Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

irgkl

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Η εισοδος στο Βατικανο ειναι παντα δωρεαν? εννοειτε τον Α.Πετρο?
Στο κράτος του Βατικανού μπαίνεις δωρεάν, το μουσείο όμως του Βατικανού που αποτελεί ένα από τα βασικά μέρη που επισκέπτεται κανείς αν πάει Ρώμη, έχει είσοδο. Το ποσό νομίζω έχει αναφερθεί πιο πάνω. Για να αποφύγεις την αναμονή θα σου πρότεινα να αγοράσεις το εισιτήριο σου ηλεκτρονικά. Σου παραθέτω τον σύνδεσμο.

Vatican Museums - Online Ticket Office
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.074
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο κράτος του Βατικανού μπαίνεις δωρεάν...
Ναι αν θεωρείς ως κράτος του Βατικανού την πλατεία και την εκκλησία. Δυστυχώς όλο το υπόλοιπο κράτος έχει είτε κάποια είσοδο υπό μορφή εισιτηρίου/ξενάγησης είτε απαγορεύεται εντελώς η είσοδος στους κοινούς θνητούς (εκτός και αν είσαι καρδινάλιος).
 
Μηνύματα
10
Likes
1
Χαιρετώ όλες τις ταξιδιάρικες ψυχές του φόρουμ:D και ζητώ τη βοήθειά σας για να οργανώσω ένα όμορφο δωράκι για τους γονείς μου!
Μιας και ο γάμος τους είχε γίνει στη Ρώμη, νομίζω πως η Ρώμη είναι ο καλύτερος προορισμός για μια τέτοια περίσταση..εξάλλου η μητέρα μου χρόνια ονειρευόταν ένα ανάλογο ταξίδι..αλλά πάντα προέκυπτε κάποια άλλη υποχρέωση και αυτό έμπαινε σε δεύτερη μοίρα ως μελλοντικό σχέδιο:bleh:
Πρέπει να σημειώσω εδώ ότι το οικονομικό είναι τσουχτερό θεματάκι...αφού εγώ και τ’ αδέρφια μου σπουδάζουμε και, καθώς δεν εργαζόμαστε, τα χρήματα είναι περιορισμένα. Συνεπώς, δεν έχουμε περιθώρια σπατάλης, εφόσον θα βγουν έτσι κι αλλιώς από τις τσέπες των γονιών μου, και δε θέλω να τα κλαίνε:bleh: την ώρα που θα έπρεπε να περνάνε καλά... Βέβαια, θα είναι έκπληξη..δηλαδή, εγώ και ο αδερφός μου, υποκρινόμενοι ότι σχεδιάζουμε ταξίδι για μας, θα ζητήσουμε παραπάνω χρήματα και θα κλείσουμε γι΄αυτούς εισιτήρια, διαμονή, σίγουρα ένα γεύμα το βράδυ της επετείου τους..και ό,τι άλλο σκεφτούμε και μπορέσουμε να κλείσουμε μέσω ίντερνετ.
Σκεφτόμαστε να κλείσουμε διαμονή μιας εβδομάδας -να σημειώσω εδώ ότι η μητέρα μου ζαλίζεται πολύ από τα ταξίδια και, αν και της αρέσουν πολύ, δε θα πήγαινε κάπου πχ για ένα διήμερο -..
Θα ήθελα ,λοιπόν, τις συμβουλές των ειδημόνων για προτάσεις οικονομικές μεν αλλά όσο γίνεται αντάξιες της μεγαλοπρέπειας που συνάδει με την επέτειο γάμου στην πόλη που είχαν παντρευτεί δύο άνθρωποι, που θυσίασαν πολλά από τον εαυτό τους και τη δική τους καλοπέραση για χάρη των παιδιών τους:clap:..α! και εννοείται ρομαντικές:D
Εξάλλου, αν είμαι τυχερή και βρω κάποια θέση μερικής απασχόλησης μέσα στη χρονιά, θα μπορέσω να οργανώσω κάτι μεγαλύτερο συνεισφέροντας και με χρήματα που...δε θα ζητήσω από τους ίδιους:bleh:
Με συγχωρείτε για την έκταση του θέματος, αλλά ήθελα να περιγράψω την κατάσταση με κάθε λεπτομέρεια, προκειμένου να είναι κάποιος σε θέση να με βοηθήσει -και είμαι ενθουσιασμένη με την έκπληξη αυτή, μιας και ξέρω ότι οι γονείς μου είναι άνθρωποι που δε θα κανόνιζαν για τον εαυτό τους κάτι που δε θα μπορούσαν να προσφέρουν και στα παιδιά τους....ακόμη κι αν αυτά έχουν γίνει πια κοτζάμ γαϊδούρια-:p
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.819
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλώς ήρθες!Είναι πολύ γλυκό αυτό που σχεδιάζετε. Περίμενε απαντήσεις από τους ειδικούς οσονούπω:)
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Νομιζω το πρωτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι αεροπορικα. Εβαλα ενδεικτικα 24-29 Δεκεμβριου και μου εδωσε 115 ευρω το ατομο με επιστροφη. Δες εδω Φθηνές πτήσεις από Αθήνα Διεθνές προς Ρώμη στη Skyscannerκαι για 24-28 Δεκ πεφτει λιγο ακομα η τιμη στα 108 ευρω Φθηνές πτήσεις από Αθήνα Διεθνές προς Ρώμη στη Skyscanner Νομιζω οι τιμες ειναι καλες μιας και μιλαμε για Χριστουγεννα.
Πες μας και ποσα περιπου υπολογιζετε να δωσετε και για τη διαμονη.
 
Μηνύματα
10
Likes
1
Νομίζω τα αεροπορικά δεν είναι πρόβλημα, αν τα κλείσουμε νωρίτερα και όχι τελευταία στιγμή, οι τιμές είναι σχετικά καλές. Αυτό που μας προβληματίζει είναι η διαμονή...σκεφτόμαστε τελικά να κλείσουμε για δέκα μέρες 23 Δεκεμβρίου με 2 Ιανουαρίου...και είναι high season...συνεπώς αν βρίσκαμε κάτι με 100 ευρώ τη βραδιά θα ήταν καλά (γενικά για δέκα μέρες όχι πάνω από 1.200 Ευρώ)...Το φλέγον ζήτημα είναι η τοποθεσία, κυρίως γιατί γνωρίζω τους γονείς μου και δεν τα πάνε καλά με τις συγκοινωνίες:p οπότε θα τους βόλευε να μένουν κοντά στο ιστορικό κέντρο, ώστε τα σημαντικότερα αξιοθέατα να είναι εύκολα προσβάσιμα με τα πόδια ή με λεωφορείο...
Κάτι άλλο που ψάχνουμε είναι κάποιο καλό και ρομαντικό εστιατόριο, όπου να μπορούμε να κάνουμε κράτηση για την ημέρα της επετείου τους, αλλά μιας και δεν ξέρουμε την πόλη θα μπορούσε να βοηθήσει πολύ κάποιος που την έχει ήδη επισκεφθεί..

Καλώς ήρθες!Είναι πολύ γλυκό αυτό που σχεδιάζετε. Περίμενε απαντήσεις από τους ειδικούς οσονούπω:)
Νομίζω κι εγώ θα είναι μια ευχάριστη έκπληξη...ειδικά αν σκεφτείς πως οι γονείς μου δε θα κανόνιζαν από μόνοι τους κάτι για τον εαυτό τους:)
Πάντως ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον, ειδικούς και μη:D

Σε μια γρήγορη αναζήτηση βρήκαμε αυτό ως οικονομική λύση...στα 1240 το δίκλινο για δέκα μέρες Booking.com: Hotel Elite, Ρώμη, Ιταλία - 148 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!, που λέει πως βρίσκεται στο κέντρο της πόλης. Απ΄ότι κατάλαβα δεν είναι και η καλύτερη επιλογή:p, αλλά πιστεύω πως οι γονείς μου θα προτιμούσαν να μείνουν περισσότερες μέρες στην πόλη με εξόδους κλπ παρά να μείνουν τις μισές σε ένα καλύτερο δωμάτιο...Δεν είμαι σίγουρη βέβαια..και το περιβάλλον του ξενοδοχείου θα ήθελα να είναι.. συμπαθητικό:) Γενικά απ΄ότι βλέπω στο ίντερνετ οι τιμές είναι αρκετά υψηλές..οπότε ίσως θα έπρεπε να σκεφτούμε τη λύση των πέντε ημερών σε πιο άνετο ξενοδοχείο...χμ σόρρυ είμαι λίγο αναποφάσιστη..περιμένω απλά τις συμβουλές σας:D
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Λοιπον οι μερες μου φαινονται πολλες κι αυτο ειναι θετικο.. Kαι τα 100 ευρω τη βραδια εφικτο. Λοιπον εγω ειχα μεινει 5 μερες στο Campo de fiori, μου αρεσε η περιοχη αλλα αν ειχα παραπανω χρηματα την επομενη φορα θα διαλεγα να μεινω κοντα σε Navona, Spagna, Trevi ή Pantheon. Κι αφου μπορειτε να διαθεσετε τοσα χρηματα νομιζω πρεπει οπωσδηποτε να κλεισετε κατι στο κεντρο για να μπορουν να γυριζουν με τα ποδια...
Μερικα που βρηκα..ορισμενα λιγο πιο ακριβα.

Booking.com: Hotel Doge, Ρώμη, Ιταλία - 483 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Pomezia, Ρώμη, Ιταλία - 88 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Genio, Ρώμη, Ιταλία - 568 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Navona - Dimora Storica, Ρώμη, Ιταλία - 378 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Smeraldo, Ρώμη, Ιταλία - 571 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Fellini, Ρώμη, Ιταλία - 708 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Booking.com: Hotel Julia, Ρώμη, Ιταλία - 876 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Αεροπορικα και διαμονη να κλεισετε, εστιατορια κτλ θα τα βρειτε μετα. Υπαρχουν παρα πολλες προτασεις εδω μεσα.
 
Μηνύματα
10
Likes
1
Καταρχάς,σ’ ευχαριστώ που μπήκες στη διαδικασία να ψάξεις! Εμένα όλα αυτά που βρήκες καλά μου φαίνονται..αλλά, μιας και είμαι πολύ αναποφάσιστη, δεν μπορώ να πάρω εύκολα το ρίσκο να κλείσω σε κάποιο:p Όσο για τα χρήματα, η αλήθεια είναι πως δεν έχουμε υπολογίσει το συνολικό κόστος (ξενοδοχείο-εισιτήρια-μετακινήσεις-μουσεία-έξοδοι), αλλά ευελπιστώ, όπως έχω γράψει στο αρχικό μήνυμα, πως θα βρω εργασία μερικής απασχόλησης για να συμπληρώσω τα έξοδα...ώστε να το ευχαριστηθούν...γιατί αν είναι να τα πληρώσουν οι ίδιοι εκείνη την ώρα..θα τους φύγει η μισή χαρά:p...φαντάσου ότι δεν έκαναν ταξίδια πριν..πόσο μάλλον τώρα εν μέσω κρίσης...
Όσο για το εστιατόριο που έγραψα παραπάνω...εννοείται πως θα το ψάξω τελευταίο..απλά σκοπεύω να το κλείσω για την ημέρα της επετείου τους, γιατί θέλω να είναι ιδιαίτερο και γιατί φοβάμαι ότι οι ίδιοι θα αποφύγουν τα ‘‘περιττά" έξοδα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.074
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αφού δεν μπορείς να πάρεις το ρίσκο και δεν έχεις οικονομική άνεση γιατί φτιάχνεις θέμα στο οποίο ζητάς πληροφορίες για αεροπορικά και επταήμερη (!!) διαμονή στη Ρώμη;

Καλύτερα μπες σε κάποιο γνωστό πρακτορείο και κλείσε στους δικούς σου ένα απ' τα πολλά πακέτα που κυκλοφορούν πχ 4ήμερο γύρω στα 500 ευρώ το άτομο (τιμή χωρίς γεύματα, εισιτήρια αξιοθέατων).

Sent from my iPod using Travel stories
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Δε ξερω πως θα διευθετησεις τα οικονομικα ζητηματα προκειμενου να κανεις αυτο το δωρο στους γονεις σου αλλα οσον αφορα το ρισκο, η διαμονη δεν εχει ρισκο γιατι μπορεις να κλεισεις καποιο ξενοδοχειο που σε περιπτωση ακυρωσης να μη σε χρεωνει τιποτα. Για τα αεροπορικα δε γνωριζω.
Παντως 10 μερες μου φαινονται πολλες, νομιζω τα εξοδα θα'ναι πολλα και οσα και να τους πληρωσεις εκει θα χρειαστει να πανε για φαγητο, για παγωτο, για καφε. Δε μπορειτε να πληρωσετε εσεις απο πριν ολα τους τα εξοδα, οποτε λογικα εκεινοι θα χαλασουν πολλα χρηματα εκει τοσες μερες. Νομιζω 4-5 διανυκτερευσεις θα'ταν μια χαρα και οικονομικα θα βολευε κι εσας κι εκεινους. Εκτος κι αν δεν τους θελετε Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια στο σπιτι :haha:
 
Μηνύματα
10
Likes
1
Εννοούσα πως δεν μπορώ να πάρω εύκολα το ρίσκο να κλείσω ξενοδοχείο από μόνη μου χωρίς να έχω ακούσει τη γνώμη κάποιου που το έχει ήδη επισκεφθεί...γι΄αυτό άλλωστε άνοιξα το θέμα..για να ακούσω γνώμες από άτομα που έχουν βρεθεί εκεί,αλλιώς θα έκανα μόνη μου αναζήτηση στο ίντερνετ και θα διάλεγα στην τύχη:) Εντάξει, μπορεί να μην έχω την οικονομική άνεση για περισσότερα, αλλά 1200-1300 E το ξενοδοχείο για 10 μέρες δεν είναι και τόσο άσχημα...Αυτό που έγραψα ας πούμε για το εστιατόριο είναι για να καταστήσω σαφές γιατί θέλω να το πληρώσω και να το κλείσω αν γίνεται από πριν...γιατί οι γονείς μου είναι άνθρωποι που θα σκεφτούν πχ "γιατί να πάμε εμείς ταξίδι ή να φάμε σε ακριβό εστιατόριο κλπ και να μη δώσουμε τα λεφτά στα παιδιά μας να πάνε αυτά"..άδικο δε νομίζεις? Και σκεφτόμασταν 10 μέρες, γιατί από τότε που έκαναν παιδιά δεν έχουν ξαναπάει ταξίδι εξωτερικό (ενώ εγώ και τα αδέρφια μου έχουμε πάει) και θα θέλαμε αυτό να είναι κάπως...χορταστικό:p Τώρα, αν δε μας βγει ο προϋπολογισμός, εννοείται θα το κόψουμε στις μισές μέρες..απλά λέω για τα χρήματα, γιατί έχω σκοπό να συνεισφέρω όσο μπορώ...αλλιώς είναι σαν να έχει κάποιος γενέθλια και ο άλλος για δώρο να του διαλέγει μια μπλούζα βάζοντας τον εορτάζοντα να την πληρώσει:S...Δε νομίζω πάντως να ξοδέψουν τόσα πολλά αν έχουμε ήδη πληρώσει τα βασικά...εξάλλου υπάρχουν ήδη κάποια χρήματα στην άκρη για ταξίδι που θα έκανα εγώ με τον αδερφό μου..αφού ήταν διατεθειμένοι να τα δώσουν σε μας...μπορούν να τα ξοδέψουν για τον εαυτό τους..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.213
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom