Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

happy dreamer

Member
Μηνύματα
30
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη,τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
για τους υπόλοιπους συνιστάται βόλτα στο Gianicolo με καλύτερη ίσως θέα..
Και αυτό προφανώς είναι κάποιος λόφος που έχει θέα το βατικάνο;;;
Βασικά φίλε samion,αν μπορείς, να μας ενημερώσεις για το τι περιλαμβάνει ο χώρος(η χώρα) του βατικανου.
Σ ευχαριστώ.
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
Ανεξαρτήτως από τις πολύτιμες συμβουλές των.. Ρωμαιογνώστεων, επειδή μάλλον τους έχουμε αλλάξει τα φώτα με χιλιοειπωμένα πράγματα, για μένα τουλάχιστον πολύ χρήσιμος βοηθός είναι και ο οδηγός του EXPLORER όπου μπορείς να δεις αναλυτικά, τι αξίζει να δεις, πως να πας εκεί, τι να παρατηρήσεις κλπ... Και φυσικά να τον έχεις μαζί σου όταν επισκεφθείς την Ρώμη. Στη Μαδρίτη πάντως για μένα ήταν θησαυρός.
Επίσης αν και ακούγεται λίγο χαζό δοκίμασε να δεις και στην wikipedia τι γράφεται για το κάθε μνημείο ή τοποθεσία. Είναι μία αρχή για να καταλαβαίνει ο καθένας για τι πρόκειται το μέρος που θέλει να επισκεφθεί και να δει αν του "κανει" με μια πρώτη ματιά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και αυτό προφανώς είναι κάποιος λόφος που έχει θέα το βατικάνο;;;
Βασικά φίλε samion,αν μπορείς, να μας ενημερώσεις για το τι περιλαμβάνει ο χώρος(η χώρα) του βατικανου.
Σ ευχαριστώ.
λόφος είναι με την καλύτερη θέα στη Ρώμη. όταν φτάσεις ζήτα από το χοτελ σου ή ένα tourist information τον πολύ καλό κ δωρεάν χάρτη των συγκοινωνιών. δες ποια γραμμή περνά από κει κ από πού μπορείς να την πάρεις κ η επίσκεψη γίνεται απλούστατη. ή πάρε ένα ταξί, ανάλογα με πόσα ατομα είστε μπορεί να συμφέρει κ είναι απειρως πιο άνετο.
τα αξιοθέατα του Βατικανού είναι κ στο προηγούμενο λινκ. σε λίγο χρονο αξίζουν τα μουσεία (κι απ' αυτά κάνε επιλογή αν δεν φτάνει ο χρόνος) και η βασιλική του Αγ. Πέτρου φυσικά.
The Holy See
 

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
Καλησπέρα..Εγώ πάω για 3η φορά στη Ρώμη και για 3η φορά θα μείνω στην περιοχή του Τermini..ότι κ να κυκλοφορεί εκεί γύρω τι σε ενδιαφέρει,από την στιγμή που το ξενοδοχείο σου είναι καλό και με το που σηκωθείς το πρωί έχεις ότι συγκοινωνία χρειαστείς??δεν χάνεις κ καθόλου χρόνο.προσωπικά έχω καταβολευτεί και όχι γιατί μπορεί να είναι κ πιο φθηνά..

Απλά ξέχασα να ρωτήσω πιο θεωρείτε το καλύτερο γύρω από το Termini κυρίως από την μεριά της Cavour.
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Nikos_top κοίτα εδώ : http://www.sitbusshuttle.it/ (σε πάει Τέρμινι)
Επίσης, όπως είπες κι εσύ, με το λεωφορείο της cotral http://www.cotralspa.it/ κατεβαίνεις cornelia και παίρνεις το μετρό για Repubblica. Είναι η πιο φτηνή λύση. (αν και ο Σαμιων νομίζω ότι ξέρει κι άλλες)
Το πρωτο σε παει στο τερμινι με 8 ευρώ το άτομο οσο και το τρενο FR1 για το οποιο θελω να μου πει καποιος που το εχει χρησιμοποιησει αν μπορεις τελικά να κανεις μετεπιβιβαση στο μετρο και να παω στο ξενοδοχειο μου που ειναι via torino 127(mondial) 100 μετρα απο την σταση ρεπουμπλικα γιατι καποιος ανεφερε οτι εχει περπατημα απο την σταση τρενου στη σταση μετρο....
Το δευτερο το λεωφορείο της cotrlal είναι εγγυημένο? εννοω οι ωρες αναχωρησεων μπορεις να το βασιστείς και η τιμή του ποια ειναι?
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το πρωτο σε παει στο τερμινι με 8 ευρώ το άτομο οσο και το τρενο FR1 για το οποιο θελω να μου πει καποιος που το εχει χρησιμοποιησει αν μπορεις τελικά να κανεις μετεπιβιβαση στο μετρο και να παω στο ξενοδοχειο μου που ειναι via torino 127(mondial) 100 μετρα απο την σταση ρεπουμπλικα γιατι καποιος ανεφερε οτι εχει περπατημα απο την σταση τρενου στη σταση μετρο....
Το δευτερο το λεωφορείο της cotrlal είναι εγγυημένο? εννοω οι ωρες αναχωρησεων μπορεις να το βασιστείς και η τιμή του ποια ειναι?
μπορεις να κανεις μετεπιβιβαση στην Tiburtina.η σταση ειναι ακριβώς από πάνω από το μετρό.
το λεωφορείο έχει μόνο το μειονεκτημα του κυκλοφοριακού. δρομολόγια, τιμές στο λινκ που σου έδωσαν πιο πάνω. άνοιξέ το.
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
μπορεις να κανεις μετεπιβιβαση στην Tiburtina.
Μιλας για μετεπιβιβαση στην γραμμη Β του μετρο.εμενα με ενδιαφερει η γραμμη Α αρα η σταση που θελω (για να μην πηγαίνω τερμινι και οπως ειπε αλλοσ στο φορουμ ειναι προβληματικό λόγω εργων) ειναι η tuscolana εκει γνωριζεις ποσο ευκολο ειναι να περασω απο το τρενο στο μετρο?
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
καλησπέρα θα παω τον φεβρουαριο στη Ρωμη και εχω πελαγωσει με τα ξενοδοχει. Εχω 2 που μου αρεσαν
www.hotelromanico.com και το
Ripa-Hotel

έχετε να μου προτείνετε ενα από τα 2?
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το μπλε έχει κλάση έχει στυλ είναι σινιέ όπως και να το κάνουμε, αρχοντικό. Το πράσινο δεν ανοίγει το λινκ, δεν ξέρω... μπερδεύτηκα...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
( αν πας με πρακτορείο μην αναφέρεις το όνομά του γιατί απαγορεύεται από τους όρους χρήσης)
Φυσικά και δεν απαγορεύεται. Άλλωστε στο φόρουμ υπάρχουν πολλές πληροφορίες για ξενοδοχεία, εστιατόρια και ταξιδιωτικά γραφεία. Τα δυσφημιστικά σχόλια και οι αρνητικές κριτικές απαγορεύονται :lol:
 

ragazza matta

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια..παλι...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
καλησπέρα θα παω τον φεβρουαριο στη Ρωμη και εχω πελαγωσει με τα ξενοδοχει. Εχω 2 που μου αρεσαν
www.hotelromanico.com και το
Ripa-Hotel

έχετε να μου προτείνετε ενα από τα 2?
Από πλευράς θέσης και μόνο, το πρώτο. Το τέρμινι είναι δίπλα, οπότε μετρό και λεωφορεία για όπου θες αλλά και απεργία να σου τύχει (που λέει ο λόγος...) γυρνάς όλο το κέντρο με τα πόδια.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.060
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom