Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα παιδια,

Τα φωτα σας... για όσους έχουν εμπειρία με τιμές αεροπορικών εισιτηρίων. Σκοπεύουμε να κάνουμε ένα 6ημερο ταξίδι στη Ρώμη τέλος Μαρτίου. Η τιμή αεροπορικού εισιτηρίου είναι στα 130? με επιστροφή το άτομο με την Alitalia μέσω Alitalia site. Θεωρείτε πως είναι οκ να προχωρήσω στη κράτηση ή συνήθως παίζουν και καλύτερες προσφορές και να περιμένω κάτι καλύτερο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας...

Πάνος
Το τέλος Μαρτίου αφορά την περίοδο γύρω από την 25η Μαρτίου, αλλά και την αρχή της Μεγάλης Βδομάδας για τους Καθολικούς, οπότε γενικά η κίνηση είναι πιο αυξημένη απ' ότι συνήθως, ειδικά για τους τουριστικούς προορισμούς. Προσωπικά τη βρίσκω καλή τιμή, κι ακόμη κι αν πέσει, δε νομίζω ότι η διαφορά θα είναι ιδιαίτερα σημαντική.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Καλησπέρα παιδια,

Τα φωτα σας... για όσους έχουν εμπειρία με τιμές αεροπορικών εισιτηρίων. Σκοπεύουμε να κάνουμε ένα 6ημερο ταξίδι στη Ρώμη τέλος Μαρτίου. Η τιμή αεροπορικού εισιτηρίου είναι στα 130? με επιστροφή το άτομο με την Alitalia μέσω Alitalia site. Θεωρείτε πως είναι οκ να προχωρήσω στη κράτηση ή συνήθως παίζουν και καλύτερες προσφορές και να περιμένω κάτι καλύτερο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας...

Πάνος

Καλησπέρα!
Αρχές του 2010 είχα ταξιδέψει Ρώμη με την easyjet στα 100 ευρώ πήγαινε-έλα..."κατά τη γνώμη μου" πάρα πολύ καλή τιμή!!! Τώρα έριξα μια ματιά για τέλος Μαρτίου που ενδιαφέρεσαι εσύ και είναι πιο φθηνά ακόμη...δες εδω!
Δεν νομίζω να πέσει κι άλλο, βέβαια ποτέ δεν ξέρεις αλλά είναι ήδη καλα νομίζω ;)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Από που πετάς; Αν πετάς από Αθήνα υπάρχει η επιλογή της easyjet που σου είπαν παραπάνω. Αν πετάς από Θεσσαλονίκη υπάρχει και η επιλογή της Ryanair που θα σου βγει περίπου 50 ευρώ το άτομο χωρίς βαλίτσες. Στα πλην να υπολογίσεις τις κακές ώρες που συνήθως πετούν οι low cost.
Προσωπικά, αν έμενα Αθήνα και έβλεπα 100 ευρώ easyjet και 130 Alitalia, θα ταξίδευα με τη δεύτερη.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Το λεωφορείο της terravision από ciampino για Ρώμη ήμουν σίγουρος ότι έκανε 4 ευρώ αλλά είδα τώρα ότι αυτή η τιμή είναι μόνο αν κλείσεις τα εισιτήρια από internet και πρέπει να γράψεις και τι ώρα θα το πάρεις που αυτό είναι λίγο δύσκολο την στιγμή που δεν ξέρεις αν θα φτάσει το αεροπλάνο στην ώρα του.

Τo λεωφορείο της cotral έγραψες Samion σε ένα προηγούμενο μήνυμα ότι κοστίζει 3,90 αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη από το site της εδώ
Cotral S.p.A. - Collegamenti con Aeroporti
Ξέρει κανείς αν υπάρχει έκπτωση στα 3 άτομα από κάποια εταιρία;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.312
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Το λεωφορείο της terravision από ciampino για Ρώμη ήμουν σίγουρος ότι έκανε 4 ευρώ αλλά είδα τώρα ότι αυτή η τιμή είναι μόνο αν κλείσεις τα εισιτήρια από internet και πρέπει να γράψεις και τι ώρα θα το πάρεις που αυτό είναι λίγο δύσκολο την στιγμή που δεν ξέρεις αν θα φτάσει το αεροπλάνο στην ώρα του.

Τo λεωφορείο της cotral έγραψες Samion σε ένα προηγούμενο μήνυμα ότι κοστίζει 3,90 αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη από το site της εδώ
Cotral S.p.A. - Collegamenti con Aeroporti
Ξέρει κανείς αν υπάρχει έκπτωση στα 3 άτομα από κάποια εταιρία;
της Cotral κοστίζει 3,90-6,90 με επιστροφή. αυτή είναι η μόνη έκπτωση. και το αγοράζεις όπως θέλεις, από μαγαζί, εκδοτήριο, λεωφορείο. προφανώς γιατί η εταιρεία είναι πραγματική ενώ η άλλη μεσάζοντες.
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
I'm back!Samion σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!!!Όσα μου είπες για τη συγκοινωνία με βοήθησαν απίστευτα αφού, η πτήση μας ήταν πολύ πρωί και με το λεωφορείο φτάσαμε άνετα και τσάμπα!!!Τα Χριστούγεννα ακολουθεί Μιλάνο-Βενετία, οπότε αν δεις εν καιρώ τίποτα περίεργες ερωτήσεις ρίξε καμιά συμβουλή!Θα την ακολουθήσω πιστα!!! :)
Thanks again ή μάλλον grazie!!!
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
την aegean δε προκειται να την βρεις φτηνοτερα απ την alitalia εκεινη την περιοδο.Υπαρχει ομως και η Εasyjet που για εκεινες τις ημερομηνιες το δινει(χωρις βαλιτσα):



  • Πληρωμή με Visa Electron: 66,98 ?
  • Πληρωμή με Χρεωστική Κάρτα: 76,98 ?
  • Πληρωμή με Πιστωτική Κάρτα: 82,98 ?

διαλεγεις και παιρνεις
 

PTARMANDO

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
την aegean δε προκειται να την βρεις φτηνοτερα απ την alitalia εκεινη την περιοδο.Υπαρχει ομως και η Εasyjet που για εκεινες τις ημερομηνιες το δινει(χωρις βαλιτσα):



  • Πληρωμή με Visa Electron: 66,98 ?
  • Πληρωμή με Χρεωστική Κάρτα: 76,98 ?
  • Πληρωμή με Πιστωτική Κάρτα: 82,98 ?

διαλεγεις και παιρνεις
dimitrak,

πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την πολύτιμες προτάσεις σου. Επειδή δεν είμαι και τόσο εξοικειωμένος με τα αεροπλάνα, μάλλον θα προτιμήσω την Alitalia γιατί με βολεύει πολύ το πρωινό της αναχώρησης και το βραδινό της επιστροφής.

Μια ερώτηση, αν κλείσω τώρα τα εισιτήρια, και σε περίπτωση που προκύψει κάτι και ματαιώσω το ταξίδι, κατά την ακύρωση τι χρήματα μπορώ να απαιτήσω? υπάρχει γενικά κάποια πολιτική για κάποια επιστροφή χρημάτων πχ φόροι??? μπορείς να βοηθήσεις?
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
δε ξερω για τη συγκεκριμενη εταιρεια,θα σου πει καλυτερα ο samion.Λογικα δε θα παιρνεις και πολλα πισω αφου τα εισιτηρια ειναι saver.Παντως ακριβως θα σου πουν αυτοι που τους εχει τυχει κατι παρομοιο
 

PTARMANDO

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
δε ξερω για τη συγκεκριμενη εταιρεια,θα σου πει καλυτερα ο samion.Λογικα δε θα παιρνεις και πολλα πισω αφου τα εισιτηρια ειναι saver.Παντως ακριβως θα σου πουν αυτοι που τους εχει τυχει κατι παρομοιο
λογω ότι είμαι νέος στο forum δε μπορω να στείλω μήνημα ή e-mail στον samion δυστυχώς.

Ευχαριστώ για όλα...
Πάνος
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.640
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom