Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας επειγόντως. είναι η πρώτη φορά που φεύγω για ταξίδι και εξαιτίας κάποιων προβλημάτων και ατυχιών δεν έχω προλάβει να το οργανώσω καθόλου. Πετάω σε λίγες μέρες για Ρώμη για πρώτη φορά για 4 μέρες.

1. έχω κλείσει σε αυτό το B&B. Booking.com: ξενοδοχείο B&B Corso22, Ρώμη, Ιταλία - 64 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
θεωρείτε ότι η περιοχή είναι καλή? πετάω με Aegean ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος από αεροδρόμιο για το ξενοδοχείο?

2. Μπορώ να βγάλω ηλεκτρονικά εισητήρια για Κολοσσαίο?

3. ποιά θεωρείτε την καλύτερη διαδρομή για νυχτερινή βόλτα? οι τουριστικές περιοχές θεωρούνται ασφαλείς

4. υπάρχει κανένα μεγάλο πολυκατάστημα που θα ξεμπερδέψω γρήγορα και οικονομικά με δώρα? γενικά βρίσκουμε φτηνά τα γνωστά ιταλικά ρούχα (π.χ Armani, και άλλες ιταλικές φίρμες) ή σε τιμές ίδιες με Ελλάδα? υπάρχει καμιά περιοχή (δεν με ενδιαφέρουν τα stock εκτός Ρώμης) που μπορώ να ψωνίσω καλά?

5. πρόταση για ρομαντικό δείπνο (όχι πολύ κυριλέ).

ευχαριστώ πολύ.....!!!!
 
Last edited by a moderator:

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Eγω γυρισα πριν απο 20 μερες και θα σου πω οτι συμφερει το Roma Pass που ειχαμε (εχεις τρεις μερες απεριοριστα ΜΜΜ και δυο δωρεαν εισοδους σε μουσεια κ χωρους κ μετα εχεις εκπτωσεις) στο Βατικανο ΔΕΝ ισχυει το πασο κ για το μουσειο ηθελε 15 ευρω (αν θυμαμαι καλα)
Ο Αγιος Πετρος εχει μεγαλη ουρα αλλα προχωραει γρηγορα (σου τσεκαρουν σε μαγνητικες πυλες τσαντες κλπ) και οι ταφοι των προηγουμενων Παπων εχουν δωρεαν εισοδο.
Στην Βιλα Μποργκεζε μπορεις να νοικιασεις ποδηλατακια (σαν τους Φλιντστοουνς φαντασου) για δυο ή τεσσερα ατομα ή καρτ (κανεις πεταλι εσυ)
Ο πιο ασφαλης τροπος να πας στο ξενοδοχειο χωρις να χαθεις κ να χασεις κ χρονο ειναι εκει που ειναι τα τρενα εχει και βανακια που πανε τους τουριστες με 15 ευρω (διαβαζα οτι το τρενο για την πολη κανει 11ευρω μεχρι το τερμινι-εκει μας ειπαν οτι η τιμη του τρενου πηγε στα 14ευρω,οποτε με ενα ευρω παραπανω γλυτωνεις πολυ δρομο)
Νυχτερινι βολτα καναμε στην οχθη του Τιβερη κ ηταν πολυ ωραια -δεν ειχαμε προβλημα με ασφαλεια κλπ- το Καστελ Σαν Αντζελο ειναι πανεμορφα φωτισμενο κ βγαλαμε τις καλυτερες φωτογραφιες εκει.Απο την Πιατσα ντελ Ποπολο μεχρι την Πιατσα Ναβονα κ το Πανθεον.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ο πιο ασφαλης τροπος να πας στο ξενοδοχειο χωρις να χαθεις κ να χασεις κ χρονο ειναι εκει που ειναι τα τρενα εχει και βανακια που πανε τους τουριστες με 15 ευρω (διαβαζα οτι το τρενο για την πολη κανει 11ευρω μεχρι το τερμινι-εκει μας ειπαν οτι η τιμη του τρενου πηγε στα 14ευρω,οποτε με ενα ευρω παραπανω γλυτωνεις πολυ δρομο)

Αυτό δε το κατάλαβα καλά..Μου το εξηγείς λίγο καλύτερα?
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
και εγώ δεν το κατάλαβα.
Γενικά ο τρόπος μεταφοράς από το αεροδρόμιο είναι τρένο μέχρι Τέρμινι και μετά αλλαγή?
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Επειδή διάβασα ότι δεν ισχύει το πάσο στο Βατικανό, να σου πω ότι ισχύει κανονικά!Εγώ είχα βγαλει με το φοιτητικό (το ελληνικό) μέσω internet διάλεξα δηλαδή το μειωμένο εισιτήριο 8 ευρώ +4 για το online και μου το δέχτηκαν κανονικά!
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
παραμένει απορία για τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο προς τη Piazza del Poppolo που είναι το ξενοδοχείο.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
1.
4. Rinascente κεντρικοτατο επανω στη via del corso,
καλα να περασεις !
Eτυχε να το επισκεφτω αλλα οι τιμες ειναι ακριβως ιδιες οπως και εδω. Ενα πουκαμισο lacoste που πηρα δωρο ακριβως στην ιδια τιμη το βρηκα στο Ρεθυμνο
Εχει corners σε καθε οροφο με διαφορες φιρμες, μονο στα benetton και sisley ειδα λογικες τιμες
Θα βρεις μεγαλα καταστηματα στη via del corso,
Πιο λογικες τιμες και μεγαλη ποικιλια σε ρουχα δωρα κ.λ.π βρηκα στο εμπορικο κεντρο Leonardo da Vinchi κοντα στο αεροδρομιο
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Eτυχε να το επισκεφτω αλλα οι τιμες ειναι ακριβως ιδιες οπως και εδω. Ενα πουκαμισο lacoste που πηρα δωρο ακριβως στην ιδια τιμη το βρηκα στο Ρεθυμνο
Εχει corners σε καθε οροφο με διαφορες φιρμες, μονο στα benetton και sisley ειδα λογικες τιμες

Το Rinascente ειναι απλα ενα κεντρικο πολυκαταστημα στο οποίο μπορεις να βρεις συγκεντρωμενες αρκετες (ιταλικες και οχι μονο) επωνυμες φιρμες.. Οι τιμες ειναι οι ιδιες με τα υπολοιπα καταστηματα.. ουτε φτηνοτερο ουτε ακριβοτερο απλα δεν χανεις χρονο και κανεις γρηγορα ψωνια, αν αυτο ειναι το ζητουμενο..

Γενικα παντως τα επωνυμα ιταλικα ρουχα, εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις, ειναι φτηνοτερα στην Ιταλια σε σχεση με την Ελλαδα. Η διαφορα στην τιμη ειναι απο 15% εως 30-35% οποτε συμφερει..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.πετάω με Aegean ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος από αεροδρόμιο για το ξενοδοχείο?
3. ποιά θεωρείτε την καλύτερη διαδρομή για νυχτερινή βόλτα? οι τουριστικές περιοχές θεωρούνται ασφαλείς
4. υπάρχει καμιά περιοχή (δεν με ενδιαφέρουν τα stock εκτός Ρώμης) που μπορώ να ψωνίσω καλά?
1. με τετοια εταιρία που πας με την καθυστερηση σιγουρη μην κλεισεις τιποτε μονο απο πριν..:haha:
3. Τεστατσο οπως ειπε η ermina.
4. San Giovanni, το εχω ξαναπει. πηγαινε με μετρο ως το ναο κι απο κει παρε την Αππια Νουοβα. εχει ολα τα καλα. Luisa Spagnoli, Nara κλπ. κ το κορυφαιο μαγαζι της Ρωμης.Teichner. στο οutlet του βρισκεις θησαυρους.
Teichner abbigliamento moda Roma
παραμένει απορία για τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο προς τη Piazza del Poppolo που είναι το ξενοδοχείο.
εξαρταται ποσοι ειστε. αν >2 ταξι η πιο λογικη λυση. 40Ε.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
Θα είμαι μόνη με τον άντρα μου, οπότε 2 άτομα. αν είναι να μου στοιχίσει το τρένο (τρένο παίρνουμε ή λεωφορείο/μετρό??) 15ευρώ/άτομο με αλλαγή γραμμής κιόλας, καλύτερα να πάρω ταξί. right?

- μέχρι ποιά ώρα μένουν ανοιχτά τα εστιατόρια?

- επειδή βρήκα και άλλο ένα ξενοδοχειο, θα επιλέγατε Piazza del Poppolo ή Piazza Navona, για διαμονή?
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
το πρωτο που ειχες αναφερει στην del corso,σιγουρα ειναι κεντρικοτατο...τωρα αν έχεις βρει κοντα στη ναβονα,για μενα η περιοχη ειναι top of the top!!!να το προτιμησεις αν η διαφορα στην τιμη και στις παροχες δεν ειναι μεγαλη...για πες ποιο έχεις βρει και σε τι τιμη .....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.498
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom