Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια ερώτηση, αν κλείσω τώρα τα εισιτήρια, και σε περίπτωση που προκύψει κάτι και ματαιώσω το ταξίδι, κατά την ακύρωση τι χρήματα μπορώ να απαιτήσω? υπάρχει γενικά κάποια πολιτική για κάποια επιστροφή χρημάτων πχ φόροι??? μπορείς να βοηθήσεις?
υπάρχει πολιτική. στη συγκεκριμένη τιμή παίρνεις πίσω περίπου τα 47Ε/εισιτήριο ή αλλάζεις ημερομηνία με 50Ε.
ενδεχομένως αν τα κλείσεις σε ταξιδιωτικό πράκτορα να πετύχεις κατι καλύτερο. αμφιβάλω όμως, γιατί η πολιτική της εταιρείας είναι σταθερή στο συγκεκριμένο ναύλο.
κάτι ενθαρρυντικό ίσως είναι για σένα ότι μπορείς να περιμένεις λίγο μεχρι να είσαι πιο σίγουρος. η τιμή δεν θα αλλάξει.
 

PTARMANDO

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
υπάρχει πολιτική. στη συγκεκριμένη τιμή παίρνεις πίσω περίπου τα 47Ε/εισιτήριο ή αλλάζεις ημερομηνία με 50Ε.
ενδεχομένως αν τα κλείσεις σε ταξιδιωτικό πράκτορα να πετύχεις κατι καλύτερο. αμφιβάλω όμως, γιατί η πολιτική της εταιρείας είναι σταθερή στο συγκεκριμένο ναύλο.
κάτι ενθαρρυντικό ίσως είναι για σένα ότι μπορείς να περιμένεις λίγο μεχρι να είσαι πιο σίγουρος. η τιμή δεν θα αλλάξει.
Ευχαριστώ Samion και όλη την ταξιδιωτική παρέα...

Να έχει καλο ταξίδι μεθάυριο και καλα να περάσεις στη Seoul...
Πάνος
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.210
mimundo σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες.
To τραίνο μπορεί να το περιμένει κάποιος μέχρι και 24 λεπτά από ότι είδα για τις ώρες που θέλω να πάω οπότε πρέπει κάποιος να έχει από πριν τις ώρες του τραίνου γραμμένες σε χαρτί αλλά και τις ώρες του λεωφορείου για termini και ciampino αντίστοιχα και να υπολογίσει τι τον συμφέρει ανάλογα με το τι ώρα φεύγει το λεωφορείο για το χωριό ciampino και τι ώρα φεύγει το λεωφορείο για termini και ανάλογα φυσικά με το τι ώρα έχει φτάσει στο αεροδρόμιο.Λίγο μπέρδεμα το κόβω μιας και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τα δρομολόγια απο πληροφορίες στο internet ...

Προφανώς δεν θα πήρες λεωφορείο της cotral και για αυτό κόστιζε τόσο.Αλλά έχω απορία πως είναι δυνατόν να υπάρχουν δίπλα δίπλα λεωφορεία για τον ίδιο προορισμό με διπλάσια τιμή το ένα από το άλλο.

Με επιστροφή εισιτήριο δεν θέλω να βγάλω γιατί θέλω να αφήσω ανοικτό το τι ώρα θα γυρίσουμε ανάλογα με την διάθεση μας.(κάποιες ώρες το βράδυ δεν έχει λεωφορεία οπότε αν αποφασίσουμε να φύγουμε εκείνη την ώρα το taxi θα είναι η μόνη λύση)
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
αυριο εχει μια προσφορα η alitalia.Μπορει να τα βγαλει φτηνοτερα απο 130 οποτε να εισαι σε επιφυλακη
 

PTARMANDO

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
αυριο εχει μια προσφορα η alitalia.Μπορει να τα βγαλει φτηνοτερα απο 130 οποτε να εισαι σε επιφυλακη
Γεια σου ρε Dimitrak είσαι μεγαλη μορφή μιλάμε...

Τι να πω... το ευχαριστώ είναι λίγο για τις πολυτιμες πληροφοριες σου...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Λίγο μπέρδεμα το κόβω μιας και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τα δρομολόγια απο πληροφορίες στο internet ...
2. Αλλά έχω απορία πως είναι δυνατόν να υπάρχουν δίπλα δίπλα λεωφορεία για τον ίδιο προορισμό με διπλάσια τιμή το ένα από το άλλο.
1. στο πήγαινε τι άγχος έχεις? διάλεξε τη φθηνότερη λύση. λεωφ+τραινο. στο γυρισμό να είσαι διαβασμένος..
2. καλώς ήρθατε σε χώρα χωρίς δικτατορία των κτελ, σε χώρα με ελεύθερη αγορά..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν έχω χρόνο να το ψάξω τώρα, εύχομαι να διαψευστώ, αλλά θα περίμενα ένα -10% σαν bonus coupon..
καλή τύχη στους ενδιαφερόμενους..
 

PTARMANDO

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
δεν έχω χρόνο να το ψάξω τώρα, εύχομαι να διαψευστώ, αλλά θα περίμενα ένα -10% σαν bonus coupon..
καλή τύχη στους ενδιαφερόμενους..
Τώρα αν ρωτήσω Samion τι είναι το Bonus coupon μάλλον για να ρωτήσω καλυτερα πως θα το επωφεληθώ θα με βαράτε όλοι εδώ στο φορουμ?;)

Απλα είναι εύκολο σαν διαδικασια να το αποκτήσει καποιος και να το χρησιμοποήσει?
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.210
1.Απλά λόγω του ότι θα φτάσει το αεροπλάνο γύρω στις 3 στο ciampino θέλω να προλάβω όσο το δυνατόν περισσότερο να δω κάποια πράγματα με το φως της ημέρας(για μια ημέρα θα πάμε)αλλά τέτοια ώρα θα έχει κίνηση λογικά και ίσως να είναι αρκετά καλή λύση το τραίνο από το χωριό ciampino και νομίζω ότι και να χάσουμε χρόνο κανα 10λεπτο θα χάσουμε.

15λεπτά (μέγιστη αναμονή για λεωφορείο από ότι νομίζω)+5 λεπτά(διαδρομή)+20 λεπτα(μέγιστη αναμονή για τραίνο)+15 λεπτά διαδρομή το τραίνο=55 λεπτά άντε 60 λεπτά αν κάνει το λεωφορείο να έρθει ένα 20λεπτο
Το λεωφορείο κάνει 50 λεπτά νομίζω.

Συγνώμη κιόλας που το έχω τραβήξει τόσο πολύ ένα απλό θέμα...

2.Μπράβο τους Ιταλούς όχι σαν και εμάς...
 

MiMundo

Member
Μηνύματα
14
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία classics
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
σόρυ και σε μένα παιδιά,δεν θέλω να φανεί ότι διαδίδω λάθος πληροφορίες.
απλά την πάτησα με τον "μεσολαβητή" γι'αυτό το είπα.Καθώς δε ήμουν κ σε ανάγκη να μη χάσω το λεωφορείο κι ήταν το μόνο που με βόλευε αλλιώς θα χανα το αεροπλάνο,πήρα την τερρα για να μαι σίγουρη ότι θα μαι ιν τάιμ. :Ρ ε τι καλά την βόλεψα με το τρένο στον πηγαιμό,στην επιστροφή είχα ένα πατατράκ! :Ρ
PS.με την ίδια πτήση έφτασα στο τσαμπίνο κι είχα την τύχη να τα πετύχω όλα στο τσακ! χαχαχα ποτέ δεν ξες ;) καλή η φάση με το τρένο.μα αν δεν είσαι τύπος που του αρέσει να κυνηγιέται,προτίμησε την πεπατημένη ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.302
Μηνύματα
887.266
Μέλη
38.969
Νεότερο μέλος
Angeloti55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom