Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Οχι. φαγητο σε μαγαζι αλυσιδας ποτε. πιτσα πλαστικη, μοτσαρελα αθλια, περιβαλλον πιτσα χατ. Την αφησα την πιτσα μερικες ωρες μια φορα κι έμεινε η αισθηση πλαστικης σακουλας. μακρια.
δεν παω στη Ρωμη, γαστριμαργικο παράδεισο, για να φαω σε αλυσιδες τυπου πιτσα χατ κ μακντοναλντ.
Περιβάλλον καμία σχέση με πίτσα χατ, σε διώροφο κτήριο, σε πάρα πολύ καλή τοποθεσία και πίτσα μια χαρά σε ξυλόφουρνο. Έχω φάει πάνω από 4 φορές και δεν είχα παράπονο ποτέ...Όσον αφορά τα περί αλυσίδας η πίτσα ρε και το πασταρίτο είναι επίσης τέτοιο στιλ και είναι από τα πρώτα σε προτίμηση στη Ρώμη όχι από τους τουρίστες φυσικά αλλά από τους Ιταλούς...Το Πομοντόρο μοιάζει με πίτσα χατ και μακντοναλτς όσο μοιάζει η Ελλάδα με τα Σκόπια..... Το να μην σου αρέσει το φαγητό τους το δέχομαι αλλά το να λέμε το πομοντορο που όλα φτιάχνονται εκείνη την ώρα κ η πίτσα είναι σε ξυλόφουρνο με το μακ ντοναλτς που είναι όλα προψημένα και την πίτσα χατ που έχει τυποποιημένα προϊόντα είναι το λιγότερο υπερβολικό...Βέβαια γούστα είναι αυτά εδώ έχω διαβάσει σε ιστορία ότι όποιος πάει στη Βουδαπέστη να μην δοκιμάσει καθόλου τοπικό φαγητό γιατί είναι άθλιο και να πηγαίνει κάθε μέρα μακ ντοναλτς και στην Ουγγαρία έχω φάει τα καλύτερα φαγητά που έχω φάει ποτέ στο εξωτερικό (και Ρώμη βέβαια έχει αρκετές καλές επιλογές)..Για την περιοχή που θέλει η κοπέλα είναι μια καλή επιλογή, όχι η καλύτερη της πόλης αλλά μια σε νορμαλ τιμή..Τίμιο θα το χαρακτήριζα εγώ ....
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Περιβάλλον καμία σχέση με πίτσα χατ, σε διώροφο κτήριο, σε πάρα πολύ καλή τοποθεσία και πίτσα μια χαρά σε ξυλόφουρνο. Έχω φάει πάνω από 4 φορές και δεν είχα παράπονο ποτέ...Όσον αφορά τα περί αλυσίδας η πίτσα ρε και το πασταρίτο είναι επίσης τέτοιο στιλ και είναι από τα πρώτα σε προτίμηση στη Ρώμη όχι από τους τουρίστες φυσικά αλλά από τους Ιταλούς...
Θεμα γουστου, δεν θα διαφωνησω σε τιποτε απο οσα λες. απλα αλυσιδα= φαγητο φραντσαιζ. ζυμη κατεψυγμενη, πιθανον ετοιμη, υλικα αμφιβολα, δεν θα παρω. θα προτιμησω με τα ιδια η κ λιγότερα χρηματα την πραγματικα σπιτικη κατα το δυνατον.
Στα υποψη για τους φιλους που με παρακολουθουν...αλλα κ για ολους: ανοιγει ο Michele απο τη Ναπολη. ναι ο γνωστος κ μη εξαιρετεος...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θεμα γουστου, δεν θα διαφωνησω σε τιποτε απο οσα λες. απλα αλυσιδα= φαγητο φραντσαιζ. ζυμη κατεψυγμενη, πιθανον ετοιμη, υλικα αμφιβολα, δεν θα παρω. θα προτιμησω με τα ιδια η κ λιγότερα χρηματα την πραγματικα σπιτικη κατα το δυνατον.
Έχεις φάει στην " πίτσα ρε" που είναι επίσης αλυσίδα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχεις φάει στην πίτσα ρε που είναι επίσης αλυσίδα;
Ουυυυ...στη βια βενετο δε καμμια 10ρια φορες..ηταν αγαπημενο μερος για επαγγελματικα μιτινγκ..(λογω κοστους φυσικα...). εδω ανοιγει ο michele, θα φαμε ναπολιτανικη πιτσα σε αλυσιδα?
Παντως αλλο πιτσα ρε, αλλο φραντσαιζ του ροσσοπομοντορο. το εχω δοκιμασει αρκετες φορες. και στο παλερμο, οχι μονο ρωμη, λογω εγγυτητας σε mall. το μαγαζι δε λεει. δεν ξαναπαω.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ουυυυ...στη βια βενετο δε καμμια 10ρια φορες..ηταν αγαπημενο μερος για επαγγελματικα μιτινγκ..(λογω κοστους φυσικα...). εδω ανοιγει ο michele, θα φαμε ναπολιτανικη πιτσα σε αλυσιδα?
Παντως αλλο πιτσα ρε, αλλο φραντσαιζ του ροσσοπομοντορο. το εχω δοκιμασει αρκετες φορες. και στο παλερμο, οχι μονο ρωμη, λογω εγγυτητας σε mall. το μαγαζι δε λεει. δεν ξαναπαω.
Η πίτσα ρε ας πούμε οι πιτσαδόροι εκπαιδεύονται στην Νάπολι δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό γιατί έχω να πάω ένα χρόνο Ρώμη....Πάντως και στην ρε και στο Πασταριτο που έχω φάει σε διάφορα σημεία της πόλης ήταν πάντα πολύ ωραία και είναι μαγαζιά αλυσίδων..Παίζει μεγάλο ρόλο και το μπατζετ που έχει ο καθένας ας πούμε το γκουστο είναι τρομερό αλλά τσιμπημένο..Δεν θα τα χαλάσουμε στο φαγητό κάπου στην μέση είναι η αλήθεια δεν είναι το πομοντόρο αυτό που θα φύγεις και θα κλαις αλλά ούτε και αυτό που θα πάρεις τον κολλητό σου και θα του πεις "μαλάκα δεν θα πιστέψεις τι έφαγα τώρα" :)
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.238
Likes
26.220
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
ανοιγει ο Michele απο τη Ναπολη. ναι ο γνωστος κ μη εξαιρετεος...
Η χειρότερη πίτσα που έχω δοκιμάσει ποτέ στη ζωή μου (και λέω δοκιμάσει γιατί δεν μπόρεσα καν να φάω ούτε τη μισή). Και αυτό δεν είναι μόνο δική μου άποψη αλλά και των υπολοίπων δύο μελών της παρέας, οι οποίοι άφησαν και αυτοί τη μισή πίτσα τους άθικτη. Φύγαμε νηστικοί με τη χειρότερη εντύπωση για ένα τόσο παλιό και τόσο φημισμένο μαγαζί για το φαγητό του. Εχω επισκεφτεί αρκετές πόλεις της Ιταλίας και σε καμία δεν έφαγα τόσο χάλια πίτσα και σημειωτέον ότι είμαι λάτρης της Ιταλικής πίτσας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η χειρότερη πίτσα που έχω δοκιμάσει ποτέ στη ζωή μου...
είμαι λάτρης της Ιταλικής πίτσας.
Ιταλικη πιτσα δεν υπαρχει ουσιαστικα. υπαρχει ρωμαικη, σικελικη, νεουρκεζικη, ναπολιτανικη κλπ. την τελευταια την οριτζναλ την φτιαχνει αυτος. τελος. 140+ ετων μαγαζι φτιαχνει την οριτζιναλ μαργαριτα.

Ποιος είναι αυτός ο Μισελ και από που κρατάει η σκούφια του;;
Κουρέας στα κατω πατησια. νομιζω απο τα σαλωνα πως ειναι.
 

vasilis93

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Γεια σας νεο μελος εδω θα ταξιδεψω με την κοπελα μου 29 δεκεμβριου για 7 νυχτες στην ρωμη, πως να μετακινηθω απο το αερδρομιο προς το κεντρο? αυτη την στιγμη εχω κλεισει στο
http://www.booking.com/hotel/it/dom...e9d2849e6db91282041795eX40;type=total;ucfs=1& 587 + Πρωινο δωρεάν υπηρεσία μεταφοράς προς το σταθμό του μετρό Rebibbia. (δυνατοτητα ακυρωσης) χθες βρηκα και αυτο http://www.booking.com/hotel/it/rom...c8c94252e2c21107103b317aX6;type=total;ucfs=1& στα 487+ πρωινο δεν ξερω ποιο απο τα δυο να επιλεξω...θα κινηθουμε στο κεντρο της Ρωμης για τα αξιοθεατα δεν μας ενδιαφερει τοσο η νυχτερινη ζωη,θα ηθελα την γνωμη σας. Επισης λεμε να βγαλουμε Rome pass αξιζει ?
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας νεο μελος εδω θα ταξιδεψω με την κοπελα μου 29 δεκεμβριου για 7 νυχτες στην ρωμη, πως να μετακινηθω απο το αερδρομιο προς το κεντρο? αυτη την στιγμη εχω κλεισει στο
Hotel DomideaVia Raffaele Costi 17/21, Prenestino, 00155 Ρώμη, Ιταλία με 587 + Πρωινο δωρεάν υπηρεσία μεταφοράς προς το σταθμό του μετρό Rebibbia. (δυνατοτητα ακυρωσης) χθες βρηκα και αυτο IH Hotels Roma Z3 Via Giorgio Perlasca 13/15, Prenestino, 00155 Ρώμη, Ιταλία στα 487+ πρωινο δεν ξερω ποιο απο τα δυο να επιλεξω...θα κινηθουμε στο κεντρο της Ρωμης για τα αξιοθεατα δεν μας ενδιαφερει τοσο η νυχτερινη ζωη,θα ηθελα την γνωμη σας. Επισης λεμε να βγαλουμε Rome pass αξιζει ?
Γεια! Καλώς ήρθες.
Θα βοηθούσε πολύ αν έβαζες συνδέσμους για τα ξενοδοχεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom