Κίνα Ρωσία - Πεκίνο με υπερσιβηρικό

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Tελεια! Τι εποχη πηγες;Πολυ θα ηθελα να μαθω λεπτομερειες.
Μπορεις να μου γραψεις τιμες για βιζα και τρενο και καποιες πληροφοριες για τα καταλυμματα στη Μοσχα και στο Ιρκουτσκ;
Σε ευχαριστω πολυ
 

gkonsol

Member
Μηνύματα
10
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
φυσικά ο Γύρος του Κόσμου
Transiberian

Το εχει κανει κανεις τελικα το ταξιδι αυτο με Υπερσιβηρικο;
Πως βγαζουμε βιζα για Μογγολια;:xmas_rolleyes:
χρονια πολλα!

το ταξιδι αυτο μοσχα-πεκινο το εκανα φετος τον αυγουστο. δυστυχως μεχρι τωρα δεν βρηκα χρονο ωστε να φτιαξω μια ιστοριουλα με τις τρομερες-καταπληκτικες εμπειριες του ταξιδιου αλλα φανταζομαι να μπορεσω συντομα!!!

ωστοσο ειμαι στη διαθεση σας για οποιαδηποτε πληροφορια, συμβουλη κτλ.

Η βιζα της μογγολιας (παρολο που φανταζει δυσκολη υποθεση αφου τα περισσοτερα ταξιδιωτικα γραφεια εχουν πληρη αγνοια) ηταν η πιο ευκολη -γρηγορη και οικονομικη βιζα, σε συγκριση με της κινας και ειδικα της ρωσιας.
Consulate General of Mongolia in Athens, Greece
αυτη ειναι η διευθυνση του προεξενου της μογγολιας στην ελλαδα.
αν δεν απανταει στο τηλεφωνο στειλετε μαιηλ (το otenet δουλευει σιγουρα)

αυτα προς το παρον
καλη χρονια
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Σε ευχαριστω πολυ!Περιμενω την ταξιδιωτικη σου ιστορια, πρεπει να ηταν μοναδικη εμπειρια
Καλες γιορτες!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
χρονια πολλα!

το ταξιδι αυτο μοσχα-πεκινο το εκανα φετος τον αυγουστο. δυστυχως μεχρι τωρα δεν βρηκα χρονο ωστε να φτιαξω μια ιστοριουλα με τις τρομερες-καταπληκτικες εμπειριες του ταξιδιου αλλα φανταζομαι να μπορεσω συντομα!!!
Καλωσόρισες.
Γράψε επειγόντως αυτη την ταξιδιωτική ιστορία.
Κι αν δεν εχεις χρονο ζήτα βοήθεια. Ξέρεις πόσοι- ες θα προθυμοποιηθούν να σου μαγειρέψουν ή να σου βάλουν πλυντήριο προκειμένου να διαβάσουν την ιστορία σου;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Με δουλεύετε Χριστουγεννιάτικα (σχεδόν). Τι ταξίδι-ιδέα-όνειρο είναι αυτό...... Το έχω σκεφτεί φυσικά, αλλά ποτέ δε σκεφτόμουν πως υπάρχει πιθανότητα να φτάσω ώς Κίνα με υπερσιβηρικό! Περιμένουμε την ιστορία και όσες λεπτομέρειες υπάρχουν διαθέσιμες..... Νομίζω ότι τα επόμενα 1-2 χρόνια θα υπάρξει κίνηση απο το φόρουμ προς τα εκεί! Γενικά πόσες μέρες χρειαζόμαστε περίπου και τι μπάτζετ πάλι στο περίπου; (όπως καταλάβατε άρχισε ο προγραμματισμός)
 

gkonsol

Member
Μηνύματα
10
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
φυσικά ο Γύρος του Κόσμου
χαιρομαι που υπαρχει εδιαφερον γιαυτο το ταξιδι. και για να σας ενθαρυνω σας λεω οτι ηταν ενα ευκολο ταξιδι. τουλαχιστον εγω το φανταζομουν κουραστικο επικινδυνο κτλ αλλα τιποτα απο αυτα δεν ισχυει. φυσικα απαιτει καλη οργανωση και διαθεση. σε μας πηρε 17 μερες αλλα οσες περισσοτερες τοσο το καλυτερο. αν κανεις θελει να κανει την διαδρομη ολη με το τρενο πρεπει να διαθετει τουλαχιστον 20 μερες ωστε να εχει χρονο να δει μερικες πολεις που αξιζουν. Στη διαδρομη μαλιστα γνωρισαμε αρκετους ευρωπαιους που οταν ακουσαν 17 μερες γελαγαν. (αυτοι ηθελαν 5-7 εβδομαδες) οπως και να χει παντως περασαμε απιστευτα.(εμεις ενα μερος το καναμε με αεροπλανο) αν αυτη τη στιγμη ειχα χρηματα και χρονο θα ηθελα να το ξανακανω χειμωνα που το περιβαλλον ειναι εντελως διαφορετικο και δυσκολο (-20 εως -40 ειναι οι θερμοκρασιες εδω και 2 μηνες σε αρκετα μερη απο τα οποια περασαμε). οσον αφορα το οικονομικο, μας στοιχησε περιπου 3200 τα παντα μεσα με οργανωση δικια μου. βεβαια και 15 μερες να καθομασταν παραπανω σε καμια περιπτωση δεν χρειαζομασταν πανω απο 4000! (ο οικονομικος κανονας μου γιαυτο το ταξιδι λεει 1 μερα στη μοσχα = 10 μερες μογγολια = 7 μερες πεκινο)

λεπτομεριες φυσικα στην ιστορια μας που ελπιζω να βγει στον αερα πριν το νεο ετος. και αφου προταθηκε οποιος επιθυμει να βοηθησει στο ξεσκονισμα και στο σιδερωμα που πασχωμεν (γιατι μαγειρεμα και πληντυριο κατι γινεται) καλοδεχουμενος :xmas_cheesygrin:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δε βοηθάς ιδιαίτερα στο να ''ξεχαστούμε'' λίγο απο τον ιό του ταξιδιού, ίσα ίσα το αντίθετο. Τι υπέροχο που ακούγεται!! Πρέπει να βρώ κατ' αρχήν τις μέρες και το ρευστό φυσικά. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, περιμένουμε και τις υπόλοιπες στην ιστορία.
Δυστυχώς πέφτω μακρυά για σιδέρωμα κλπ, αλλά δε νομίζω ότι θα έμενες και ευχαριστημένος απ'τη βοήθειά μου... :xmas_rolleyes:

Α, σαν εποχή δηλαδή ποια νομίζεις πως είναι ιδανική; Απ' ότι κατάλαβα όχι Αύγουστος, αλλά μήπως καλύτερα ούτε καταχείμωνο; Δεν ξέρω, ρωτάω για να προγραμματίζομαι!...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Τον Φεβρουάριο του 2008 για ένα μήνα και μέχρι βαικάλη χάλασα 1100 ευρώ συμπεριλαμβανομένου των αεροπορικων εισιτηρίων και της βίζας (Βέβαια ο χειμώνας είναι αουτ οφ σιζον) και ότι 7 μέρες βρίσκομουν σε ένα σεμινάριο στο Εκατέρινμπουργκ με κάποιες παροχές πληρωμένες.

Οι ξένοι ήταν λιγοστοι- Στην επιστροφή από Βαικάλη για μοσχα, 3 μέρες ταξίδι, δεν βρήκα κανεναν ξενο μέσα στο τρένο, εκτός και αν είχε εγκατασταθεί στις τουαλέτες λόγω διάρροιας:xmas_lol:.

Θερμοκρασίες -30 βαθμους +..

Βεβαια χρονο με το χρόνο το ταξίδι γίνεται πιο δημοφιλές με αποτέλεσμα να γίνεται και πιο ακριβό..
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Σε ευχαριστω πολυ!Περιμενω την ταξιδιωτικη σου ιστορια, πρεπει να ηταν μοναδικη εμπειρια
Καλες γιορτες!!

Καλωσόρισες.
Γράψε επειγόντως αυτη την ταξιδιωτική ιστορία.
Κι αν δεν εχεις χρονο ζήτα βοήθεια. Ξέρεις πόσοι- ες θα προθυμοποιηθούν να σου μαγειρέψουν ή να σου βάλουν πλυντήριο προκειμένου να διαβάσουν την ιστορία σου;

Καλημέρα και χρόνια πολλά:xmas_biggrin::xmas_biggrin:

Περιμένω κι εγώ ταξιδιωτική ιστορία από ένα ταξίδι όνειρο. Μην αργείς!!!

Και coconut περιμένουμε και την δική σου ταξιδιωτική ιστορία για το μεγάλο ταξίδι που έκανες το καλοκαίρι... Μη το ξεχνάς:xmas_lol:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αφού βλέπω τέτοια λατρεία για το ταξίδι με τον υπερσιβηρικό πάρτε αυτήν την σελίδα που τα έχει όλα
How to plan & book a journey on the Trans-Siberian Railway

και αυτήν για να κλείσετε το εισιτήρίό σας (επιτρέπονται και ενδιάμεσες στάσεις)
https://www.realrussia.co.uk/trains/index.php?ts&refp=15
να θυμάστε ότι το Μόσχα-Βλαδιβοστοκ διαρκεί 1 εβδομάδα και το εισιτήριο μόνο φτηνό δεν είναι.
Μπορείτε να συνδυάσετε τρένα (και πλοίο) και να καταλήξετε Πεκίνο ή Ιαπωνία ή Μογγολία.
Καλό κουράγιο
 

gkonsol

Member
Μηνύματα
10
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
φυσικά ο Γύρος του Κόσμου
Αφού βλέπω τέτοια λατρεία για το ταξίδι με τον υπερσιβηρικό πάρτε αυτήν την σελίδα που τα έχει όλα
How to plan & book a journey on the Trans-Siberian Railway

και αυτήν για να κλείσετε το εισιτήρίό σας (επιτρέπονται και ενδιάμεσες στάσεις)
https://www.realrussia.co.uk/trains/index.php?ts&refp=15
να θυμάστε ότι το Μόσχα-Βλαδιβοστοκ διαρκεί 1 εβδομάδα και το εισιτήριο μόνο φτηνό δεν είναι.
Μπορείτε να συνδυάσετε τρένα (και πλοίο) και να καταλήξετε Πεκίνο ή Ιαπωνία ή Μογγολία.
Καλό κουράγιο
Αυτα τα sites θα προτεινα και εγω ανεπιφυλακτα. Τα εισιτηρια τα εκλεισα απο εκει. Ηταν πολυ εξυπηρετικες οι κοπελες τους και απαντουσαν αμεσα σε καθε απορια μου.για την παραλαβη των εισιτηριων υπαρχουν αρκετες επιλογες. εγω θα προτεινα παραλαβη απο το γραφειο τους στη μοσχα εφοσον θα ειστε εκει καθημερινη. Σε μας επεσε ΣΚ οποτε τα παραλαβαμε απο το χοστελ που μεναμε.
Αν ψαξετε εισιτηριο για μετα απο αρκετους μηνες ισως να μην εμφανιζονται δρομολογια ειδικα στο κοματι εκτος ρωσικου εδαφους. Στειλτε μαιλ και θα σας απαντησουν.
Ρωτηστε τους επισεις για invitation letter- tourist voucher που θα χρειαστει για τη βιζα (εφοσον φυσικα τα ξενοδοχεια ή το πιθανοτερο αν θα μεινετε σε χοστελ δεν μπορουν να σας δωσουν ολα )



Οσο για την εποχη... σχεδον ολοι κανουν αυτο το ταξιδι καλοκαιρι γιατι ειναι πιο ευκολο και ισως υπαρχουν περισσοτερα περιθωρια κινησεων - δραστηριοτητων. εξαιρετικη εποχη επισης ειναι ο Οκτωμβριος λογω των χρωματων της φυσης. ο χειμωνας απο την αλλη ειναι μια ΠΡΟΚΛΗΣΗ!

πραγματικα... καλο κουραγιο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom