Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες!Φεύγω για Ρώμη τα Χριστούγεννα.
Αν βρεις χρόνο γράψε μας μια ταξιδιωτική ιστορία να έχουμε και μια φρέσκια εικόνα!!!!! ;)
Μία από τα ίδια κι εγώ.. και επειδή ακολούθησα τη συμβουλή και μπήκα στο site του Μουσείου, πληροφοριακά να αναφέρω ότι... 25 &26/12 είναι κλειστά... κρίμα:(
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Μία από τα ίδια κι εγώ.. και επειδή ακολούθησα τη συμβουλή και μπήκα στο site του Μουσείου, πληροφοριακά να αναφέρω ότι... 25 &26/12 είναι κλειστά... κρίμα:(
Ναι το έχω δει εδώ και αρκετό καιρό. Οπότε μάλλον θα κλείσω στις 27/12.
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επειδή μόλις γύρισα:
1) Βατικανό οπωσκαιδήποτε μέσω internet. Χθές στις 10.30 η ουρά ήταν περίπου 700m (εμείς δείξαμε το χαρτί της κράτησης και παρακάμψαμέ την ουρά χαμογελώντας σαν γύφτικά σκερπάνια). Επιπλέον στο τέλος τις Καπέλα Σιξτινα βγήκαμε απο την δεξιά πόρτα (Έλεγε κάτι για groups only αλλα δεν μας είπε κανένας τίποτα) το οποίο μας οδήγησε στην είσοδο του Αγίου Πέτρου, ο οποίος παρεπιπτώντως είχε τρομερή ουρά. Νομίζω οτι το Βατικανό κλείνει στις 4.00 αλλα για να μήν το παίζουμε Ράδιο Αρβύλα θα το δείς στο site που θα κλέισεις εισητήρια.
Απο το επίσημο site είναι 15Ε + 4Ε (Έξοδα Κλεισίματος) το κεφάλι
2) Roma Pass όπωςδήποτε εαν θέλετε να επισκευτήτε κολλοσαίο σ-κ που έχει τρομερή ουρά (Με την roma pass ακολουθάς άλλη ουρα σχεδόν μηδαμινή).

Για ότι θέλετε στην διαθεσή σας....
Για ποιό αλλο μουσείο αξιζει να χρησιμοποιησεις την Roma pass? εχεις δυο δωρεαν εισόδους οποτε ειναι καλο να διαλέξεις τισ ακριβοτερες ετσι δεν ειναι για να κανεις και αποσβεση..το οτι ληγει τα μεσανυχτα της τριτησ μερας ειναι προβλημα αν εχεις και αλλες μερες ...υπαρχει αυστηρος ελεγχος στο μετρο και τα λεωφορεία?
Για το βατικανο που λες να κεισω απο το ιντερνετ να ζητησω πρωινες ωρεσ? ειναι αυστηρο και αυτο πρεπει να πας την ωρα που θα γραφει το voucher που θα εχεισ ....
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ναι το έχω δει εδώ και αρκετό καιρό. Οπότε μάλλον θα κλείσω στις 27/12.
Πρεπει να κλεισεις αμεσα γιατι οσο περναει ο χρονος οι κρατησεις για τις πρωινες ωρες θα εξαντλουνται. Ολοι οσοι θα ηθελαν να παν στις 25 & 26 θα κλεισουν για τις 27.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
γεια σας εγω την αλλη βδομαδα πηγαίνω Ρωμη για πρώτη φορά και φυσικα το πρωτο πραγμα που εχω να αντιμετωπίσω είανι η μεταβαση απο το Φιουμιτσίνο στο ξενοδοχειο μου (Hotel Mondial Via torino 127) περιοχή Ρεπουμπλικα. Αν επιλεξω την ακριβη λύση express θα μπορεσω να παω με τα ποδια απο το Τερμινι η θελει και για μια σταση μετρο? με την δευτερη λύση(τρενο) που ειναι πιο βολικά να κανω αλλαγη σε μετρο? και για την περίπτωση του λεωφορείου κανω αλλαγη στην cornelia? φτανω μεσημέρι (13.40) και δεν βιάζομαι οταν θα φευγω που εχω πτηση σχετικα πρωι 9.15 τοτε θελει καλο συντονισμό....
Aπο οτι ειδα στο χαρτη δεν ειναι και πολυ μακρυα.Περπατιεται απο Termini, αρκει να βγεις απο την κεντρικη εξοδο του σταθμου και οχι απο την κοντινοτερη οπου σε αφηνει το leonardo express αν πας με τρενο για να προσανατολιστεις καλυτερα.
 

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
γεια σας εγω την αλλη βδομαδα πηγαίνω Ρωμη για πρώτη φορά και φυσικα το πρωτο πραγμα που εχω να αντιμετωπίσω είανι η μεταβαση απο το Φιουμιτσίνο στο ξενοδοχειο μου (Hotel Mondial Via torino 127) περιοχή Ρεπουμπλικα. Αν επιλεξω την ακριβη λύση express θα μπορεσω να παω με τα ποδια απο το Τερμινι η θελει και για μια σταση μετρο? με την δευτερη λύση(τρενο) που ειναι πιο βολικά να κανω αλλαγη σε μετρο? και για την περίπτωση του λεωφορείου κανω αλλαγη στην cornelia? φτανω μεσημέρι (13.40) και δεν βιάζομαι οταν θα φευγω που εχω πτηση σχετικα πρωι 9.15 τοτε θελει καλο συντονισμό....
Μια καλη πιστευω λυση ειναι να κλεισεις ενα airport suttle bus απο εδω airport shuttle rome | Airport Shuttle Rome, Civitavecchia transfer Cruise port, Fiumicino, Ciampino , ειναι μια εταιρια η οποια εχει καποια βανακια, κλεινεις μεσω τηλεφωνου ή internet και ερχεται και σε παιρνει απο το ξενοδοχειο και σε πηγαινει στο terminal που θελεις.Το κοστος ειναι 25 ευρω το 1 ατομο και 6 ευρω για καθε επομενο,και βασικα συμφερει πιο πολυ αν ειστε απο 3 ατομα και πανω,εμεις ημασταν 4 ατομα και μας βολεψε πολυ...αν μιλαμε για 2 ατομα δεν πολυσυμφερει...
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μια καλη πιστευω λυση ειναι να κλεισεις ενα airport suttle bus απο εδω airport shuttle rome | Airport Shuttle Rome, Civitavecchia transfer Cruise port, Fiumicino, Ciampino , ειναι μια εταιρια η οποια εχει καποια βανακια, κλεινεις μεσω τηλεφωνου ή internet και ερχεται και σε παιρνει απο το ξενοδοχειο και σε πηγαινει στο terminal που θελεις.Το κοστος ειναι 25 ευρω το 1 ατομο και 6 ευρω για καθε επομενο,και βασικα συμφερει πιο πολυ αν ειστε απο 3 ατομα και πανω,εμεις ημασταν 4 ατομα και μας βολεψε πολυ...αν μιλαμε για 2 ατομα δεν πολυσυμφερει...
Ειμαστε δυο ατομα και δεν συμφαρει το παραπανω... αν δεν προτιμήσω το leonardo express κοστοσ 28 ευρω και θελω να κανω οικονομια η λυση με το τοπικό τρενο 16 ευρω σε ποια σταση για να παρω μετρο για ρεπουμπλικα πρεπει να κατεβω?
 

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ειμαστε δυο ατομα και δεν συμφαρει το παραπανω... αν δεν προτιμήσω το leonardo express κοστοσ 28 ευρω και θελω να κανω οικονομια η λυση με το τοπικό τρενο 16 ευρω σε ποια σταση για να παρω μετρο για ρεπουμπλικα πρεπει να κατεβω?
Ναι οντως δεν συμφερει για 2 ατομα...
Αν παρεις το τρενο αυτο πρεπει να κατεβεις στο σταθμο Ostiense, να μετεπιβιβαστεις στη γραμμη Β του μετρο στο σταθμο Piramide(ουσιαστικα προκειται για τον ιδιο σταθμο,απλα του τρενου ειναι υπεργειος και του μετρο υπογειος,τωρα γιατι εχουν διαφορετικα ονοματα δεν ξερω) και μετα να αλλαξεις γραμμη(πας στην Α δηλαδη) στο Termini με κατευθυνση προς Battistini. Η επομενη σταση ειναι η Repubblica. Κοιτα και αυτον τον χαρτη http://www.propertyinvesting.net/cg...ialreports_2edb.roma-metro-map-rome-italy.jpg . Η μαυρη γραμμη ειναι το τοπικο τρενο που θελεις.
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι οντως δεν συμφερει για 2 ατομα...
Αν παρεις το τρενο αυτο πρεπει να κατεβεις στο σταθμο Ostiense, να μετεπιβιβαστεις στη γραμμη Β του μετρο στο σταθμο Piramide(ουσιαστικα προκειται για τον ιδιο σταθμο,απλα του τρενου ειναι υπεργειος και του μετρο υπογειος,τωρα γιατι εχουν διαφορετικα ονοματα δεν ξερω) και μετα να αλλαξεις γραμμη(πας στην Α δηλαδη) στο Termini με κατευθυνση προς Battistini. Η επομενη σταση ειναι η Repubblica. Κοιτα και αυτον τον χαρτη http://www.propertyinvesting.net/cg...ialreports_2edb.roma-metro-map-rome-italy.jpg . Η μαυρη γραμμη ειναι το τοπικο τρενο που θελεις.
δυο αλλαγες θελει σκετη μανουρα θα αρχισει την γκρινια η γυναικα μου "με ταλαιπωρεις για να κανεις οικονομια" δεν γινεται να κανεισ μια αλλαγη βλεπω στο χαρτι ανταμωνει την γραμμη Α που θελω εγω αλλα δεν φαινεται καλα αν μπορεις..
 

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
δυο αλλαγες θελει σκετη μανουρα θα αρχισει την γκρινια η γυναικα μου "με ταλαιπωρεις για να κανεις οικονομια" δεν γινεται να κανεισ μια αλλαγη βλεπω στο χαρτι ανταμωνει την γραμμη Α που θελω εγω αλλα δεν φαινεται καλα αν μπορεις..
Δυστυχως δεν εχει σταθμο εκει που λες, μονο το τρενο εχει,οχι το μετρο!Κοιταξε,αν δεν εχετε πολλες και βαριες βαλιτσες δεν ειναι μακρια το termini απο τη repubblica...Πας και με τα ποδια,κανα 10λεπτο ειναι...Το θεμα ειναι αν εχεις γενικως ορεξη για περπατημα, και αν θα εχεις εκεινη τη συγκεκριμενη στιγμη ορεξη...γιατι σκεψου οτι μπορει να υπαρχει αρκετη κουραση...
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δυστυχως δεν εχει σταθμο εκει που λες, μονο το τρενο εχει,οχι το μετρο!Κοιταξε,αν δεν εχετε πολλες και βαριες βαλιτσες δεν ειναι μακρια το termini απο τη repubblica...Πας και με τα ποδια,κανα 10λεπτο ειναι...Το θεμα ειναι αν εχεις γενικως ορεξη για περπατημα, και αν θα εχεις εκεινη τη συγκεκριμενη στιγμη ορεξη...γιατι σκεψου οτι μπορει να υπαρχει αρκετη κουραση...
συγνώμη που επιμενω αλλα βρηκα αυτό

Fiumicino to Rome Local Train (Service FR1)
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]In addition to the Leonardo Express a frequent local train circumnavigates around Rome interchanging with the Rome Metro and other local trains, including ones that go into Termini Station in the centre.
Key stations are Tiburtina, Ostiense, Tuscolana (all Metro interchanges) and [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Trastevere[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]. Ostiense is the nearest interchange with the Rome Metro and also has connections to Termini Station

και στο google maps στη Tuscolana δινει σταθμο τρενου και σταθμο μετρο κοντα..
 
Last edited by a moderator:

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
Επειδή και εγώ πηγαίνοντας αυτό είχα στο μυαλό μου δές το παρακάτω λινκ:
Servizio metropolitano linea FR1 - Trenitalia
Στην ουσία λέει οτι εαν θέλεις να μετεπιβιβαστείς στο μετρό μπορείς και στις 2 γραμμές αλλα απο ότι ειδα στο χάρτη έχει λίγο περπάτημα.
Τώρα εγώ πηρα shuttle bus γιατί έριχνε καρεκλοπόδαρα και με πήγαν καρφί στο ξενοδοχείο. (15Ε το κεφάλι, το κλείσαμε βγαίνοντας απο το αεροδρόμιο.)

Υ.Γ. Επειδή στο Termini γίνονται έργα η μετεπιβίβαση απο την μια γραμμη στην αλλη είναι πραγματική περιπέτεια. Επιπλέον συμβουλή μου είναι εαν πάρετε Roma Pass ή ενιαίο εισητήριο ξεχάστε το metro. Η λύση είναι Αστικα Λεωφορεία έχουν πολύ συχνα δρομολόγια και με βόλεψαν αφάνταστα.
Υ.Γ. Θα επανέλθω με την αντίστοιχή εκθεση "Θυμάμαι και γραφω."
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.060
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom