Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ρωτήσω, απο Fiumicino για termini ποσα παίρνει ενα ταξί για τέσσερα άτομα με τέσσερις βαλίτσες;την τελευταία φορά είχα πληρώσει 55 ευρω για δυο άτομα.
(Ο ευγενικος τροπος ερωτησης ισοπεδωνει τη συνηθη γκρινια μου για χιλιοαπαντημενες ερωτησεις)
Η ταριφα ειναι φιξ, αναγραφεται σε πινακιδες στη σταση των ταξι και ειναι 48Ε ανα ταξι εως 4 ατομα δηλ με τις βαλιτσες τους εντος των τειχων του Αυρηλιου (ιστορικο κεντρο). 30Ε απο Τσιαμπινο.
Εμεις προσγειωνόμαστε στο Τσιαμιτινο (RyanAir). Απο εκει πως μπορω να παω κεντρο Ρώμη; Κόστος;
Μονος?αστικο και μετρο ο καλυτερος τροπος. Με παρεα? Ταξι ως ανωθεν.
 
  • Like
Reactions: Pel

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν υποστηρίζουν κ των δύο μας.
με τηνο ιταλικο νουμερο καμιά ιδεα?
με τιμη 0.0039Ε/δευτ κ κατω, που χρεωνεται η περιαγωγη δεν βρισκω γιατι να μπεις σε διαδικασια αλλαγης σιμ. Εστω οτι θελεις να μιλας με τις ωρες κ απο παντου, παρε μια καρτα σιμ απο ενα οποιοδηποτε μαγαζι ΤΙΜ,3, Βονταφον. Ρωτα ποσο κανει, 10Ε συνηθως με 5Ε χρονο, ισως κ πιο κατω αν εχουν προσφορα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Kαλησπέρα σε όλους!
Χθες επέστρεψα από Ρώμη και θα παραθέσω κι εγώ κάποια tips για να διευκολύνω τη διαμονή σας εκεί.

Αεροπορική εταιρεία

Ryanair. Εισιτήρια γύρω στα 50€ με επιστροφή.

Μεταφορά Ciampino-Termini

Schiaffini Bus. Αγοράζεις τα εισιτήρια μέσα από το αεροδρόμιο και περιμένεις στη Γραμμή 2. Τιμή: 3,90€. Τοποθετείς μόνος σου τις αποσκευές σου και κάθεσαι όπου βρεις ελεύθερη θέση. Μέσα στο λεωφορείο έχει Free WiFi.

Ξενοδοχείο

Hotel Santa Prassede. http://www.hotelsantaprassede.it/. Βρίσκεται κοντά στην εκκλησία Santa Maria Maggiore γύρω στα 10 λεπτά από το Termini. Η reception λειτουργεί όλο το 24ωρο. Καθαρά δωμάτια με φουλ θέρμανση και ζεστό νερό. Κάθε μέρα αλλάζουν σεντόνια και πετσέτες. Δεν έχει μόνο ψυγείο, αν και τώρα τον χειμώνα δε μας χρειάστηκε. Μέσα στην ντουλάπα έχει χρηματοκιβώτιο όπου μπορείς να αφήνεις πολύτιμα αντικείμενα και χρήματα για να μην τα έχεις πάντα όλα μαζί σου. Τέλεια στρώματα, θα απολαύσετε ύπνο! Σου παρέχουν χάρτη και οδηγίες με το που φτάνεις εκεί. Έχει Free WiFi.
Τιμή: 40€/διανυκτέρευση. Την τελευταία μέρα πληρώνετε δημοτικούς φόρους 3€ το άτομο για κάθε διανυκτέρευση.

Πρωινό

Κοντά στο ξενοδοχείο στη Via Merulana υπάρχουν bars όπου μπορείς να φας πρωινό (κρύα σάντουιτς, κρουασάν, κτλ.), αλλά και μαγαζάκια που πουλάνε πίτσες σε κομμάτια και πίτες με λουκάνικα. Τιμή 2-4€. Εναλλακτικά, μπορείτε να κλείσετε δωμάτιο με πρωινό.

Colosseo - Αψίδα Κωνσταντίνου - Ρωμαϊκή Αγορά
Προσοχή σ' αυτούς που είναι ντυμένοι Ρωμαίοι και σας πλησιάζουν για να βγείτε μαζί τους φωτογραφίες. Σου φοράνε τα κράνη τους και σου δίνουν σπαθιά, αλλά στο τέλος χρεώνουν 10€/άτομο. Δε βγαίνεις τζάμπα φωτό μαζί τους. Εκτός αν τους βγάλεις μόνος σου από μακριά.

Μνημείο Vittorio Emmanuele - Piazza Venezia

Δωρεάν είσοδος. Από εκεί ξεκινάει η κεντρική οδός Via del Corso που έχει πάντα κόσμο και είναι ωραία για βόλτα.

Via del Corso - Piazza del Popolo
Η Via del Corso καταλήγει στην Piazza del Popolo. Από εκεί μπορείς να ανέβεις στους Κήπους Princio και στη Villa Borghese. Έχει πολύ πράσινο και κάνεις ευχάριστα βόλτα. Από εκεί μπορείς να βγάλεις ωραίες πανοραμικές φωτογραφίες με θέα την Piazza del Popolo, τη Via del Corso, τον τρούλο του Αγίου Πέτρου και φυσικά την υπόλοιπη Ρώμη.
Cafe Canova (Piazza del Popolo). Τιμή καφέ, σοκολάτας: 5-6€

Piazza di Spagna - Via dei Condotti
Κλασική πλατεία της πόλης για χάζι. Πολύς κόσμος κάθεται στα σκαλιά και απολαμβάνει τον υπόλοιπο κόσμο που πηγαινοέρχεται. Το Σάββατο είχε μια μπάντα που έπαιζε ζωντανή μουσική μπροστά στο συντριβάνι. Υπάρχει στάση Μετρό. Από εκεί ξεκινάει η Via dei Condotti που τελικά διασταυρώνεται με τη Via del Corso.

Pantheon
Δωρεάν είσοδος. Θα σας μαγέψει ο ανοιχτός τρούλος του.

Piazza Navona
Ωραία πλατεία με συντριβάνια και πολλούς ζωγράφους που κάνουν πορτραίτα.
Cafe Barocco (Piazza Navona). Τιμή καφέ, σοκολάτας: 6-7€

Campo dei Fiori
Περιοχή με λαχαναγορά. Δε με ενθουσίασε.

Fontana di Trevi
Δυστυχώς αυτόν τον καιρό την ανακατασκευάζουν, οπότε δεν είναι δυνατόν να την απολαύσετε και να κάνετε ευχές. Δεν υπάρχει νερό και έχουν βάλει σκαλωσιές γύρω γύρω. Από έξω υπάρχουν τηλεοράσεις που παίζουν βίντεο με το πώς είναι όταν λειτουργεί το συντριβάνι.

Vaticano - San Pietro - Castel Sant' Angelo - Τίβερης
Στάση Μετρό: Ottaviano. Η ουρά για την εκκλησία και το Βατικανό είναι μεγάλη, αλλά αξίζει τον κόπο. Η είσοδος στην εκκλησία είναι δωρεάν και η ουρά προχωράει πιο γρήγορα. Για το Βατικανό καλό είναι να κλείσετε τα εισιτήρια από το ίντερνετ (γύρω στα 16€). Για την είσοδο και στα δύο περνάτε από έλεγχο στυλ check in. Μην έχετε μαζί σας αιχμηρά αντικείμενα. Η εκκλησία θα σας μαγέψει με τα υπέροχα γλυπτά και την ελληνική επιγραφή στον τρούλο! Περπατώντας προς τον Τίβερη συναντάς το κάστρο του Sant' Angelo. Η γέφυρα πάνω από τον Τίβερη είναι ωραίο μέρος για βόλτα και φωτογραφίες.

Παγωτό

Gelateria Wonderful Ice Cream (Via Nationale 19A).
Εξαιρετικό homemade παγωτό! Τρώγαμε κάθε μέρα άλλες γεύσεις.
Να πάτε οπωσδήποτε! Τιμή 1,50€/μπάλα.

Bars
Salotto 42 (Piazza di Pietra, κοντά στην Piazza Navona): Για coctails με τύπου τζαζ μουσική. Τιμή: 10-12€.
Hard Rock Cafe Rome (Via Vittorio Veneto 62): Ωραίο περιβάλλον, ωραία μουσική. Τιμή: 8-9€.

Μεταφορά Termini-Ciampino
Schiaffini Bus. Αγοράζετε τα εισητήρια ακριβώς έξω από το λεωφορείο πριν ανέβετε. Free WiFi. Τιμή: 3,90€

Η Ρώμη είναι μια πόλη που περπατιέται εύκολα κι αν κουραστείτε υπάρχει και το Μετρό. Έχει πολλούς τουρίστες και πολλούς αλλοδαπούς και άστεγους. Δε σε πειράζουν και δεν είναι τόσο επικίνδυνα, καθώς έχει παντού αστυνομία. Καλό είναι βέβαια να προσέχετε τα προσωπικά σας αντικείμενα και να μην προκαλείτε, κυρίως μέσα στον σταθμό και μέσα στο Μετρό. Επίσης, μην ανησυχείτε για τη γλώσσα. Πλέον μιλάνε σχεδόν παντού αγγλικά.

Ελπίζω να βοήθησα κι εγώ κάπως! ;)
Καλό ταξίδι σε όλους! :lol:
καλησπέρα Θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι τι ώρα έχει λεωφορείο για Ρώμη και τι ώρα είναι το πρώτο λεωφορείο από Ρώμη για αεροδρόμιο.
Εχω βρει οικονομικό εισητηριο από Αθήνα με Ryuanair αλλά φεύγει από Αθήνα 21.30 και από Ρώμη Ciampino 6.45 .Θα υπάρχει δρομολόγιο να μας εξυπηρετεί;
 

mike frag

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
περιαγωγη εννοείς να περνω εγω απο Ιταλία στην Ελλάδα; να φορτώσω καρτα απο ελλαδα η μπορώ να βάλω και από κει?
 

smaria

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΟΣ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΒΙΕΤΝΑΜ
Paul το πρωι εγραψα ενα "μικρο" κειμενακι σχετικα με το που θελουμε να παμε και να δουμε κι εμεις, μετα απο πολυ πολυ διαβασμα στο φορουμ και συμφωνα με προτασεις παλιων μελων του.. Ελπιζω να σε βοηθησει.. Απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο μεσα σε 3 μερες ( κι εμεις τοσο θα μεινουμε) να γινουν ολα αυτα.. Καλα να περασεις!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
περιαγωγη εννοείς να περνω εγω απο Ιταλία στην Ελλάδα; να φορτώσω καρτα απο ελλαδα η μπορώ να βάλω και από κει?
Ναι να παιρνεις εσυ. Αν δεν μιλας με τις ωρες χρησιμοποιησε την ελληνικη καρτα σου, 23 λεπτα του Ε το λεπτο δεν ειναι ακριβα..αν μιλησεις μια ωρα συνολικα θα πληρωσεις 12-14Ε, αξιζει να το συζηταμε κιολας? δες το σαιτ της εταιρειας σου για περαιτερω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλησπέρα Θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι τι ώρα έχει λεωφορείο για Ρώμη και τι ώρα είναι το πρώτο λεωφορείο από Ρώμη για αεροδρόμιο.
Εχω βρει οικονομικό εισητηριο από Αθήνα με Ryuanair αλλά φεύγει από Αθήνα 21.30 και από Ρώμη Ciampino 6.45 .Θα υπάρχει δρομολόγιο να μας εξυπηρετεί;
http://www.adr.it/pax-cia-autobus
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. ενα "προγραμμα", ειναι εφικτο να πραγματοποιηθει?
2. Σκεφτομαι να παμε Basilica di San Clemente και να δουμε τις κατακομβες
3.Domus Aurea (ξερετε αν εχει εισητηριο??).
4.ηθελα να παμε στην Trattoria de Marcello, αλλα ξεφευγουμε απο την πορεια μας??
5.στον Αγιο Πετρο, να ανεβουμε στον τρουλο?
6.ειναι λιγο αποπνυκτικα?
7.το "μικρο" δεν λεει και πολλα, ισχυει??
8.Ποια ωρα ειναι καλα να παμε στο μουσειο με την προυποθεση οτι θα εχουμε τελειωσει απο Αγιο Πετρο??
9.Μηπως παραειμαι αισιοδοξη οτι θα τα προλαβουμε ολα αυτα???!!!???
10.ην Τριτη Villa Borguese (θα κανω τηλεφωνικη κρατηση- θα μπορεσω αραγε να συνεννοηθω σωστα??),
1. Βεβαια. Θα τρεχεις σαν τον Βεγγο αλλα γινεται. Δεν καταλαβαινω προς τι ο αγωνας δρομου...κανε μια λιστα και οτι προλαβετε, σιγα. Ρηλαξ και απολαυστε την υπεροχη πολη χωρις αγχος.
2. Ποιες κατακομβες? Υποψιν η επισκεψη δεν ειναι ξεπετα. Αν εννοεις του San Callisto θελουν αρκετο χρονο.
3. Ναι
4. Ναι
5. Οχι
6. Ναι
7. Οχι
8. Το νωριτερο δυνατον.
9. Ναι
10. Ναι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
(για τον εξαιρετο φιλο makisg αλλα και για όποιον θελει να δοκιμασει..)
μετά την πολύ πρόσφατη εκτενή επιθεωρηση στη πόλη που εκτός από Αιώνια είναι και ζωντανή και τα πράγμτα αλλάζουν, κανω ένα τελευταίο update σε προτασεις που κατά καιρους εχω κανει.

- ορισμένα πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ.
κανω τη βολτα μου στο Trastevere, στη villa Borghese, κατεβαινω από το Pincio στην piazza del Popolo οπου πινω τον καφε μου μεσα ορθια στο Rosati (με το cannolo συνοδεια εννοειται). Συνεχιζω στο Palatino, ανεβαινω στο Monte Mario για καφε στο lo zodiaco, περναω από το Vittoriano να δω αν επιτρεπεται ακομα να ανεβω με το ασανσέρ για τη θεα, θα παρω το 115 για να ανεβω στο Gianicolo και ηλιοβασιλεμα στην Αιώνια και θα κλεισω τη μερα μου με τη βολτα στον Τιβερη και στην αγαπημενη via dei Coronari.

- ορισμένα πραγματα αλλαζουν σπανια.
καφες στο Sant Eustacchio, φαγητο σε all time classic ρωμαικες τραττοριες:
Checchino (για σπεσιαλ περιπτωση κυριως λογω υψηλου κοστους)
Felice (το μαστ της ρωμαικης τραττοριας για την Απολυτη cacio e pepe)
Roma sparita ( 2η καλυτερη cacio e pepe)
Da Lucia (trastevere classic..)
Vecchia Roma (η λαικη..κρατηση, κρατηση!)
Maccheroni (με εντυπωσιασε θετικα, χωρος μετριος, μοδατο-ερωτηματικο η αντοχή του στο χρονο)
piccolo Abruzzo, Armando: η αλλαγη διεύθυνσης εφερε την κατω βολτα..
Tram tram, Marcello:οι απολυτες επιλογες μου στο San Lorenzo.

- ορισμένα πραγματα αλλαζουν συχνα
μεγαλη η κινητικοτητα στα ζαχαροπλαστεία-τζελατεριες..
παγωτο: μου λενε σκιζουν σε επιπεδο πλεον ολης της χωρας το Otaleg, Neve di latte. δεν εχω παει.
πηγα και σκιζει, απιστευτο, το come il latte. παρα πολύ μου αρεσε η gelateria dei Gracchi.μετρια η gelateria del teatro. σταθερη αξια μεν το san crispino αλλα το κοστος και οι λιγες γευσεις δεν πειθουν. βεβαια στο Leonardo da Vinci θα το τιμησω σε κάθε stopover.
καφες: στο classic Sciascia, στο μοντερνο Romeo, στο Vicere και στο Castroni για να ψωνισουμε και τιποτε από το ναό..
το τιραμισου δεν με τρελλαινει. αν ναι θα πηγαινα στο Pompi. παω ομως στο Regoli. κι αν δεν ημουν στα καλα μου (δηλ γαλλόφιλος) θα πηγαινα στο laduree.
- η Σικελία είναι παντού
μου λειπει παντου και παντοτε όταν δεν είμαι εκει. στη Ρωμη θα φαω στο υπέροχο isole di Sicilia, και επειδή γλυκα μονο στη Σικελια ξερουν να κανουν.θα περασω από το Dagnino. Mizzica, Siciliana svizzera.
 

Paul

Member
Μηνύματα
42
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά, σας ευχαριστω όλους!!!!
Μονος?αστικο και μετρο ο καλυτερος τροπος. Με παρεα? Ταξι ως ανωθεν.
Θα ειμαστε δυο άτομα. Βεβαια, οταν επιστρέψουμε θα φύγουμε απο το Φουμιτσινο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.759
Likes
15.394
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
φίλε Samion, δεν έχω λόγια. σευχαριστω πολύ για όλα. γράψε και καμιά βολική περιοχή για χοτελ για να τα κάνουμε όλα αυτά περπατοντας (αν είναι δυνατόν δηλαδή).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom