Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

tazis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χαιρετίζω την ομάδα.
Έχουμε προγραμματίσει επίσκεψη στην αιώνια πόλη μέσα Μαΐου .
Έχουμε μόλις 4 ημέρες για να επισκεφθούμε τόσα πολλά μέρη.Θα ήθελα από τα μέλη που έχουν πάει στην Ρώμη να μου προτείνουν τα αξιοθέατα που πρέπει να δούμε οπωσδήποτε.
Περπατάμε αρκετά και λατρεύουμε να χανόμαστε στα στενά (και φαρδιά μερικές φορές)
Μουσεία -πάρκα-διαδρομές με πόδια κλπ.
Όσο για εστιατόρια έχω ήδη γράψει ουκ ολίγα στην λίστα μου από προτάσεις άλλων μελών.

Επίσης έχω καταλήξει ότι μας συμφέρει η κάρτα Roma pass.

Αναμένω προτάσεις και σχόλια.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλως ηρθες στη παρεα μας.Μια ιδεα μπορεις να παρεις στον οδηγο μας για ρωμη,οπως επισης και απο ιστοριες μελων που πηγαν....
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικοί-Οδηγοί.203/?prefix_id=491
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21
καλο διαβασμα και οτι αποριες εχεις,γραφεις....
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα. Θα πρέπει να κάνετε ένα καλό πρόγραμμα και να το πάρετε απόφαση πως δεν θα μπορέσετε να δείτε όλα τα αξιοθέατα. Αυτά που θα σας προτείνω εγώ, πέρα από τα γνωστά, είναι: η villa και η galleria Borghese (χρειάζετε τηλ. κράτηση), βόλτα στα στενά του Trastevere, ο λόφος Aventino (στα νότια, πίσω από το Circo Massimo). Όταν τον ανεβείτε πηγαίνετε στο πάρκο degli aranci για την υπέροχη θέα και στην πλατεία των ιπποτών της Μάλτας. Εκεί κοιτάξτε από την...κλειδαρότρυπα!
Για τα πιο γνωστά αξιοθέατα καλό είναι να πάει κανείς πρώτα στην αρχαία αγορα και μετά στο Κολοσσέο για να γλιτώσεις τις ουρές. Θα σας πάρει 1 πρωινό, αλλά ο λόφος με τα παλάτια και τους κήπους αξίζει την επίσκεψη! Στο Βατικανό καλύτερα να έχετε κάνει κράτηση για τα μουσεία γιατί έχει πολύ κόσμο. Για τον θόλο (να πάτε οπωσδήποτε!) πάρτε το ασανσέρ αφού γλιτώνεις 150 από τα 500 περίπου σκαλιά, τα οποία δεν παρουσιάζουν και κανένα ενδιαφέρον. Το castel sant'Angelo αξίζει και αυτό για τη θέα από την οροφή αλλά και για την ωραιότερη γέφυρα της Ρώμης, μπροστά του. Η fontana di Trevi, η Piazza Navona, η Piazza di Spagna και το Pantheon έχουν συνέχεια κόσμο, αλλά δεν γίνεται να τα προσπεράσεις! Στο Campo dei fiori έχει μόνιμο παζάρι με παραδοσιακά προιόντα.
Το βράδυ να πάτε ξανά σε όλα τα αξιοθέατα που είναι υπέροχα φωτισμένα!
Τώρα για εξορμήσεις έξω από την πόλη να πάτε στην Αππία οδό, με λεωφορείο στα χωρια νότια της Ρώμης (Castelli Romani) και στο Tivoli (βορειοανατολικά) που είναι η Villa Adriana και η Villa d'Este.
Για την Roma Pass δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει, πάντως δεν ισχύει για μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο. Επίσης να ξέρετε πως οι Ιταλοί δεν μιλάνε σχεδόν καθόλου αγγλικά!
Από εστιατόρια εγώ προσωπικά προτείνω το Ivo's στο Trastevere για πίτσα. Από την πλατεία Santa Maria in Trastevere πάρτε το δεξιό δρομάκι στα νότια για να βγείτε στη San Calisto. Από εκεί συνεχίστε στην San Francesco a Ripa και σε 20-30 μέτρα είστε εκεί. Για πιο κεντρικά υπάρχει το ''Il brillo parlante''. Παίρνετε τον μεσαίο δρόμο στην piazza del Popolo (via del Corso) και στρίβετε αριστερά στη via della Fontanella που είναι το πρώτο δρομάκι που θα βρείτε.
Καλά να περάσετε!
 

tazis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα. Θα πρέπει να κάνετε ένα καλό πρόγραμμα και να το πάρετε απόφαση πως δεν θα μπορέσετε να δείτε όλα τα αξιοθέατα. Αυτά που θα σας προτείνω εγώ, πέρα από τα γνωστά, είναι: η villa και η galleria Borghese (χρειάζετε τηλ. κράτηση), βόλτα στα στενά του Trastevere, ο λόφος Aventino (στα νότια, πίσω από το Circo Massimo). Όταν τον ανεβείτε πηγαίνετε στο πάρκο degli aranci για την υπέροχη θέα και στην πλατεία των ιπποτών της Μάλτας. Εκεί κοιτάξτε από την...κλειδαρότρυπα!
Για τα πιο γνωστά αξιοθέατα καλό είναι να πάει κανείς πρώτα στην αρχαία αγορα και μετά στο Κολοσσέο για να γλιτώσεις τις ουρές. Θα σας πάρει 1 πρωινό, αλλά ο λόφος με τα παλάτια και τους κήπους αξίζει την επίσκεψη! Στο Βατικανό καλύτερα να έχετε κάνει κράτηση για τα μουσεία γιατί έχει πολύ κόσμο. Για τον θόλο (να πάτε οπωσδήποτε!) πάρτε το ασανσέρ αφού γλιτώνεις 150 από τα 500 περίπου σκαλιά, τα οποία δεν παρουσιάζουν και κανένα ενδιαφέρον. Το castel sant'Angelo αξίζει και αυτό για τη θέα από την οροφή αλλά και για την ωραιότερη γέφυρα της Ρώμης, μπροστά του. Η fontana di Trevi, η Piazza Navona, η Piazza di Spagna και το Pantheon έχουν συνέχεια κόσμο, αλλά δεν γίνεται να τα προσπεράσεις! Στο Campo dei fiori έχει μόνιμο παζάρι με παραδοσιακά προιόντα.
Το βράδυ να πάτε ξανά σε όλα τα αξιοθέατα που είναι υπέροχα φωτισμένα!
Τώρα για εξορμήσεις έξω από την πόλη να πάτε στην Αππία οδό, με λεωφορείο στα χωρια νότια της Ρώμης (Castelli Romani) και στο Tivoli (βορειοανατολικά) που είναι η Villa Adriana και η Villa d'Este.
Για την Roma Pass δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει, πάντως δεν ισχύει για μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο. Επίσης να ξέρετε πως οι Ιταλοί δεν μιλάνε σχεδόν καθόλου αγγλικά!
Από εστιατόρια εγώ προσωπικά προτείνω το Ivo's στο Trastevere για πίτσα. Από την πλατεία Santa Maria in Trastevere πάρτε το δεξιό δρομάκι στα νότια για να βγείτε στη San Calisto. Από εκεί συνεχίστε στην San Francesco a Ripa και σε 20-30 μέτρα είστε εκεί. Για πιο κεντρικά υπάρχει το ''Il brillo parlante''. Παίρνετε τον μεσαίο δρόμο στην piazza del Popolo (via del Corso) και στρίβετε αριστερά στη via della Fontanella που είναι το πρώτο δρομάκι που θα βρείτε.
Καλά να περάσετε!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες σου Τακη.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σας o_O

Ξέρω ότι είναι λίγο περίεργη η ερώτηση(και λίγο τσίπικη) που θα κάνω και ίσως να μην υπάρχει κάποια σίγουρη απάντηση , αλλά θα την ρίξω :haha:!
Σε πολλά αξιοθέατα στην Ρώμη το μειωμένο εισιτήριο ισχύει για πολίτες της ΕΕ ηλικίας 18-25!
Το θέμα μου είναι ότι θα βρισκόμαστε Ρώμη 2 έως 8 Ιουλίου και εγώ κλείνω τα 25 στις 3 Ιουλίου :klaps:
Το ερώτημα μου όπως θα καταλάβατε είναι αν θα μπορώ να μπω στα αξιοθέατα με μειωμένο εισιτήριο ή θα φάω φόλα :suicide: ?

Θα μου πείτε θα μου απαντηθεί το ερώτημα εκείνη την στιγμή αλλά για κάποια μουσεία θα κλείσουμε τα εισιτήρια από το ίντερνετ! Να τα κλείσω μειωμένα ή θα με αρχίσουν στις κλοτσιές για 1-2 μερούλες :shark1:?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :throw:
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Αυτό σκέφτομαι και εγώ απλά για το Βατικανό το μειωμένο είναι μέχρι 26 για φοιτητές! Εγώ δεν είμαι φοιτητής :icecream:..απλά σε κάποια άλλα όπως π.χ η galleria borghese λέει γενικά για νέους 18-25 και όχι μόνο φοιτητές! :fishing:

μόλις βρήκα αυτό " - Between the ages of 18 and 25 (the person has to be under the age of 25. If the person is 25 or older a full price ticket is required) " ! Για τα αξιοθέατα στα οποία λένε για μειωμένη σε άτομα από 18-25! :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: Τώρα δεν ξέρω αν επειδή θα τα έχουμε κλείσει από το ίντερνετ από πιο νωρίς άμα την γλυτώνω :( ή μήπως είναι λίγο ελαστικοί για 1-2 μερούλες διαφορά!!

http://www.booking.com/hotel/it/hol...3637de249f51cc7e009dX4;highlight_room=8004211

http://www.booking.com/hotel/it/res...cc7e009dX5;highlight_room=23839003#map_closed

http://www.booking.com/hotel/it/rom...cc7e009dX6;highlight_room=18714402#map_closed

http://www.booking.com/hotel/it/dom...cc7e009dX11;highlight_room=8512501#map_closed

http://www.booking.com/hotel/it/vil...c046d9aX28;highlight_room=45397305#map_closed
αυτο νομιζω ειναι πολυ καλο
 
Last edited by a moderator:

basochou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα! Ταξιδευω στις 22/7 για ρωμη ομως εχω ενα προβλημα.η πτηση μου φτανει στο αεροδρομιο στις 00:30 και μετα απο αρκετο ψαξιμο συνηδειτοποιησα πως δεν εχω τροπο μεταφορας μου στο κεντρο περαν του ταξι.μπορεις καποιος να με βοηθησει;δεν θα ηθελα να πληρωσω 40 και ευρω για ταξι.ευχαριστω!
 

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
γεια σας! Έχει μείνει κανείς ποτέ σε αυτό http://www.booking.com/hotel/it/hotelrichmondroma.el.html ; κλείσαμε εγώ και η μητέρα μου για 2 νύχτες 2 με 4 ιούνη γιατί τη ρώμη δεν την ξέρω καθόλου, δεν έχω ταξιδέψει καθόλου εξωτερικό και ιταλικά δεν ξέρω, είδαμε κοντά κολοσσαίο, λέμε κεντρικά θα είναι αλλά επειδή έγιναν όλα γρήγορα δεν είχα δει τα σχόλια στο trip advisor, τώρα τα είδα και πανικοβλήθηκα γιατί η μητέρα μου είναι μεγάλη σε ηλικία και με θέματα υγείας και το πλήρωσα ήδη, χωρίς δυνατότητα αλλαγής. η περιοχή είναι ασφαλής τουλάχιστον ή να φοβάμαι και για αυτό 2 γυναίκες; κοίταξα και για ταβέρνες, μάρκετ για φθηνό νερό κλπ τώρα δε βρίσκω τίποτα δίπλα. να το πάθω το εγκεφαλικό ή έχω ελπίδες; Ενώ διάβασα όσο μπορούσα πληροφορίες από το φόρουμ είχα χαθεί ως άσχετη με την πόλη και τον προσανατολισμό, δεν ξέρω καν τί περιοχή θεωρείται εκεί και επειδή θα έκλεινε η τιμή το αγόρασα. αφήστε που έμαθα ότι δευτέρα 7 που φθάνουμε έχουν και αργία και παρέλαση μπροστά από το ξενοδοχείο και ως αργά το μεσημέρι δε θα έχουμε πρόσβαση οδικώς πουθενά κοντά του γιατί θα είναι κλειστοί οι δρόμοι. είμαι πανικόβλητη και αυτό το ταξίδι είναι δώρο για τη μητέρα μου και φοβάμαι πως τα κατέστρεψα όλα από την αρχή μέσα στον πανικό μου... δε μιλάω για μουσεία, αξιοθέατα, φαγητό κλπ γιατί αρχικά φοβάμαι για το ξενοδοχείο, την πρόσβαση κατά την άφιξη και γενικότερα τις μεταφορές και την ασφάλεια. όποιος ξέρει την περιοχή ή και φυσικά το ξενοδοχείο, ας με βοηθήσει, θα σας το χρωστώ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
γεια σας! Έχει μείνει κανείς ποτέ σε αυτό http://www.booking.com/hotel/it/hotelrichmondroma.el.html ; κλείσαμε εγώ και η μητέρα μου για 2 νύχτες 2 με 4 ιούνη γιατί τη ρώμη δεν την ξέρω καθόλου, δεν έχω ταξιδέψει καθόλου εξωτερικό και ιταλικά δεν ξέρω, είδαμε κοντά κολοσσαίο, λέμε κεντρικά θα είναι αλλά επειδή έγιναν όλα γρήγορα δεν είχα δει τα σχόλια στο trip advisor, τώρα τα είδα και πανικοβλήθηκα γιατί η μητέρα μου είναι μεγάλη σε ηλικία και με θέματα υγείας και το πλήρωσα ήδη, χωρίς δυνατότητα αλλαγής. η περιοχή είναι ασφαλής τουλάχιστον ή να φοβάμαι και για αυτό 2 γυναίκες; κοίταξα και για ταβέρνες, μάρκετ για φθηνό νερό κλπ τώρα δε βρίσκω τίποτα δίπλα. να το πάθω το εγκεφαλικό ή έχω ελπίδες; Ενώ διάβασα όσο μπορούσα πληροφορίες από το φόρουμ είχα χαθεί ως άσχετη με την πόλη και τον προσανατολισμό, δεν ξέρω καν τί περιοχή θεωρείται εκεί και επειδή θα έκλεινε η τιμή το αγόρασα. αφήστε που έμαθα ότι δευτέρα 7 που φθάνουμε έχουν και αργία και παρέλαση μπροστά από το ξενοδοχείο και ως αργά το μεσημέρι δε θα έχουμε πρόσβαση οδικώς πουθενά κοντά του γιατί θα είναι κλειστοί οι δρόμοι. είμαι πανικόβλητη και αυτό το ταξίδι είναι δώρο για τη μητέρα μου και φοβάμαι πως τα κατέστρεψα όλα από την αρχή μέσα στον πανικό μου... δε μιλάω για μουσεία, αξιοθέατα, φαγητό κλπ γιατί αρχικά φοβάμαι για το ξενοδοχείο, την πρόσβαση κατά την άφιξη και γενικότερα τις μεταφορές και την ασφάλεια. όποιος ξέρει την περιοχή ή και φυσικά το ξενοδοχείο, ας με βοηθήσει, θα σας το χρωστώ!
Νομίζω έχεις πανικοβληθεί χωρίς λόγο. Το ξενοδοχείο είναι πολύ κεντρικό, μπορείτε να πάτε στα βασικά αξιοθέατα με τα πόδια. Οι κριτικές δεν είναι τέλειες, αλλά θα σας αποζημιώσει η τοποθεσία. Όσον αφορά σε μαγαζιά γύρω από το ξενοδοχείο, σίγουρα θα βρεις κάνοντας μια βόλτα στην γύρω περιοχή με το που φτάσεις. Για εστιατόρια, κάνε αναζήτηση στο φόρουμ. Έχουν γραφτεί άπειρες ιστορίες και μηνύματα για τη Ρώμη και το φαγητό της και έχεις πολύ χρόνο μέχρι τον Ιούνιο να ψάξεις και να καταγράψεις τα καλύτερα. Όσον αφορά στην άφιξή σας, μπορείτε να φτάσετε με τα πόδια ή κατευθείαν από τον Τέρμινι ή από τη κοντινή στάση μετρό, όπως έγραψες στο άλλο ποστ (προσπάθησε να μη στέλνεις τα ίδια πράγματα σε πολλά ποστ). Για το πως θα φτάσετε στον Τέρμινι δες εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/μεταφορα-απο-fiumicino.46867/
Επίσης, συμβουλή μου, να πάτε τουλάχιστον στον Άγιο Πέτρο. Δεν είναι και τόσο κουραστικό και είναι δωρεάν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.440
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom