Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

athinaex

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Γνωρίζετε αν ειναι ευκολη η πρόσβαση με συγκοινωνία απο τον τερμινι στην περιοχή Via Del Cancello 12, Spagna, 00186 Ρώμη, Ιταλία? Με ενδιαφερει ενα ξενοδοχείο εκει αλλα βλεπω στον χάρτη πως ειναι μακρια απο στάση μετρό.....με λεοφωρείο ομως υπαρχει συνδεση ή θα ταλαιπωρηθουμε?
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
εχει κανεις άποψη γι΄αυτο το κατάλημα και την περιοχή?
Casa Vacanza Colosseo
Πρωσοπικη εμπειρια δεν εχω απλα ενω ειναι πολυ ωραιο νομιζω το αλλο ειναι σε πολυ καλυτερη τοποθεσια
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γνωρίζετε αν ειναι ευκολη η πρόσβαση με συγκοινωνία απο τον τερμινι στην περιοχή Via Del Cancello 12, Spagna, 00186 Ρώμη, Ιταλία? Με ενδιαφερει ενα ξενοδοχείο εκει αλλα βλεπω στον χάρτη πως ειναι μακρια απο στάση μετρό.....με λεοφωρείο ομως υπαρχει συνδεση ή θα ταλαιπωρηθουμε?
Στο site της ATAC μπορείς να βρεις πως θα μετακινηθείς στην οδό που σε ενδιαφέρει με χρήση ΜΜΜ
http://viaggiacon.atac.roma.it/index.html?language=eng
και πήγαινε στην επιλογή calculate route
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν εκφερω γνωμη για το αυγκεκριμενο μαγαζι βαση τι ειπε ο καθενας σε ενα ασχετο σαιτ. Η γνωμη μου βασιζεται μονο σε προσωπικες εμπειριες, οχι αλλων. Δεν με ενδιαφερει το μαγαζι συγκεκριμενα. Παντως στις φωτο του ασχετου σαιτ που αναφερετε ειναι εμφανεστατος ο φωτισμενος καταλογος πανω στο βαρελι, οποιος βαριεται να τον διαβασει πριν καθησει..και επισης οι φωτο με το service fee ειναι παλιες. Παντως το πνευμα του σαφους νομου ειναι οτι στο "συμβολαιο" πελατη-εστιατοριου υπαρχει συναινεση. Αρα εχει, η πρεπει να εχεις ενημερωθει απο πριν, για το κοστος. Ενημερωτικα το σερβις φι περιλαμβανει ενιοτε πραγματα που δεν εχεις ζητησει πιθανως, ψωμι-γκρισσινι, αλλα αφου τα καταναλωσες θεωρειται οτι συναινεσες και πρεπει να πληρωσεις. Προαοχη λοιπον και μαλιατα περισση στα τουριστομαγαζα του κεντρου. Ο νομος παντως υπαρχει και προστατευει.



Δηλ ποιο ειναι ηθικο? Να πωλουν τον καφε 1Ε που μπορεις να δωσεις εσυ? Εκμεταλλευονται? Κατι εχεις παρεξηγησει. Τα ενοικια και τα εξοδα των μαγαζιων ειναι σε εξωφρενικα επιπεδα λογω της τεραστιας παγκοσμιας ζητησης. Οταν κρατικοποιηθουν ολα με την επανασταση που ερχεται θα πινουμε τον καφε μας στην piazza navona με 0,50Ε. Οχι οπως τωρα που θελουν 5Ε οι αχρειοι εκμεταλλευτες...
αχρείοι δεν ξέρω αλλά μην κάνεις θύματα αυτούς που στήνουν τις τουριστοπαγίδες ...όσο για μένα δεν τους δίνω ούτε 1 ευρώ, παίρνω απ' το σπίτι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αχρείοι δεν ξέρω αλλά μην κάνεις θύματα αυτούς που στήνουν τις τουριστοπαγίδες ...όσο για μένα δεν τους δίνω ούτε 1 ευρώ, παίρνω απ' το σπίτι.
τι δεν καταλαβες? τις "ταμπελες" ή το χιουμορ? ουτε ταμπελες βαζω σε κανενα ουτε χιουμορ χωραει στην πραγματικοτητα. επομενως δεν υπαρχει καμμία τουριστοπαγιδα. δεν σε κοροιδευουν. υπαρχουν μαγαζια που τοσο κοστολογουν το προιον τους. αν θελεις αγοραζεις αν δεν θελεις δεν αγοραζεις. αυτος ειναι ο κοσμος μας.
 

mouratha

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
Καλημέρα!
Την Κυριακή 25/01/2015 που είναι η τελευταία Κυριακή του μήνα, ισχύει ότι είναι δωρεάν η είσοδος στο Βατικανό;
Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
τι δεν καταλαβες? τις "ταμπελες" ή το χιουμορ? ουτε ταμπελες βαζω σε κανενα ουτε χιουμορ χωραει στην πραγματικοτητα. επομενως δεν υπαρχει καμμία τουριστοπαγιδα. δεν σε κοροιδευουν. υπαρχουν μαγαζια που τοσο κοστολογουν το προιον τους. αν θελεις αγοραζεις αν δεν θελεις δεν αγοραζεις. αυτος ειναι ο κοσμος μας.
νομίζω η συζήτησή μας είναι όχι μόνο πόσο κοστολογούνται αλλά και γιατί τόσο και πως νιώθει ο καθένας μας εάν του συμβεί. όταν στο Παρίσι για 4 καφέδες πληρώσαμε 35 ευρώ να λέγαμε:τι? μόνο? με το ενοίκιο και τα έξοδά σας να είναι σε εξωφρενικά επίπεδα?...πιο πολυ χιούμορ κάνω κι εγώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα!
Την Κυριακή 25/01/2015 που είναι η τελευταία Κυριακή του μήνα, ισχύει ότι είναι δωρεάν η είσοδος στο Βατικανό;
Ευχαριστώ
γιατι να μην ισχυει? λες να ασχολουνται με μπουρδες (ελληνικές εκλογές)?..
κανονικά ισχυει. προσοχή μονο εισοδος μονο 9-12.30. και πηγαινε πολυ πολυ νωριτερα απο τις 9...αν και ειναι καθαρα θεμα τυχης.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
...πιο πολυ χιούμορ κάνω κι εγώ.
κι εγω λατρευω το χιουμορ, χωρις να ειμαι ιδιαιτερα καλος σε αυτο, αλλα δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις οταν εδω μιλουμε για ανηθικοτητες μαγαζιου, απατη, εκμεταλλευση κλπ.
το δικο μου τιπ, οσο μπορω πιο ξεκαθαρο, λοιπον για Ρωμη ειναι:
ξεχαστε τα οικονομικα καφε σε ελληνικο στυλ, που θα καθησετε δηλ, στο ιστορικο κεντρο. Αν καθησετε ετοιμαστειτε να πληρωσετε αναλογα. Πολυ προσφατα που ημουν στην piazza del Popolo και η παρεα ηθελε να καθησουμε σε καφε, απλα απαντησα: ή περναμε τον Τιβερη κ πληρωνουμε 1-1,5 ή ορθια, αλλιως το κοστος θα πλησιασει κ θα ξεπερασει τα 10Ε/ατομο γλυκο+καφες. Πηγαμε σε ενα ιστορικο καφε, το Rosati, φαγαμε εκαστος το cannolo του, ηπιαμε ενα υπεροχο cappuccino κ πληρωσαμε 3,30/ατομο...στο επισης ωραιο μπαρ μεσα.
 

mouratha

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρίκιος
γιατι να μην ισχυει? λες να ασχολουνται με μπουρδες (ελληνικές εκλογές)?..
κανονικά ισχυει. προσοχή μονο εισοδος μονο 9-12.30. και πηγαινε πολυ πολυ νωριτερα απο τις 9...αν και ειναι καθαρα θεμα τυχης.
Οκ! Ευχαριστώ πολύ! !!!
 

athinaex

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
κι εγω λατρευω το χιουμορ, χωρις να ειμαι ιδιαιτερα καλος σε αυτο, αλλα δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις οταν εδω μιλουμε για ανηθικοτητες μαγαζιου, απατη, εκμεταλλευση κλπ.
το δικο μου τιπ, οσο μπορω πιο ξεκαθαρο, λοιπον για Ρωμη ειναι:
ξεχαστε τα οικονομικα καφε σε ελληνικο στυλ, που θα καθησετε δηλ, στο ιστορικο κεντρο. Αν καθησετε ετοιμαστειτε να πληρωσετε αναλογα. Πολυ προσφατα που ημουν στην piazza del Popolo και η παρεα ηθελε να καθησουμε σε καφε, απλα απαντησα: ή περναμε τον Τιβερη κ πληρωνουμε 1-1,5 ή ορθια, αλλιως το κοστος θα πλησιασει κ θα ξεπερασει τα 10Ε/ατομο γλυκο+καφες. Πηγαμε σε ενα ιστορικο καφε, το Rosati, φαγαμε εκαστος το cannolo του, ηπιαμε ενα υπεροχο cappuccino κ πληρωσαμε 3,30/ατομο...στο επισης ωραιο μπαρ μεσα.

Με συγχωρείς, αλλά κάτι δεν κατάλαβα (ελάχιστα γνωρίζω για την Ρώμη) τι εννοείς "ιστορικό κέντρο" ποια περιοχή περιλαμβάνει δλδ , επίσης η piazza del Popolo που πλήρωσες 3,30 ευρώ (και μου φαίνονται οκ) θεωρείται normal περιοχή από άποψη τιμών? Και τέλος όταν λες "Περνάμε τον Τίβερη" σε ποια περιοχή αναφέρεσαι ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom