Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

George V

Member
Μηνύματα
82
Likes
31
Φευγω την τεταρτη ! Ολα τα εχω βρει λιγο ως πολυ μονο η επιστροφη με προβληματιζει . Η Ryanair φευγει 6.30 το ξενοδοχειο ειναι περιοχη Ναβονα . Παίρνω ταξι για αεροδρομιο ; ή παω με λεωφορείο γραμμη n15 Termini και απο εκει με λεωφορείο αεροδρομιο ;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Φευγω την τεταρτη ! Ολα τα εχω βρει λιγο ως πολυ μονο η επιστροφη με προβληματιζει . Η Ryanair φευγει 6.30 το ξενοδοχειο ειναι περιοχη Ναβονα . Παίρνω ταξι για αεροδρομιο ; ή παω με λεωφορείο γραμμη n15 Termini και απο εκει με λεωφορείο αεροδρομιο ;
Και οι 2 λύσεις είναι πραγματοποιήσιμες εφόσον το πρώτο λεωφορείο από termini φεύγει στις 4:30 και φτάνει 5:10 περίπου αεροδρόμιο. Απλά να έχεις υπόψη σου ότι πρέπει να πας από πιο νωρίς στο termini για να καβατζώσεις εισιτήριο. To καλύτερο είναι να το αγοράσεις πιο μπροστά είτε μέσω internet είτε από το termini και να πας την ημέρα της πτήσης λίγο πιο νωρίς(15-20 λεπτά νομίζω) για να το επικυρώσεις.

Ανάλογα με τα άτομα που είστε και τα χρήματα που είσαι διατεθειμένος να δώσεις αποφασίζεις. Εμείς ήμασταν 4 και μας βγήκε 7.5 € το άτομο το taxi:)
 

Iliaxtida

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Βαρκελώνη και Σκωτία
Καλησπέρα!
Και εγώ για τη Φλωρεντία θέλω να ρωτήσω. Θα πάμε μες τις γιορτές τα Χριστούγεννα για 5 μέρες στη Ρώμη και λέμε να πάμε και ένα μονοήμερο στη Φλωρεντία. Πιστεύετε ότι αξίζει με 70-90 ευρώ πήγαινε-έλα το τρένο (το φθηνότερο που βρήκα εκείνες τις μέρες) για μια μόνο μέρα; Θα προλάβουμε να δούμε κάτι από την πόλη ή θα είναι τσάμπα κόπος και χρήματα;
ΥΓ: Προσωπικά θέλω πάρα πολύ να πάω, αλλά θα ανέβει αρκετά το μπάτζετ και φοβάμαι ότι δεν θα απολαύσουμε και την πόλη σε τόσο λίγες ώρες.
 

Vassiliki S

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Καλησπέρα!
Και εγώ για τη Φλωρεντία θέλω να ρωτήσω. Θα πάμε μες τις γιορτές τα Χριστούγεννα για 5 μέρες στη Ρώμη και λέμε να πάμε και ένα μονοήμερο στη Φλωρεντία. Πιστεύετε ότι αξίζει με 70-90 ευρώ πήγαινε-έλα το τρένο (το φθηνότερο που βρήκα εκείνες τις μέρες) για μια μόνο μέρα; Θα προλάβουμε να δούμε κάτι από την πόλη ή θα είναι τσάμπα κόπος και χρήματα;
ΥΓ: Προσωπικά θέλω πάρα πολύ να πάω, αλλά θα ανέβει αρκετά το μπάτζετ και φοβάμαι ότι δεν θα απολαύσουμε και την πόλη σε τόσο λίγες ώρες.
Οι περισσότεροι που πήγανε για μία μέρα το μετάνιωσαν...όσους έχω ρωτήσει μου έχουνε προτείνει διήμερο τουλάχιστον! Αφού έχετε 5 μέρες στη Ρώμη, μάλλον είναι προτιμότερο να απολαύσετε τη διαμονή σας εκεί και να οργανώσετε άλλη φορά ένα ταξίδι έχοντας ως βάση τη Φλωρεντία, σε συνδυασμό με Τοσκάνη!
 

Vassiliki S

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Παραθέτω κι εδώ το ερώτημα, καθότι δεν πήρα απάντηση στο topic με τα γαμήλια. Ήθελα τη γνώμη σας αναφορικά με το εξής: σκοπεύω να κλείσω εντός των ημερών εισιτήρια από Ρώμη για Φλωρεντία με τραίνο...καθότι φτάνουμε στη Ρώμη 17:45 (FCO) και θα χρειαστεί να περιμένουμε κάποια ώρα στο αεροδρόμιο για παραλαβή βαλίτσας, είναι ασφαλές το δρομολόγιο των 19:50 από τον σταθμό Terimini για Φλωρεντία; Πώς το βλέπετε;
 

zouzou92

Member
Μηνύματα
114
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
χαιρεται και χρονια πολλα.εχω μια ερωτηση για το roma pass.ξερω πως εχει συζητηθει πολυ το θεμα απλα επειδη εχω μπερδευτει θα ρωτησω.θελω να αγορασω την roma pass με τα 36 ευρω για 3 μερες.γυρισε πριν λιγες μερες ενασ φιλος μου απο Ρωμη και μου ειπε οτι την αγορασε και πως εμπαινε δωρεαν σε ολα τα μουσεια για 3 μερες,οπως και στο βατικανο.εδω ομως σε σχολια βλεπω πως δεν συμπεριλαμβανεται το βατικανο.μπορει καποιος να μου πει με ακριβεια τι περιλαμβανει η roma pass?ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
χαιρεται και χρονια πολλα.εχω μια ερωτηση για το roma pass.ξερω πως εχει συζητηθει πολυ το θεμα απλα επειδη εχω μπερδευτει θα ρωτησω.θελω να αγορασω την roma pass με τα 36 ευρω για 3 μερες.γυρισε πριν λιγες μερες ενασ φιλος μου απο Ρωμη και μου ειπε οτι την αγορασε και πως εμπαινε δωρεαν σε ολα τα μουσεια για 3 μερες,οπως και στο βατικανο.εδω ομως σε σχολια βλεπω πως δεν συμπεριλαμβανεται το βατικανο.μπορει καποιος να μου πει με ακριβεια τι περιλαμβανει η roma pass?ευχαριστω εκ των προτερων :)
μήπως ο φίλος σου μπήκε δωρεάν στον Αγ.Πέτρο, που είναι δωρεάν και δεν χρειάζεται να δείξει καν κάποια κάρτα και όχι στο Βατικάνο και στα μουσεία του;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.425
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χαίρετε.
.εδω ομως σε σχολια βλεπω πως δεν συμπεριλαμβανεται το βατικανο
Όχι δεν συμπεριλαμβάνεται.
μπορει καποιος να μου πει με ακριβεια τι περιλαμβανει η roma pass?ευχαριστω εκ των προτερων :)
Με μεγαλύτερη ακρίβεια δεν γίνεται http://www.romapass.it/p.aspx?l=en&tid=37
 

zouzou92

Member
Μηνύματα
114
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
μήπως ο φίλος σου μπήκε δωρεάν στον Αγ.Πέτρο, που είναι δωρεάν και δεν χρειάζεται να δείξει καν κάποια κάρτα και όχι στο Βατικάνο και στα μουσεία του;
Απλα μου ειπε πως εβγαλε αυτην την καρτα και πηγε και βατικανο.μια κυριακη νομιζω(δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο)αλλιως μηπως ξερεις να μου πεις ποσο κοστιζει η επισκεψη στο βατικανο γενικα?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.504
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom