Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kiko_t

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Γνωρίζεις μήπως το ποσό που ζητάει; Εγώ θα επικοινωνήσω αύριο με κάποια ξεναγό μέσω μιας φίλης και θα ξέρω τιμές και αν είναι διαθέσιμη! Ποια μέρα θεωρείς ιδανική; Σκεφτόμουν Παρασκευή αλλά ίσως Δευτέρα πρωί είναι καλύτερα, γιατί την Δευτέρα τα περισσότερα μαγαζιά και πολλά μουσεία είναι κλειστά.
Δεν γνωρίζω τιμή περιμένω απάντησή της. Και εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτές τις μέρες (Παρακευή ή Δευτέρα ) χωρίς να μπορώ να αποφασίσω . Θέλω να επικοινωνήσω και με κάποια τουριστικά γραφεία που ξέρω ότι σίγουρα έχουν γκρουπ στη Ρώμη αυτές τις μέρες και να δω μήπως μπορούμε να κανουμε την ξενάγηση με κάποιο από αυτά
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Οκ λοιπόν! Το ψάχνω εγώ, ψαξτο και συ και για οτιδήποτε νεότερο επικοινωνούμε!:) Παρεμπιπτόντως, αν έχεις extra tips για το ταξίδι γενικότερα, δώσε μας τα φώτα σου!
 

caterin

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Σκέφτομαι αν αξίζει η αγορά της roma pass.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πέρα από τις δυο δωρεάν εισόδους(θα τις χρησιμοποιήσω σε κολοσαίο και castle san angelo) που αλλού προσφέρεται μειωμένη είσοδος και πόσο είναι αυτή;
Τα μέρη που έχω στο πρόγραμμα να μπω και είναι με πληρωμή είναι τα δυο παραπάνω και επίσης Βατικανό,Βασιλική Αγίου Πέτρου και μουσεία Καπιτωλίου.
Καλησπέρα! Ταξιδεύω στις 23/3 και έχω τον ίδιο προβληματισμό. Νομίζω πως κλίνω περισσότερο στο να το βγάλω.Σκεφτομαι πως καλύπτει τις συγκοινωνίες που ναι μεν η Ρώμη είναι ένα μουσείο όπως λένε όλοι κ την περπατάς, όμως μπορεί να χρειαστει κάποιο ΜΜΜ. Προσφέρει είσοδο σε Κολοσσαίο, ρωμαϊκή αγορά,Sant Angelo και βίλλα Μποργκέζε,ίσως κ άλλου που δεν το συγκράτησα. Εμείς έχουμε στον προγραμματισμό να τα επισκεφθούμε επομένως αν τα συνδυάσει κανείς όλα μάλλον συμφέρει το pass.
 

LIMGIRL

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Εμείς πήγαμε πέρσι τον Ιούνιο. Παρά πολύς κόσμος. Ευτυχώς έκλεισα από το ίντερνετ και δεν το μετάνιωσα καθόλου. ΜΑΣ περίμενε η ξεναγός έξω από το Βατικανό και πήγαμε στη ουρα που δεν περιμεναμε. (skip the line). Αλλά και εκεί περιμέναμε 10 λεπτά. Μπροστά στους άλλους ένιωθα πολύ τυχερή . Είχαμε ακουστικα και μας μιλούσε μέσα από αυτά στα Αγγλικά. Πολύ οργάνωση!!! (viator) .
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Εγω εμεινα the westin excelsior rome κ εμεινα πολυ ευχαριστημενη γενικα.το προτεινω.κ κατι φιλοι μας που μεινανε στο hotel alexandra το οποιο βρισκεται εξισου via veneto επισης ευχαριστημενοι
 

Voula_g

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας από Σουηδία. Επισκεφθήκαμε με την οικογένειά μου δύο φορές την πόλη της Ρώμης και τις δυο φορές η ξεναγός μας ήταν η .... την οποία βρήκαμε στο ιντερνετ. Διαθεσιμότατη να μας εξηγήσει το κάθε τι με λεπτομέρεια και με τα παιδια έδειξε μια ανεξάντλητη υπομονή. Η διαμονή μας στην πόλη της Ρώμης χάρη στη παρουσία της έγινε ότι πιο ωραίο μπορούσαμε να αποκομίσουμε. Ήταν μαζί μας όχι μόνο στο Βατικανό αλλά και σε άλλα ιστορικά στρατηγικά σημεία της πόλης. Προσωπικά σας τη προτείνω. ....
Καλησπέρα σας!! Θα μπορούσα να είχα τα στοιχεία της ξεναγου;

Γειά σε όλους και από εμένα. Σκεφτομαστε να επισκεφτούμε και μεις το Βατικανό μεταξύ 17 με 20 Μαρτίου με ιδανικοτερη την Παρασκευή 17. (δύο άτομα). Αν υπάρχει κάποιος που να ενδιαφέρεται επίσης για ελληνόφωνο ξεναγό ας επικοινωνήσει. Ευχαριστώ!
θα βρίσκομαστε 2 ατομα τις ίδιες ημέρες εκει και ενδιαφερομαι επισης για το Βατικανο. Εχεις κλείσει κατι;
 
Last edited by a moderator:

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
θα βρίσκομαστε 2 ατομα τις ίδιες ημέρες εκει και ενδιαφερομαι επισης για το Βατικανο. Εχεις κλείσει κατι;
Γειά σου Βούλα! Δεν έχω κλείσει ακόμη! Αύριο θα επικοινωνήσω με την ξεναγό. Είναι διαθέσιμη μόνο για τη Δευτέρα 20/03 ! Σε βολεύει εκείνη η μέρα;

Από Αθήνα . Φτάνουμε Παρασκευή πρωί και θα έχουμε όλη τη μέρα

ΑΝ δν έχεις βρει κάτι, όπως έγραψα και πιο πάνω, η ξεναγός είναι διαθέσιμη την Δευτέρα 20/03 !! Αν θες, στείλε!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά! 29/4/16 Μεγάλη Παρασκευή θα βρισκόμαστε 2 άτομα και σκεφτόμαστε και μεις μία ξεναγηση! Θα βρίσκεται και κάποιος άλλος και θέλει??
Καλησπέρα θα ήμαστε κ εμείς εκει.Κ ενδιαφερόμαστε κ εμείς για ξεναγηση στο Βατικανό/. Θέλετε να το κάνουμε ??

Καλησπέρα σας από Σουηδία. Επισκεφθήκαμε με την οικογένειά μου δύο φορές την πόλη της Ρώμης και τις δυο φορές η ξεναγός μας ήταν η .... την οποία βρήκαμε στο ιντερνετ. Διαθεσιμότατη να μας εξηγήσει το κάθε τι με λεπτομέρεια και με τα παιδια έδειξε μια ανεξάντλητη υπομονή. Η διαμονή μας στην πόλη της Ρώμης χάρη στη παρουσία της έγινε ότι πιο ωραίο μπορούσαμε να αποκομίσουμε. Ήταν μαζί μας όχι μόνο στο Βατικανό αλλά και σε άλλα ιστορικά στρατηγικά σημεία της πόλης. Προσωπικά σας τη προτείνω. ....
Καλησπέρα μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία της??

Καλησπέρα σε όλους!!
Απο 29/4/2017 έως 1/5/2017 θα βρίσκομαστε(ήμαστε ζευγάρι) στην Ρώμη. Ενδιαφερόμαστε για ελληνόφωνο ξεναγό για το Βατικανό. Έχετε κάποιον να μας συστήσετε??
Επίσης αν υπάρχουν κάποιοι που θα είναι εκεί αυτές τις μέρες και θέλουν να μοιραστούμε το κόστος της ξενάγησης ας επικοινωνήσει.
 
Last edited by a moderator:

kiko_t

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
ΑΝ δν έχεις βρει κάτι, όπως έγραψα και πιο πάνω, η ξεναγός είναι διαθέσιμη την Δευτέρα 20/03 !! Αν θες, στείλε!
Καλημερα ! Δεν έχω βρει κάτι μέχρι στιγμής είχα δυο αρνητικές απαντήσεις . Η Δευτέρα είναι βολική από πολλές απόψεις . Σου είπε τιμή ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.574
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom