Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

lachris11

Member
Μηνύματα
29
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία
Γειά σας!!! είμαι καινούργιο μέλος του site και αυτές είναι οι πρώτες απορίες μου...
Έχω κλείσει μαζί με 2 φίλες μου φθηνά εισητίρια με την alitalia για ρώμη στις 7 οκτωβρίου για 5 βράδια..
Ψάχνω ξενοδοχείο και όλα τα καλά στο κέντρο είναι ακριβά ένω σε άλλες ημερομινίες πιο βαθιά στο χειμώνα οι τιμές πέφτουν (τι να κάνω όμως που τα αεροπορικά έκλεισαν)Έχω διαβάσει αυτά που προτείνεται αλλά για τις ημερομηνίες που έκλεισα είναι και αυτά ακριβά, και σε hostel δεν θέλουμε να μεινουμε φυσικά.
Έχω βρεί δύο bed and breakfast το innvatican στη στάση μετρό cipco και το chroma pente κοντά στο μετρό san giovaanni...είναι καλές περιοχές να κυκλοφορείς το βράδυ???και με λεωφορεία συνδέονται με το κέντρο εύκολα?? θέλουμε εύκολη και γρήγορη πράσβαση στα μμμ΄.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Ιρλανδία,Νέα Υόρκη
Καλημέρα! Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι στη Ρώμη το Μάρτιο μου μας έρχεται και ήθελα να ρωτήσω ποιά περιοχή είναι καλή για να κλείσω ξενοδοχείο (π.χ. η περιοχή Termini που έχω δει είναι βολική;) όπως επίσης και εάν μια ημερίσια εκδρομή στην Φλωρεντία θα είναι σκόπιμη και αν θα πεολάβω να δω διάφορα πράγματα.
Ευχαριστω
 

sboub

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ/ΤΣΕΧΙΑ/ΣΚΩΤΙΑ-ΙΡΛ
Ταξίδι-Όνειρο
Έλα ντε...
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ιδανική περιοχή για να μείνεις στη Ρώμη είναι κέντρο, ή κοντά στο κέντρο, π.χ. γύρω από τη Via Veneto, γιατί τη Ρώμη πρέπει να την περπατήσεις, και να μην εξαρτάσαι από τα μ.μ.μ. για την παραμικρή σου μετακίνηση. Η Ρώμη συνεχώς σε εκπλήσσει, και περπατώντας την μπορεί να δεις απίστευτα μέρη που δεν είχες προγραμματίσει να επισκεφτείς όταν οργάνωνες το ταξίδι.
Επίσης, η Φλωρεντία είναι μαγική, δεν φτάνει μια μονοήμερη εκδρομή-αν μπορείς, βάλε τουλάχιστον μια διανυκτέρευση. Μόνο η διαδρομή με το τρένο θα σου πάρει αρκετές ώρες πήγαινε-έλα...
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Ιρλανδία,Νέα Υόρκη
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ιδανική περιοχή για να μείνεις στη Ρώμη είναι κέντρο, ή κοντά στο κέντρο, π.χ. γύρω από τη Via Veneto, γιατί τη Ρώμη πρέπει να την περπατήσεις, και να μην εξαρτάσαι από τα μ.μ.μ. για την παραμικρή σου μετακίνηση. Η Ρώμη συνεχώς σε εκπλήσσει, και περπατώντας την μπορεί να δεις απίστευτα μέρη που δεν είχες προγραμματίσει να επισκεφτείς όταν οργάνωνες το ταξίδι.
Επίσης, η Φλωρεντία είναι μαγική, δεν φτάνει μια μονοήμερη εκδρομή-αν μπορείς, βάλε τουλάχιστον μια διανυκτέρευση. Μόνο η διαδρομή με το τρένο θα σου πάρει αρκετές ώρες πήγαινε-έλα...[/quote

Απ'όσο είδα η απόσταση Ρώμης Φλωρεντίας είναι γύρω στη 1:30 ώρα (αν βέβαια ισχύει αυτό που βρήκα!) και γι'άυτο τη σκέφτηκα... Αλλιώς έχεις μήπως κάποια ιδέα που αλλού θα ήταν ωραία για μια ημερήσια από Ρώμη; Γιατί Βερόνα-Βενετία που θέλω είναι απίστευτα μακριά! Επίσης, περιοχές όπως Gianicolese, Rione Monti και Αppio Latino είναι κεντρικά;

Εξαιρετικό, 9.0 Βαθμολογία από 676 σχόλια
EcoHotel Έξυπνη Προσφορά
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ από Ρώμη έκανα μονοήμερη Νάπολη- Πομπηία. Αξίζει με τα χίλια η Πομπηία! & η Νάπολη έχει ωραίο χαρακτήρα. Τώρα η Φλωρεντία θέλει τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις για να την απολαύσεις. Γιατί η Φλωρεντία είναι για απόλαυση...
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Εγώ από Ρώμη έκανα μονοήμερη Νάπολη- Πομπηία. Αξίζει με τα χίλια η Πομπηία! & η Νάπολη έχει ωραίο χαρακτήρα. Τώρα η Φλωρεντία θέλει τουλάχιστον 2 διανυκτερεύσεις για να την απολαύσεις. Γιατί η Φλωρεντία είναι για απόλαυση...
ενω η Ναπολη δεν ειναι?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ενω η Ναπολη δεν ειναι?
Πολυ σωστα. Οι μονοημερες-ξεπετες ειναι σπαταλη χρηματος κ χρονου. Ποιος θα συστηνε στον ιταλο φιλο του μονημερη απο Αθηνα, στην Πατρα, στη Λαρισα η στη Θεσσαλονικη(!!)? Πας, βλεπεις 2 πραγματα, νομιζεις οτι ειδες την πολη κ επιστρεφεις με αρκετα Ε λιγοτερα κ περισσοτερες αυταπατες.
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πωπω! Η κριτική πάει σύννεφο....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.603
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom