Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.300
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
hotel butterfly; coho apartment;
κλείνουν αργά θυμάμαι..και είναι και τα δύο τέλεια!
hotel-butterfly-730x490.jpg Butterfly!
(Πηγή: romeing.it)
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.457
Likes
4.465
Γιατί μέχρι τις 4 συγκεκριμένα αλήθεια; Σχεδιάζετε να πάρετε μετά το πρώτο λεωφορείο για αεροδρόμιο μήπως; Το trastevere είναι μια καλή περιοχή για μετά τις 12 αλλά και εκεί τα μαγαζιά κλείνουν γύρω στις 2 από ότι ξέρω
Η πτήση είναι πολύ πρωινή και σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο να μη χρεωθούμε ξενοδοχείο για λίγες μόνο ώρες.
Εξάλλου η Ρώμη είναι ασφαλής πόλη και μπορεί κανείς να βολτάρει το βράδυ
 

Lavey

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ψαχνομαι και μαλλον ειμαι ετοιμος να την κανω για μια μερα Ρωμη! Δουλειες κ υποχρεωσεις δεν μας αφηνουν παραπανω αλλα δεν μασαμε πουθενα..
Το λοιπον απο θεμα εισητηριων απο οτι βλεπω παω για Νομεβρη αρχες οπου για 2 ατομα με επιστροφη το πιο φτηνο που μπορω να βγαλω ειναι περι τα 150.
Κ προχωραμε στο παρασυνθημα...εχω διαβασει κ εχω παρει μια γευση πανω κατω για το τι να δω αλλα επειδη δεν θελω να λιωσουν οι σολες και να ειμαι μες το ανγχος...θελω να μου πειτε για 10 ωρες που θα ειναι ο χρονος μου εκει τι σημαντικο να δω ξεκουραστα απλα κ απεριτα και του χρονου εχει ο θεος παλι. Θελω να δω Κολοσαιο να πιω το καφεδακι μου με το ζευγος να φαμε να καπου ωραια κ χαλαρα ,...δηλαδη θελω δυο τρια πραγματακια να γεμισει η μερα χωρις κοπωση. Ευχαριστω εκ τον προταιρων
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.697
Likes
12.582
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ψαχνομαι και μαλλον ειμαι ετοιμος να την κανω για μια μερα Ρωμη! Δουλειες κ υποχρεωσεις δεν μας αφηνουν παραπανω αλλα δεν μασαμε πουθενα..
Το λοιπον απο θεμα εισητηριων απο οτι βλεπω παω για Νομεβρη αρχες οπου για 2 ατομα με επιστροφη το πιο φτηνο που μπορω να βγαλω ειναι περι τα 150.
Κ προχωραμε στο παρασυνθημα...εχω διαβασει κ εχω παρει μια γευση πανω κατω για το τι να δω αλλα επειδη δεν θελω να λιωσουν οι σολες και να ειμαι μες το ανγχος...θελω να μου πειτε για 10 ωρες που θα ειναι ο χρονος μου εκει τι σημαντικο να δω ξεκουραστα απλα κ απεριτα και του χρονου εχει ο θεος παλι. Θελω να δω Κολοσαιο να πιω το καφεδακι μου με το ζευγος να φαμε να καπου ωραια κ χαλαρα ,...δηλαδη θελω δυο τρια πραγματακια να γεμισει η μερα χωρις κοπωση. Ευχαριστω εκ τον προταιρων
Διάβασε αυτές τις ιστορίες από μέλη που έχουν κάνει ήδη μια τέτοιας διάρκειας εκδρομή στη Ρώμη
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ρώμη-σε-24-ωρες.57902/
https://www.travelstories.gr/community/threads/18-ώρες-στην-Ρώμη-με-1000-και-1-εικόνες.52897/
https://www.travelstories.gr/community/threads/Μονοήμερη-Αεροπορική-Εκδρομή-στην-Ρώμη-με-30€.34609/
https://www.travelstories.gr/community/threads/survivor-μια-μέρα-στη-Ρώμη.56617/
https://www.travelstories.gr/community/threads/12-ώρες-στη-Ρώμη.49081/
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
χωρις κοπωση δυσκολο...ωστοσο τα τουριστικα λεωφορεια ειναι μια λυση..μια αποψη της πολης και το περιθωριο να ανεβοκατεβαινεις οπου θες χωρις ζορι..θα το προτεινα σιγουρα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.457
Likes
4.465
Σε συνέχεια προηγούμενου post σχετικά με το λεωφορείο 720, παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία, καθώς το χρησιμοποίησα το Σ/Κ.
Το ωράριό του είναι κάθε μέρα 5.30 με 23.30 με συχνότητα 20 λεπτών περίπου.
Βγαίνοντας από το Ciampino στην ευθεία είναι οι στάσεις των λεωφορείων. Το συγκεκριμένο διέρχεται από τη στάση 4 (γράφει σε ταμπέλα ATAC). Ουσιαστικά, καθώς η εν λόγω στάση δεν αποτελεί αφετηρία ή τερματισμό, κάνει μια μικρή μόνο στάση και συνεχίζει το δρομολόγιο. Εισιτήρια είναι αυτά της ATAC (1,50€ το απλό), ισχύουν κανονικά τα 24 ωρών κλπ., τα οποία μπορεί να τα προμηθευτεί κανείς από το ειδικό γκισέ εντός του αεροδρομίου.
Δεν έχει πολύ κόσμο γενικότερα, δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο, στο μέλλον θεωρώ ότι θα είναι ευρύτερα χρησιμοποιούμενο. Μέχρι το σταθμό Laurentina περίπου 20-30 λεπτά.
Θσ το συνιστούσα σίγουρα, ειδικά για αυτούς που είναι σε low budget ή δεν πιέζονται χρονικά.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.457
Likes
4.465
Πολύ χρήσιμη πληροφορία. :)
Την διαδρομή με αυτό το λεωφορείο θα την χαρακτήριζες άνετη;
Είναι όπως τα λεωφορεία που κινούνται εντός πόλης, άνετα είναι γενικά.
Να φανταστείς ότι στη διαδρομή από το αεροδρόμιο προς την πόλη Σάββατο μεσημεράκι ήμασταν καμιά 15αριά άτομα, ενώ Κυριακή 5.30π.μ. στην επιστροφή ήμασταν μόνο 2 (λογικό)
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.357
Likes
4.338
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μμμμμμ, ενδιαφέρουσα επιλογή για την επόμενη φορά, που δεν αργεί!
Ερώτηση: Από τον σταθμό Anagnina έως τον Ottaviano η διαδρομή του μετρό είναι όλη υπόγεια ή έχει και υπέργεια τμήματα; Αναρωτιέμαι αν θα μας φάει το μαύρο σκοτάδι!:D
 

Lavey

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
αν θα μενατε για μια νυχτα ρωμη που θα μενατε ( καπου με πρωινο )?
Κ επισης μπορει καποιος να μου πει επιγραμματικα...οτι εαν εχεις 10 ωρες στη διαθεση σου με σειρα προτεραιοτητας τι να δεις εστω να παρεις μια μυρωδια... Α,Β,Γ δε ζηταω πολλα , το ξερω ειναι πολυ μικρο διαστημα γιαυτο θελω την συμβουλη καποιου εμπειρου, μη γυρναω σαν την αδικη καταρα, διαβασα τοσα που εχω μπουκωσει...
 
Last edited:

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
αν θα μενατε για μια νυχτα ρωμη που θα μενατε ( καπου με πρωινο )?
Κ επισης μπορει καποιος να μου πει επιγραμματικα...οτι εαν εχεις 10 ωρες στη διαθεση σου με σειρα προτεραιοτητας τι να δεις εστω να παρεις μια μυρωδια... Α,Β,Γ δε ζηταω πολλα , το ξερω ειναι πολυ μικρο διαστημα γιαυτο θελω την συμβουλη καποιου εμπειρου, μη γυρναω σαν την αδικη καταρα, διαβασα τοσα που εχω μπουκωσει...
Το πρωινό στη ρώμη δε θα το έλεγα απαραίτητο μιας κ έχει άπειρες άλλες επιλογές στο δρόμο. Εγώ κάθε φορά στη Ρώμη επιλέγω να μένω "κεντρικά" δηλαδή κοντά στην πιατσα ντι σπάνια ή το πάνθεον γιατί μου αρέσει να την περπατάω. Πιο οικονομικές λύσεις το βατικανό κ το τερμινι (σιδηροδρομικός σταθμός, με ο,τι αυτό συνεπάγεται).
Όσον αφορά το 2ο σκέλος της ερώτησής σου, πρέπει να μας πεις τις ώρες των πτήσεων για να σε βοηθήσουν όσοι μπορούν. Πχ φτάνεις βράδυ; κ ποτε φευγεις;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.320
Μηνύματα
887.855
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom