Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σεπτέμβρη και η ουρα στις 10:30 ηταν σχετικα μικρη (σε σύγκριση με ότι λεγετε στο φορουμ), τρεις ωρες αργοτερα κατά την εξοδο μας δεν υπηρχε καθολου ουρα.
Ημουν εκεί την τελευταία Κυριακή του Νοεμβρίου.
Η ουρά για το μουσείο ήταν μεγαλούτσικη αλλά κυλούσε γρήγορα (αναμονή 20 λεπτά περίπου).
Οι ενδιαφερόμενοι προγραμματίζουν την επίσκεψή τους στο Βατικανό μέσα στην εβδομάδα ανάμεσα στα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά. Δεν υπάρχει σύγκριση με τις ημερομηνίες που αναφέρετε.
 

grinder22

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια , για την roma pass το σκεφτομαι κι εγω οτι μαλλον συμφερει , αλλα ηθελα να κοιταξω και σιγουρα τις τιμες των εισητηριων για μετρο-λεωφορεια για να δω αν μας συμφερει σιγουρα μιας και το περπατημα ετσι κι αλλιως ειμαστε προετοιμασμενοι να το ριξουμε ( την εχουν παει και 34 ευρω αν ειδα καλα στο σιτε ) .
Για το Βατικανο δε ξερουμε ακομα σιγουρα τι θα κανουμε, μπορει να το κλεισουμε ονλινε για τη Δευτερα κι αν μας ερθει παμε Κυριακη πολυ πρωι να δουμε αν αντεχεται η ουρα - ετσι κι αλλιως τη μιση μερα θα τη φαμε εκει οπως φαινεται- καθομαστε γιατι αν διαβασα καλα οι κρατησεις δεν πληρωνονται με πιστωτικη αλλα δειχνουμε το αποκομμα που εκτυπωσαμε και πληρωνουμε εκει .
 

kokoui

Member
Μηνύματα
375
Likes
495
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Οι ενδιαφερόμενοι προγραμματίζουν την επίσκεψή τους στο Βατικανό μέσα στην εβδομάδα ανάμεσα στα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά. Δεν υπάρχει σύγκριση με τις ημερομηνίες που αναφέρετε.
Δηλαδη δεν ειναι ολοχρονα η ιδια κινηση?
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!!!
Έχετε κάνει εξαιρετική δουλειά και πραγματικά έχω μείνει άναυδος με τις τόσες πληροφορίες που έχω βρει εδώ αλλά και την βοήθεια που βλέπω πως παρέχετε σε νέα μέλη και ερωτήσεις ! Να στε καλά όλοι..!!

Αυτά όλα με έκαναν να μπω και να γραφτώ στηνπαρέα σας :) Ελπίζω σύντομα να μπορώ να βοηθάω και εγώ...μιας και ταξιδεύω συχνά.
Εδώ έρχεται βέβαια το επόμενο ερώτημα...Ταξιδεύω συχνά και συνήθως αρκετά οργανωμένος. Αυτή τη φορά όμως πάω Ρώμη και δεν είχα καιρό για ψάξιμο..έτσι έκλεισα με γκρουπ.
Η βασική ερώτηση λοιπόν είναι.... Ακολουθώ γκρουπ..ή τα κάνω μόνος μου?? :)
2. Αν τα κάνω μόνος μου....έλεγα να ακολουθήσω το εξής ... Πρώτα από ολα ταξιδεύω, 24 (φτάνω Ρώμη 6 το πρωί) και επιστρέφω 27 βράδυ Ελλάδα.
1 μέρα...Βόλτα Ρώμη, 2η μέρα Βατικανό, 3 μέρα Φλωρεντια και 4 βόλτα Ρώμη ή βολτα σε ένα εκπτωτικο χωριο που έχει 20χλμ πιο εξω αν δεν κάνω λάθος...
Πως το βλέπετε??

3. Γνωρίζω πως παίζουν εδώ μέσα αρκετές προτάσεις για εστιατόρια..καθώς και ότι απόοτι καταλαβα στην Ρώμη δεν κουνιεται φύλο εκείνες τις μέρες και είναι πολύ ήσυχα :( Μήπως έχετ να μου προτείνετε ένα ωραίο εστιατόριο ή με καλό φαγητό και κλίμα ώστε να κλείσω για την ημέρα των Χριστουγέννων?? :)

4.Κάνα μπαράκι ίσως?

5.ότι άλλο θεωερείτε "must" (συγγνωμη για τα αγγλικα), δεκτό και ευπροσδεκτο!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ...συγχωρείστε με για την τελευταία στιγμή...και εύχομαι Καλές γιορτές σε όλους!!

σσ. Πάω με σχέση Ρώμη όπως καταλαβαίνετε και προσπαθώ τελευταία στιγμή να οργανωθω :)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλως ηρθες...:icon_biggrin:
Κατ'αρχην τα μουσεια του βατικανου ειναι κλειστα 25 & 26 δεκ(συμφωνα με επισημη σελιδα http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Orari.html) τα βλεπεις 24 η 27 δεκ.
Υστερα,νομιζω,οτι τη Φλωρεντια δεν μπορεις να την δεις σε 1 μερα και αυτη χειμωνιατικη(νυχτα απο τις 4-4.30 περιπου)αρα να την αφησεις για μια αλλη φορα....
Το προγραμμα του γκρουπ τι περιλαμβανει και αν μπορεις να κανεις κατι μαζι τους?
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Χμ...μαλλον θα ξεκινήσω αναποδα τοτε...!Δηλαδή με Βατικανό από την πρώτη κιόλας μέρα!
Το γρουπ έλεγε για μια μερα βολτα πολης...την αλλη Βατικανο και μετα ελευθερο χρονο...Αλλα μαλλον θα το αναπροσαρμοσουν εφοσον θα ειναι κλειστα... :/
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καταρχας τι καρτα μελους θες να σου βγαλουμε. Blue, Silver ή Gold; Στη Blue εχεις 10 δωρεαν απαντησεις, στη Silver 10 δωρεαν καθε βδομαδα και στην Gold απεριοριστες. Δευτερον σε βρισκω πολυ cool με το προγραμμα. Απο βολτα σε βολτα το πας. Τριτον Καλωσορισες. Τεταρτον Καλο ταξιδι!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Παρατα το γκρουπ σε οτιδηποτε εκτος Ρωμης και γυρνα μονος σου. Τα πρακτορεια εχουν την τακτικη να φορτωνουν με πολλα το προγραμμα τους ωστε να ¨καμαρωνουν¨οτι σου τα δειχνουν ολα αλλα δυστυχως κανουν μονο ενα κακογουστο πασαλειμα για αφελεις. Οι μερες ειναι λιγες για τη Ρωμη. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τους ακολουθησεις στις προπληρωμενες ξεναγησεις και μετα να γυρισεις μονος σου παλι σε οσα σου αρεσαν περισσοτερο και σε οσα δεν ειδες. Φανταζομαι πως η Φλωρεντια εχει εξτρα χρεωση, προσωπικα ακομα και να τσαμπα να ηταν δεν θα πηγαινα (πανεμορφη πολη αλλα αξιζει να τη ζησεις και οχι για να την ξεπεταξεις ατσαλα σε λιγες ωρες).
Για το εκπωτικο χωριο οι περισσοτεροι εδω ξερουν τις αποψεις μου. Δεν χαραμιζω χρονο απο ενα ωραιο ταξιδι για μερικα πανιά.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Παρατα το γκρουπ σε οτιδηποτε εκτος Ρωμης και γυρνα μονος σου. Τα πρακτορεια εχουν την τακτικη να φορτωνουν με πολλα το προγραμμα τους ωστε να ¨καμαρωνουν¨οτι σου τα δειχνουν ολα αλλα δυστυχως κανουν μονο ενα κακογουστο πασαλειμα για αφελεις. Οι μερες ειναι λιγες για τη Ρωμη. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τους ακολουθησεις στις προπληρωμενες ξεναγησεις και μετα να γυρισεις μονος σου παλι σε οσα σου αρεσαν περισσοτερο και σε οσα δεν ειδες. Φανταζομαι πως η Φλωρεντια εχει εξτρα χρεωση, προσωπικα ακομα και να τσαμπα να ηταν δεν θα πηγαινα (πανεμορφη πολη αλλα αξιζει να τη ζησεις και οχι για να την ξεπεταξεις ατσαλα σε λιγες ωρες).
Για το εκπωτικο χωριο οι περισσοτεροι εδω ξερουν τις αποψεις μου. Δεν χαραμιζω χρονο απο ενα ωραιο ταξιδι για μερικα πανιά.
Φλωρεντια εχω μαζεψει πληροφοριες απο γνωστους που εμεναν εκει....και ελεγα να παω μονος ειναι η αληθεια, απλα για να εχω μια εικονα.Ουσιαστικα εκει ήθελα να παω να σου πω την αληθεια..
Η αλήθεια ειναι πως απο το γκρουπ, δεν μας εχουν πει κ πολλες πληροφοριες του προγραμματος εκτος απο το Tour της πολης και μια μερα Βατικανο. Ελπίζω ναμαθω περισσοτερα απο κοντα ....Και ο λογος που προσπαθω να μαζεψω πληροφοριες εστω και τελευταια στιγμη, ειναι αυτος.Μην βρεθω προ εκπληξεων.. :/ Μάλλον θα φτασω εκει εν τελη με οτι μπορεσω να μαζεψω και βρω απο πληροφοριες, θα δω και το προγραμμα του γκρουπκαι θα πραξω αναλογως...Μετα θα σας πω εντυπωσεις οπως και να εχει :)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξεις τις διανυκτερευσεις της Ρωμης με Φλωρεντια, ειναι καλυτερο να την αφησεις για αλλο ταξιδι.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξεις τις διανυκτερευσεις της Ρωμης με Φλωρεντια, ειναι καλυτερο να την αφησεις για αλλο ταξιδι.
Σέυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρόνο σου Σωκράτη :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.527
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom