Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συμφωνώ μαζί σου. Η Ρώμη δικαιολογείτε όμως που έχει το χειρότερο δίκτυο μετρό στην Ευρώπη λόγω των αρχαίων που υπάρχουν παντού στην πόλη. :cool:
Στη Θεσσαλονικη παλι ουτε ενα αρχαιο δεν βρηκαν μεχρι τωρα... Δικαιολογιες για αφελεις...
 

anna-danah

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
παιδιά σκοπεύω να ταξιδέψω στην ρωμη και δεν ξέρω που αξιζει πιο πολύ και αν αξίζει να κλεισω ξεναγό (με γρουπ ασφαλώς! :p) ... βατικανό ή κολοσσαίο;έχοντας ακουσει για τις τεραστιες ουρες και μη θέλοντας να χάσω την μερα μου περιμένοντας νομιζω οτι η κρατηση μεσω ιντερνετ ειναι η καλύτερη... ε; εσεις τι λέτε-προτείνετε;
 

AndyG

Member
Μηνύματα
78
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία-Αυστρία...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες..!!!
Έχω κλείσει εισιτήριο για την πινακοθήκη Uffizzi απ' το παρακάτω link αλλά αντί για 30 ευρώ που μου έλεγαν με χρέωσαν 39 ευρώ. Έχει κλείσει κανείς εισιτήρια από εδώ; B-Ticket
 
Last edited by a moderator:

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
παιδιά σκοπεύω να ταξιδέψω στην ρωμη και δεν ξέρω που αξιζει πιο πολύ και αν αξίζει να κλεισω ξεναγό (με γρουπ ασφαλώς! :p) ... βατικανό ή κολοσσαίο;έχοντας ακουσει για τις τεραστιες ουρες και μη θέλοντας να χάσω την μερα μου περιμένοντας νομιζω οτι η κρατηση μεσω ιντερνετ ειναι η καλύτερη... ε; εσεις τι λέτε-προτείνετε;
Καλησπέρα,εάν σου αρέσει η όλη προετοιμασία ενός ταξιδιού δηλαδή να το ετοιμάσεις εσύ βήμα βήμα θα σου πρότεινα να πάτε μόνοι διότι η Ρώμη είναι μια πολύ προσβάσιμη πόλη να τη γυρίσετε μόνοι σας.Όσο για τις ουρές είναι αλήθεια αλλά αν κλείσεις online δε θα έχετε κανένα πρόβλημα.Δες αυτό για vatican που αξίζει τρελά Vatican Museums - Online Ticket Office μπήκαμε αμέσως και είχε μια τρελή ουρά απερίγραπτου μεγέθους.Επίσης απαραίτητη ειναι η roma pass η οποία σου δίνει απεριόριστα μέσα μεταφοράς και skip the line στο κολοσσαίο + πολλά άλλα Roma Pass πάρα πολύ.Όσο για την άφιξη σας στην πόλη από το αεροδρόμιο Fly through traffic, take the train - Roma - Leonardo da Vinci airport - Trenitalia. Εμείς δε ζοριστήκαμε καθόλου έχοντας κάνει την προετοιμασία μας.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Έχω κλείσει εισιτήριο για την πινακοθήκη Uffizzi απ' το παρακάτω link αλλά αντί για 30 ευρώ που μου έλεγαν με χρέωσαν 39 ευρώ. Έχει κλείσει κανείς εισιτήρια από εδώ; B-Ticket
Μήπως δεν είχες δει κάποια λεπτομέρεια π.χ booking fee ή κάτι άλλο;
 
Last edited by a moderator:

marina12

Member
Μηνύματα
86
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους χρόνια πολλά με υγεία!Θέλω να ρωτήσω όσους έχουν πάει Ρώμη,φτάνοντας στο Τσιαμπίνο,αν έχουμε ηλεκτρονικό εισιτήριο χρειάζεται κάτι άλλο η απλά η επίδειξή του?Και αν καθυστερήσει η πτήση η γίνει οτιδήποτε και γράφει συγκεκριμένη ώρα τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση?Ευχαριστώ!
 

anna-danah

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλησπέρα,εάν σου αρέσει η όλη προετοιμασία ενός ταξιδιού δηλαδή να το ετοιμάσεις εσύ βήμα βήμα θα σου πρότεινα να πάτε μόνοι διότι η Ρώμη είναι μια πολύ προσβάσιμη πόλη να τη γυρίσετε μόνοι σας.Όσο για τις ουρές είναι αλήθεια αλλά αν κλείσεις online δε θα έχετε κανένα πρόβλημα.Δες αυτό για vatican που αξίζει τρελά Vatican Museums - Online Ticket Office μπήκαμε αμέσως και είχε μια τρελή ουρά απερίγραπτου μεγέθους.Επίσης απαραίτητη ειναι η roma pass η οποία σου δίνει απεριόριστα μέσα μεταφοράς και skip the line στο κολοσσαίο + πολλά άλλα Roma Pass πάρα πολύ.Όσο για την άφιξη σας στην πόλη από το αεροδρόμιο Fly through traffic, take the train - Roma - Leonardo da Vinci airport - Trenitalia. Εμείς δε ζοριστήκαμε καθόλου έχοντας κάνει την προετοιμασία μας.
πρωτα από όλα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! εχω μια απορία όμως: την κάρτα Roma Pass μπορω να την βγάλω και οταν φτασω στην ρώμη; εννοω πως δεν είναι απαραίτητο να την βγάλω μεσω ιντερνετ ε; και αλλη μια ερωτηση ... η ξενάγηση που κλείνουμε απο το μουσείο του βατικανου ξερεις αν ειναι ωραια - ξεκούραστη ή να προτιμήσουμε ενα ιδιωτικο τακιδιωτικο γραφείο όπως ειναι το maximus travel π.χ ;
 

anna-danah

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Αν στις 2 πρέπει να είστε στα μουσεία του Βατικανού νομίζω ότι προλαβαίνετε να ανέβετε στον τρούλο του Αγίου Πέτρου πρώτα αλλά για να δείτε με την ησυχία σας την εκκλησία μέσα θα πρέπει ίσως να ξαναπάτε μόλις τελειώσετε με τα μουσεία για να μην τρέχετε,αλλιώς να της ρίξετε μια ματιά στα γρήγορα πριν πάτε στα μουσεία,αν δεν σας βγαίνει το πρόγραμμα αλλιώς.Όσο για τον τρούλοέχεις δύο επιλογές:Η πρώτη είναι να πληρώσεις 5Ε και να ανέβεις όλα τα σκαλιά με τα πόδια και η δεύτερη να πληρώσεις 7Ε και ανέβεις με το ασανσερ μέχρι ένα σημείο.Ακόμα και το ασανσερ να πάρεις θα πρέπει να ανέβεις γύρω στα 600 σκαλιά με τα πόδια μέχρι να φτάσεις στην κορυφή και προς τα πάνω όντως για κάποια ώρα ανεβάινεις σε ένα πολύ κλειστο σημείο,αν δεν έχεις θέμα κλειστοφοβίας κτλ δηλαδή δεν θα έχεις θέμα,ακόμα και εγώ που έχω ανέβηκα.Οταν φτάσεις πάνω όμως η θέα θα σε αποζημιώσει,αξίζει με χίλια:)
να κάνω μια ίσως χαζη ερώτηση; μετα απο εκεί πώς κατεβαίνεις; με τον ίδιο τρόπο...;;;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οχι,σε πετανε απο πανω... :D
΄
κι ομως εχω ακουσει κι εγω αυτη την ερωτηση...εννοουσαν αν μπορεις να ανεβεις χωρις ασανσερ κ να κατεβεις με ασανσερ..δεν αξιζει ομως για 2Ε το ρισκο γιατι συνηθως γινεται ελεγχος. χωρια που το κατεβασμα ειναι πολυ πιο ανετο..
 

xtina23

Member
Μηνύματα
32
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε!
πρωτα από όλα σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!! εχω μια απορία όμως: την κάρτα Roma Pass μπορω να την βγάλω και οταν φτασω στην ρώμη; εννοω πως δεν είναι απαραίτητο να την βγάλω μεσω ιντερνετ ε; και αλλη μια ερωτηση ... η ξενάγηση που κλείνουμε απο το μουσείο του βατικανου ξερεις αν ειναι ωραια - ξεκούραστη ή να προτιμήσουμε ενα ιδιωτικο τακιδιωτικο γραφείο όπως ειναι το maximus travel π.χ ;
Παρακαλώ,ασέ ψηθήκαμε να ξαναπάμε κ εμείς!Την αγαπώ αυτήν την πόλη!!Λοιπόν την κάρτα μπορείς να την προμηθευτείς στο αεροδρόμιο μόλις βγείτε από την αίθουσα αφίξεων θα δείτε γκισέ με information για τουρίστες και την παίρνεις από εκεί.Αξίζει στο έπακρο.Όσο για το βατικανό με το voucher όπως προείπα μπαίνει κατευθείαν.Δεν έχει guided tour όμως ειχα τον οδηγό explorer όπου γράφει τα πάντα λεπτομερώς για καθε τι που βλέπεις.Άσε που τριγύρω είχε τόσα γκρουπ που ακούγαμε όλη την ξενάγηση.Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του να πηγαίνεις μόνος αλλά εφόσον πάντα έχεις την όρεξη να οργανώσεις το ταξιδάκι σου,το οποίο εμένα μου αρέσει πολύ.Τώρα πάντα έχει να κάνει και με τα θέλω του καθένα. Eternal Rome!!! :)
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Μια ερωτηση κι εγω ρε παιδια... θα παω 9-14/8 Ρωμη και απο και προς το ξενοδοχειο θα ηθελα να αποφυγω το λεοφωρειο/μετρο, θα προτιμουσα ταξι ή ενα βαν που θα εχω κλεισει απο Ελλαδα (αν η τιμη του με συμφερει σε σχεση με το ταξι) εχετε να που προτεινετε καποια εταιρια??? και το ταξι ειναι 30 ευρω ετσι? δεν αλλαξε κατι στις τιμες? το ξενοδοχειο μας ειναι κοντα στην piazza del popolo
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom