Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Οσο για τα αξιοεθεατα που αναφερετε οτι τα επισκευαζουν, απο το σεπτεμβριο που πηγα ειχαν την φοντανα ντετριβι, την εκκλησια στα ισπανικα σκαλια κ το συντριβανι, καιτο μισο κολοσσαιο, αλλα τιποτα απο αυτα δεν μας χαλασε την διαθεση, η Ρωμη ειναι τοσο γραφικη και ομορφη που θελεις συνεχως να την περπατας κνα την χαζευεις, εμενα προσωπικα η ναβονα μαρεσε περισσοτερα απο ολα κσι το πανθεον εκει καταληγαμε καθε βραδυ μενα τεραστο παγωτο στοχερι :p χαζευοντας ζογκλερ να πειραζουν τους περαστικους στο δρομο...αυτο ειναι για μενα η ρωμη περα απο τα υπεροχα αξιοθεατα της. Το λεω για να μην απογοητρυτουν καποιοι που θα πανε τωρα, η Ρωμη ετσι η αλιως ειναι πανεμορφη :)
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Παιδια καλησπερα!! Ηθελα να ρωτησω ξερετε μηπως αν πληρωνουμε παραπανω στο ξενοδοχειο φορους? Γιατι γυρισε ενας γνωστος μου απο Ρωμη και μου ειπε οτι πληρωσε συν 5 ευρω το ατομο για καθε μερα που εμειναν στο ξενοδοχειο και τους ειπαν οτι ειναι φοροι.Ξερετε μηπως τπτ γι αυτο ?γιατι δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο.
Όντως υπάρχει έξτρα τουριστικός φόρος ανά άτομο για κάθε διανυκτέρευση στα καταλύματα της Ρώμης ανάλογα με την κατηγορία τους και διαμορφώνεται ως εξής:

Accommodation facility Rate per night

1,2-Star Hotels 3 Euros
3-Star Hotels 4 Euros
4-Star Hotels 6 Euros
5-Star Hotels 7 Euros


Bed and breakfasts,
Rented Rooms, Holiday 3,5 Euros
Homes and Holiday
Apartments


Farmhouse
and Residences
4 Euros

Open air facilities,
camping grounds and
areas equipped for
temporary stops
2 Euros

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:
http://www.turismoroma.it/news/contributo-di-soggiorno?lang=en

 
Last edited:

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν μιλάμε για το πρώτο από κάθε σελίδα, τότε φυσικά το δεύτερο, το λέει και το όνομα του!
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
χαχαχαχ ειπα και εγώ...για την περιοχη κοντα στον κεντρικο σταθμό ποια είναι η γνώμη σου??συγνώμη αλλα στο θέμα διαμονής είμαι λίγο δύσκολη
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δεν έχεις κάτι να φοβηθείς και απορώ που ρωτάνε όλοι αυτό το πράγμα.Απλά δεν έχει καμία σχέση με την υπόλοιπη ομορφιά της Ρώμης.
 

blooby swan

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα! Λοιπον κανονιζουμε εκδρομη με το αγορι μου στη Ρώμη, τον Μαρτιο. Εχουμε κλεισει αεροπορικα εισητηρια αλλα κολλαμε στο ξενοδοχειο. Η αληθεια ειναι πως δεν εχουμε ιδεα οσον αφορα τις περιοχες της Ρωμης και ψαχνουμε σχετικα κατι οικονομικο και σε κεντρικο σημειο για να διευκολυνουμε τις μετακινησεις μας. Αναμενω απαντηση!:)
Relais roma centro......5' με τα ποδια απο φοντανα ντι τρεβι...... bed&breakfast ξενοδοχειο........εμεις πηγαμε 13/5/2013 κοστος βραδιας €100
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Από θέμα περιοχής το άλλο είναι κεντρικότερο αλλά και με αυτό δεν θα έχετε καθόλου πρόβλημα. Τώρα εσύ ξέρεις, το ένα έχει καλύτερα σχόλια και με πρωινό, το άλλο είναι κεντρικότερο. Εσύ αποφασίζεις.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Κλείσαμε τελικα το fontana hotel μιας και είναι κεντρικότερο και ο θεός βοηθός..χχαχαχαχαχ σε ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως όπως και να χει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.811
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom