Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επειδή και εγώ πηγαίνοντας αυτό είχα στο μυαλό μου δές το παρακάτω λινκ:
Servizio metropolitano linea FR1 - Trenitalia
Στην ουσία λέει οτι εαν θέλεις να μετεπιβιβαστείς στο μετρό μπορείς και στις 2 γραμμές αλλα απο ότι ειδα στο χάρτη έχει λίγο περπάτημα.
Τώρα εγώ πηρα shuttle bus γιατί έριχνε καρεκλοπόδαρα και με πήγαν καρφί στο ξενοδοχείο. (15Ε το κεφάλι, το κλείσαμε βγαίνοντας απο το αεροδρόμιο.)

Υ.Γ. Επειδή στο Termini γίνονται έργα η μετεπιβίβαση απο την μια γραμμη στην αλλη είναι πραγματική περιπέτεια. Επιπλέον συμβουλή μου είναι εαν πάρετε Roma Pass ή ενιαίο εισητήριο ξεχάστε το metro. Η λύση είναι Αστικα Λεωφορεία έχουν πολύ συχνα δρομολόγια και με βόλεψαν αφάνταστα.
Υ.Γ. Θα επανέλθω με την αντίστοιχή εκθεση "Θυμάμαι και γραφω."
ποτε γυρισες απο Ρωμη? θυμησου και γραψε γρηγορα την αλλη Πεμπτη φευγω να μπορεσουμε να προλάβουμε καμια κακοτοπιά....
Αυτο που λες για το shuttle bus καλο ακουγεται υπαρχουν πολλα τετοια γιατι σε ενα που ειδα ελεγε 25 ευρω το ατομο και τα επόμενα απο 6 αυτό ειναι? για δωσε παραπανω λεπτομερειες.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Nikos_top κοίτα εδώ : http://www.sitbusshuttle.it/ (σε πάει Τέρμινι)
Επίσης, όπως είπες κι εσύ, με το λεωφορείο της cotral http://www.cotralspa.it/ κατεβαίνεις cornelia και παίρνεις το μετρό για Repubblica. Είναι η πιο φτηνή λύση. (αν και ο Σαμιων νομίζω ότι ξέρει κι άλλες)
 
Last edited by a moderator:

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Μια καλη πιστευω λυση ειναι να κλεισεις ενα airport suttle bus απο εδω airport shuttle rome | Airport Shuttle Rome, Civitavecchia transfer Cruise port, Fiumicino, Ciampino , ειναι μια εταιρια η οποια εχει καποια βανακια, κλεινεις μεσω τηλεφωνου ή internet και ερχεται και σε παιρνει απο το ξενοδοχειο και σε πηγαινει στο terminal που θελεις.Το κοστος ειναι 25 ευρω το 1 ατομο και 6 ευρω για καθε επομενο,και βασικα συμφερει πιο πολυ αν ειστε απο 3 ατομα και πανω,εμεις ημασταν 4 ατομα και μας βολεψε πολυ...αν μιλαμε για 2 ατομα δεν πολυσυμφερει...
Επειδή και εγώ θα βρεθώ Δεκέμβρη με άλλους 3, μάλλον ακούγεται καλή πρόταση καθώς με ταξί θα πλήρωνα 40 ενώ με το shuttle bus 43 ευρώ. Νομίζω ότι η διαφορά αξίζει. Μέσω ιντερνετ έκλεισες εσύ; Τους βρήκες εύκολα έξω από τον σταθμό;
 

sgian76

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδια καλησπέρα. Μόλις γράφτηκα στο forum σας και αισθάνομαι υποχρεωμένος να σας πω οτι είστε πάρα μα πάρα πολύ καλό και αρκετά ενημερωτικό σάιτ για όποιον πρόκειται να ταξιδεύσει....πχ το καλοκαίρι πήγα Χανιά και μόνο οι σημειώσεις που κράτησα απο το forum γέμιζαν ένα flash disk που λέει ο λόγος...χαχαχα!!!

Λοιπόν για να μη σας καθυστερώ και να μην μακρυγορώ, πρόκειται να ταξιδέψω Ρώμη (πρώτα ο θεός) στις 9 Δεκέμβρη με easyjet.
Θα ήθελα να σας κάνω καποιες ερωτήσεις λοιπόν:
α) Έχω βγάλει Speedy Boarding ... Που πρέπει να περιμένω όμως και τι να κάνω δεν έχω βρει πουθενά στο site της Easy...χρειάζεται να ρωτήσω κάτι ή πάω κατευθείαν εκεί που παραδίδω τις βαλίτσες και με προωθούν αυτοί?
β) Μπορώ στην χειραποσκευή να κρατάω πατατάκια και τέτοια καθότι πληρώνεις και που αναπνέεις μέσα στο αεροπλάνο?
γ) Φτάνω στο Fiumicino...με τι μπορώ να πάω στον κεντρικό σταθμό στην Ρώμη? Εάν είναι με τρένο χρειάζεται να έχω πιστωτική μαζί (δεν έχω ούτως ή άλλως) για να πάρω εισιτήρια απο Vendor Machine γιατί αλλιώς περιμένω σε μεγάλη ουρά για χειρόγραφα εισιτήρια...αληθεύει?
δ) Με τι άλλο μπορώ να πάω Ρώμη από το Fiumicino και πόσο κοστίζει η μεταφορά? Χρειάζεται να βγάλω και το ρετουρ ή έχει απο το κέντρο της Ρώμης?
ε) Μένω 5 λεπτά απο το Βατικάνο....στο ξενοδοχείο λέγεται NOVA DOMUS HOTELS AND SUITES...είδα φωτό και είναι καλό από ότι φαίνεται....!!! Θα ήθελα για το διάστημα των 3 ημερών - εάν είναι δυνατόν να μου προτείνετε καμιά δεκαριά TOP προορισμούς και αξιοθέατα να πάμε γιατί νομίζω δεν θα μπορέσουμε για κάτι παραπάνω...

Γνωρίζω για το μετρό και το εισιτήριο των 75 λεπτών και έχω ήδη βγάλει εισιτηρια για το ΒΑΤΙΚΑΝΟ απο το site τους....

Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για το site σας...

ΥΣ: εάν δείτε το profile μου έχω 3 παιδάκια (τρίδυμα-ανήλικα) και όπως καταλαβαίνετε δεν προλαβαίνω να δώ και να ψαξω πολλά πράγματα

Ευχαριστώ και πάλι !!!!!
 

glazar

Member
Μηνύματα
50
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα..
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος...
Κατ' αρχήν καλά να περάσεις
Γύρισα χθές το πρωί απο Ρώμη με easy και έχω να πώ τα εξής:
Α)Κατά την γνώμη μου άδικα χρήματα ήταν το speedy boarding γιατι και στο πήγαινε και στο έλα δεν είδα κανέναν να το χρησιμοποιεί (Αν και το αεροπλάνο δέν ήταν πλήρες τόσο στο πήγενε όσο και στο έλα. Δεν ξέρω σε πιο τουριστικές περιόδους τι γίνεται.) .
Πιο συγκεκριμένα περιμένωντας στην πύλη αρχικά γίνεται μια κλήση για τους επιβάτες με speedy boarding και μετα για τα ατομα με μικρά παιδια και με ειδικές ανάγκες και στο τέλος οι υποδέλοιποι. (Αν έχεις μικά παιδιά μάλλον πρώτος θα έμπαινες. Θα το δείς και οταν πας εκει.).
Πάντως μήν φαντάζεσαι και τις τρομερές μάχες για να βρείς θέση.
Β) Ανετα. Είχαμε πάρει νερά, αναψυκτικά και πατατάκια μετά τον έλεγχο και μασουλάγαμε σε όλο το ταξίδι.
Γ) Ταξί: 40Ευρώ (Σε παει στο ξενοδοχείο σου)
Shuttle Bus μέσω internet (25Euro το κεφάλι και 8 για καθε επόμενο -Σε παει στο ξενοδοχείο σου)
Shuttle Bus στο αεροδρόμιο (Περίπου 15Ευρώ το κεφάλι μπορείς να το παζαρέψεις αλλα μην φανταστείς και τρομερές εκπτώσεις - Σε παει στο ξενοδοχείο σου)
Γρήγορο Τραίνο (15Ευρώ το κεφάλι - Termini)
Αργο Τραίνο(8 Ευρώ το κεφάλι - Σε κατεβάζει κάπου κοντά στην Πυραμίδα και πρέπει να περπατήσεις λιγο για να πάρεις την γραμμη Β που παέι προς Βατικάνο)

Σε οτι αφορά το τι θα δείς χρόνο να έχεις και πόδια γιατί η ρώμη όπως λέγεται είναι απο μόνη της ενα τεράστιο μουσείο.
 

nikpyrgos

Member
Μηνύματα
62
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξερει...?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Επειδή και εγώ θα βρεθώ Δεκέμβρη με άλλους 3, μάλλον ακούγεται καλή πρόταση καθώς με ταξί θα πλήρωνα 40 ενώ με το shuttle bus 43 ευρώ. Νομίζω ότι η διαφορά αξίζει. Μέσω ιντερνετ έκλεισες εσύ; Τους βρήκες εύκολα έξω από τον σταθμό;
Εγω το εκλεισα μεσω τηλεφωνου οταν ημουν εκει,για να μας παει απο το ξενοδοχειο στο αεροδρομιο...Μας περιμενε ακριβως εξω απο το ξενοδοχειο 10 λεπτα πριν την ωρα που ειχαμε πει, συνεπεστατοι!Αν το κλεισεις απο το αεροδρομιο για το ξενοδοχειο απλα πρεπει να τους πεις σε ποιο terminal φτανεις και θα τους δεις ακριβως οπως θα βγεις,ξερουν αυτοι που να σε περιμενουν...
 

Nikos!

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαυαρία - Romantic Road
Με κάρτα μπορείς να αγοράσεις το εισητήριο από το μηχάνημα, για να μη περιμένεις σε ουρά.
Έχουν αγγλικό μενού και έχει καμιά 30αρια στη σειρα..
Καλό είναι να βρείς ένα Έλληνα ξεναγό (υπάρχουν 5 ή 6 με άδεια) γιατί είναι κρίμα να πας και να μην δεις και ακούσεις αυτά που πρέπει.
Έχω πάει 9 φορές και κάθε μία ανακαλύπτω και κάτι καινούριο.
Αν θές μπορώ να σου προτείνω έναν που με έχει ξεναγήσει πολλές φορές, και κάθε φορά με αφήνει ενθουσιασμένο..
Υ. Γ. Να σου ζήσουν...(και γω 3 μικρά έχω, και κανω αμάν να πάρω λιγες μέρες ρεπό για να φάω pizza Και μπρουσκέτα...)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Α)Κατά την γνώμη μου άδικα χρήματα ήταν το speedy boarding
Γ) Ταξί: 40Ευρώ (Σε παει στο ξενοδοχείο σου)
Shuttle Bus
A. συμφωνώ απόλυτα. τα παιδιά έχουν προτεραιότητα ούτως ή αλλως.
Γ. όχι ακριβώς. το συγκεκριμμένο χοτέλ είναι εκτός των τειχών. για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως να μελετάτε καλα τα λινκς που έχουν χιλιοαναφερθεί.
http://www.comune.roma.it/was/repository/ContentManagement/node/N183383046/confini.pdf
οπότε ή διαπραγματεύεσαι με τον ταρίφα ή του λες να σε αφήσει εντός των τειχών που ισχύει το φλατ ρειτ των 40Ε. αλλιώς τυπικά θα βαλει ταξίμετρο από την αρχή.
το shuttle με παιδιά και σε τετοια τιμή δεν λέει.
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
μπήκα να κλείσω για εισητήριο στο Βατικανό αλλα έχω μία απορία, πρέπει να είσαι εκεί ακριβώς στην ώρα που έχεις κλείσει? Διότι ως έλληνες δε φημιζόμαστε και για την συνέπειά μας και αν πάμε δηλ. μισή ώρα πριν ή μετά δε θα μας αφήσουν να μπούμε????? Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει, please!!!!!! Samion where are you????
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
μπήκα να κλείσω για εισητήριο στο Βατικανό αλλα έχω μία απορία, πρέπει να είσαι εκεί ακριβώς στην ώρα που έχεις κλείσει? Διότι ως έλληνες δε φημιζόμαστε και για την συνέπειά μας και αν πάμε δηλ. μισή ώρα πριν ή μετά δε θα μας αφήσουν να μπούμε????? Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει, please!!!!!! Samion where are you????
Ε τώρα βρε συ τι ερώτηση είναι αυτή; Φρόντισε να πας νωρίτερα και αν δε σε αφήσουν να μπεις περίμενε.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μπήκα να κλείσω για εισητήριο στο Βατικανό αλλα έχω μία απορία, πρέπει να είσαι εκεί ακριβώς στην ώρα που έχεις κλείσει?
σύμφωνα με τους όρους του εισιτηρίου ον λαιν, αν δεν παρουσιαστείς στην ώρα σου, χανεις το δικαίωμα εισόδου από την ειδική είσοδο και μπαινεις στην ουρά μαζί με όλους τους άλλους. μπορείς να μπεις αλλά σαν να το έβγαλες από τα εκδοτήρια εκείνη τη στιγμή.
δεν θα στο συνιστούσα καθόλου αυτό το ενδεχόμενο..
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
σύμφωνα με τους όρους του εισιτηρίου ον λαιν, αν δεν παρουσιαστείς στην ώρα σου, χανεις το δικαίωμα εισόδου από την ειδική είσοδο και μπαινεις στην ουρά μαζί με όλους τους άλλους. μπορείς να μπεις αλλά σαν να το έβγαλες από τα εκδοτήρια εκείνη τη στιγμή.
δεν θα στο συνιστούσα καθόλου αυτό το ενδεχόμενο..
νομίζω ούτε εγώ θα το συνιστούσα στον εαυτό μου :mad:, οπότε θα κοιτάξω να μην κλείσω πολύ πρωί, μη τρέχουμε σαν τρελοί. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom