street food, την ίδια ώρα που υπάρχουν άνθρωποι που ταξιδεύουν με γνώμονα την κουζίνα κάποιου τόπου και αρέσκονται στο να ξοδεύουν λεφτά σ' αυτό.

Θέλει ιδιαίτερη αναφορά κι επί μέρους ανάλυση κάτι που κάνουμε αρκετοί στις ιστορίες μας, μπας και βοηθηθεί κάποιος βρίσκοντας μια αξιόλογη πρόταση, συνήθως λαμβάνοντας υπόψιν το οικονομικό της υπόθεσης. Δεν έχει νόημα να γράψω κάτι που δεν αφορά (ή αφορά) ένα μεγάλο μέρος αναγνωστών χωρίς να το τεκμηριώσω.

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό ψηλέ!

Θα μπορούσε να περιοριστεί στο ποιους προορισμους θεωρουσαμε ακριβοτερους/φθηνοτερους απο οτι ηταν!

Ο λόγος που το άνοιξα το θέμα είναι για να ξεφύγει και εμένα λίγο το μυαλό μου από τους προορισμούς εντός Ευρώπης και την αναζήτηση εισιτηριών μέχρι Χ ευρώ, ενώ overall ένα ταξίδι με ακριβότερα αεροπορικά μπορεί να είναι φθηνότερο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.066
Likes
41.286
Πεταω μονο με δωρεαν εισιτηρια με Aegean ειτε low cost με μαξ τιμη τα 35 ευρω.
Αυτο μου δινει τη δυνατοτητα να μπορουμε να κλεισουμε κλασικα τουριστικα 2-3αστερα ξενοδοχεια και να τρωμε σε εστιατορια κι οχι (μονο) street food. Προφανως ειναι ενας ιδιαιτερος τροπος ταξιδιου, αλλος σκαει 1000 στα εισιτηρια και μενει σε κοιτωνες.
Δεν μπορει να συγκριθει κανενα ταξιδι με αλλο ως προς το ποσο στοιχισε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.066
Likes
41.286
Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα ούτε ξέρω αν νιώθουν όλοι άνετα να μοιραστούν τέτοιες πληροφορίες, αλλά μου φάνηκε ενδιαφέρον να γίνει μια τέτοια συζήτηση!

Σκέφτηκα να γράψουμε πόσο μας έχει στοιχίσει (στο περίπου φυσικά ή και πιο γενικά με μέσες τιμές φαγητού,ποτού,διαμονής) κάθε ταξίδι που έχουμε κάνει ως τώρα. Μου φαίνεται ενδιαφέρον καθώς συχνά μπορεί να σκεφτόμαστε "δεν έχω λεφτά να πάω στην Ταϋλάνδη ρε φίλε" αλλά να πηγαίνουμε αντ' αυτό 10 μέρες Παρίσι. Μπορεί να σοκαριστούμε :p

Το πρώτο σοκ ήταν για εμένα δύο πρόσφατα ταξίδια μου μέσα στο 2023:
1 βράδυ Βρυξέλλες & 4 Παρίσι μου κόστισαν περισσότερο από 10 μέρες roadtrip στην Πολωνία! :shock:

Παρίσι χαλάσαμε για 4 βράδια (και 1 βρυξέλλες) γύρω στα 1500 ευρώ το άτομο! Πολωνία με ενοικίαση αμαξιού, βενζίνες κλπ 1200 ευρώ το άτομο :xalara:

  1. Αεροπορικά: Αεροπορικά και στα δύο ταξίδια ήταν περίπου 200-250 ευρώ το άτομο.
  2. Διαμονή: Παρίσι μείναμε σε ξενοδοχείο των ibis σε πολύ μέτρια περιοχή, 35 λεπτά με τα μέσα από το κέντρο (ας θεωρήσουμε κέντρο το Λούβρο) με τιμή 90 ευρώ το βράδυ. Ό,τι πιο φθηνό βρήκαμε! Πολωνία σε όλες τις πόλεις μείναμε σε απόσταση περπατήματος από το κέντρο με ταβάνι τα 60 ευρώ η διανυκτέρευση (μείναμε Κρακοβία με 35 ευρώ)!
  3. Φαγητό: Παρίσι το ελάχιστο 30 ευρώ/άτομο για φαγητό μετριότατο και κυρίως άλλης χώρας (ιταλικό,ταϋλανδέζικο,ελληνικό). Fast food 12-15 ευρώ/άτομο! Πολωνία φάγαμε σε καλά εστιατόρια τοπικής κουζίνας με 15 ευρώ/άτομο ενώ fast food έβρισκες και από 5-6 ευρώ.
  4. Ενοικίαση αμαξιού/μεταφορές: Στην Πολωνία μόνο νοικιάσαμε με 25 ευρώ την ημέρα! Στο Παρίσι 30 ευρώ κόστισε η τριήμερη κάρτα των μέσων.
  5. Μουσεία/αξιοθέατα: Δεν είμαστε οι ειδικοί σε αυτό, καθώς δεν είμαστε φαν, πάμε μόνο στα βασικά σε κάθε προορισμό! Οι τιμές μας φάνηκαν ωστόσο παρόμοιες σε αυτήν την κατηγορία, με λίγο πιο ακριβές του Παρισιού.
Αν ξέχασα κάποια άλλη κατηγορία και σας ενδιαφέρει, την προσθέτω!

Για να δούμε...Ας απομυθοποιήσουμε πλέον τους ακριβούς προορισμούς της Ευρώπης!
Ξερεις ποιο ηταν το φθηνοτερο μου ταξιδι το 2023? Η Κυπρος.
Με μια μικρη λεπτομερεια: ηταν το πιο αδιαφορο μερος που εχω βρεθει, εχω κλαψει και το τελευταιο ευρω που εδωσα.
Κοινως, να το βρασω το φθηνο. Καλυτερα να πηγαινουμε λιγοτερα ταξιδια κι οπου γουσταρουμε, παρα σε προορισμο επειδη ειναι φθηνος. Τις ιδιες σκεψεις εχω και για την Πολωνια. Μονο δωρεαν θα ξαναπηγαινα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.335
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ο λόγος που το άνοιξα το θέμα είναι για να ξεφύγει και εμένα λίγο το μυαλό μου από τους προορισμούς εντός Ευρώπης και την αναζήτηση εισιτηριών μέχρι Χ ευρώ, ενώ overall ένα ταξίδι με ακριβότερα αεροπορικά μπορεί να είναι φθηνότερο!
Αυτό ισχύει, συμφωνώ, τουλάχιστον από την προσωπική μου εμπειρία σε αρκετούς προορισμούς το δύσκολο είναι να φτάσεις με οικονομικό τρόπο παρά να περάσεις εκεί, γι' αυτό κι όταν λύνεται το «πρόβλημα» εύρεσης εισιτηρίου σε αποδεκτό κόστος, όλα γίνονται εύκολα.

Βέβαια πάλι επανερχόμαστε στην ίδια συζήτηση, τι σημαίνει για τον καθένα «οικονομικό» και τι «αποδεκτό», είναι λίγο αυθαίρετη η προσέγγιση.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Αυτό ισχύει, συμφωνώ, τουλάχιστον από την προσωπική μου εμπειρία σε αρκετούς προορισμούς το δύσκολο είναι να φτάσεις με οικονομικό τρόπο παρά να περάσεις εκεί, γι' αυτό κι όταν λύνεται το «πρόβλημα» εύρεσης εισιτηρίου σε αποδεκτό κόστος, όλα γίνονται εύκολα.
Παλαιότερα ίσχυε σε μεγάλο βαθμό. Τώρα πια η διαμονή είναι ένας σημαντικότατος παράγοντας, που σε πολλές πόλεις της Ευρώπης ξεφεύγει εντελώς. Όχι ότι αποκλείεται να βρεις. Τον Νοέμβρη βρήκα με 57 ευρώ εξαιρετικό διαμέρισμα στη Βιέννη δίπλα στο μετρό σε απόσταση 4 χιλιομέτρων από την πλατεία του Αγίου Στεφάνου, αλλά τώρα που ψάχνω για Isle of Skye και Inverness τα πράγματα είναι ζόρικα χαχα.

Διαμονή, φαγητό και μετακίνηση στο Παρίσι είναι σχεδόν απαγορευτικά πιστεύω πια.
Το Παρίσι και πριν ήταν σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ιδίως σε συγκοινωνίες και φαγητό, αλλά και σε διαμονή. Το 2014 στις αρχές του Νοέμβρη θυμάμαι είχα δώσει τα περισσότερα για διαμονή σε χόστελ σε ταξίδι στην Ευρώπη. Περισσότερα από τη Στοκχόλμη και το Λονδίνο και τη Βαρκελώνη.
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.853
το θεμα με το κοστος για τα ταξιδια εκτος απο αυτο που λεχθηκε ηδη ειναι και ο χρονος που εγινε το καθε ενα. ολοι ξερουμε για τις περιοδους high & low season.
αμεσως μετα το κοβιντ εκανα ταξιδι 15 μερες ανδαλουσια πορτογαλια και συνολικα κοστισε λιγοτερο απο ολα τα επομενα διαρκειας απο 5 εως 10 ημερων.
ειδικα μετα την ουκρανια ολα εχουν ξεφυγει και δε υπαρχει συγκριση
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Συμφωνω οτι δεν εχει κανενα νοημα η οποια αναλυση/συγκριση κοστους.

Καποιος μπορει να εχει τη δυνατοτητα να κλεινει πολυ νωρις αεροπορικα ή μολις ευκαιριαρα να την αρπαξει χωρις να περιμενει εγκριση αδειων κτλ κ να κανει ακριβως το ιδιο ταξιδι με εναν αλλον που θα κλεισει πιο τελευταια στιγμη ή πιο high season και να εχουν αυτα τα δυο ταξιδια τεραστια αποκλιση κοστους.

Ή καποιος να εχει μεγαλυτερες αναγκες λογω προσβασιμοτητας, να χρειαζεται περισσοτερο ταξι παρα ποδια/συγκοινωνια.

Καποιος παει ενα ταξιδι το χρονο η και πιο αραια κ θελει να το ευχαριστηθει κ τρωει σε εστιατορια υψηλοτερου κοστους. Αλλος θελει στριτ. Στους ιδιους προορισμους.

Και αλλα τοσα που ειπωθηκαν ηδη στα αλλα σχολια.

Το μακρινο/κοντινο ισως σε παλαιοτερες εποχες να ισχυε οτι το μακρινο μπορουσε να ειναι φθηνοτερο απο το κοντινο. Πλεον με τις τιμες των αεροπορικων δεν ξερω αν υφισταται αυτη η συγκριση. Μιλαω παντα για τυπικα ταξιδια συγκεκριμενων ημερομηνιων κ οχι κλεισιμο μολις εμφανιστει η μια εκεινη ευκαιριαρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.066
Likes
41.286
Το μακρινο/κοντινο ισως σε παλαιοτερες εποχες να ισχυε οτι το μακρινο μπορουσε να ειναι φθηνοτερο απο το κοντινο. Πλεον με τις τιμες των αεροπορικων δεν ξερω αν υφισταται αυτη η συγκριση. Μιλαω παντα για τυπικα ταξιδια συγκεκριμενων ημερομηνιων κ οχι κλεισιμο μολις εμφανιστει η μια εκεινη ευκαιριαρα.
Η ιδεα οτι το μακρινο κοστιζει λιγοτερο απο τα ευρωπαικα μου φαινεται οτι ειναι κυριως ψυχολογικη.
Εχοντας μιλησει με ταξιδιωτες μακρινων, μου εχουν πει οτι αποταμιευουν μονο τα χρηματα για το εισιτηριο και περνανε εναν μηνα στο μακρινο με τα λεφτα που θα ετρωγαν στην Ελλαδα ολον τον μηνα γιατι ειναι φθηνοτερο το κοστος ζωης. Εγω αυτο νομιζω οτι ισχυει αν μενουν σε χρεπια.

Ας υποθεσουμε οτι καποιος θελει να παει Ευρωπη για ενα ταξιδι 20 ημερων.
Εχω υπολογισει οτι για καθε μερα ευρωπαικου ταξιδιου θελω περιπου 100 ευρω για διαμονη μαζι με διατροφη ανα ατομο. ( εννοω με 100 το δικλινο αρα 50 ο καθενας για διαμονη και ακομη 50 το ατομο για φαγητο. Δεν βαζω μουσεια, ειναι ακριβοτερα στην Ευρωπη αλλα πολλοι δεν πατανε. καν). Απο την αλλη μπορει να κλεισω εισιτηριο πηγαινε ελα με 60 ευρω. Συνεπως για 20 μερες θελω 2.000 ευρω και ενα πιθανον αμελητεο αεροπορικο. Επισης δεν εννοω Παρισι που θες 200 τη μερα. Εννοω κατι μεσαιου κοστους.

Απο μακρινα ταξιδια δεν ξερω. Αν υποθεσουμε οτι κοστιζει 1000 το αεροπορικο και εχει και εξοδα ασφαλισης η βιζας η εξωευρωπαικης επικοινωνιας, αφαιρωντας αυτα ποσα θελει ημερησιως για να περασει σε ενα μετριο ξενοδοχειο 20 μερες; με διατροφη? Αρκουν 50 ευρω τη μερα? Λεω 50 υποθετικα για να καταλαβω αν ειναι ΤΟΣΟ φθηνοτερο το μακρινο η ειναι μυθος μεταξυ των ταξιδιωτων. Γιατι αν θελει 50 x 20 μερες, αυτο ειναι 1000 ευρω για διαβιωση και επιπλεον αλλα 1000 για εισιτηρια και τα λοιπα εξοδα που ανεφερα. Ετσι φαινεται οτι τα ταξιδια ειτε ευρωπαικα ειτε μακρινα κοστιζουν το ιδιο, 2000 για 20 μερες.
Ας μη μπει στην εξισωση οποιος εχει τον μπαρμπα του Νεα Υορκη και τοτε ναι το μακρινο ειναι πιο οικονομικο απο το κοντινο. Μιλαμε για τουρισμο που πληρωνουμε τα παντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.476
Μέλη
38.923
Νεότερο μέλος
CHRISTIETS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom