Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

gavros7

Member
Μηνύματα
37
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισια
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονια
επειδη οι μερες που πας δεν φτανουν ουτε να για να πιεις νερο που λεει ο λογος θα σου πω συγκεκριμενα πραγματακια που τα ζησα απο πρωτο χερι δηλαδη τα καλυτεροτερα αξιοθεατα:1)κολοσσαιο και διπλα ρωμαικη αγορα-2)φοντανα συντριβανι-3)ισπανικα σκαλια
4)καπιτωλειο 5)πανθεον 6)πιατσα ναβονα

αγορες-χαζεμα:1)via nazonialle-ακριβως στο κεντρο βρισκεται πιατσα ρεπουμπλικα 2)via condotti-ο ποιο εμπορικος δρομος στην ρωμη στο τελος της οδου ειναι τα ισπανικα σκαλια
3)via de corso-βρισκεται απεναντι απο το καπιτωλειο

φαγητo:est est est! pizza απο τις καλυτερες και τιμες νορμαλ απλως γεμιζει γρηγορα-βρισκεται στην via nazionalle

και δυο τρεια σημαντικα πραγματακια μολις φτασεις στο αεροδρομιο βγαλε μια roma pass 30 ευρω εχεις δυο αξιοθεατα δωρεαν γλυτωνεις ατελειωτες ουρες οπως στο κολοσσαιο και απεριοριστες μετακινησεις με μεταφορικα μεσα.Αν καπνιζετε προσοχη γιατι τσιγαρα ειναι μεγαλο ζορι να βρεις και ειναι πανακριβα και τελος μην παρεις ποτε νερο απο το δρομο 3 ευρω παντου
 

marianthi1984

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
bora-bora!!!
Παιδια καλημερα.μια βοηθεια ,το σαββατο πρωι πεταω για ρωμη.θα ηθελα να μαθω για την roma pass,επρεπε να την βγαλω απο το site της, γιατι καπου διαβασα πως πρεπει να την κλεισω 5 μερεσ πριν το πολυ??ισχυει?και εαν οχι μπορω να την βγαλω απο την ρωμη κ απο που?πχ.απο αεροδρομιο που ειχα διαβασει πιο παλια??:clap:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.πρεπει να την κλεισω 5 μερεσ πριν το πολυ??ισχυει?
2.μπορω να την βγαλω απο την ρωμη
3.κ απο που?πχ.απο αεροδρομιο που ειχα διαβασει πιο παλια??
1. ναι.
2. ναι.
3. dove si acquista:
  • presso i seguenti punti vendita:
    • Tutti i Musei e siti del circuito
    • Punti Informativi Turistici del Comune di Roma:
      • PIT Castel S. Angelo, Lungotevere Vaticano (Piazza Pia). Dalle 9.30 alle 19.00
      • PIT Ciampino, Aeroporto G.B.Pastine - Arrivi Internazionali, area ritiro bagagli. Dalle 9.00 alle 18.30
      • PIT Cinque Lune, Piazza delle Cinque Lune (Piazza Navona). Dalle 9.30 alle 19.00
      • PIT Fiumicino, Aeroporto Leonardo Da Vinci - Arrivi Internazionali Terminal 3. Dalle 8.00 alle 19.30
      • PIT Minghetti, Via Marco Minghetti (angolo Via del Corso). Dalle 9.30 alle 19.00
      • PIT Nazionale, Via Nazionale (Palazzo delle Esposizioni). Dalle 9.30 alle 19.00
      • PIT Termini, Stazione Termini - Via Giovanni Giolitti, 34. Dalle 8.00 alle 19.30
      • PIT Tiburtina, Stazione Tiburtina. Dalle 9.30 alle 19.00 (prossima apertura)
      • PIT Fori, Visitor Center - Via dei Fori Imperiali. Dalle 9.30 alle 19.00
    • Complesso del Vittoriano - Via di San Pietro in Carcere
    • Scuderie del Quirinale, Via XXIV Maggio, 16
    • Palazzo delle Esposizioni, Via Nazionale 194
    • Rivenditorie ATAC (Orari: lun/sab dalle 7.00 alle 20.00 - dom e festivi dalle 8.00 alle 20.00):
      • Linea A: Anagnina, Battistini, Cornelia, Lepanto, Ottaviano, Spagna
      • Linea B: Laurentina, Eur Fermi, Ponte Mammolo, Termini
    • Roma Pass
 

marianthi1984

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
bora-bora!!!
Εγω το σαββατο φθανω κ την αγοραζω απο το αεροδρομιο δεν μπορω να την χρησιμοποιησω κατευθειαν?
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Μπορεις να τη χρησιμοποιησεις κατευθειαν. Απλα αν φτασεις αργα ισως να μη σε συμφερει γιατι στη καρτα δε μετρανε 24ωρα αλλα ημερες με συγκεκριμενες ημερομηνιες. Οποτε αν ξεκινησεις να τη χρησιμοποιεις σαββατο τη δευτερα το βραδυ θα ληξει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μπορω να την χρησιμοποιησω κατευθειαν?
ναι. αν φθάνεις απόγευμα δεν σε συμφέρει όπως είναι ευνόητο..

How to use it:
  • The overleaf form must be filled with name, surname and validation date
  • the card is valid for three days and is activated at the time of the first entry to the museums/sites, and/or at the first journey on public transport, up until midnight of the third day, including the day of the activation
  • It is validated on the first visited site/museum and/or the first journey on the city’s public transport network
  • Direct access for the first 2 sites. From the 3rd site onwards please apply to the ticket office for concession;
  • It must be produced along with your identity papers when required by the staff in charge
 

marianthi1984

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
bora-bora!!!
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις γρηγορες απαντησεις σας.Τωρα το μονο που μου εχει μενει ειναι ο καιρος!!!γκρρρρ!!!εχω ετοιμασει καλοκαιρινα ρουχα αλλα μαλλον θα παρω και χειμωνιατικα μαζι μου!!πολυ γκαντεμια γαμωτο!!
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Α μην ξανακοιτάξεις τον καιρό στο ιντερνετ.Πρίν πάμε βλέπαμε βροχές και καταιγίδες και όταν φτάσαμε και για 6 μέρες είχε εναν υπέρλαμπρο ήλιο.
 

marianthi1984

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
bora-bora!!!
Αααα, μαλιστα!!παντως εδω σημερα βρεχει αυριο που θα ειμαι εκει (ρωμη)κ για μια εβδομαδα γινεται να εχει καλο καιρο?????ε???εχω ανχωθει με αυτο το πραγμα,τωρα βρηκε να χαλασει ο καιρος??μου φαινεται θα αλλαξω βαλιτσα!!!θα παρω μποτες μαζι μου αντι για σανδαλια!!!
 

Kellouska

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπέρα, έγινα επιτέλους μέλος στην κοινότητα σας μόλις σήμερα αν και σας παρακολουθώ και σας διαβάζω χρόνια..Έχω διαβάσει ήδη πολλές παραθέσεις για Ρώμη οπότε θα ήθελα μόνο κάποιες διευκρινήσεις! Αρχικά, το ξενοδοχεία μας είναι στην Piazza Bologna.. θα θέλαμε το βράδυ να επισκεφτούμε Trastevere kai Testacchio αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν έχει μετρό εκεί και δεν ξέρω μέχρι τι ώρα είναι τα λεωφορεία το βράδυ.. αν πάρω ταξί ξέρει κανείς πόσο θα μου κοστίσει???(περίπου)

Επίσης, βρήκα εισητήρια για Βατικανό από 15 έως και 28 ευρώ/άτομο. Το εισητήριο με τα 15Ε δεν με καλύπτει? Επίσης αξίζει να πάω στην Βασιλική του Αγ.Πέτρου και για να πάω πληρώνω κι άλλα και μπαίνω σε ουρά? (γιατί έχω σκοπό να κλείσω μέσω internet, αν είναι να τα κλείσω όλα μαζί)
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πήγαμε το δικό μας Πάσχα κι ενώ εμείς είχαμε καλό καιρό μέχρι να φύγουμε και στην Ρώμη έδειχνε βροχές με το που φτάσαμε Ρώμη είχε ήλιο κι εδώ μου έλεγε η μαμά μου οτι έβρεχε κι έκανε κρύο.Εγώ σταμάτησα να τρελαίνομαι με τι καιρό θα κάνει γτ είδα οτι είναι απρόβλεπτος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.189
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom