Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

drakosofi

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Το hotels.com είναι μια αξιόπιστο απλά εμένα μερικές φορές όταν πήγα να κάνω κράτηση μου έβγαζε άλλη τιμή.
Ξεκινάω με τα πρώτα που έγραψες
Inncentral Guesthouse : Κοντά σε μέτρο και αξιοπρεπές
Art And Relax Suites : Και αυτό κοντά σε μετρό και ειδικά στο Termini που είναι ο κεντρικός και συνδέει όλες τις γραμμές. Ωραίο ξενοδοχείο .
Coulourate Room: Δεν κατάλαβα καν που είναι σαν περιοχή (πολύ μακριά)
Hotel Aniene: Πολύ κοντά στο μετρό και φαίνεται πολύ κάλο.
Villa Lanusei : Το απορρίπτω λόγω τοποθεσίας
Porta Pia Rooms: Μακριά από το μετρό και αυτό το απορρίπτω
Via Cesena B&B: Κοντά σε στάση μετρό και ωραίο.
Σου προτείνω να περιοριστείς σε αυτά που είναι κοντά σε στάση μετρό γιατί θα χρησιμοποιείς συνέχεια. Στη συνέχεια δες και φωτογραφίες και σχόλια που υπάρχουν σε booking και tripadvisor. Και ίσως να θυσιάσεις το πρωινό στο ξενοδοχείο αφού θες κάτι οικονομικό, Συνήθως σε αυτά τα ξενοδοχεία το πρωινό είναι μέτριο.
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.
αν βρεις χρονο και μπορειε δες και..........
Hotel Residence Villa Tassoni
San Lorenzo Notte
Holiday and Rome - Via di Portonaccio
αν και νομιζω πως με τις χρησιμες πληροφοριες σου ειμαι πολυ κοντα στην αποφαση μου.
 

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
αν βρεις χρονο και μπορειε δες και..........
Hotel Residence Villa Tassoni
San Lorenzo Notte
Holiday and Rome - Via di Portonaccio
αν και νομιζω πως με τις χρησιμες πληροφοριες σου ειμαι πολυ κοντα στην αποφαση μου.
Νομίζω ότι απομακρύνεσαι αρκετά από το κέντρο και αυτά τα 3 ξενοδοχεία δεν είναι κοντά σε μέτρο.
 

drakosofi

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Νομίζω ότι απομακρύνεσαι αρκετά από το κέντρο και αυτά τα 3 ξενοδοχεία δεν είναι κοντά σε μέτρο.
σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!!!θα επιλεξω κατι απο τα προηγουμενα και οταν κλεισω την διαμονη θα επανελθω με νεες ερωτησεις.!!!!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.667
Likes
12.524
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ταξιδεύω για Ρώμη την Δευτέρα 5 Οκτωβρίου από Θεσσαλονίκη με Ryanair στις 09.50. Εχω διαβάσει αρκετά για τη Ρώμη από διάφορα sites και τουριστικούς οδηγούς. Θεωρώ ότι έχω τις απαραίτητες γνώσεις για τα αξιοθέατα της πόλης οπότε πιστεύω ότι στις τρεις μέρες θα μπορέσω να επισκευθώ τα πιό σημαντικά. Το πρόβλημά μου είναι στην επιστροφή, διότι πετάω από ciampino την Πέμπτη 8 Οκτωβρίου στις 06.40 και δεν γνωρίζω από Berberini πως θα φτάσω έγκαιρα στο αεροδρόμιο. Σας παρακαλώ πολύ όποιος έχει τις σχετικές πληροφορίες ας μας τις γνωστοποιήσει. Επίσης αν κάποιος από τα μέλη ή επισκέπες του site ταξιδεύει για Ρώμη την ίδια ημερομηνία και θέλει να συνταξιδέψουμε να με ενημερώσει ώστε να το φιξάρουμε.
Έξι μηνύματα πιο πάνω
http://www.travelstories.gr/communi...ώμης-και-αντίστροφα.30110/page-15#post-597514
και διαβάζεις και προς τα πίσω :)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.209
:welcome2: Gyl

Nα κάνω και εγώ μια ερώτηση.
Για το ATAC BUS που κάνει την διαδρομή ANAGNINA via CIAMPINO πρέπει να έχεις αγορασμένο εισιτήριο από πριν η και πάνω στο λεωφορείο βγάζεις;
 
Last edited:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.209
Για την προηγούμενη ερώτηση βρήκα την απάντηση.Αγοράζεις και μέσα στο λεωφορείο εισιτήριο.

Σε αυτό το link εκεί που γράφει τις ώρες όταν λέει holidays εννοεί σαββατοκύριακα και αργίες λογικά ε;

http://www.atral-lazio.com/index.php?option=com_content&view=article&id=145&Itemid=197
 
Last edited:

Vassiliki S

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Καλησπέρα και πάλι! Οι πληροφορίες εδώ μέσα είναι θησαυρός!! :) Απ,ό,τι διάβασα οι περισσότεροι βγάζετε τη Roma Pass για τη μετακίνηση και την είσοδο σε μουσεία. Επίσης διάβασα ότι συμφέρει η έκδοση εκ των προτέρων (on line) των εισιτηρίων για τα αξιοθέατα που έχουν μεγάλη αναμονή (Βατικανό κλπ). Πόσο καιρό πριν πρέπει να μπει κανείς στη διαδικασία; Το γεγονός ότι με τη Roma Pass δικαιούσαι δωρεάν την είσοδο σε δύο (αν θυμάμαι καλά) αξιοθέατα, συνεπάγεται ότι δε συμφέρει η έκδοση on line του εισιτηρίου; Το αναφέρω με την έννοια ότι on line πρέπει να το πληρώσεις επί τόπου....Πώς το έχετε χειριστεί; Ευχαριστώ!
 

ulini

Member
Μηνύματα
57
Likes
20
Καλησπέρα και πάλι! Οι πληροφορίες εδώ μέσα είναι θησαυρός!! :) Απ,ό,τι διάβασα οι περισσότεροι βγάζετε τη Roma Pass για τη μετακίνηση και την είσοδο σε μουσεία. Επίσης διάβασα ότι συμφέρει η έκδοση εκ των προτέρων (on line) των εισιτηρίων για τα αξιοθέατα που έχουν μεγάλη αναμονή (Βατικανό κλπ). Πόσο καιρό πριν πρέπει να μπει κανείς στη διαδικασία; Το γεγονός ότι με τη Roma Pass δικαιούσαι δωρεάν την είσοδο σε δύο (αν θυμάμαι καλά) αξιοθέατα, συνεπάγεται ότι δε συμφέρει η έκδοση on line του εισιτηρίου; Το αναφέρω με την έννοια ότι on line πρέπει να το πληρώσεις επί τόπου....Πώς το έχετε χειριστεί; Ευχαριστώ!
H Roma Pass δεν περιλαμβάνει το Βατικανό, για το οποίο πιστεύω ότι συμφέρει η online αγορά για να γλυτώσεις τις ουρές (που όταν υπάρχουν είναι μεγάλες). Εγώ τα είχα βγάλει 10 μέρες πριν πάω και είχα διαλέξει με ξεναγό που άξιζε πραγματικά (
http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?action=booking) . Καμία από τι 2 φορές που έχω πάει δεν έβγαλα Roma Pass γιατί δεν χρησιμοποίησα πολύ μμμ (έμενα στο κέντρο οπότε την περπάτησα την πόλη και το χάρηκα). Οπότε αναλόγως που θα μένεις και πιο μουσεία θες να δεις τσεκάρεις και αν σε συμφέρει η κάρτα.
 

Vassiliki S

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
H Roma Pass δεν περιλαμβάνει το Βατικανό, για το οποίο πιστεύω ότι συμφέρει η online αγορά για να γλυτώσεις τις ουρές (που όταν υπάρχουν είναι μεγάλες). Εγώ τα είχα βγάλει 10 μέρες πριν πάω και είχα διαλέξει με ξεναγό που άξιζε πραγματικά (
http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?action=booking) . Καμία από τι 2 φορές που έχω πάει δεν έβγαλα Roma Pass γιατί δεν χρησιμοποίησα πολύ μμμ (έμενα στο κέντρο οπότε την περπάτησα την πόλη και το χάρηκα). Οπότε αναλόγως που θα μένεις και πιο μουσεία θες να δεις τσεκάρεις και αν σε συμφέρει η κάρτα.
Κι εμείς κεντρικά θα μένουμε (κοντά στον σταθμό Termini). Ελπίζω να μη βρέχει και να απολαύσουμε το περπάτημα στην πόλη! Θα το ψάξω για την κάρτα και θα επανέλθω αν χρειαστεί!
 

Nίκος

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα και απο μένα...
Θα φύγω ξημερώματα και γω για Ciampino, θα μένω στο κέντρο στη Cavour..
Καμιά ιδέα τι τηλέφωνο να πάρω για ταξι; Επειδή έχει διάφορες εταιρείες..
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.209
:welcome2:Εδώ αναφέρει ότι υπάρχει μόνο ένας αριθμός για να καλέσεις taxi
http://www.turismoroma.it/info_viaggio/taxi?lang=en
πιο κάτω γράφει και κάποιες πιάτσες taxi και θέλω να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου για όποιον ξέρει αν είναι τα μοναδικά μέρη που μπορείς να πάρεις taxi και αν μπορείς να σταματήσεις taxi ενώ κινείται στον δρόμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.285
Μηνύματα
886.666
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom