Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Από πλευράς θέσης και μόνο, το πρώτο. Το τέρμινι είναι δίπλα, οπότε μετρό και λεωφορεία για όπου θες αλλά και απεργία να σου τύχει (που λέει ο λόγος...) γυρνάς όλο το κέντρο με τα πόδια.
Ασφαλώς από πλευράς και θέσης να αποφύγεις με κάθε τρόπο το πρώτο...
Rippa με κλειστά τα μάτια...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το τέρμινι είναι δίπλα,
4 στάσεις με το λεωφορείο, δίπλα το λες?
Ασφαλώς από πλευράς και θέσης να αποφύγεις με κάθε τρόπο το πρώτο...
Rippa με κλειστά τα μάτια...
κι εγώ Ripa ψηφίζω αλλά δεν είναι κ του πεταμού η θέση του πρώτου..μια χαρά είναι..δυο στενά από τη villa Borghese κ ενα από το piccolo Abruzzo..
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
να ρωτησω κατι στους υποστηρικτες του Ripa ή οποιον εν πασει περιπτωσει εμεινε εκει προσφατα, το οποίο ειναι βασικο και οφειλει να το γνωριζει η φιλη μας και οποιοσδηποτε ενδιαφερομενος

Υπαρχουν ακομα δωματια μη ανακαινισμενα στο ξενοδοχειο ή εχουν ολα ανακαινιστει?
οταν δηλ κλεινει καποιος στανταρ δωματιο, του δινουν ανακαινισμενο και minimal?
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
από το Ripa Booking.com: Ripa Hotel, Ρώμη, Ιταλία - 440 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
είναι εύκολη η πρόσβαση στα αξιοθέατα δεδομένοΥ οτι δεν έχει κοντά metro?
Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι η περιοχή όμορφη και απ΄ότι ειδα κοντα στο Termini δεν μου άρεσε. Πάμε για την επέτειο μας με τον άντρα μου και μετά από καιρό θα αφήσουμε τα 3 θηρία μας, οπότε με ενδιαφέρει και το ξενοδοχείο και η περιοχή. Δεν είμαι της άποψης " για έναν ύπνο". Αν έχετε να μου προτείνετε και κανένα άλλο όχι πολύ ακριβο θα το εκτιμούσα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και απ΄ότι ειδα κοντα στο Termini δεν μου άρεσε.
άνοιξε το λινκ που παράθεσες να δεις ότι το χοτελ που λες δεν έχει σχέση με το Τέρμινι. είναι 4 στάσεις με το λεωφορείο από εκεί. για τα αξιοθέατα βολεύει καλύτερα και η περιοχή είναι αξιοπρεπέστατη.
απλά το άλλο είναι κοντά στο Τραστέβερε και μετακινείσαι με τραμ, λεωφορεία.
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά για μετεπιβίβαση στην στάση Tuscolana δεν μας ειπε κανεις... φεύγω μεθαύριο....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συγνώμη που επανέρχομαι αλλά για μετεπιβίβαση στην στάση Tuscolana δεν μας ειπε κανεις... φεύγω μεθαύριο....
προφανώς κανείς δεν κατεβαίνει εκεί. μία πιθανή εξηγηση:

La stazione ferroviaria di Roma Tuscolana è una stazione di Roma posta sulla linea per Pisa e Fiumicino. È situata nel quartiere Tuscolano
a circa 200 metri dalla fermata Ponte Lungo della Linea A della Metropolitana di Roma.
Stazione di Roma Tuscolana - Wikipedia
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έμεινα πρόσφατα στο Ripa και είδα τρία διαφορετικά δωμάτια... και τα τρία ήταν μια χαρά... σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορώ να εγγυηθώ για όλα τα δωμάτια του ξενοδοχείου αλλά δύσκολο μου φαίνεται να υπάρχουν προβλήματα σε κάποιο από αυτά... οι τιμές του είναι γύρω στα 100? με 110? τιμή που την θεωρώ άριστη σε σχέση με την ποιότητα των δωματίων και το γεγονός ότι είναι στο Τραστέβερε...

Το ξενοδοχείο βρίσκετε στο Τραστέβερε και είναι 50 μέτρα από την βιάλε Τραστέβερε... αυτό σημαίνει ότι είναι κεντρικότατο και ότι υπάρχει πληθόρα λεωφορείων για όλη την πόλη... το μετρό στην Ρώμη λόγω της ιδιομορφίας της πόλης δεν είναι ανεπτυγμένο και δεν εξυπηρετεί ιδιαίτερα τα βασικά αξιοθέατα... ενδεικτικά η απόσταση μέχρι την piazza Navona με τα πόδια είναι ένα τέταρτο με κανονικό περπάτημα και η βόλτα μέχρι εκεί καταπληκτική...
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
ευχαριστώ πολύ για τισ πληροφοριες, μάλλον στο Ripa θα κλείσω εκτοσ αν ωρο κατι σε ιδια τιμη στην navona Ποθ βλέπω καλα σχολια.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Booking.com: Mercure Hotel Delta Colosseo, Rome, Italy - 93 Guest reviews. Book your hotel now!.
βρήκα και αυτό αξιόλογο. μεταξυ αυτού και του Ripa πιο επιλεγετε?

Απο άποψη τοποθεσίας και μόνο το Mercure με τα χίλια..Έμεινα εκεί τελευταία φορά κι ήδη για την επόμενη έκλεισα και πάλι το Mercure...
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom