Ρίσκο / Ασφάλεια στα ταξίδια

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
επικίνδυνη χώρα (ταξίδι) για μένα ειναι μόνο αυτή ,οπου το αεροπλάνο απαγορεύεται να προσγειωθει .
ενοώ οτι άν ειναι πολεμος π.χ ,δεν προσγειώνονται εκεί τα επιβατικά .
τότε δεν θα παω υποχρεωτικά ,γιατί δεν υπάρχει πρόσβαση ...όλα τα άλλα δεν με ενδιαφέρουν και πηγαίνω με ευχαρίστηση!!!!
αυτά !.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν έχουν θέση στο site, όταν συνοδεύονται από χαρακτηρισμούς όπως αυτοί που διάβασα.

Τα μηνύματά σας που είχαν εξελιχθεί σε προσωπικές επιθέσεις ένθεν και ένθεν διαγράφηκαν.

Παρακαλώ να συνεχιστεί η κουβέντα on topic.
 
Μηνύματα
70
Likes
30
Θεωρω κι εγω ότι, το τι είναι επικινδυνο ή ασφαλες για τον καθενα είναι υποκειμενικο. Προσωπικα δε θεωρω καμια χωρα στο κοσμο επικινδυνη για τη προσωπικη μου ασφαλεια ή τη ζωη μου. Περισσοτερο επικινδυνο θεωρω ότι οδηγω κάθε μερα και μπορει να μην επιστρεψω σπιτι μου. Τιποτα δεν εγγυαται την ασφαλεια στις μερες μας. Παντα αυτό λεω σε φιλους που όταν ακουν ότι πηγα Αιγυπτο, Ιορδανια, Κωνσταντινουπολη ή Ισραηλ τωρα προσφατα με ρωτουν αν εκανα εμβολια και πως δε φοβαμαι τις βομβες. Λες και ολοι αυτοι που κανουν ταξιδια εντος Ελλαδας είναι ασφαλεις? Αναφερομαι παλι στα τροχαια, νομιζω ότι από αυτά κινδυνευουμε περισσοτερο και μαλιστα καθημερινα και όχι από ένα τυχαιο ταξιδι. Μολις επεστρεψα τη περασμενη εβδομαδα από έναν προορισμο που «θεωρειται» και βαζω εισαγωγικα ως ενας από τους πιο επικινδυνους προορισμους. Αναφερομαι στο Ισραηλ και την Παλαιστινη. Οντως ολη η περιοχη της Παλαιστινης, της Ιερουσαλημ αλλα και του Τελ αβιβ μοιαζει με ένα καζανι που βραζει και είναι ετοιμο να σκασει από στιγμη σε στιγμη. Να φανταστειτε πεσαμε σε μηνα ραμαζανιου για τους μουσουλμανους και η αστυνομια του Ισραηλ δε μας αφησε να επισκεφτουμε το τεμενος του Ομαρ γιατι λεει δεν ειμαστε μουσουλμανοι και αν μας δουν ετσι ντυμενους (ευρωπαικα) θα το θεωρησουν προσβολη. Οι παντες ηταν αρματωμενοι σαν αστακοι, τοσα οπλα δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου παρα μονο τις Αποκριες στα καρναβαλια μονο που αυτά ηταν πιστεψτε με πολύ αληθινα, για δε τα συνορα Ισραηλ –Παλαιστινη δε το συζητω. Οσο για τους ελεγχους στα αεροδρομια και για να παμε από το Βενιζελο αλλα και για να γυρισουμε από το Μπεν Γκουριον του Τελ αβιβ οι ελεγχοι δεν ειχαν προηγουμενο. Ειμασταν στο τελ αβιβ στο αεροδρομιο 3,5 ωρες πριν τη πτηση μας γιατι επρεπε να περασουμε εξονυχιστικους ελεγχους. Εννοειται ότι μας ανοιξαν τις βαλιτσες και αρχισε η ιερη ανακριση. Ερωτησεις του στυλ :ησουν μονη σου όταν εκανες τη βαλιτσα σου? Μηπως αφησες τη βαλιτσα αφυλαχτη όταν ηρθες αεροδρομιο? Αυτό τι είναι μεσα στη βαλιτσα σου? (επιαναν τυχαια ένα αντικειμενο) τα παπουτσια εινα δικα σου? (ακου ερωτηση), πες μας αναλυτικα τι ψωνισες από το ισραηλ? συναντησες κανενα κατά τη διαρκεια του ταξιδιου σου? Ξερεις το ονομα του οδηγου του λεοφωρειου? Ολες αυτές οι ερωτησεις ειχαν σα σκοπο να σου σπασουν τα νευρα και τιποτα άλλο. Ισα – ισα προλαβα 10 λεπτα στα duty free. Μαλιστα ο ξεναγος μας ειπε πως την ωρα που εμεις ειμασταν εντος Παλαιστινης για να επισκεφθουμε τη Βηθλεεμ και αλλα μερη, εάν εκεινη την ωρα εμπαινε καμια βομβα σε άλλο μερος του Ισραηλ, οι Ισραηλινοι θα εκλειναν τα συνορα και θα μας αφηναν εντος Ιερουσαλημ της Παλαιστινης μη μπορωντας να επιστρεψουμε στην Ιερουσαλημ του Ισαρηλ. Όπως ξερετε τα Ιεροσολυμα είναι διχοτομημενα με ένα τοιχος σαν εκεινο του Βερολινου, τι να πει κανεις γι αυτό το αισχος. Για να επανελθω ομως στην ουσια του θεματος μας νομιζω ναι θα ρισκαρα γιατι επαναλαμβανω για μενα δεν υπαρχει καποιο μερος που να είναι επικινδυνο στον πλανητη, θεωρω πως αν είναι να σου συμβει κατι μπορει καλλιστα να το παθεις και στον τοπο μονιμης διαμονης σου δηλαδη μεσα στην ασφαλεια και ζεστασια της Ελλαδας. Μπορει να μην είναι εκρηξη βομβας, μπορει να μην είναι καποια μεταδοτικη ασθενεια, μπορει να μην είναι καποια εχθρικη συμπεριφορα αλλα σιγουρα με το να λες δεν παω εκει ή εκει για να μην παθω κατι δε σημαινει ότι εξασφαλισες την καλοπεραση σου.
οι περισσοτερες επιθεσεις στην αφρικη γινονται στα διασημα ξενοδοχεια οπου διαμενουν συνηθως οι ξενοι..

στο επομενο να πας σομαλια ειναι ασφαλεις χωρα..η ασφαλεια ειναι μεγαλη κ ξεκιναει απο τα αεροπλανα..δυστηχως εχω πει ξανα υπαρχει μεγαλη αγνοια κινδυνου για πολλους κ ο ρομαντισμος των ταξιδιων μας τυφλωνει πολλες φορες ολους μας..
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.365
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
Vis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom