Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
ακριβως. για την ακριβεια και τα 3. και για τη Ρωμαικη Αγορα.
Ευχαριστώ Samion! επειδή δε θυμάμαι καθόλου, για τη Ρωμαϊκή αγορά υπάρχει και άλλη είσοδος απόπου μπορούμε να πάρουμε εισητήρια ή η κεντρική είσοδος είναι μία (για Παλατίνο) και καταλήγεις στη Ρωμαϊκή αγορά; Νομίζω είχαμε πάει σε έναν δρόμο πίσω απτην αψίδα του Κωνσταντίνου και από εκεί ήταν η είσοδος..
 
Μηνύματα
9
Likes
15
επιστροφη

Καλησπερα σε ολους, γυρισαμε λοιπον απο Ρωμη, εγινε και η ρομαντικη προταση στην Φοντανα ντι τρεβι (γαμου ντε) και να σου η συγκινηση το κλαμα και κακο(καλο) χιχι
η Ρωμη ειναι ερωτας πραγματικα, ο καλυτερος προορισμος που εχω επισκεφθει προσωπικα ποτε, αξιζει εστω και μια φορα μια επισκεψη απο ολους!!
στο ψητο τωρα - το ΦΑΓΗΤΟ!
καταρχην ολα τα παραπανω μαγαζια ηταν εκτος κεντρου δλδ δεν ειχαν καποιο αξιοθεατο που μπορει να συνδυασει καποιος τουριστας αλλα μην πτοηθει κανεις υπαρχει το μετρο στην Ρωμη που σε παει ΠΑΝΤΟΥ!

1. Gusto
δεν επεφτε καρφιτσα στην Pizzeria wine bar οπου θεωρειται απο τους ντοπιους πως εχει την καλυτερη πιτσα στην Ρωμη, και ετσι πηγαμε στο αδερφακι το gusto Formaggeria-Osteria που ειναι λιγο παρα περα
να τονισω πως τα συγκεκριμενα μαγαζια ειναι κοντα στο μαυσωλειο Augusto imperatore εξυπηρετει το μετρο σταση spagna
το Gusto λοιπον ειναι εξαιρετικο για ποτακι το κλασσικο τους spritz aperol (σαν εθνικο ποτο θα ελεγα πλεον για την νεολαια το πινουν σχεδον ολοι η κρασακι και ποικιλια εξαιρετικων τυριων και προσουτο
(αυτο καναμε και εμεις και στο τελος ηπιαμε και spritz)
κριμα που δεν δοκιμασαμε και την pizzeria την επομενη φορα...

2. i torquati
εδω δεν εχω λογια πραγματικα! προκαλω οποιονδηποτε εχει αδυναμια στην Καρμποναρα να δοκιμασει την δικια τους (την φτιαχνει η γιαγια - ιδιοκτητρια του μαγαζιου δικη της συνταγη και απαιχτη) αυτο το δειπνο ηταν μακραν το καλυτερο της ζωης μου
Καρμποναρα η καλυτερη που εχουμε δοκιμασει ποτε
παπαρδελες με κιμα
Mozarella di bufala & προσουτο κρουντο για αρχη
και υστερα μια πιαταρα με ενα υπεροχα ψημενο μοσχαρι και σως ταρτουφο
ακομα θυμαμαι την γευση αυτου του πιατου
εξαιρετικη ποιοτητα - ποσοτητα και τιμες (70 ευρω με μπουκαλι κρασι και ενα τιραμισου στο τελος)
εξυπηρετει η σταση μετρο colli albani

3. Vecchia roma τραττορια
φαγαμε φοβερη αματριτσιανα την οποια την φτιαχνουν σε φωλια πεκορινο το χρησιμοποιουν σαν κατσαρολι ουσιαστικα και ετσι η σαλτσουλα γινεται κρεμωδης απο το τυρι που λιωνει ΦΟΒΕΡΗ
Και δυο σουπερ πιτσες με καυτερο σαλαμι αψογες
φυγαμε με τις καλυτερες εντυπωσεις
μαζι με δυο μπυρες μας ηρθε γυρω στα 50 ευρω

4. Sa posada
κουζινα απο Σαρδηνια στο μετρο re di roma
τι να πω γι αυτο το μαγαζακι σαν ταβερνουλα δικια μας εμοιαζε
πηραμε ποικιλια απο τηγανιτα θαλασσινα, δυο πιατα με χειροποιητα ζυμαρικα με μελανι σουπιας και διαφορα θαλασσινα απο πανω (γαριδες, μυδια κλπ) και φυσικα αχνιστα μυδια που ηταν απαιχτα! μαζι με δυο μπυρες ο λογαριασμος ηταν γυρω στα 70 ευρω αλλα αξιζε καθε δεκαρα

Λιγο πιο πανω εχει το φοβερο Pompi με τα καλυτερα τιραμισου της Ρωμης πασιγνωστο
εχει διαφορες γευσεις τιραμισου κλασσικο, με φυστικι, με φραουλα, με μπανανα και νουτελα κ.α.
να το δοκιμασετε οπως και τα φοβερα ευγευστα παγωτα του

αυτα λοιπον τα ωραια απο μενα, μην ξεχασω να αναφερω πως δοκιμασα και πιτσες στου Baffeto στην Piazza navona περιμεναμε στην ουρα διοτι ηταν μικρο μαγαζι αλλα αξιζε το κοπο η πιτσες του ηταν πολυ καλες!! αυτο ηταν το μονο τουριστικο μαγαζι που φαγαμε και ενα αλλο στο τραστεβερε το οποιο δεν θυμαμαι πως το ελεγαν αλλα ηταν καλουτσικο!

Η Ρωμη εχει ατμοσφαιρα, καθε δρομος και δρομακι εχει κατι ωραιο να το φωτογραφησεις, ευχομαι σε ολους καλα ταξιδια!

Ν.


:p
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Συγχαρητηρια !!!
Αντε και στα δικα μας οι λεφτερες ( not )
+1 απο μενα για το POMPI
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μου άνοιξες την όρεξη πρωινιάτικα! Ευχαριστούμε για τις ωραίες προτάσεις!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.458
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στο i torquati έχω φάει και εγώ. Μας πήγε φίλος, φοιτητής τότε. Είχαμε φάει πολύ καλά, αλλά δεν είχα συγκρατήσει τη διεύθυνση, ούτε καλά - καλά το όνομα του. Από τις φωτογραφίες στο site το γνώρισα. Ποτέ δεν θα πίστευα ότι θα ξανάκουγα γι' αυτό το μέρος!
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Καλησπερα ταξιδιωτες!!!
Μια βοηθεια παρακαλω!
9-14/8 θα παμε Ρωμη..και ειμαι στην φαση που κοιταω ξενοδοχεια...δεν ψαχνω το χλιδατο ξενοδοχειο, αλλα θελω να εχει σιγουρα free wi fi, πρωινό και να ειναι κοντα σε σταση ειτε μετρο, ειτε λεοφωρειου η τραμ προς τα μερη που θα χρειαστει να κινηθω με ΜΜΜ..
στα χρηματα που διαθετω εχω βρει κοντα στην οπερα και στην via XXX Settembre η σε καθετους δρομους σε αυτη..
τι θεωρειτε οτι ειναι πιο βολικο στις μετακινησεις μας???
τα ξενοδοχεια που μου αρεσαν Booking.com : Liliumhotel , Ρώμη, Ιταλία - 116 Σχόλια πελατών . Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Hotel Sonya - Booking.com : Ρώμη, Ιταλία - 863 Σχόλια πελατών . Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το Sonya ειναι πιο κεντρικο.
To Sonya τον ιούνιο έχει 360 ευρώ η βραδιά (και πεφτει στα 200/βραδιά αν μείνεις 5 μέρες) ενώ τον αύγουστο 340 τις 5 βραδιές.. Πάντως οντως η τοποθεσία είναι καλύτερη..

Εγώ για τον ιούνιο έκλεισα στο hotel san valentino,
έχει μείνει κανείς σ'αυτό ή εκεί γύρω;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
To Sonya τον ιούνιο έχει 360 ευρώ η βραδιά (και πεφτει στα 200/βραδιά αν μείνεις 5 μέρες) ενώ τον αύγουστο 340 τις 5 βραδιές..
Τον Αυγουστο,οι περισσοτεροι προτιμουν παραθαλασσιες πολεις.Το ιδιο συμβαινει και στην Αθηνα.Ειναι πεσμενες οι κρατησεις.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τον Αυγουστο,οι περισσοτεροι προτιμουν παραθαλασσιες πολεις.Το ιδιο συμβαινει και στην Αθηνα.Ειναι πεσμενες οι κρατησεις.
Σίγουρα τον ιούνιο η Ρώμη είναι πιο περιζήτητη απ'οτι τον αύγουστο... αν και πιστεύω πάλι θαχει αρκετό τουρισμό απλά λογικά οι ντόπιοι φεύγουν για διακοπές.. αλλά 5πλάσια τιμη στο ίδιο ξενοδοχείο απ'τον ένα καλοκαιρινό μήνα στον άλλο μου φαίνεται πολύ..
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Ευχαριστω για τις απαντησεις...αλλα μαλλον δεν βλεπω να κλεινουμε στο sonya...
Ενω στο booking.com μου φαινονταν ολα ωραια, οταν μπηκα tripadvisor ειδα φωτογραφιες πελατων και καποια σχολια που δεν μου αρεσαν καθολου....οποτε παμε απο την αρχη!!! Θελω καθαρο δωματιο, με πρωινο, δωρεαν ιντερνετ και κοντα σε σταση μετρο η λεοφωρειου η τραμ ωστε να εξυπηρετει στις μετακινησεις μας οταν χρειαζεται....
Τα χρηματα που δινουμε ειναι μεχρι 100 την βραδυα..
Ακουω προτασεις γιατι χαθηκα!
 

Mpach

Member
Μηνύματα
48
Likes
38
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
Εγώ το Νοέμβριο είχα μείνει στο la settima luna κοντά στο μετρό της Fontana di Trevi, με 130 σε σουίτα, κι ήταν πολύ καλή επιλογή. Είχα φίλους που είχαν μείνει στο ξενοδοχείο barberini, ακριβώς απ' έξω απο το μετρό δηλαδή, ίδια στάση, κι ήταν πάρα πολύ ευχαριστημένοι.
La Settima Luna Guest House Roma - Booking.com : Ρώμη, Ιταλία - 55 Σχόλια πελατών . Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.139
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom