Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

eleni16

Member
Μηνύματα
52
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λίμνη Κομο
Αα λοιπόν τα μουσεία είναι σίγουρα μέσα και επίσης βγαίνεις και σε έναν κήπο, άλλα κάποιοι μας είχαν πει ότι έχει και κάποιους μυστικούς κήπους που έπρεπε να πληρώσεις έξτρα και να πας με γκρουπ δεν ξέρω αν συμφέρει βέβαια, στο τέλος του μουσείου ειναι η σιξτίνα καπελα.
Αν εννοείς την Βασιλική του Αγίου Πέτρου η είσοδος είναι δωρεάν και η είσοδος είναι από την άλλη μεριά που μπαίνεις για το μουσείο. Το μόνο που έχει να πληρώσεις εκεί είναι αν θέλεις να ανέβεις στον τρούλο.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Αα λοιπόν τα μουσεία είναι σίγουρα μέσα και επίσης βγαίνεις και σε έναν κήπο, άλλα κάποιοι μας είχαν πει ότι έχει και κάποιους μυστικούς κήπους που έπρεπε να πληρώσεις έξτρα και να πας με γκρουπ δεν ξέρω αν συμφέρει βέβαια, στο τέλος του μουσείου ειναι η σιξτίνα καπελα.
Αν εννοείς την Βασιλική του Αγίου Πέτρου η είσοδος είναι δωρεάν και η είσοδος είναι από την άλλη μεριά που μπαίνεις για το μουσείο. Το μόνο που έχει να πληρώσεις εκεί είναι αν θέλεις να ανέβεις στον τρούλο.
Σε ευχαριστω. ΝΑι την βασιλικη του Αγιου Πετρου εννοω. Τα επιπλεον χρηματα δηλαδη για να ανεβω πανω θα τα πληρωσω επι τοπου εκει πριν μπω στο Βατικανο ή στην εισοδο της εκκλησιας? Οποτε λες οτι με το εισιτηριο των 19 ευρω μεσω του site ειμαι καλυμμενος σωστα?

Οταν λες η εισοδος ειναι απο την αλλη μερια προφανως εννοεις μεσα στο Βατικανο αλλα σε αλλη μερια του?
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σε ευχαριστω. ΝΑι την βασιλικη του Αγιου Πετρου εννοω. Τα επιπλεον χρηματα δηλαδη για να ανεβω πανω θα τα πληρωσω επι τοπου εκει πριν μπω στο Βατικανο ή στην εισοδο της εκκλησιας? Οποτε λες οτι με το εισιτηριο των 19 ευρω μεσω του site ειμαι καλυμμενος σωστα?

Οταν λες η εισοδος ειναι απο την αλλη μερια προφανως εννοεις μεσα στο Βατικανο αλλα σε αλλη μερια του?
Για να μπείς στην εκκλησία,η είσοδος είναι από την δεξιά μεριά της πλατείας του Αγ.Πέτρου,όπως βλέπεις πρόσωπο την βασιλική.Θα δεις την ουρά και θα το καταλάβεις,αλλά μην τρομάξεις,προχωράει γρήγορα.Για να ανέβεις στην τρούλο της εκκλησίας,η είσοδος είναι από δεξιά πάλι όπως βλέπεις μπροστά σου την εκκλησία και αφού έχεις περάσει τον έλεγχο ασφαλείας.(τύπου αεροδρομίου).Βασικά,αφού περάσεις τον έλεγχο,θα είναι όλα μπροστά σου,θα τα βρεις και μόνος σου.Για να ανέβεις στον τρούλο,έχει ένα γκισέ που δίνεις είτε 5 ευρώ για να ανέβεις με τα πόδια,είτε 7 ευρώ για το ασανσέρ,μέχρι ενός σημείου βέβαια.Δεν υπάρχει e-ticket για τον τρούλο.(τιμές Ιανουαρίου 2015).Το εσπρεσάκι στην ταράτσα της εκκλησίας κόστιζε 80 cents :)
20150202-DSC_0045.jpg

Στο μουσείο του Βατικανού μπαίνεις από την βόρεια μεριά της εκκλησίας,έχε ταμπέλες εκτός αυτής στον δρόμο που σε καθοδηγούν.
20150202-DSC_0055.jpg
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Για να μπείς στην εκκλησία,η είσοδος είναι από την δεξιά μεριά της πλατείας του Αγ.Πέτρου,όπως βλέπεις πρόσωπο την βασιλική.Θα δεις την ουρά και θα το καταλάβεις,αλλά μην τρομάξεις,προχωράει γρήγορα.Για να ανέβεις στην τρούλο της εκκλησίας,η είσοδος είναι από δεξιά πάλι όπως βλέπεις μπροστά σου την εκκλησία και αφού έχεις περάσει τον έλεγχο ασφαλείας.(τύπου αεροδρομίου).Βασικά,αφού περάσεις τον έλεγχο,θα είναι όλα μπροστά σου,θα τα βρεις και μόνος σου.Για να ανέβεις στον τρούλο,έχει ένα γκισέ που δίνεις είτε 5 ευρώ για να ανέβεις με τα πόδια,είτε 7 ευρώ για το ασανσέρ,μέχρι ενός σημείου βέβαια.Δεν υπάρχει e-ticket για τον τρούλο.(τιμές Ιανουαρίου 2015).Το εσπρεσάκι στην ταράτσα της εκκλησίας κόστιζε 80 cents :) View attachment 160690
Στο μουσείο του Βατικανού μπαίνεις από την βόρεια μεριά της εκκλησίας,έχε ταμπέλες εκτός αυτής στον δρόμο που σε καθοδηγούν.
View attachment 160691
Σε ευχαριστώ και εσένα παρά πολύ για την απάντηση σου. Πολύ κατατοπιςτικος. ΕΣΥ όταν πηγές αγόρασες το e-ticket των 19 ευρώ ; με καλύπτει; αυτό λέει περιλαμβάνει τα μουσεία και την καπέλα!

Γιατί στο σάιτ το επίσημο, βλέπω και αλλα εισιτήρια πιο ακριβά που περιλαμβάνουν κ αλλα πράγματα. Για αυτό ρωτάω.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Να κάνω μια διόρθωση στο παραπάνω! Το εισιτήριο που περιλαμβάνει τα μουσεία και τη καπέλα κοστίζει 16 ευρώ βλέπω και όχι 19. Ήταν μήπως παλαιότερα τόσο κ μου έχει κολλήσει;;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Αρχικα θελω να μου πειτε αν αξιζει να παω Κυριακη (τη μερα που φτανω δηλαδη) ή αν θα ηταν καλυτερα να παω καθημερινη.
.
Επισκεφθήκαμε το μουσείο, ημέρα Κυραική αρχές Φεβρουαρίου. Η είσοδος ήταν δωρεάν αλλά η αναμονή στην ουρά, μία ώρα και σαράντα λεπτά. Επίσης έκλεινε νωρίτερα από τις άλλες ημέρες.

η είσοδος είναι δωρεάν και η είσοδος είναι από την άλλη μεριά που μπαίνεις για το μουσείο.
Από την capela sixtina υπάρχει πέρασμα απευθείας για την εκκλησία του Αγίου Πέτρου. Δηλαδή δεν χρειάζεται να βγεις από τα μουσεία και να ξανασταθείς στην ουρά. Έχοντας γυρίσει την πλάτη σου στην πόρτα από την οποία μπήκες στην capela sixtina, είναι η μικρή πόρτα δεξιά στο βάθος και όχι η πρώτη που συναντάς αριστερά.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
.
Επισκεφθήκαμε το μουσείο, ημέρα Κυραική αρχές Φεβρουαρίου. Η είσοδος ήταν δωρεάν αλλά η αναμονή στην ουρά, μία ώρα και σαράντα λεπτά. Επίσης έκλεινε νωρίτερα από τις άλλες ημέρες.


Από την capela sixtina υπάρχει πέρασμα απευθείας για την εκκλησία του Αγίου Πέτρου. Δηλαδή δεν χρειάζεται να βγεις από τα μουσεία και να ξανασταθείς στην ουρά. Έχοντας γυρίσει την πλάτη σου στην πόρτα από την οποία μπήκες στην capela sixtina, είναι η μικρή πόρτα δεξιά στο βάθος και όχι η πρώτη που συναντάς αριστερά.
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Αυτο θα κανω θα παω πρωτα στα μουσεια το πρωι, μετα στη capela sixtina και απο εκει θα πεσασω μετα στην εκκλησια για να ανεβω στον τρουλο!!!


Προς ενημερωση και για τους υπολοιπους μιας και ειχε συζητηθει παλαιοτερα. Εγω εκλεισα κανονικα εισιτηρια απο το επισημο site του Βατικανου με απλη χρεωστικη καρτα mastercard debit και μου την δεχτηκε κανονικα. Σου στελνουν μετα απο λιγο το κουπονι στο e-mail που εχεις δηλωσει το οποιο και εκτυπωνεις.

Μια σημειωση εδω : ειναι 10 συνολικα σελιδες το κουπονι, οπου η πρωτη ειναι κανονικα το εισιτηριο και οι αλλες 9 διαφορες γενικες οδηγιες. Επισης μην απορησετε αν πανω στο εισιτηριο δεν εχει ολα τα ονοματα οσων ατομων κλεισατε μιας και αναγραφει μονο το ονομα που δηλωσατε ως επικοινωνια και το ποσοτικο νουμερο των ατομων. Το γραφει κιολας στο κατω μερος του εισιτηριου οτι δεν θα αναγραφονται τα ονοματα στα εισιτηρια.

Το μονο που που μενει μονο ειναι να δω αν θα παρω roma pass. Γιατι σιγουρα θα παω και στο Κολοσαιο αλλα μετα δεν ξερω που και αν θα παω καπου αλλου με εισοδο. Εχω στα υποψην τις κατακομβες Callisto και το καστρο Sant'Angelo αλλα δεν ξερω αν πραγματικα αξιζουν. Οποιος εχει μια αποψη, ευπροσδεκτη η γνωμη του και η εμπειρια του!!! :clap:
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπερα σας,

ΘΑ ηθελα μερικες ιδεες για εστιατορια στο κεντρο της ρωμης με ή χωρις κρατηση χωρις να δωσω ενα σκασμο λεφτα αλλα σε νορμαλ πλαισια.

Επισης επειδη διαβαζω οτι μαγαζια με aperitivo βγαζουν μπουφε περιπου για 2-3 ωρες το βραδυ οπου και μπορεις να φας πληρωνοντας μονο το ποτο. Πως μπορω να τα εντοπισω αυτα?
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Να κάνω μια διόρθωση στο παραπάνω! Το εισιτήριο που περιλαμβάνει τα μουσεία και τη καπέλα κοστίζει 16 ευρώ βλέπω και όχι 19. Ήταν μήπως παλαιότερα τόσο κ μου έχει κολλήσει;;
Όταν πήγα,πλήρωσα επί τόπου και δεν θυμάμαι δυστυχώς να σου απαντήσω.Απλά είχα πάει κατά τις 9μήσι το πρωί και μπήκα αρκετά γρήγορα,χωρίς ιδιαίτερη αναμονή..
Οι κατακόμβες και το κάστρο St Angelo φυσικά και αξίζουν τον κόπο,ειδικά αν είσαι και λίγο μουσειόφιλος και μνημειόφιλος!Υπάρχουν και οι κατακόμβες των καπουτσίνων με 8 ευρώ στην είσοδο όπου είναι 4 δωμάτια εντυπωσιακά διακοσμημένα με τα οστά μοναχών στην Via Veneto.
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Όταν πήγα,πλήρωσα επί τόπου και δεν θυμάμαι δυστυχώς να σου απαντήσω.Απλά είχα πάει κατά τις 9μήσι το πρωί και μπήκα αρκετά γρήγορα,χωρίς ιδιαίτερη αναμονή..
Οι κατακόμβες και το κάστρο St Angelo φυσικά και αξίζουν τον κόπο,ειδικά αν είσαι και λίγο μουσειόφιλος και μνημειόφιλος!Υπάρχουν και οι κατακόμβες των καπουτσίνων με 8 ευρώ στην είσοδο όπου είναι 4 δωμάτια εντυπωσιακά διακοσμημένα με τα οστά μοναχών στην Via Veneto.
Όταν πήγα,πλήρωσα επί τόπου και δεν θυμάμαι δυστυχώς να σου απαντήσω.Απλά είχα πάει κατά τις 9μήσι το πρωί και μπήκα αρκετά γρήγορα,χωρίς ιδιαίτερη αναμονή..
Οι κατακόμβες και το κάστρο St Angelo φυσικά και αξίζουν τον κόπο,ειδικά αν είσαι και λίγο μουσειόφιλος και μνημειόφιλος!Υπάρχουν και οι κατακόμβες των καπουτσίνων με 8 ευρώ στην είσοδο όπου είναι 4 δωμάτια εντυπωσιακά διακοσμημένα με τα οστά μοναχών στην Via Veneto.
Ωραια θα το σκεφτω σοβαρα για αυτο που μου ειπες. Να σαι καλα! Μιας και εχεις παει στη Ρωμη θα ηθελα να σου κανω μια ερωτηση. Εγω φτανω στη Ρωμη Κυριακη πρωι πρωι και σκεφτομουν να παω εκεινη την μερα Κολοσαιο-Παλατινο λοφο. Ξερεις αν ειναι ανοιχτα σιγουρα την Κυριακη??
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ανοιχτά είναι,μην ανησυχείς.Την τελευταία Κυριακή κάθε μήνα μάλιστα,η είσοδος είναι δωρεάν!Υπολόγισε απλά για το πρόγραμμα της ημέρας σου,ότι μιλάμε για μεγάλη έκταση και θα φας αρκετή ώρα και στα δύο αυτά μαζί.
20150202-DSC_0504.jpg
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Ανοιχτά είναι,μην ανησυχείς.Την τελευταία Κυριακή κάθε μήνα μάλιστα,η είσοδος είναι δωρεάν!Υπολόγισε απλά για το πρόγραμμα της ημέρας σου,ότι μιλάμε για μεγάλη έκταση και θα φας αρκετή ώρα και στα δύο αυτά μαζί. View attachment 160752
Σε ευχαριστω για το χρονο σου. Θα παω οποτε την Κυριακη το πρωι με το που φτασω. Εχω υπολογισει περιπου για αυτα τα αξιοθεατα ενα 6ωρο. Ελπιζω να πεσω μεσα!!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom