Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

jigsaw

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Γεια σας...Έχω κλείσει ένα δωμάτιο για τον Δεκέμβριο. Για 4 ημέρες. Το ξενοδοχείο βρίσκεται στην περιοχή του San Lorenzo...Ξέρετε κάτι για την περιοχή; Από όσο διάβασα, είναι alternative, με φοιτητόκοσμο και καλλιτέχνες. Δεν είμαι στο target group αυτό....αλλά για κέντρο κέντρο no money οπότε...no honey... Κάθε πληροφορία δεκτή!!
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Παίζει να έχει αναβαθμιστεί τρομερά η περιοχή τα τελευταία χρόνια, είχε αρκετό περιθώριο καθώς είχε μείνει βομβαρδισμένη ζώνη στην κυριολεξία μετά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, συνορεύει με την Πανεπιστημιούπολη, εξυπηρετείται από τραμ και είναι γεμάτη pizzerie και trattorie. Αλλά δε νομίζω να έχει στάση μετρό και δεν θα μου άρεσε να κυκλοφορήσω αργά τη νύχτα.
 

jigsaw

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Eντάξει...Δε νομίζω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όπως μου τα περιγράφετε...Κουρασμένη από την περιπλάνηση μέχρι το βράδυ στο κέντρο της Ρώμης ....δε νομίζω να έχω κουράγιο για νυχτερινή ζωή. Δεν πάω άλλωστε για αυτό στη Ρώμη. Για ταξίδι με τον άντρα μου πάω...Και αν έχει πολλούς φοιτητές...εντάξει δεν είναι και κάτι το πολύ τραγικό!! Υπήρξα και εγώ φοιτήτρια!! Και όχι δε θα μείνω στο Loyd αλλά σε αυτό:
Hotel Villa San Lorenzo Maria
Via Dei Liguri 7, Prenestino, 00185 Ρώμη
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.394
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δε νομίζω να έχω κουράγιο για νυχτερινή ζωή. Δεν πάω άλλωστε για αυτό στη Ρώμη.
Hotel Villa San Lorenzo Maria
τοτε λυπάμαι που στο λεω...αλλα εκανες λαθος επιλογή ξενοδοχείου. εχω μεινει. δεν τα αξιζει τα αστερια του. μικρο, πεντακαθαρο αλλα και μικρα δωματια, πολύ ζεστη και σε ακυρη περιοχη για τουρίστες. δεν εχει τιποτε διπλα πλην εστιατόρια και μπαρ για νεολαια. κυρια προσβαση στο κεντρο μεσω τραμ με ότι αυτό συνεπάγεται (πολυς κοσμος στις ωρες αιχμης, όχι παντα κλιματισμος, αργο). εκει μενεις για να βγαινεις το βραδυ και εισαι <30 ή για επαγγελματικους λογους. εμεινα για το δευτερο λογο και δεν επαψα να τους βριζω που μου εκλεισαν αυτό. αν και ειχε ένα καλο. ότι είναι διπλα σε ένα από τα αγαπημενα μου εστιατόρια στη Ρωμη. το Tram tram.
 

jigsaw

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Πάω για πρώτη φορά στη Ρώμη...Σίγουρα δεν ξέρω ποιό ξενοδοχείο είναι το καλύτερο για τα βαλάντιά μου αλλά μετά από όλη την ημέρα...αν έχω διάθεση για έξω...δε θα με χαλούσε ένα ποτό κάπου πιο ήσυχα. Εντάξει το τραμ δεν είναι και ό,τι καλύτερο - το φαντάζομαι - αλλά για 3 μέρες πόσο θα μας χαλάσει όλο αυτό; Εξάλλου, θα έχουμε πρόσβαση στο Τέρμινι από εκεί που θα μένουμε!! Τα δωμάτια σε όσα έχω ψάξει είναι παντού μικρά...Καθαρό να είναι θέλω (πεντακάθαρο) και πιστεύω ότι θα τη βρούμε την άκρη ως προς τη μετακίνησή μας. Το ονειρεύομαι χρόνια αυτό το ταξίδι και δε θέλω να χαλαστώ (αν κ έχω και εγώ κάποιες ανησυχίες, δεν το κρύβω!)...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.394
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.δε θα με χαλούσε ένα ποτό κάπου πιο ήσυχα. Εξάλλου, θα έχουμε πρόσβαση στο Τέρμινι από εκεί που θα μένουμε!! Τα δωμάτια σε όσα έχω ψάξει είναι παντού μικρά...Καθαρό να είναι θέλω (πεντακάθαρο) και πιστεύω ότι θα τη βρούμε την άκρη ως προς τη μετακίνησή μας. Το ονειρεύομαι χρόνια αυτό το ταξίδι και δε θέλω να χαλαστώ (αν κ έχω και εγώ κάποιες ανησυχίες, δεν το κρύβω!)...
εκει δεν είναι ησυχα για ποτο. αν και το ησυχα είναι σχετικο..
προσβαση στο τερμινι εχεις μεσω τραμ, δεν περπατιεται η αποσταση. τα αρνητικα του ξενοδοχείου τα ειπα. και όχι για να σου δημιουργησω ανησυχιες αλλα για να σε βοηθησω αν μπορεις να το αλλαξεις., μια και δεν είναι φθηνο ξενοδοχειο και πιστευω με τα ιδια χρηματα εβρισκες κατι καλυτερο. αν όχι, καλο ταξιδι.
 

jigsaw

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Mπορείς φυσικά να μου προτείνεις κάτι!! Εννοείται...Απλά όσο και να έψαξα, δε βρήκα κάτι άλλο σε περιοχές πιο κεντρικές στα χρήματα που θέλω να δαπανήσω για δωμάτιο. Εντάξει, δε θα ήθελα να είναι και κάτι παρακμιακό!!> Φυσικά και μπορώ να το αλλάξω (νομίζω δηλαδή) ...σήμερα κιόλας έκανα την κράτηση. Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα με την κάρτα.

Η συγκοινωνία με το τραμ τόσο άσχημη είναι δηλαδή; Και είναι μέχρι τις 23:30!! Μου άρεσε το ξενοδοχείο γμτ!!
 
Last edited by a moderator:

Koralenia

Member
Μηνύματα
60
Likes
9
Mπορείς φυσικά να μου προτείνεις κάτι!! Εννοείται...Απλά όσο και να έψαξα, δε βρήκα κάτι άλλο σε περιοχές πιο κεντρικές στα χρήματα που θέλω να δαπανήσω για δωμάτιο. Εντάξει, δε θα ήθελα να είναι και κάτι παρακμιακό!!> Φυσικά και μπορώ να το αλλάξω (νομίζω δηλαδή) ...σήμερα κιόλας έκανα την κράτηση. Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα με την κάρτα.

Η συγκοινωνία με το τραμ τόσο άσχημη είναι δηλαδή; Και είναι μέχρι τις 23:30!! Μου άρεσε το ξενοδοχείο γμτ!!
Καλησπέρα..Θέλοντας να σε βοηθήσω μιας και εχει ένα μηνα περιπου που γυρισα απο Ρώμη θα συνιστούσα να άλλαζες περιοχή.. Εμείς μείναμε κοντά στο Βατικανό και η τιμή του δωματίου μας ηταν πολύ καλή με πρωινό.. Η περιοχή είναι ήσυχη κ ασφαλής, κοντά στα αξιοθέατα κ η συγκοινωνία ηταν πολύ βοηθητική. Μέχρι ποσα μπορείς να διαθέσεις δηλ την βραδια??
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Πριν λίγες μερες γυρισα απο τη Ρώμη κι έμεινα στο hotel Alexandra στη via Veneto.Η τοποθεσίας είναι τελεια αφού στα 20 μέτρα εχει μετρο και πας στα περισσότερα κεντρικά αξιοθέατα με τα πόδια.Η τιμές στα δωματια αρχίζουν απο 80-90 ευρώ και ισως να ειναι πολλα για το budget σου αλλα σαν περιοχή την συνιστώ!Αν ψάξεις σε via Veneto ή Ludovici που ειναι όλη αυτή η γειτονιά θα βρεις σίγουρα και σε καλύτερη τιμή.Είχα βρει κι εγώ αρκετά ξενοδοχεία στην περιοχή απλά το δικό μου είχε προσφορά και το προτίμησα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Πριν λίγες μερες γυρισα απο τη Ρώμη κι έμεινα στο hotel Alexandra στη via Veneto.Η τοποθεσίας είναι τελεια αφού στα 20 μέτρα εχει μετρο και πας στα περισσότερα κεντρικά αξιοθέατα με τα πόδια..
Σου αρεσε;
Εγω ειχα μεινει πριν 10 χρονια εκει...η τοποθεσια ειναι πολυ καλη.Αλλα το δωματιο ηταν μονοκλινο και πολυ μικρο.Ουσιαστικα ενας διαδρομος με καναπε-κρεβατι..ηταν χαλια.Αλλα πιστευω οτι η διαρυθμιση θα πρεπει σε ολα αυτα τα παλια κτιρια να ειναι διαφορετικη για καθε δωματιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.029
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom