Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
επειδή σε βλέπω λίγο αγχωμένη -ετσι ήμουν και΄γω- θα σου πρότεινα μόλις φτάσεις να πάρεις ένα ταξί σε πρώτη φάση να σε πάει στο ξενοδοχείο.έξω από το αεροδρόμιο υπάρχουν κάποια "βανάκια" που παίρνουν άνετα έξι άτομα.εμείς είχαμε πάρει ένα τέτοιο μάζι με κάποια παιδιά που συνταξιδέυαμε και μας πήκε στο ξενοδοχείο.είναι λίγο ακριβούτσικα, αν θυμάμαι καλά 10 ευρώ το άτομο, αλλά τα είχαμε λίγο χαμένα και δεν είχαμε άλλη επιλογή γιατί δεν το είχαμε πολυψάξει.
και το δικό μας ξενοδοχείο ήταν ακριβώς δίπλα στον σταθμό τέρμινι, και μας βόλεψε απίστευτα.έχεις εύκολη πρόσβαση σε όλα τα κεντρικά σημεία.
δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω για το βατικανό γιατί έκανα το τραγικό λάθος και δεν πήγα, επειδή μου είχαν πει ότι θα περιμένω ώρες στην ουρά και οι άντρες της παρέας δεν ήθελαν ούτε να το ακούσουν.
πάντως για ένα πράγμα μπορώ να εγγυηθώ... για το ότι θα λατρέψεις τη πόλη. και μην αγχωθείς με τις μετακινήσεις, είναι παιχνιδάκι.
κοίτα μόνο να το απολαύσεις!
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
148
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Καλημέρα παιδιά απο Κύπρο! τώρα έχω γραφτεί στο σιτε και είναι ΤΕΛΕΙΟ..
βοήθεια!! κυριακή φεύγουμε για Ιταλία για 10 μέρες..ο συζυξ..θέλει FERRARI!! μουσείο. εργοστάσιο κτλ..έχετε εμπερία και λεπτομέρειες;;;
επίσης φλορεντία ή τοσκάνη;;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και τι δουλειά έχει η Ρώμη με όλα αυτά που μας περιγράφεις;
Επίσης η Φλωρεντία είναι πόλη της επαρχίας της Τοσκάνης.

Έχετε κάνει τον κόπο έστω να μάθετε 2 βασικά πράγματα για τα μέρη που θέλετε να πάτε;
Όπως π.χ. που είναι.
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
148
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Τι εννοείς τι δουλειά έχει η Ρώμη;;; H FERRARI είμαι στο Maranello και ρωτώ αν κάποιος πήγε για να μου πεί τις εμπειρίες του...
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
148
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
το ξέρω...πάς με τραίνο γύρω στις 3 ώρες περίπου...αλλά τουλάχιστο αν πήγε κάποιος να μου πεί αν αξίζει τον κόπο
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάτα πάνω στην ιστοριούλα να διαβάσεις αν αξίζει τον κόπο.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
854
Likes
790
Αν προκειται να οδηγησεις ferrari (με το αζημειωτο φυσικα!) αξιζει τον κοπο. Αν θελεις απλα να πας στο μουσειο ή/και να δεις παρκαρισμενες ferrari μαλλον χαμενος χρονος απο την Ρωμη μου φαινεται...
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
148
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Αν προκειται να οδηγησεις ferrari (με το αζημειωτο φυσικα!) αξιζει τον κοπο. Αν θελεις απλα να πας στο μουσειο ή/και να δεις παρκαρισμενες ferrari μαλλον χαμενος χρονος απο την Ρωμη μου φαινεται...

εγώ δεν έχω σκοπό να οδηγήσω!! ο σύζυγος μου σίγουρα..αλλά πάντα εξαρτάται απο την τιμή..
εκεί στο μουσείο είναι που "ενοικιάζεις" δηλαδή; και ξέρεις περίπου πόσα;
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν προκειται να οδηγησεις ferrari (με το αζημειωτο φυσικα!) αξιζει τον κοπο. Αν θελεις απλα να πας στο μουσειο ή/και να δεις παρκαρισμενες ferrari μαλλον χαμενος χρονος απο την Ρωμη μου φαινεται...
Μη τα λες έτσι απότομα και πάθουμε τίποτα.

Υπάρχουν/με άνθρωποι που η επίσκεψη στο maranello είναι κάτι πολύ περισσότερο.Είναι καθαρά θέμα πάθους.
Πως πάει κάποιος άλλος να δει μια έκθεση έργων τέχνης....
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όχι,το μουσείο είναι σοβαρό.Δεν κάνει καραγκιοζιλίκια.

Μπορεί να πετύχετε τίποτα παρατρεχάμενους απ'έξω που να σου λένε "για 200-300 ευρώ να την πας μια βόλτα".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.283
Μέλη
38.969
Νεότερο μέλος
Angeloti55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom