Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποια είναι καλύτερη περιοχή από τις 2? Στο
Με ενδιαφέρει
- να είναι ασφαλής (κυρίως για επιστροφή το βράδυ) ,
- εύκολη για μετακινήσεις,
- να έχει επιλογές φαγητού και
- όσο γίνεται στυλ Ρώμης.
με τα κριτηρια που θετεις καλυτερα Trastevere. η αλλη ειναι περιοχη για νυχτερινες βολτες και χωρις το χρωμα του Trastevere. στο Testaccio βεβαια εχει 2-3 καλα χαρτια για φαγητο..τον Checchino, τον Felice και τη ναυαρχιδα παγκοσμιως της Eataly.
 

MacGyver

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Σήμερα , μετά από ένα τετραήμερο γυρίσαμε από την Ρώμη.
Μείναμε κοντά στο termini σε ένα σχετικά ακριβότερο από το μέσο όρο ξενοδοχείο.
Αυτό που χρειάζεται κυρίως είναι: καλή διάθεση, αθλητικά παπούτσια και αρκετά ευρώ.
Όλα τα άλλα (καλά ξενοδοχεία , φυσικός χυμός στο πρωινό, κρουασάν με γέμιση τσουκνιδοπιπερόριζα κ.λπ) για μένα είναι περιττά .
Μείναμε σε κάποιο λογικό (οικονομικά) ξενοδοχείο (αν ήμουν μόνος με την οικογένεια θα έμενα και σε φθηνότερο) κοντά στο σταθμό.
Μετά το πρωινό , παίρναμε το μετρό η το λεωφορείο (λόγω βροχής και παιδιών), τις ομπρέλες και γυρνούσαμε 11 το βράδυ.
Περπάτημα και καλή διάθεση !!!!
 

jpapageo

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θα πάω Ρώμη για 7 ημέρες , θα ήθελα να μπορείτε να μου προτείνεται μια πόλη για μια βόλτα χωρίς διανυκτέρευση κοντά.
 

Crazy North

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υόρκη
Αν εννοεις με αμαξι και μπορεις να ξεκινησεις πρωι πχ. 7:30-8:00 τοτε σου προτεινω Φλωρεντια. Ειναι γυρω στις 2μιση ωρες δρομο. Δρομο ξεκουραστο φοβερο. Εγω μαγευτηκα και διανυκτερευσα τελικα αλλα ανετα βγαινει αυθημερον. Εννοειται οντας ξεκουραστος παντα!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αν εννοεις με αμαξι και μπορεις να ξεκινησεις πρωι πχ. 7:30-8:00 τοτε σου προτεινω Φλωρεντια. Ειναι γυρω στις 2μιση ωρες δρομο. Δρομο ξεκουραστο φοβερο. Εγω μαγευτηκα και διανυκτερευσα τελικα αλλα ανετα βγαινει αυθημερον. Εννοειται οντας ξεκουραστος παντα!
Δυόμισι ώρες να πας και δυόμισι να γυρίσεις, πέντε. Έχεις και το απόγευμα ελεύθερο στη Ρώμη... :haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
:haha:
Δυόμισι ώρες να πας και δυόμισι να γυρίσεις, πέντε. Έχεις και το απόγευμα ελεύθερο στη Ρώμη... :haha:
χωρις το χρονο βγες-μπες απο τις πόλεις (που στη Ρωμη μπορει να ειναι εξαιρετικα χρονοβορο οπως σε καθε πολη των 3+ εκατ κατοικων) και το χρονο αναζητησης parking (που στη Φλωρεντια δεν ειναι καθολου κατι ευκολο..). αλλα την autostrada τη βλεπεις καλα...
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Διαφωνώ κι εγώ για Φλωρεντία. Εκτός αν δεν είσαι καθόλου lover of the arts και θέλεις απλώς να κάνεις μια βόλτα πάνω κάτω, να κάτσεις για φαγητό και καφέ και να φύγεις. Αλλά θα έχεις δει το ένα εκατομμυριοστό της πόλης. Δεν ξέρω αν σε ικανοποιεί αυτό.
Αλλιώς κρίμα είναι, έχεις τόσα να δεις στη Φλωρεντία.
Θα σου πρότεινα την Πομπηία που πας μέσω Νάπολης, αλλά εγώ που το έκανα ημερήσια δεν με κάλυψε, ήθελα παραπάνω χρόνο στη Νάπολη, να ανέβω και στο Βεζούβιο, να δω και το Ερκολάνο και τελοσπάντων έχω κάνει στο μυαλό μου ολόκληρο σχέδιο για την περιοχή εκεί γύρω που είναι ένα ταξίδι από μόνο του.
Orvieto έχει πάει κανείς; Πως είναι για ημερήσια;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Orvieto έχει πάει κανείς; Πως είναι για ημερήσια;
Είναι γλυκύτατο, αλλά εμείς το είδαμε ελάχιστα. Κάναμε μια μικρή βόλτα και ήπιαμε έναν καφέ. Δεν ήταν στο πρόγραμμά μας. Κάναμε παράκαμψη γυρνώντας από Τοσκάνη προς Ρώμη και αυτό μόνο και μόνο επειδή το είχαμε δει από μακριά λίγες μέρες πριν, ανεβαίνοντας με το τρένο και δεν μπορούσαμε να αντισταθούμε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Το Ορβιέτο είναι θαυμάσιο για μια βόλτα, έχει έναν εντυπωσιακό ναό, όμορφα σοκάκια και καλό φαγητό βεβαίως...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μείναμε το καλοκαίρι ένα βράδυ στο Ορβιέτο, γυρνώντας από Τοσκάνη προς Ρώμη. Τα τείχη του είναι καλοδιατηρημένα-το βραδυ μείναμε σε ένα αγροτουριστικό κατάλλυμα από το οποίο φαινόταν όλο το κάστρο απίστευτα φωτισμένο- & γενικά το μέρος είχε μια πολύ ωραια ατμόσφαιρα.
Βέβαια απο επιλογές διασκέδασης δεν είχε και πάρα πολλές...μου φάνηκε γενικά ήσυχο μέρος. Ισως βεβαια να οφείλεται στο ότι πήγαμε μέσα Αυγουστου.
Για ημερήσια πάντως είναι καλή ιδέα.
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα! Στα τέλη Μαρτίου θα βρεθώ στη Ρώμη για ένα δεκαήμερο. Επειδή 10 μέρες σε μία πόλη μου μοιάζουν αρκετές, θα ήθελα να μου προτείνετε που να πάω για ένα τριήμερο (εκτός από Castelli Romani-Tivoli) Σκεφτόμουν Φλωρεντία, Σιένα, Ασίζη, Νάπολι , Αμάλφι ή Σορέντο (σε 1 απ'όλα!). Μπορείτε να με κατατοπίσετε σχετικά με την μεταφορά (δεν έχω δίπλωμα αυτοκινήτου); Για παράδειγμα στη Σιένα δεν γίνεται να πάει κάποιος απ'ευθείας από την Ρώμη; Ποιο αξίζει περισσότερο απ'ολα για 2-3 ημέρες; Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια καλά μαγαζιά για ποτό στη Ρώμη!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.401
Μέλη
38.937
Νεότερο μέλος
kyzas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom