Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

annian

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Παιδιά, μια ακόμα ερώτηση.. Από που θα αγοράσουμε καλό limoncello στην Ρώμη?? Να είναι καλό και να μην το χρυσοπληρώσουμε άδικα στα τουριστικά καταστήματα!
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
191
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχεις δίκαιο δεν είναι και ότι καλύτερο. .
Απλά έλεγα αν έβρισκα λίγο πιο κάτω να αποφύγαμε λίγο την ανηφόρα. .το hotels.com λίγο πιο φθηνά μου τα βάζει και έχει και ξενοδοχεία που δεν έχει διαθέσιμα στο booking. .

Τώρα κοιτάω το rezidenza ki rome. Καλό μου φαίνεται!
https://www.tripadvisor.com.gr/Hote...010-Reviews-Residenza_Ki_Rome-Rome_Lazio.html.

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά το πιο πάνω. . Και μου το αφήνει αν το κλείσω μαζί τους 267 ευρώ. Είναι ασφαλές να το κλείσω μαζί τους? Επικοινώνησα μαζί τους με Mail. Απλά επειδή είναι χωρίς ακύρωση θέλω τη βοήθεια σας γιατί ήδη θα χάσω το 200 από το άλλο που έκλεισα μην την ξαναπατήσω. ..
 
Last edited by a moderator:

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Μόλις προχθές επέστρεψα από τη Ρώμη και συστήνω ανεπιφύλακτα κι εγώ να έχετε κλείσει τα εισιτήρια τουλάχιστον για Βατικανό και Κολοσσαίο από το internet! Οι ουρές ήταν τεράστιες ακόμα και τώρα που δεν είναι συγκεκριμένη τουριστική περίοδος (αν και κατά τη γνώμη μου η Ρώμη δεν έχει τουριστική περίοδο). Το θέμα δεν είναι απλώς η αναμονή. Ο κόσμος είναι τόσο πολύς στα μουσεία-μνημεία που η περιήγηση γίνεται έως και επίπονη. Αρα γιατί να μην έχετε γλιτώσει τουλάχιστον από αυτόν τον κόπο??
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Εμείς διαλέξαμε την piazza del popolo για διαμονή επειδή έχει τον σταθμό του μετρό flaminio, από εκεί είναι η είσοδος για borghese, είναι κοντά στο ποτάμι και επειδή από εδώ ξεκινούν οι κεντρικοί δρόμοι via del babuino (οδηγεί σε piazza di spagna) via del corso (ο πιο κεντρικός δρόμος στην άλλη άκρη του οποίου είναι το κολοσσαίο) και via di ripetta. Κατά τη γνώμη μου η Ρώμη είναι εύκολα προσβάσιμη παντού με τα πόδια. Όπου και να μείνει κανείς, αν είναι φαν της περιπατητικής, μια χαρά θα είναι.
Εμείς μείναμε στο http://www.locandapiazzapopolo.com/. Το κλείσαμε μέσω Booking στα 217 ευρω το δίκλινο για 3 βράδια. Ανακαινισμένο τον προηγούμενο μήνα μόλις, πεντακάθαρο και ήσυχο. Για το περιορισμένο μας budget ήταν πραγματικά μια ευχάριστη έκπληξη!
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Μπορεί να σας φανεί αστείο ή ανούσιο αλλά εγώ θα το πω!Η δική μου συμβουλή δεν αφορά τίποτα από τα παραπάνω...Εγώ απλώς θα πω ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΑΝΕΤΑ παπούτσια αν έχετε την πρόθεση να περπατήσετε πολύ. Φορούσα allstar θεωρώντας ότι είναι σχετικά άνετα αλλά μέγα λάθος! Γύρισα στην Ελλάδα με σουβενίρ 5 μεγάλες φουσκάλες εξαιρετικά οδυνηρές. (μιλάμε για πρωτόγνωρο πόνο!!)
*Αυτό το τετραγωνάκι-πλακάκι κάτω σε όλη τη Ρώμη είναι πολύ ύπουλο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά το πιο πάνω. . Και μου το αφήνει αν το κλείσω μαζί τους 267 ευρώ. Είναι ασφαλές να το κλείσω μαζί τους? Επικοινώνησα μαζί τους με Mail. Απλά επειδή είναι χωρίς ακύρωση θέλω τη βοήθεια σας γιατί ήδη θα χάσω το 200 από το άλλο που έκλεισα μην την ξαναπατήσω. ..
Κατ' αρχας, μιλησες με το ξενοδοχειο να δεις αν δεχονται ακυρωση σε αυτό που μετάνιωσες; Εχω ακυρώσει 2 φορές σε συνεννοήση με το ξενοδοχείο. Μπορεί να δεχτούν και στην περίπτωσή σου.
Γιατί κλείνεις συνέχεια χωρίς δυνατότητα ακύρωσης;
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
191
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θα το δω κ αυτό. .Ευχαριστώ
Ναι έχω μιλήσει κ δεν δέχεται. .
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
191
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
καλημέρα!! σας έχω τρελλάνει όλη την ώρα με αυτό το θέμα..και ζητώ συγνώμη..αλλά και ευχαριστώ όλους εσάς που έχετε την καλή διάθεση να με βοηθήσετε!!
https://www.booking.com/hotel/it/be...aa7d07bc6734fed6a778abe5b14X1;highlight_room=
έχω βρει αυτό λίγο πιο πάνω από την τιμή που θέλω...
η περιοχή βολεύει σωστα? θυμίζω ότι θα είμαι εγώ με τους γονείς μου, οι οποίοι όπως και να το κάνουμε δεν μπορούνε τις πολλές βόλτες..
θα είμαστε 2.5 μέρες και θα πάρουμε μάλλον μετρό από το αεροδρόμιο CIA για το ξενοδοχείο (εννοώ την διαδρομή την υπόλοιπη) και για να πάμε στο βατικανό. την τρίτη μέρα θα πάρουμε το hop on hop off εκτός και αν υπάρχει άλλη λεωφορείο που να κάνει περίπου την ίδια διαδρομή όπως σε άλλες χώρες..τα λέω αυτά για να μου πείτε περίπου και απόσταση από μετρό αν και οι φορές που θα το χρειαστούμε είναι αυτές..
10000000 ευχαριστώ
 

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
Το Eliseo το είδες- ρώτησες..?? Είναι δίπλα στη Piazza di Spagna (στην άλλη έξοδο του μετρό , δηλαδή κατεβαίνεις από την μία πόρτα - ΔΕΝ παίρνεις το μετρό - βγαίνεις από την άλλη πόρτα και είσαι Spagna) και η τιμή του είναι πιο φθηνή από αυτά που δείχνεις γενικά.. Επίσης επειδή έχω μείνει είναι σίγουρα ένα πολύ καλό ξενοδοχείο (μέλος ομίλου με 8-9 ξενοδοχεία στη Ρώμη).. Ξέρω πως στο χάρτη φαινεται λίγο περιέργο το μέρος του αλλά είναι πολύ βολικό και πολύ safe ..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.503
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ θα πήγαινα σε σούπερ μάρκετ ή παντοπωλείο (alimentari) και θα κοίταγα να είναι από Νότια Ιταλία (πχ Νάπολη, Σορέντο κτλ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.902
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom