Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Θα εχω αρκετές μερες μπροστά μου οποτε χρόνος υπάρχει θα ηθελα οτι μπορεί να εχει σχέση με άρωμα Ρώμης κάποιο παζάρι ιςως κατι ενδιαφέρον με ίσως κάποια ιστορία για το φαγητό εκτός απο μακαρονάδες και πιτςες
τι κάνουν τελος παντων και που πηγαίνουν οι Ρωμιοί
Άρχισε από αυτό: www.travelstories.gr/community/threads/Ρώμη-εκτός-της-πεπατημένης.52704/
και διάβασε όσο πιο πολλές ιστορίες από εδώ: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21
και θέματα από εδώ: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ιταλόφιλοι.99/
και εδώ: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα και καλή χρονιά παιδιά!
Έχω καταλάβει ότι είναι μικρό το Ciampino αλλά πιστεύετε το 'χω αν φτάσω με στις 07:50, με χειραποσκευή με σκοπό να πάρω πάλι ryanair που φεύγει 09:20;
Υπολογίζοντας δηλαδή κάνα τέταρτο καθυστέρηση στο πήγαινε της πρώτης πτήσης ή αν τύχει και μου πάρουν τη βαλίτσα κάτω + τον έλεγχο για την 2η πτήση.

Bonus:
Κατά την επιστροφή φτάνω περίπου 9 και η επόμενη πτήση φεύγει 13:00. Βγαίνει να πεταχτούμε ίσα-ίσα να δούμε κάνα Κολωσσαίο ή πολύ ρίσκο;!

Ευχαριστώ!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
907
Likes
3.255
πολυ οριακο το ζητημα. αξιζει το ρισκο μονο αν τυχον εναλλακτικες σου χαλανε τα σχεδια.

Το δευτερο σκηνικο ειναι πιο πιθανο. Αλλα μην το κανεις. Η ρωμη αξιζει μια εκδρομη που, εννοειται, θα δεις και το Κολοσσαιο!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.446
Συμφωνώ ότι το πρώτο είναι οριακό, είναι θέμα τύχης βασικά...
Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να έχει π.χ. 1 ώρα καθυστέρηση, σ'αυτήν την περίπτωση δε μπορείς να κάνεις τίποτα...
Το δεύτερο εννοείται ότι δεν προλαβαίνεις να το κάνεις, δεν το συζητάω...
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
πολυ οριακο το ζητημα. αξιζει το ρισκο μονο αν τυχον εναλλακτικες σου χαλανε τα σχεδια.
Well, ας αναδιατυπώσω, είναι ήδη κλεισμένα βασικά :p
(Προφανώς επειδή ήταν η πιο συμφέρουσα επιλογή χρημάτων/ημερών, αλλά κυρίως γιατί δεν πίστευα ότι θα έχει τόσο ρίσκο σκεπτόμενος ότι είναι μικρό το CIA).
Παρατηρώντας την πτήση κάνα μήνα τώρα σπανίως υπάρχουν καθυστερήσεις πάνω από ένα τέταρτο, οπότε αν γίνει κάτι παραπάνω θα είναι λόγω extreme καιρού/"έσπασε ο διάολος το ποδάρι του"/απεργία ελεγκτών υποθέτω.
Η απορία μου είναι δηλαδή (αν η καθυστέρηση είναι της τάξης των 15') αν μου φτάνει (καλά να 'μαστε, πόδια έχουμε να τρέξουμε) ή γίνεται συνωστισμός γενικά και ειδικά στο security check ή αν τυχόν υπάρχει κάτι σαν transit στο αεροδρόμιο/να μην ξαναπεράσω έλεγχο-κάνω τον "κύκλο" για κάποιο λόγο;!

Πλησιάζει το ταξίδι πολύ, έχω αγχωθεί κι εγώ η αλήθεια είναι και ευελπιστούσα πως θα με καθησυχάζατε :p
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.382
Well, ας αναδιατυπώσω, είναι ήδη κλεισμένα βασικά :p
(Προφανώς επειδή ήταν η πιο συμφέρουσα επιλογή χρημάτων/ημερών, αλλά κυρίως γιατί δεν πίστευα ότι θα έχει τόσο ρίσκο σκεπτόμενος ότι είναι μικρό το CIA).
Παρατηρώντας την πτήση κάνα μήνα τώρα σπανίως υπάρχουν καθυστερήσεις πάνω από ένα τέταρτο, οπότε αν γίνει κάτι παραπάνω θα είναι λόγω extreme καιρού/"έσπασε ο διάολος το ποδάρι του"/απεργία ελεγκτών υποθέτω.
Η απορία μου είναι δηλαδή (αν η καθυστέρηση είναι της τάξης των 15') αν μου φτάνει (καλά να 'μαστε, πόδια έχουμε να τρέξουμε) ή γίνεται συνωστισμός γενικά και ειδικά στο security check ή αν τυχόν υπάρχει κάτι σαν transit στο αεροδρόμιο/να μην ξαναπεράσω έλεγχο-κάνω τον "κύκλο" για κάποιο λόγο;!

Πλησιάζει το ταξίδι πολύ, έχω αγχωθεί κι εγώ η αλήθεια είναι και ευελπιστούσα πως θα με καθησυχάζατε :p
Οί πτήσεις είναι σαν τις επενδύσεις...Οι προηγούμενες αποδόσεις δεν εξασφαλίζουν τις μελλοντικές.Αφού τα εισιτήρια είναι κλεισμένα υποθέτω οτι δεν μπορείς να κάνεις πίσω.Επομένως το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ευχηθούμε όλα να πάνε βολικά.
 

vasiliki956

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ταυλάνδη
Καλησπέρα σας,είμαι καινούργια στο φόρουμ πρόκειται να παω 3ημερο στην ρώμη στης 14 έως 16/1 θα φτάσω από αθήνα στο αεροδρόμιο ciampino και από εκει θα πάρω λεωφορείο για την στάση στο termini.Γενικά δεν έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό θα είμαι με τον συντροφό μου έχετε κάποιες προτάσεις για ξενοδοχεία ή τι θα μπορούσα να δω σε αυτές τις λίγες μέρες?

ευχαριστώ πολύ!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα σας,είμαι καινούργια στο φόρουμ πρόκειται να παω 3ημερο στην ρώμη στης 14 έως 16/1 θα φτάσω από αθήνα στο αεροδρόμιο ciampino και από εκει θα πάρω λεωφορείο για την στάση στο termini.Γενικά δεν έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό θα είμαι με τον συντροφό μου έχετε κάποιες προτάσεις για ξενοδοχεία ή τι θα μπορούσα να δω σε αυτές τις λίγες μέρες?

ευχαριστώ πολύ!
Καλησπερα, Καλο θα ηταν να διαβασετε καποιες ιστοριες στη Ρωμη που θα βρειτε εδω στο φορουμ για το που να πατε αυτες τις μερες. Για ξενοδοχεια να δειτε στο booking ή οποιο άλλο site χρησιμοποιειτε αναλογα με τα χρηματα που θελετε να δωσετε. Υπαρχουν λυσεις για ολες τις τσεπες. Βεβαια στο κεντρο που παντα βολευει για να ειστε κοντα σε πολλα μερη, εχει και ακριβα και πιο οικονομικα ξενοδοχεια. Εγω συνήθως προτείνω την περιοχη Via Veneto γιατι εχει και μετρο και ειστε κοντα με τα ποδια σε πολλα αξιοθεατα.
 

vasiliki956

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ταυλάνδη
Καλησπερα, Καλο θα ηταν να διαβασετε καποιες ιστοριες στη Ρωμη που θα βρειτε εδω στο φορουμ για το που να πατε αυτες τις μερες. Για ξενοδοχεια να δειτε στο booking ή οποιο άλλο site χρησιμοποιειτε αναλογα με τα χρηματα που θελετε να δωσετε. Υπαρχουν λυσεις για ολες τις τσεπες. Βεβαια στο κεντρο που παντα βολευει για να ειστε κοντα σε πολλα μερη, εχει και ακριβα και πιο οικονομικα ξενοδοχεια. Εγω συνήθως προτείνω την περιοχη Via Veneto γιατι εχει και μετρο και ειστε κοντα με τα ποδια σε πολλα αξιοθεατα.
ευχαριστώ πολύ !!Γιατι ολοι μου λένε οτι στην ιταλία ειναι πανάκριβα και ότι δεν έχουν καλό φαγητο?
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
ευχαριστώ πολύ !!Γιατι ολοι μου λένε οτι στην ιταλία ειναι πανάκριβα και ότι δεν έχουν καλό φαγητο?
δεν ξερω ποσα θελετε να πληρωσετε στο ξενοδοχειο, αλλα μια καλη λυση σε πολυ καλο σημειο ειναι αυτο:http://www.booking.com/hotel/it/at-...1=A,A;homd=1;nflt=pri=2;atlas_src=hp_iw_title
γραψτε μας το ποσο που θελετε να δωσετε και θα σας βοηθησει οποιος ξερει.

ευχαριστώ πολύ !!Γιατι ολοι μου λένε οτι στην ιταλία ειναι πανάκριβα και ότι δεν έχουν καλό φαγητο?

Και το ακριβο σχετικο ειναι, αν φας σε σουπερ τουριστικο σημειο θα πληρωσεις παραπανω απο καποια μικρη γειτονια. Σχετικα με το φαγητο, αυτο το λενε οσοι εχουν μαθει λαθος την ιταλικη κουζινα, δυστυχως στην Ελλαδα την εχουν παραποιησει. Αν σας αρεσει η πιτσα με χοντρη ζυμη, τοτε δυστυχως δεν εχετε φαει αυθετνικη ιταλικη πιτσα, κι αν τα ζυμαρικα τα τρωτε παραβρασμενα, επισης. Μην πιστευετε αυτα που λενε, δοκιμαστε φαγητο αυθεντικο και θα σας αρεσει.Μην περιμενε carbonara να κολυμπαει στην κρεμα γιατι δε θα βρειτε, η αυθεντικη δεν ειναι ετσι. Αν σας αρεσουν τα μεζεδακια και τα ιταλικα αλλαντικα, σας προτεινω το La Prosciutteria κοντα στην Trevi, θα το ευχαριστηθειτε. Αν χρειαστειτε κατι ή βρειτε καποιο ξενοδοχειο, βαλτε το link εδω στο φορουμ να σας πουν αυτοι που ξερουν τη γνωμη τους. Ειναι κριμα να πατε χωρις οδηγιες, μην χασετε και το χρονο σας στο ψαξιμο.
 
Last edited by a moderator:

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
364
Likes
1.200
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλησπέρα σας,είμαι καινούργια στο φόρουμ πρόκειται να παω 3ημερο στην ρώμη στης 14 έως 16/1 θα φτάσω από αθήνα στο αεροδρόμιο ciampino και από εκει θα πάρω λεωφορείο για την στάση στο termini.Γενικά δεν έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό θα είμαι με τον συντροφό μου έχετε κάποιες προτάσεις για ξενοδοχεία ή τι θα μπορούσα να δω σε αυτές τις λίγες μέρες?

ευχαριστώ πολύ!
Ενας καλος οδηγος για ξεκινημα ειναι το http://www.travelstories.gr/communi...κεψης-τους-σε-4μερο-ταξιδι.52998/#post-606473
διαβασε το και πιστευω θα νοιωσεις πιο ανετη για το ομορφο ταξιδι σου,
Καλα να περασεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom