Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Με συγχωρείς, αλλά κάτι δεν κατάλαβα (ελάχιστα γνωρίζω για την Ρώμη) τι εννοείς "ιστορικό κέντρο" ποια περιοχή περιλαμβάνει δλδ , επίσης η piazza del Popolo που πλήρωσες 3,30 ευρώ (και μου φαίνονται οκ) θεωρείται normal περιοχή από άποψη τιμών? Και τέλος όταν λες "Περνάμε τον Τίβερη" σε ποια περιοχή αναφέρεσαι ?
Η τιμη καταρχην ειναι στο μπαρ οπου ο καφες εχει 1-1,10 σε ολη τη χωρα. Ακομα και στη Βενετια στην piazza san Marco οπου εχει 10Ε στο τραπεζι, στο μπαρ μεσα εχει 1. Επειτα δες το χαρτη. Αν περασεις τον Τιβερη απο την piazza del Popolo θα βρεθεις στο Prati. Vaticano. Ιστορικο κεντρο εννοω κυριως το tridente, την τριαινα που ξεκινα απο αυτη την πλατεια κ οριζεται απο τη via di ripetta, via del babuino μεχρι το υψος της via del tritone. Οι ακριβες τιμες ομως φθανουν το Quirinale ανατολικα, ως το Κολοσσαιο νοτια και δυτικα ως τον Τιβερη. Ακομα και στο Τραστεβερε ειναι πιο λογικες..Καφε στο Πρατι λοιπον και φαγητο με ψαξιμο και νυχτα στο Testaccio. Αυτα ειναι τα τιπ μου χοντρικα.
 

ana4732

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα σας,
εχω διαβασει και εχω βρει λυσει πολλες αποριες μου στο forum σας σχετικα με το ταξιδι που ετοιμαζω το Πασχα.
Δυο-τρια πραγματακια που δεν μπορεσα να ξεκαθαρισω.
1. Επειδη οπως ειπα θα βρισκομαι Μεγαλη εβδομαδα Ρωμη , Θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει καποια Ορθοδοξη εκκλησια. Μ. Παρασκευη υπαρχει το εθιμο του επιταφιου οπως εδω ?
2. Τα μεσα μεταφορας ( μετρο , λεωφορεια ) μεχρι τι ωρα το βραδυ δουλευουν ?
3. ειδα οτι μπορω να βγαλω για τα παιδια ( 12 & 14 ετων ) μειωμενο εισητηριο σε καποια μουσεια. Ζητανε στην εισοδο ή στα ταμεια κανενα εγγραφο ή βεβαιωση για τα παιδια ?
4. Πιστευετε οτι ο κοσμος στο Βατικανο , Κολλοσαιο θα ειναι παρα πολυς λογω Ορθοδοξου Πασχα , ή θα ειναι ο συνηθης κοσμος ?
5. την μερα της επιστροφης θα ταξιδεψω με τρενο απο Venezia στο Fiumincino , προκειμενου το βραδυ να ταξιδεψω για Αθηνα. Τα τρενα αυτα φτανουν στην ωρα τους , ή εχουν συχνα καθυστερησεις ? Αν ναι, μιλαμε για λιγα λεπτα, για μιση ή και παραπανω ωρα ? Δηλ θεωρειται ασφαλες να υπολογισω διαρκεια ταξιδιου και 1 ωρα επιπλεον για καθυστερηση στην αφιξη ?
ευχαριστω για την βοηθεια σας.
 

stamatina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια και απο εμένα,
Κανονίζω με την παρέα μου ταξίδι τον Μάρτιο στην Ρώμη, έχουμε καταλήξει σε 2 ξενοδοχεία το ένα είναι ακριβώς δίπλα στον Τίβερη από την μεριά του Βατικανού και το άλλο λίγο πιο πάνω από το Termini.
Δυσκολευόμαστε πολύ να αποφασίσουμε λόγο περιοχής. Κάποια βοήθεια;
Visconti Palace Rome και Venetia Palace Rome
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλημερα καλως ηρθες στην παρεα! Το σεπτεμβριο πηγαμε ρωμη ετσι τα εχω σχετικα φρεσκα στο μυαλο μου. Την λατρεψα την ρωμη. Στο θεμα μας τωρα στο πρωτο ξενοδοχειο ηταν και εγω ναμεινω ειναι σε καλο σημειο μπορει να ειναι στην μερια του βατικανου αλλα ειναι κοντα σε ολα. Ωραιο ξενοδοχειο και καλη βαθμολογια. Το δευτερο ωραιο και αυτο σαν ξενοδοχειο απλα η περιοχη δεν ειναι τοσο ωραια, επικινδυνη δεν θα το ελεγα απλα αδιαφορη αλλα και αυτο δεν ειναι πολυ μακρια απο το κεντρο γενικα οι αποστασεις ειναι πολυ κοντα και περπατιουνται ανετααα!!! Εγω ψηφιζω το πρωτο για θεμα περιοχης ποιο πολυ.
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
εγω πηγα πριν ενα μηνα και εμεινα σε ενα ξενοδοχειο κοντα στην piazza reppublica λεγοταν hotel italia κ ενω εξωτερικα δεν σου γεμιζει το ματι γιατι ειναι σκουροχρωμο απεξω, αλλα το δωματιο ηταν πολυ πολυ καλο ειχε και απιστευτο στρωμα το κρεβατι !! ο κυριος στην ρεσεψιον εξυπηρετικοτατος ειδικα αυτος στην βραδυνη βαρδιαα!! το μονο κακο ηταν η αιθουσα πρωινου που ηθελε μια ανακαινισουλα στα τραπεζοκαθισματα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια και απο εμένα,
Κανονίζω με την παρέα μου ταξίδι τον Μάρτιο στην Ρώμη, έχουμε καταλήξει σε 2 ξενοδοχεία το ένα είναι ακριβώς δίπλα στον Τίβερη από την μεριά του Βατικανού και το άλλο λίγο πιο πάνω από το Termini.
Δυσκολευόμαστε πολύ να αποφασίσουμε λόγο περιοχής. Κάποια βοήθεια;
Visconti Palace Rome και Venetia Palace Rome
Κανενα ψευτοδιλημμα. Το πρωτο.
 

athinaex

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Διάβασα όλο το ποστ αλλα τελικά μπερδεύτηκα, τελικά απο chiampino για spagna ποιος ειναι ο πιο γρήγορος και με λιγότερη ταλαιπωρία τρόπος μεταφοράς ? (εκτός ταξί) , με λεωφορείο (terravision)- τέρμινι - μετρό spagna ? ή atral - μετρό anagnina - spagna?
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Γεια και απο εμένα,
Κανονίζω με την παρέα μου ταξίδι τον Μάρτιο στην Ρώμη, έχουμε καταλήξει σε 2 ξενοδοχεία το ένα είναι ακριβώς δίπλα στον Τίβερη από την μεριά του Βατικανού και το άλλο λίγο πιο πάνω από το Termini.
Δυσκολευόμαστε πολύ να αποφασίσουμε λόγο περιοχής. Κάποια βοήθεια;
Visconti Palace Rome και Venetia Palace Rome
εχω μεινει στο Visconti to 2011,πολυ καλο,τεραστια γκαμα στο πρωινο κ πολυ καλη τοποθεσια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.708
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom