Ρούχα για ταξίδι και κρύο

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο που παθαινει το μανελακι μου φερνει στο μυαλο καποια παρα πολυ ανοιχτοχρωμα δερματα που βλεπεις οτι εχουν καποιο ερυθημα στα μαγουλα ..σαν μεγαλες κοκκινες βουλες ...οταν εχει πολυ κρυο
Βλεπεις κατι Βορειους ετσι.
Εννοειται να πας σε δερματολογο και θα σου προτεινα να δεις και καποιο προιον σε body cream απο τη σειρα της Avene ,η οποια εχει κρεμες για δερματα υπερευαισθητα και δυσανεκτικα σε κρυο...ζεστη κλπ
ισως αυτο σε ανακουφισει
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
επίσης μπορείς να ταξιδεύεις μόνο σε χώρες με πάνω απο 18 βαθμούς θερμοκρασία!:D:D
αυτό παντως με το δέρμα κοιταξε το , αλλο είναι να κοκκινίζει και να έχεις φαγούρα και άλλο να κρυώνεις.
Υπάρχει και καποια αλοιφή για τα άκρα των ποδιών για το κρύο.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
ναι ναι το'χω σκεφτει κι αυτο απλα ελεγα μηπως βρω τη λυση μ'αυτα και γλιτωσω τα 50 ευρω του γιατρου που πολυ πιθανο ειναι να μου δωσει την ιδια λυση. θα παω και σε δερματολογο απλα δεν εχω παρατηρησει προβλημα ξυροδερμιας, σπυρακια απ'το κρυο ή οτιδηποτε αλλο. το προβλημα νομιζω ειναι το κρυο . ποτε δε με πιανει αυτο το καλοκαιρι. θα τον επισκεφτω συντομα ομως.

γιατι το 50αρι ??? δεν εχουμε ταμείο για δωρεάν ασφάλιση
Πάντως αν νομίζεις οτι θα γλιτώσεις το 50αρι διαβάζοντας οτι μπούρδα γραφουμε εδω μεσα σε βλέπω στο τέλος να δίνεις 100
50 στον δερματολόγο και 50 στον ψυχολόγο :haha::haha::haha:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Που θα πας και ποσο κρυο θα εχει?
δε τα χρειαζομαι μονο για ταξιδι αλλα και για καθημερινα που καποιες φορες θελω να βγω βολτα το βραδυ να περπατησω ή να παω για καποιες δουλειες και με τρελαινει η φαγουρα. αλλωστε εξηγησα οτι αυτο το παθαινω ακομα κι οταν εχει ελαχιστο κρυο. στην Αθηνα μενω, καταλαβαινετε οι θερμοκρασιες ειναι φυσιολογικες εως ζεστες. το ταξιδι παρ'ολα αυτα θα γινει το μαρτιο στο λονδινο κι με προβληματιζει κι αυτο γιατι σιγουρα ενα κρυο θα το'χει και απο περπατημα αλλο τιποτα!

Μου κάνει εντύπωση εν τω μεταξύ που λες ότι εμφανίζεται αυτό σε ολόκληρο το πόδι, νόμιζα ότι αυτό συμβαίνει στα άκρα (κάτω απ' τον αστράγαλο και κάτω απ' τον καρπό). Δες το...
Ναι σε ολοκληρο, κυριως πανω απο το γονατο. Και καμια φορα, οταν φοραω γαλοτσες (οχι ομως ζεστες) με πιανει και στις γαμπες. Θα το κοιταξω.

Αυτο που παθαινει το μανελακι μου φερνει στο μυαλο καποια παρα πολυ ανοιχτοχρωμα δερματα που βλεπεις οτι εχουν καποιο ερυθημα στα μαγουλα ..σαν μεγαλες κοκκινες βουλες ...οταν εχει πολυ κρυο
Βλεπεις κατι Βορειους ετσι.
Εννοειται να πας σε δερματολογο και θα σου προτεινα να δεις και καποιο προιον σε body cream απο τη σειρα της Avene ,η οποια εχει κρεμες για δερματα υπερευαισθητα και δυσανεκτικα σε κρυο...ζεστη κλπ
ισως αυτο σε ανακουφισει
Το δερμα κοκκινιζει αλλα δε βγαζει σπυθουρακια και τετοια πραγματα ευτυχως! Ισως χρειαζεται ενυδατωση το δερμα, εχεις δικιο.

επίσης μπορείς να ταξιδεύεις μόνο σε χώρες με πάνω απο 18 βαθμούς θερμοκρασία!:D:D
αυτό παντως με το δέρμα κοιταξε το , αλλο είναι να κοκκινίζει και να έχεις φαγούρα και άλλο να κρυώνεις.
Υπάρχει και καποια αλοιφή για τα άκρα των ποδιών για το κρύο.
:haha: κοκκινιζει και εχει φαγουρα. δε κρυωνω ιδιαιτερα να πω την αληθεια. εχει τυχει να εχω φαγουρα κι να'χω βγαλει το μπουφαν για να το βαλω μπροστα στα ποδια μου να προστατευονται για να ηρεμω και να μη κρωνω και πολυ χωρις μπουφαν.
οποτε αν δειτε καμια να κυκλοφορει σαν κατουρημενη τωρα ξερετε οτι θα'μαι εγω :bleh:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
γιατι το 50αρι ??? δεν εχουμε ταμείο για δωρεάν ασφάλιση
Πάντως αν νομίζεις οτι θα γλιτώσεις το 50αρι διαβάζοντας οτι μπούρδα γραφουμε εδω μεσα σε βλέπω στο τέλος να δίνεις 100
50 στον δερματολόγο και 50 στον ψυχολόγο :haha::haha::haha:
α μ'στειλες και ψυχολογο απευθειας εσυ! :cool:
εχω παρατηρησει τα συμπτωματα γι'αυτο ελεγα μηπως βρω τη λυση μου. του ταμειου ειναι λιγο "τα ζωα μου αργα"! θα του δωσω ομως μια ακομη ευκαιρια :bleh:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
δε τα χρειαζομαι μονο για ταξιδι αλλα και για καθημερινα που καποιες φορες θελω να βγω βολτα το βραδυ να περπατησω ή να παω για καποιες δουλειες και με τρελαινει η φαγουρα. αλλωστε εξηγησα οτι αυτο το παθαινω ακομα κι οταν εχει ελαχιστο κρυο. Το δερμα κοκκινιζει αλλα δε βγαζει σπυθουρακια και τετοια πραγματα ευτυχως! Ισως χρειαζεται ενυδατωση το δερμα, εχεις δικιο.
Λοιπόν manelaki, το ίδιο παθαίνω κι εγώ, αλλά μόνο όταν έχει αρκετό κρύο. Πολλές φορές δεν μπορώ να σταθώ από τη φαγούρα. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα πράγματα είναι καλύτερα αν το παντελόνι είναι λιγότερο εφαρμοστό και αν έχω "προνοήσει" να βάλω αρκετή ενυδατική κρέμα (ακόμα καλύτερα αν αυτό το κάνω σε καθημερινή βάση).
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Λοιπόν manelaki, το ίδιο παθαίνω κι εγώ, αλλά μόνο όταν έχει αρκετό κρύο. Πολλές φορές δεν μπορώ να σταθώ από τη φαγούρα. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα πράγματα είναι καλύτερα αν το παντελόνι είναι λιγότερο εφαρμοστό και αν έχω "προνοήσει" να βάλω αρκετή ενυδατική κρέμα (ακόμα καλύτερα αν αυτό το κάνω σε καθημερινή βάση).
το δοκιμασα κι αυτο :D η κρεμα βοηθαει πολυ. περπατουσα επι μιση ωρα περιπου μεσα στο κρυο και τη βροχη κι ημουν πανευτυχης χωρις φαγουρα! :clap: η αληθεια ειναι οτι εμενα Bahari με πιανει ειτε εχει πολυ ειτε εχει λιγο κρυο. αυριο θα παω και στο δερματολογο αν και για το ταξιδι αγορασα ενα ισοθερμικο και μια ζεστη φορμα που ετσι κι αλλιως χρειαζεται.

να ρωτησω κατι; το ισοθερμικο πρεπει να'ναι τελειως εφαρμοστο;
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
να ρωτησω κατι; το ισοθερμικο πρεπει να'ναι τελειως εφαρμοστο;
πρέπει να είναι ''τσίτα'' πάνω σου σφικτό να μην μπορείς να πάρεις ανάσα !!!!!!!

Πλάκα κάνω εφαρμοστό οσο είναι και το φανελάκι που φοράς.
 

pathfinder

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
mars
Η διαδεδομένη χρήση των σύγχρονων «τεχνικών» ρούχων βασίζεται σε δύο άξονες:
1. Σωστό έλεγχο της υγρασίας (και των αρνητικών αποτελεσμάτων της) στο σώμα
2. Διατήρηση της θερμοκρασίας του σώματος σε «ανεκτά» επίπεδα

Αυτό επιτυγχάνεται με τη χρήση

α. Της μεθόδου των τριών στρωμάτων ρουχισμού και β. του «παντρέματος» των υλικών για τη σωστή λειτουργία του α

Τα τρία στρώματα περιγράφονται πρόχειρα ως εξής:
1. Εσώρουχα φορεμένα κατάσαρκα. Ο ρόλος τους διπλός: Να διώξουν την υγρασία (ιδρώτα - νερό που μπήκε από λιωμένο χιόνι ή επειδή βραχήκαμε) από το δέρμα με τον αποδοτικότερο τρόπο και να προστατεύσουν το δέρμα από ερεθισμούς (συγγάματα, μυκητιάσεις, κλπ). ΟΚ και ο τρίτος λόγος: πρώτο στρώμα αέρα -μόνωσης και άρα διατήρησης της θερμοκρασίας στην επιφάνεια του σώματος.

2. Ρούχο μονωτικό το οποίο και αυτό πρέπει να απομακρύνει την υγρασία αποδοτικά, αλλά κυρίως να «κρατάει» κάποιον όγκο αέρα, ο οποίος θα θερμαίνεται με την παράγωγή ενέργειας του σώματός μας μαι θα μας κρατά ζεστούς (Δεν υπάρχει ρούχο που θα μας κρατήσει ζεστούς σε αντίξοες συνθήκες εάν δεν μπορεί το σώμα μας να ΠΑΡΑΓΕΙ θερμότητα γι' αυτό και είναι τεράστια η σημασία της σωστής διατροφής ΚΑΙ ενυδάτωσης όσο βρισκόμαστε εκτεθειμένοι στο κρύο (και στη ζέστη))

3. Εξωτερικό στρώμα ρούχων που είναι αντιανεμικό (για να μην χάνουμε την «κάψουλα» θερμού αέρα του δεύτερου στρώματος και άρα να μην κρυώνουμε), αδιάβροχο (για να μην μουσκεύει το δεύτερο και πρώτο στρώμα ρούχων και άρα να κρυώνουμε) και διαπνέον (δηλαδή να επιτρέπει στους υδρατμούς να διαφεύγουν έξω από το «σύστημα» έτσι ώστε να παραμένουν στεγνά το πρώτο και το δεύτερο εσωτερικά στρώματα και άρα να μην κρυώνουμε).

Εάν «σπάσουμε» έναν από τους κρίκους της αλυσίδας του συστήματος, τότε το σύστημα δεν λειτουργεί.

Εάν για παράδειγμα το πρώτο στρώμα εσωρουχων (π.χ. το boxerακι) ΔΕΝ απάγει την υγρασία (και εάν είναι βαμβακερό ΔΕΝ την απάγει) ΟΤΙ και να φορέσουμε από πάνω, αργά ή γρήγορα, ΘΑ κρυώσουμε όσο είμαστε εκτεθειμένοι, ιδίως όταν δεν κινούμαστε. Επίσης, είναι πιθανόν να πάθουμε «καραμπινάτο» σύγγαμα, ιδίως εάν παραμείνουμε αρκετές ώρες χωρίς να αλλάξουμε εσώρουχο (μην γελάτε, ο παθώς μαθώς).

Εάν το πρώτο στρώμα λειτουργεί σωστά, το δεύτερο λειτουργεί σωστά και το τρίτο ΔΕΝ είναι διαπνέον (και δεν έχει και ανοίγματα εξαερισμού ή δεν τα ανοίξουμε) τα εσωτερικά στρώματα ΟΤΙ και να φοράμε κάποια στιγμή θα κορεστούν με υγρασία και θα αρχίσουμε να κρυώνουμε.

Εάν ως ανωτέρω, το τρίτο στρώμα πληρεί όλα τα άλλα και δεν είναι αντιανεμικό, ΟΣΟ ζεστά και να είναι τα μέσα στρώματα, με τη ροή του αέρα γύρω μας είτε καθώς κατεβαίνουμε την πλαγιά, είτε καθώς φυσάει και εμείς στεκόμαστε στο λιφτ, κάποια στιγμή, θα αρχίσουμε να κρυώνουμε...

Και βεβαίως, τουλάχιστον αυτό είναι η προσωπική μου άποψη και να καταγραφεί σε βαθμό σοβαρότητας αντιστοίχως τα ΠΙΟ σημαντικά στρώματα είναι το πρώτο ιδίως όσον αφορά την απαγωγή υγρασίας από το δέρμα και το τρίτο όσον αφορά την αντιανεμική και αδιάβροχη ιδιότητα.

(Εάν κατάσαρκα δεν ερχόμαστε σε επαφή με υγρασία και αντίστοιχα δεν καταστρέφεται ή «φυσσαλίδα» θερμού αέρα γύρω μας θα δυσφορήσουμε ίσως αλλά δεν θα κρυώσουμε εύκολα)

Το «αστείο» είναι ότι με την αλλαγή του τρίτου στρώματος το σύστημα λειτουργεί ΠΟΛΥ καλά και για την προστασία από την υπερβολική ζέστη (υπό όρους) όπως μπορούμε να δούμε από τον τρόπο που ντύνονται οι Βεδουίνοι στην έρημο (Μάλλινα εσώρουχα που επιτρέπουν την αποβολή του ιδρώτα από το δέρμα και φαρδιά χαλαρά ρούχα που φυλακίζουν τον αέρα γύρω από το σώμα και ταυτόχρονα προστατεύουν από την υπερθέρμανση λόγω της άμεσης επιδρασης της ηλιακής ακτινοβολίας - Το να βγάζουμε τα ρούχα μας και να μένουμε γυμνοί με πολύ ήλιο, δεν είναι κακό μόνο για τον κίνδυνο ηλιακού εγκαύματος αλλά και γιατί απορροφουμε μεγαλύτερη ποσότητα ενέργειας από όταν το δέρμα μας είναι καλυμμένο.


ΤΡΟΜΕΡΗ σημασία επίσης, έχει η προστασία του κεφαλιού μας από το κρύο: Μέχρι και το 40% της απώλειας θερμότητας του σώματος συμβαίνει στο κεφάλι λόγω των πολλών αιμοφόρων αγγείων και της ελλιπούς μόνωσης. Εάν κρυώνετε συχνά 9εάν π.χ «παγώνουν» τα πόδια σας, φορέστε σκουφί ή μπαλακλάβα θα εκπλαγείτε από τη διαφορά «αίσθησης» κρύου
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Θα πάω στις 17-21 Απριλίου στη Cervinia-Zermatt.
Να πάρω ισοθερμικό;
Οι υπόλοιποι τις παρέας θα κάνουν σκι. Εγώ όχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.273
Μέλη
38.969
Νεότερο μέλος
Angeloti55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom