Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

spyros91

Member
Μηνύματα
887
Likes
808
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Τελικά ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να πάμε κέντρο? Διάβασα τα πάντα και ακόμα δεν έχω καταλάβει..Λεωφορείο η άλλο μέσο?
καλησπερα . επειδη και εγω αγχωνομουν υπερβολικα για το πως θα παω απο τσιαμπινο ρωμη, δεν χρειαζεται αγχος.. με το που βγεις απο το αεροδρομιο στο βαθος θα δεις λεωφορεια.. με 5 ευρω πας Ρωμη. εγω φαντασου πηρα αστικο (χωρις εισιτηριο) κατεβηκα στην σταση cinecitta οπου εχει μετρο που σταματαει τερμινι και Βατικανο.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
375
Likes
495
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Προσθέτω επίσης την επιλογή του αστικού λεοφορειου προς anagnina και από εκεί μετρο. Και πιο οικονομικά και πιθανόν πιο γρήγορα.
 

agmi

Member
Μηνύματα
509
Likes
2.455
Βρε παιδια για τ'ονομα του ...διαβάστε το φόρουμ υπάρχουν σχεδόν παντού απαντήσεις! Μην περιμένετε σαν τα πεινασμένα σπουργίτια να ψάχνουμε για σας ξια να σας δώσουμε τις απαντήσεις που θέλετε! Δεν υπάρχει μπέρδεμα με τα εισιτήρια! Υπαρχει το Ρομα πας για 48/72 ώρες, δωρεά μεταφορά με αστικά και μετρό & είσοδοι & το αγοράζετε! Αν δεν θέλετε να περιμένετε κάτω από την βροχή σε μεγάλες γραμες! Το ίδιο και για το Βατικανό, αλλα αυτό ειναι ανεξάρτητο, το παιρνεις απο το site που αναφέρει ο traveller82.
Δεν γίνεται πιο απλό! Α !Για Ναπολι/Πομπηια θελεις μια μερα γεματη! Τρένο μέχρι Νάπολη και μετά λεωφορείο για Πομπηία! Καλά σας ταξίδια!
 

Pagi79

Member
Μηνύματα
63
Likes
45
Συμπληρώνω. Αστικό 520 1,5 ευρώ προς cinecitta. Μετρο με το ίδιο εισιτηριο για τερμινι. Κόστος 1,5 ευρω.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.123
Likes
24.367
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Βρε παιδια για τ'ονομα του ...διαβάστε το φόρουμ υπάρχουν σχεδόν παντού απαντήσεις! Μην περιμένετε σαν τα πεινασμένα σπουργίτια να ψάχνουμε για σας ξια να σας δώσουμε τις απαντήσεις που θέλετε! Δεν υπάρχει μπέρδεμα με τα εισιτήρια! Υπαρχει το Ρομα πας για 48/72 ώρες, δωρεά μεταφορά με αστικά και μετρό & είσοδοι & το αγοράζετε! Αν δεν θέλετε να περιμένετε κάτω από την βροχή σε μεγάλες γραμες! Το ίδιο και για το Βατικανό, αλλα αυτό ειναι ανεξάρτητο, το παιρνεις απο το site που αναφέρει ο traveller82.
Δεν γίνεται πιο απλό! Α !Για Ναπολι/Πομπηια θελεις μια μερα γεματη! Τρένο μέχρι Νάπολη και μετά λεωφορείο για Πομπηία! Καλά σας ταξίδια!
Οι δύο πρώτες σειρές της απάντησής σου δεν χρειαζόταν αφού έτσι κι αλλιώς έδωσες όλες τις πληροφορίες.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Παίδες μιας κ έχετε πάει 2η και 3η φορά, 2 σημαντικές πληροφορίες.....
Υπάρχει κάποια εκπτωτική κάρτα για είσοδο σε μουσεία? Βλέπω πως όλα είναι επι πληρωμή πλέον κ πανάκριβα.
Με το μετρό, βγάζεις κ εκεί καμια καρτούλα?
Σας ευχαριστώ
 

alvadi

Member
Μηνύματα
556
Likes
2.851
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Yπάρχει η roma pass (http://www.romapass.it/ )που ειναι για συγκοινωνίες, μετρό/λεωφορεία, σου δίνει τα πρώτα 2 μουσεια δωρεάν (πχ. εγώ μπήκα Κολοσσαίο/αρχ.αγορά (1 εισητήριο) και μουσείο Καπιτωλιου (δωρεάν). Στα υπόλοιπα έχεις έκπτωση, λογικά δεν ισχύει για μουσειο Βατικανού. Επίσης υπάρχει και 2μερο 3μερο εισιτήριο για τα μέσα συγκοινωνίας.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Σε ευχαριστώ για την αμεσότητά σου.
Μετά για άλλα μουσεία τι γίνεται? Μπορώ να τη φορτώσω?
Είναι ακριβούτσικα είδα όλα ε?
 

alvadi

Member
Μηνύματα
556
Likes
2.851
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Οχι δεν φορτώνεται, δίνει έκπτωση σε κάποιους χώρους αρκετούς. Δεν ξέρω τι σκοπεύεις να επισκεφθείς. Αλλά με τα δύο δωρεάν που εχεις και την κάλυψη σε metro/ λεωφορεία , τα βγάζει τα λεφτά της. Εγώ μπήκα και στο κάστρο των Αγγέλων/ castello di angelo εκεί πλήρωμα με το roma pass μισό εισιτήριο.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Οχι δεν φορτώνεται, δίνει έκπτωση σε κάποιους χώρους αρκετούς. Δεν ξέρω τι σκοπεύεις να επισκεφθείς. Αλλά με τα δύο δωρεάν που εχεις και την κάλυψη σε metro/ λεωφορεία , τα βγάζει τα λεφτά της. Εγώ μπήκα και στο κάστρο των Αγγέλων/ castello di angelo εκεί πλήρωμα με το roma pass μισό εισιτήριο.
Ε καμια cappela sistina, κανα Πάνθεον και κανα 2 κλασσικά ακόμα...
Βασικά θέλω κ κάποια έκπτωση κ αν υπάρχει τρόπος να μην περιμένω ουρές. Πράγμα που γίνεται σε πολλές πόλης της Ευρώπης.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
556
Likes
2.851
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
H capela sixtina είναι στο μουσειο του Βατικανού, εγώ τα ειχα κλείσει online πριν παρω την roma pass. Τσέκαρε αν η roma pass καλυπτει το μουσειο. Το Πάνθεον είναι δωρεάν..
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
H capela sixtina είναι στο μουσειο του Βατικανού, εγώ τα ειχα κλείσει online πριν παρω την roma pass. Τσέκαρε αν η roma pass καλυπτει το μουσειο. Το Πάνθεον είναι δωρεάν..
Nαι ξέρω που είναι η sistina :D
Για το Πάνθεον δεν θυμάμαι. Είχα πάει πριν 14 χρόνια για 2 μέρες. Σήμερα κανονίζουμε να φύγουμε την άλλη Πέμπτη.
Οπότε όλα στο τρέξιμο.......
Ειμαι ευγνώμων για ότι μασημένη τροφή μου δίνεται κ μιας κ το λέμε, αν έχετε καμια σίγουρη φθηνή πρόταση για φαγητό, καλοδεχούμενη. Αλλιώς θα πίξει ο κ@λ@ς μου στα αραντζίνια (αδυναμία μου)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.511
Μέλη
38.996
Νεότερο μέλος
Fajan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom