Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.670
Likes
12.531
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μάλλον το πρώτο, έχει το πιο μεγάλο τρίκλινο.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.209
Θα ήθελα αν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος.

Για την μεταφορά από και προς το fiumicino.Εχει η Cotral πληροφορίες στην σελίδα της αλλά είναι τρομερά δύσχρηστη Cotral S.p.A.
και δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα...

Το αεροπλάνο μου θα φτάσει στις 14:35.
1.Τι ώρα έχει λεωφορείο από fiumicino για την στάση του metro cornelia;
2.Πόσο κάνει το εισιτήριο αν το πάρω από κάποιο μαγαζί του αεροδρομίου και πόσο αν το βγάλω πάνω στο λεωφορείο;(σε περίπτωση που δεν βρίσκω το μαγαζί η δεν μπορώ να συνεννοηθώ )
3.Είναι εύκολο να βρεις την στάση;
4.Μήπως είναι καλύτερα να πάρω ένα άλλο λεωφορείο για termini και από εκεί να πάρω το metro για piazza del popolo που είναι ο τελικός προορισμός;(καλύτερα από πλευράς χρόνου+οικονομικότερα)

Σχετικά με τον γυρισμό στο fiumicino τα ξημερώματα.

1.Πόσο κάνει το εισιτήριο από το κέντρο της Ρώμης;(7? ;)
2.Διάβασα ότι δεν μπορείς να βγάλεις εισιτήριο πάνω στο λεωφορείο.Ισχύει ακόμη αυτό;
3.Υπάρχει κάποια στάση κοντά στο trastevere η στην fontana di trevi;
4.Τι ώρες έχει από τις 03:00 και μετά λεωφορεία;


Συγνώμη για τις τόσο απαιτητικές ερωτήσεις αλλά δεν βγάζω άκρη από τις πληροφορίες της cotral και από την άλλη από αυτά που έχω διαβάσει στο forum βλέπω ότι μάλλον με εξυπηρετεί περισσότερο από τις άλλες εταιρίες...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
να κάνω και εγώ την μια ερώτιση, πόση ώρα κάνει η Cotral για ρώμη και πόση ώρα η Teravision

grazie mile :D
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.074
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
να κάνω και εγώ την μια ερώτιση, πόση ώρα κάνει η Cotral για ρώμη και πόση ώρα η Teravision
H Τerravision κάνει 45-50' αλλά μιλάω για βραδυνό και πολύ πρωινό δρομολόγιο που έχει από ελάχιστη έως ανύπαρκτη κίνηση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Για την μεταφορά από και προς το fiumicino.Εχει η Cotral πληροφορίες στην σελίδα της αλλά είναι τρομερά δύσχρηστη Cotral S.p.A.
και δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα...
2.Πόσο κάνει το εισιτήριο αν το πάρω από κάποιο μαγαζί του αεροδρομίου και πόσο αν το βγάλω πάνω στο λεωφορείο;(σε περίπτωση που δεν βρίσκω το μαγαζί η δεν μπορώ να συνεννοηθώ )
3.Είναι εύκολο να βρεις την στάση;
4.Μήπως είναι καλύτερα να πάρω ένα άλλο λεωφορείο για termini και από εκεί να πάρω το metro για piazza del popolo που είναι ο τελικός προορισμός;(καλύτερα από πλευράς χρόνου+οικονομικότερα)
5.Πόσο κάνει το εισιτήριο από το κέντρο της Ρώμης;(7? ;)
6. Διάβασα ότι δεν μπορείς να βγάλεις εισιτήριο πάνω στο λεωφορείο.Ισχύει ακόμη αυτό;
1. δεν είναι δύσχρηστη, απλά έχει καποιο πρόβλημα η αγγλική έκδοση. στα ιταλικά ουδέν πρόβλημα. δες collegamenti con aeroporti, orari, da/per Fiumicino, κατεβασε το pdf και θα σου λυθουν ολες οι αποριες περι ωραριων, στασεων.
2. επίκειται αύξηση. προς το παρόν 5/7Ε.
3. piece of cake...
4. ναι. ή το λεωφορείο τους για Τερμινι.
5. δες 2.
6. όχι.
να κάνω και εγώ την μια ερώτιση, πόση ώρα κάνει η Cotral για ρώμη και πόση ώρα η Teravision
ανάλογα πού πας. γιατί να κάνουν διαφορετική ώρα? της Cotral για Τερμινι-Tiburtina δεν κάνουν στασεις. τα άλλα ναι.
 

magdalena

Member
Μηνύματα
15
Likes
25
Ναι η δεύτερη στήλη είναι η μειωμένη τιμή που θα έχεις με τη roma pass.Πάντως αν δεν πάρεις την κάρτα και θες να αποφύγεις την ουρά στο Κολοσσαίο,αγόρασε το εισιτήριο στη ρωμαική αγορά και έπειτα μπαίνεις στο Κολοσσαίο χωρίς να περιμένεις στην ουρά!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.209
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Το pdf το κατέβασα πριν σου κάνω τις ερωτήσεις το διάβασα το ξαναδιάβασα αλλά άκρη δεν βγάζω και γιατί είναι στα Ιταλικά αλλά και γιατί είναι δύσχρηστος κατά την γνώμη μου αυτός ο κατάλογος με τα ωράρια.Λες και τον έχουν βγάλει για να πεδεύουν τους τουρίστες και να χρησιμοποιούν την εταιρία μόνο Ιταλοί.Με όλες τις άλλες εταιρίες μια χαρά καταλαβαίνω το πρόγραμμα τους.

Αν μπορέσεις να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου θα μου κάνεις μεγάλη χάρη.Στις ξαναγράφω.
1.Τι ώρα έχει από τις 3 και μετά λεωφορείο από το κέντρο για fiumicino.
2.Σε ποιο σημείο έχει στάση κοντά στην fontana η στο trastevere.
και μια ακόμη ερώτηση
3.Υπάρχει κάποιος κατάλογος με τα μαγαζιά που πουλάνε τα εισιτήρια της στο κέντρο;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
kabamarou said:
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Το pdf το κατέβασα πριν σου κάνω τις ερωτήσεις το διάβασα το ξαναδιάβασα αλλά άκρη δεν βγάζω και γιατί είναι στα Ιταλικά αλλά και γιατί είναι δύσχρηστος κατά την γνώμη μου αυτός ο κατάλογος με τα ωράρια.Λες και τον έχουν βγάλει για να πεδεύουν τους τουρίστες και να χρησιμοποιούν την εταιρία μόνο Ιταλοί.Με όλες τις άλλες εταιρίες μια χαρά καταλαβαίνω το πρόγραμμα τους.

Αν μπορέσεις να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου θα μου κάνεις μεγάλη χάρη.Στις ξαναγράφω.
1.Τι ώρα έχει από τις 3 και μετά λεωφορείο από το κέντρο για fiumicino.
2.Σε ποιο σημείο έχει στάση κοντά στην fontana η στο trastevere.
και μια ακόμη ερώτηση
3.Υπάρχει κάποιος κατάλογος με τα μαγαζιά που πουλάνε τα εισιτήρια της στο κέντρο;
1. στο pdf ειναι σελιδα 8. 17.30. ειπα ειναι στα ιταλικα. απλουστατο ομως. da=απο, verso=προς.
αν πας ομως στο collegamenti dedicati το αρχειο ειναι κ στα αγγλικα.
2. πουθενα απο τα 2. το εγραψα πιο πανω,η γραμμη προς τερμινι-τιμπουρτινα δεν κανει στασεις στο κεντρο. οι στασεις φαινονται στο pdf. σελιδα 4 απο αεροδρομιο, σελ8 προς αεροδρ.
3. σχεδον οπου πουλανε εφημεριδες και καμια 10ρια στο τερμινι, εφημεριδες-τσιγαρα κλπ. μπορεις να παρεις κ την επιστροφη σου, απο το αεροδρομιο μολις φτασεις.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.029
Likes
6.417
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Το pdf το κατέβασα πριν σου κάνω τις ερωτήσεις το διάβασα το ξαναδιάβασα αλλά άκρη δεν βγάζω και γιατί είναι στα Ιταλικά αλλά και γιατί είναι δύσχρηστος κατά την γνώμη μου αυτός ο κατάλογος με τα ωράρια.Λες και τον έχουν βγάλει για να πεδεύουν τους τουρίστες και να χρησιμοποιούν την εταιρία μόνο Ιταλοί.Με όλες τις άλλες εταιρίες μια χαρά καταλαβαίνω το πρόγραμμα τους.

Αν μπορέσεις να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου θα μου κάνεις μεγάλη χάρη.Στις ξαναγράφω.
1.Τι ώρα έχει από τις 3 και μετά λεωφορείο από το κέντρο για fiumicino.
2.Σε ποιο σημείο έχει στάση κοντά στην fontana η στο trastevere.
και μια ακόμη ερώτηση
3.Υπάρχει κάποιος κατάλογος με τα μαγαζιά που πουλάνε τα εισιτήρια της στο κέντρο;
2.Rome Tram - Routes, hours, fares & maps of the trams in Rome.
Για trastevere με τη γραμμη τραμ νουμερο 8 απο τη σταση argentina,σταματας στη trastevere/mastai.Για fontana η σταση μετρο barberini/fontana.

3.Οπου εχει ψιλικα ειδη,τσιγαρα,εφημεριδες και σε καποια τουριστικα περιπτερα για πληροφοριες.Βασικα σχεδον παντου.

Τωρα για το 1 να το δει ο samion να σου απαντησει,που τα ''διαβαζει'' γρηγοροτερα;)

Υ.Γ:Samion πριν απο εσας για εσας!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.100
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom