Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

blaky23

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΤΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη - ΠΕΡΟΥ
Να πας στην εκκλησία Santa Maria del Popolo, που είναι στην πλατεία ντελ Πόπολο. Είναι δωρεάν. Είναι πολύ ωραια εκκλησία και έχει δύο πίνακες του Καραβάτζο.Επίσης να επισκεφτείς την Santa Maria in Cosmedin, που βρίσκεται στην piazza della Bocca della Verita. Εκει υπάρχει το στόμα της αλήθειας που συμφωνα με έναν μύθο όποιος έλεγε ψέματα και έβαζε το χέρι του μεσα στο στόμα, το έχανε. Να σου προτείνω και δύο περιπάτους ένας στη βία τζούλια και με τα υπέροχα σπίτια και τη βία μαργκούτα, κοντά στη πιατσα ντι σπάνια με πολύ ωραία μαγαζιά με αντίκες και πίνακες. Σε ζηλεύω! Θα περάσεις υπέροχα!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Να πας στην εκκλησία Santa Maria del Popolo, που είναι στην πλατεία ντελ Πόπολο. Είναι δωρεάν. Είναι πολύ ωραια εκκλησία και έχει δύο πίνακες του Καραβάτζο.Επίσης να επισκεφτείς την Santa Maria in Cosmedin, που βρίσκεται στην piazza della Bocca della Verita. Εκει υπάρχει το στόμα της αλήθειας που συμφωνα με έναν μύθο όποιος έλεγε ψέματα και έβαζε το χέρι του μεσα στο στόμα, το έχανε. Να σου προτείνω και δύο περιπάτους ένας στη βία τζούλια και με τα υπέροχα σπίτια και τη βία μαργκούτα, κοντά στη πιατσα ντι σπάνια με πολύ ωραία μαγαζιά με αντίκες και πίνακες. Σε ζηλεύω! Θα περάσεις υπέροχα!
Σ'ευχαριστω παρα πολυ! Οσα μου ειπες θα τα σημειωσω, ειδικα οι εκκλησιες θα μου αρεσουν πολυ πιστευω. Και τους περιπατους θα τους κοιταξω. ;)
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ΑΑΑΑΑΑΧ...
Ανησυχώ για την πνευματική μου κατάσταση :D :bleh:πείτε με ψυχώ :haha:, πείτε με άρρωστη :roll: ίσως κ να έχετε δίκιο-μετά από τόσες περικοπές, διεύρυνση ωραρίου, φόρους, ΔΕες, μπορεί κ να μου έστριψε τελικά :haha: :haha:αλλά παιδιά...δεν έχω μούτρα να σας αντικρύσω :D...δεν μου άρεσε κ τόσο η Ρώμη...
Ίσως επειδή είμαι χορτασμένη με τα αρχαία μνημεία, ίσως επειδή είχα την αίσθηση οτι βρισκόμουν Αθήνα, ίσως επειδή με ξενέρωσε η ανοργανωσιά τους, το μεσογειακό "δεν βαριέσαι", ίσως επειδή πήρα το roma pass μόνο και μόνο να δω τη borguese κ είχε το θράσσος η τύπισσα στο ticket office να μου πει να ξαναπάω μετά 3 μέρες(!), ίσως επειδή έκανα δυομιση ώρες να φτάσω στο ξενοδοχείο ενώ υποτίθεται ήταν βαριά βαριά μία ώρα!
Λάλησα!
Τη μέρα που γύρισα ξανάκλεισα επειγόντως εκτάκτως-για να έρθω στα σύγκαλα μου -ξανά- ένα Λονδινάκι :cool:

Έφτασα στο σημείο να πω οτι μόνο αν βρω εισιτήριο με 6 ευρώ θα ξαναπάω αλλά εκείνη τη στιγμή πέρασα απο το benetton έκανα κάτι ωραιότατα ψωνάκια σε έκπτωση και είπα άντε κομμάτια να γίνει δεν πήγαν εντελώς χαμένες οι μέρες άδειας που πήρα(!!!!):shock:
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
ΑΑΑΑΑΑΧ...
Ανησυχώ για την πνευματική μου κατάσταση :D :bleh:πείτε με ψυχώ :haha:, πείτε με άρρωστη :roll: ίσως κ να έχετε δίκιο-μετά από τόσες περικοπές, διεύρυνση ωραρίου, φόρους, ΔΕες, μπορεί κ να μου έστριψε τελικά :haha: :haha:αλλά παιδιά...δεν έχω μούτρα να σας αντικρύσω :D...δεν μου άρεσε κ τόσο η Ρώμη...
Ίσως επειδή είμαι χορτασμένη με τα αρχαία μνημεία, ίσως επειδή είχα την αίσθηση οτι βρισκόμουν Αθήνα, ίσως επειδή με ξενέρωσε η ανοργανωσιά τους, το μεσογειακό "δεν βαριέσαι", ίσως επειδή πήρα το roma pass μόνο και μόνο να δω τη borguese κ είχε το θράσσος η τύπισσα στο ticket office να μου πει να ξαναπάω μετά 3 μέρες(!), ίσως επειδή έκανα δυομιση ώρες να φτάσω στο ξενοδοχείο ενώ υποτίθεται ήταν βαριά βαριά μία ώρα!
Λάλησα!
Τη μέρα που γύρισα ξανάκλεισα επειγόντως εκτάκτως-για να έρθω στα σύγκαλα μου -ξανά- ένα Λονδινάκι :cool:

Έφτασα στο σημείο να πω οτι μόνο αν βρω εισιτήριο με 6 ευρώ θα ξαναπάω αλλά εκείνη τη στιγμή πέρασα απο το benetton έκανα κάτι ωραιότατα ψωνάκια σε έκπτωση και είπα άντε κομμάτια να γίνει δεν πήγαν εντελώς χαμένες οι μέρες άδειας που πήρα(!!!!):shock:
Αμα σου πω οτι εμενα δεν με ενθουσιασε η Βενετια? Ντροπη μας.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Επιτελους βρηκα συμπαρασταση!:clap:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Επειδη το budget μας ειναι χαμηλο ψαχνουμε δωρεαν αξιοθεατα και μουσεια. Οτιδηποτε εχετε υποψιν ειναι ευπροσδεκτο. Δεν ειμαστε πολυ fan των μουσειων οποτε επιλεγουμε τα πολυ βασικα, μεχρι στιγμης εχουμε στη λιστα: Κολοσσαιο, Βατικανο, Galleria Borghese, Μουσειο Ζυμαρικων και Κατακομβες απ'αυτα που κοστιζουν και απ'οσα δε κοστιζουν εχουμε: πλατειες, εκκλησιες και Cappuchin Crypt(αν κι εκει γινεται μια αναφορα για δωρεα, οποτε λογικα κατι θα δωσουμε κι εμεις).

Καμια αλλη ιδεα για δωρεαν επισκεψη; Κατι που δε πρεπει να χασουμε;
πάνθεον ;)
το borghese έχει 10,5 ευρώ αν θυμάμαι καλά!Κ το roma pass να έχεις πρέπει να κλείσεις(!!!) ΠΑΡΑΛΟΓΟ??????????ΑΝΤΕ ΚΑΛΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ? :mad::mad:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
πάνθεον ;)
το borghese έχει 10,5 ευρώ αν θυμάμαι καλά!Κ το roma pass να έχεις πρέπει να κλείσεις(!!!) ΠΑΡΑΛΟΓΟ??????????ΑΝΤΕ ΚΑΛΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ? :mad::mad:
Τι εννοεις να κλεισω; Μεσω ιντερνετ; Δε θα χρειαστει να πληρωσω ομως ετσι;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
δεν μου άρεσε κ τόσο η Ρώμη...

Τη μέρα που γύρισα ξανάκλεισα επειγόντως εκτάκτως-για να έρθω στα σύγκαλα μου -ξανά- ένα Λονδινάκι :cool:
Ωχ μη μου λες τετοια.... :haha: Εχω ξαναπει οτι το ψαξιμο για Λονδινο με ειχε ενθουσιασει πιο πολυ απ'αυτο για τη Ρωμη, περιμενω να δω αλλα αμα ειναι να παω Ρωμη και να θελω ξανα Λονδινο την εκατσα. :bleh:
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ωχ μη μου λες τετοια.... :haha: Εχω ξαναπει οτι το ψαξιμο για Λονδινο με ειχε ενθουσιασει πιο πολυ απ'αυτο για τη Ρωμη, περιμενω να δω αλλα αμα ειναι να παω Ρωμη και να θελω ξανα Λονδινο την εκατσα. :bleh:
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση!
Η Ρώμη δεν συγκρίνεται με τπτ...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ΑΑΑΑΑΑΧ...
Ανησυχώ για την πνευματική μου κατάσταση :D :bleh:πείτε με ψυχώ :haha:, πείτε με άρρωστη :roll: ίσως κ να έχετε δίκιο-μετά από τόσες περικοπές, διεύρυνση ωραρίου, φόρους, ΔΕες, μπορεί κ να μου έστριψε τελικά :haha: :haha:αλλά παιδιά...δεν έχω μούτρα να σας αντικρύσω :D...δεν μου άρεσε κ τόσο η Ρώμη...
Ίσως επειδή είμαι χορτασμένη με τα αρχαία μνημεία, ίσως επειδή είχα την αίσθηση οτι βρισκόμουν Αθήνα, ίσως επειδή με ξενέρωσε η ανοργανωσιά τους, το μεσογειακό "δεν βαριέσαι", ίσως επειδή πήρα το roma pass μόνο και μόνο να δω τη borguese κ είχε το θράσσος η τύπισσα στο ticket office να μου πει να ξαναπάω μετά 3 μέρες(!), ίσως επειδή έκανα δυομιση ώρες να φτάσω στο ξενοδοχείο ενώ υποτίθεται ήταν βαριά βαριά μία ώρα!
Λάλησα!
Τη μέρα που γύρισα ξανάκλεισα επειγόντως εκτάκτως-για να έρθω στα σύγκαλα μου -ξανά- ένα Λονδινάκι :cool:

Έφτασα στο σημείο να πω οτι μόνο αν βρω εισιτήριο με 6 ευρώ θα ξαναπάω αλλά εκείνη τη στιγμή πέρασα απο το benetton έκανα κάτι ωραιότατα ψωνάκια σε έκπτωση και είπα άντε κομμάτια να γίνει δεν πήγαν εντελώς χαμένες οι μέρες άδειας που πήρα(!!!!):shock:

:shock::shock::shock::shock:
Μηπως εισαι ψυχω ?Μηπως εισαι αρρωστη?:bleh::bleh:
Ελα ενταξει γουστο ειναι και σεβαστο ειναι .....αλλα δεν αξιζει η Ρωμη και τοσο εντονα σχολια ,ταπεινη μου αποψη..ή να κλαιμε για χαμενες μερες αδειας...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.500
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom