Ρόδος Ρόδος - Νησί των Ιπποτών!

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες σου!Οποιοδηποτε tip η must τοσο της Ροδου οσο και της Συμης ειναι καλοδεχουμενα...
Αυτά που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθείτε στην Ρόδο είναι η Λίνδος, Οι πηγές της Καλλιθέας η Παλιά Πόλη με τα αμέτρητα σοκάκια γεμάτα απο μαγαζια και μπαράκια (εστιατόρια περισσότερο τουριστικά εκεί), 7 Πηγές Πεταλούδες και πολλά άλλα. Ανάλογα με το τι θέλετε ρώτα με και θα σου πώ.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
216
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Πρωταρχικο ρολο παιζουν οι παραλιες εχω διαβασει οτι αξιζουν η Τσαμπικα, Τραγανου, Αντονι Κουιν, Αγιος Παυλος στην Λινδο, Πρασονησι και Καλλιθεας ποια ειναι η αποψη σου;
Επισης οσον αφορα τις Πεταλουδες δεν καιγομαι να παω, για να ειμαι ειλικρινεις αλλα τις 7 Πηγες θα ηθελα να τις επισκεφτω αν και δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι!
Τωρα οσον αφορα διασκεδαση εκτος απο την Παλια πολη εχεις κατι αλλο ρομαντικο και ιδιαιτερο να προτεινεις;Χιλια ετχαριστω για την προθυμοτητα σου να βοηθησεις!
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Πρωταρχικο ρολο παιζουν οι παραλιες εχω διαβασει οτι αξιζουν η Τσαμπικα, Τραγανου, Αντονι Κουιν, Αγιος Παυλος στην Λινδο, Πρασονησι και Καλλιθεας ποια ειναι η αποψη σου;
Επισης οσον αφορα τις Πεταλουδες δεν καιγομαι να παω, για να ειμαι ειλικρινεις αλλα τις 7 Πηγες θα ηθελα να τις επισκεφτω αν και δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι!
Τωρα οσον αφορα διασκεδαση εκτος απο την Παλια πολη εχεις κατι αλλο ρομαντικο και ιδιαιτερο να προτεινεις;Χιλια ετχαριστω για την προθυμοτητα σου να βοηθησεις!
Για τις παραλίες είσαι πολύ σωστά ενημερωμένη... όλες όσες ανέφερες είναι πανέμορφες και καθαρές...Οπωσδήποτε αν φτάσετε μέχρι Πρασονήσι που είναι η άλλη άκρη του νησιού να σταματήσετε για μπάνιο στην Κάλαθο. Απίστευτη παραλία με πεντακάθαρα αστραφτερά νερά. Στις 7 πηγές είναι όμορφα να σταματήσετε για ένα καφέ η μια βόλτα, είναι ένα μέρος ανάμεσα σε δέντρα και τρεχούμενα νερά. Εκεί έχει και ενα παραδοσιακό ταβερνάκι και υπάρχει ένα μικρό τούνελ με νερό που το περπατάς. Είναι μια όμορφη στάση για ξεκούραση και χαλάρωση. Για κάτι ρομαντικό στο θέμα διασκέδασης εκτός απο Παλιά Πόλη αν εννοείς για ποτάκι χαλαρό θα σου πρότεινα το RODA που είναι στο κέντρο του νησιού (Στο Έλλη όπως λέμε εμείς οι ντόπιοι) , to beach bar BAIA που βρίσκεται ακριβώς απο κάτω, επίσης το ΑΜΜΑDES Beach Bar είναι πανέμορφο και καινούργιο βρίσκεται λίγο μετά την Καλλιθέα στο ξεν/χειο EPSILON απο κάτω (όταν λέω απο κάτω εννοώ την παραλία που υπάρχει μπροστά) και είναι ανοιχτά και το βραδάκι.... Σε τέτοιο στυλ μαγαζιά που μπορείτε να πιείτε ποτάκι υπάρχουν κ άλλες επιλογές αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς θές...Μετά υπάρχουν εστιατόρια, club, και μπουζούκια!!! Χαχαχαχα!!! Αν θές κάτι άλλο πές μου...
 

marm

Member
Μηνύματα
17
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Βιετνάμ, Κάιρο
Κάτι ρομαντικό και ιδιαίτερο να προσθέσω ίσως η καφετέρια Cavo Tango στην Ιαλυσό, αρκετά κοντά στην πόλη, αλλά και οι καφετέριες-μπαρ που είναι παραλιακά στην Ακτή Μιαούλη και βλέπεις το ηλιοβασίλεμα ή αναλόγως οι παραλιακές στην Ιαλυσό π.χ. Μπικίνι.
Από παραλίες να προσθέσω και το Γεννάδι και φαγητό εκεί στον Κλήμη.
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Κάτι ρομαντικό και ιδιαίτερο να προσθέσω ίσως η καφετέρια Cavo Tango στην Ιαλυσό, αρκετά κοντά στην πόλη, αλλά και οι καφετέριες-μπαρ που είναι παραλιακά στην Ακτή Μιαούλη και βλέπεις το ηλιοβασίλεμα ή αναλόγως οι παραλιακές στην Ιαλυσό π.χ. Μπικίνι.
Από παραλίες να προσθέσω και το Γεννάδι και φαγητό εκεί στον Κλήμη.
Πολύ σωστά!!! Αυτά θα πρότεινα κ εγώ. Γι αυτό ρώτησα να μας πεί η @perixvra τι στυλ μαγαζιού ακριβώς της αρέσει πιο πολύ!
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
216
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
αχ κοριτσια σας θερμο ευχαριστω!Βασικα μου αρεσουν τα παραλιακα, τα ηρεμα που μπορεις να συζητησεις με τον συντροφο σου η πιο απλα να καθεστε μονο και να ακουτε τον ηχο της θαλασσας και της απαλης μουσικουλας!Δε λεω καποιες φορες θελω και τον χορο μου αλλα στις συγκεκριμενες διακοπες δε νομιζω να μου λειψει κιολας!! Αν εχετε προτασεις για οικονομικο και καλο φαγητο ειναι ευπροσδεκτες!
 

marm

Member
Μηνύματα
17
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Βιετνάμ, Κάιρο
Οκ καλά σε κατάλαβα ;) Οκ ήρεμα είναι αυτά που σου πρότεινα! Α μην παραλείψεις τον Κούκο στο κέντρο της πόλης! Δεν τον λες ρομαντικό αλλά αξίζει!!
Εμένα αγαπημένη μου ταβέρνα είναι στο ορεινό χωριό Ελεούσα, η "Οάση".
Καλή ψαροταβέρνα είναι ο "Γροίκος" στην περιοχή Ανάληψη.
Από τιμές βέβαια δεν σου εγγυώμαι ότι είναι οικονομικά γιατί στη Ρόδο σπάνια πληρώνω εγώ! :$
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.377
Likes
3.479
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δύο καλές και σχετικα οικονομικά επιλογές για φαγητό είναι ο "Μασασούρας" στο χωριό Μαριτσά- στρίβεις αριστερά στην Κρεμαστή όπως κατεβαίνεις από την πόλη στο αεροδρόμιο, και η "Πηγή Φασούλι" στο ημιοιρεινό χωρίο Ψίνθος (μπορείς να το προσεγγίσεις είτε από τη Μαριτσά εάν συνεχίσεις τον επαρχιακό δρόμο, είτε από τον παραλιακό της Καλλιθέας κάνοντας δεξιά). Απίστευτο φαγητό και στα 2- τα είχα τιμήσεις πολλάκις ως φανταράκι (υπηρετούσα σε στρατόπεδο κοντά στα Μαριτσά). Τέλος θυμάμαι είχα φάει καλά και σε ταβέρνα στον Έμπωνα (ορεινό χωριό στη δυτική πλευρά του νησιού-κάπως πιο μακριά από την πόλη)- δεν θυμάμαι το όνομά της τώρα.
Υπέροχη πραγματικά η Ρόδος και αξίζει να ξεφύγεις από τις πιο τουριστικές διαδρομές (δεν λέω και αυτές χρειάζονται ειδικά αν πηγαίνεις πρώτη φορά) και να δεις λίγο και τα χωριά στο εσωτερικό- με αφορμή και τις εξορμήσεις για "μάσες".
Α.... και ένα προσωπικό tip για διαδρομές. Όταν πας στις Επτά Πηγές, αξίζει να συνεχίσεις από το δρόμο που περνάει από το χωριό Διμυλιά. Θα διασχίσεις εγκάρσια το εσωτερικό του νησιού, κάνοντας μια διαδρομή ανάμεσα σε δάση που θα ξεχάσεις ότι είσαι σε νησί. Από αυτό το δρόμο, κάνε και μια παράκαμψη και ανέβα στο βουνό του Προφήτη Ηλία- θα δεις απίστευτα κτίρια ιταλικής αρχιτεκτονικής και απίστευτη φύση. Από εκεί βολεύει να πας και για φαγητό στην Οαση στην Ελεούσα- δίπλα είναι σχεδόν το χωριό (δεν έχω φάει αλλά από άλλους φαντάρους που είχαν φάει μου είχαν επίσης πει τα καλύτερα). Από εκεί κατέβα προς τη δυτική παραλία (από την πλευρά της Σορωνής) . Πίστεψέ με είναι μια απίστευτη και μάλλον άγνωστη για τους πολλους διαδρομή που θα σε κάνει να λατρέψεις τη Ρόδο ακόμα περισσότερο και φυσικά να δεις και μια άλλη διάστασή της...
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Δύο καλές και σχετικα οικονομικά επιλογές για φαγητό είναι ο "Μασασούρας" στο χωριό Μαριτσά- στρίβεις αριστερά στην Κρεμαστή όπως κατεβαίνεις από την πόλη στο αεροδρόμιο, και η "Πηγή Φασούλι" στο ημιοιρεινό χωρίο Ψίνθος (μπορείς να το προσεγγίσεις είτε από τη Μαριτσά εάν συνεχίσεις τον επαρχιακό δρόμο, είτε από τον παραλιακό της Καλλιθέας κάνοντας δεξιά). Απίστευτο φαγητό και στα 2- τα είχα τιμήσεις πολλάκις ως φανταράκι (υπηρετούσα σε στρατόπεδο κοντά στα Μαριτσά). Τέλος θυμάμαι είχα φάει καλά και σε ταβέρνα στον Έμπωνα (ορεινό χωριό στη δυτική πλευρά του νησιού-κάπως πιο μακριά από την πόλη)- δεν θυμάμαι το όνομά της τώρα.
Υπέροχη πραγματικά η Ρόδος και αξίζει να ξεφύγεις από τις πιο τουριστικές διαδρομές (δεν λέω και αυτές χρειάζονται ειδικά αν πηγαίνεις πρώτη φορά) και να δεις λίγο και τα χωριά στο εσωτερικό- με αφορμή και τις εξορμήσεις για "μάσες".
Α.... και ένα προσωπικό tip για διαδρομές. Όταν πας στις Επτά Πηγές, αξίζει να συνεχίσεις από το δρόμο που περνάει από το χωριό Διμυλιά. Θα διασχίσεις εγκάρσια το εσωτερικό του νησιού, κάνοντας μια διαδρομή ανάμεσα σε δάση που θα ξεχάσεις ότι είσαι σε νησί. Από αυτό το δρόμο, κάνε και μια παράκαμψη και ανέβα στο βουνό του Προφήτη Ηλία- θα δεις απίστευτα κτίρια ιταλικής αρχιτεκτονικής και απίστευτη φύση. Από εκεί βολεύει να πας και για φαγητό στην Οαση στην Ελεούσα- δίπλα είναι σχεδόν το χωριό (δεν έχω φάει αλλά από άλλους φαντάρους που είχαν φάει μου είχαν επίσης πει τα καλύτερα). Από εκεί κατέβα προς τη δυτική παραλία (από την πλευρά της Σορωνής) . Πίστεψέ με είναι μια απίστευτη και μάλλον άγνωστη για τους πολλους διαδρομή που θα σε κάνει να λατρέψεις τη Ρόδο ακόμα περισσότερο και φυσικά να δεις και μια άλλη διάστασή της...
Το μασασούρα έχει πολύ καλό φαγητό όντως αλλά οι τιμές είναι φυσιολογικές...δεν το λες και οικονομικό.... Πολύ καλή πρόταση όντως το Φασούλι και η Όαση σε περιπτωση που όντως τα παιδιά κάνουν βόλτες στα χωριουδάκια του νησιού μας! @perixvra όλα τα μαγαζιά που σου αναφέραμε πιο πάνω είναι ήρεμα και ρομαντικά...Το Cavo Tago είναι διακοσμημένο σαν ένα Μυκονιάτικο σπίτι αλλά θάλασσα μπροστά δεν έχει, έχουν όλα τα υπόλοιπα...
cavo.jpg
cavo2.jpg
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
216
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
θα προσπαθησουμε να βρουμε χρονο να κανουμε εξορμησεις και σε χωριουδακια οπως αυτα που προτεινες thanos75.
Marilou φαινεται ωραιο μαγαζακι θα το επισκεφτουμε σιγουρα!!!
Για να ειμαι ειλικρινεις δε θελουμε να ακολουθησουμε πιστα τα τουριστικα μερη, θελουμε να νιωσουμε κατοικοι του νησιου ανετοι και χαλαροι.
 

marm

Member
Μηνύματα
17
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Βιετνάμ, Κάιρο
Ε τότε αν πας στο χωριό μου, στα Μαριτσά, να πας στο Ρακομελιό που είναι πολύ καλό το φαγητό του και οικονομικό και να πεις ότι σε στέλνω εγώ, η κόρη της Σμαράγδας από την Κόκα Κόλα πες! ;)
Στα Μαριτσά γενικά έχει κυρίως ουζερί και κάθε βράδυ ο κόσμος είναι έξω και πίνει, είναι χωριό έξω καρδιά!
Αν πάτε προς Ελεούσα να πάτε και στον Προφήτη Ηλία, να δείτε τα ξενοδοχεία Έλαφος και Ελαφίνα, που παλιά στέγαζαν Ιταλούς στρατηγούς και παλιά είχε και ελάφια εκεί. Να περάσετε να δείτε και το γκιζάνι: http://www.life-gizani.gr/pages/gr/ken/index.htm ένα ψάρι που ζει αποκλειστικά στα γλυκά νερά της Ρόδου. Το σχολείο της Ελεούσας που θα συναντήσετε στο δρόμο σας ήταν σανατόριο παλιά αν δεν κάνω λάθος.
Α τώρα που είπα ψάρι, μην ξεχάσετε να φάτε Συμιακό γαριδάκι! Να δοκιμάσετε μελεκούνι, ένα γλύκισμα που δίνουμε στους γάμους. Και από τοπικά παραδοσιακά πιάτα: πιταρούδια.
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
θα προσπαθησουμε να βρουμε χρονο να κανουμε εξορμησεις και σε χωριουδακια οπως αυτα που προτεινες thanos75.
Marilou φαινεται ωραιο μαγαζακι θα το επισκεφτουμε σιγουρα!!!
Για να ειμαι ειλικρινεις δε θελουμε να ακολουθησουμε πιστα τα τουριστικα μερη, θελουμε να νιωσουμε κατοικοι του νησιου ανετοι και χαλαροι.
Όλα αυτά που σου προτείνουμε δεν είναι καθόλου τουριστικά...Είναι μαγαζιά που πάνε οι ντόπιοι... Κάλα να περάσετε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.509
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom