Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απο κεί και πέρα δεν μπορώ να την βοηθήσω περισσότερο απο εσένα που είσαι ..
οι προσωπικές αναφορές δεν βοηθουν κανενα και καλό είναι να αποφεύγονται.
οι φωτο που παρεθεσα από την περιοχη δειχνουν αν ειναι "ασχημη" όπως ειπες.

Δηλαδή εσυ πήρες μεταφορικό μέσο για να πας στο Βατικανό?
το Βατικανό θυμίζω είναι εκτός κέντρου. αναλογα που μενει ο καθενας, ποσο χρονο εχει και φυσικα την κινητικη του ικανοτητα χρησιμοποιει και τα αναλογα ΜΜΜ ή πόδια. τις περισσοτερες φορες ναι παιρνω ΜΜΜ γιατι σπανια να μεινω δυτικα του Τιβερη.
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
καλησπέρα σε όλους!
το καλοκαίρι με βοήθησε αρκετά το φόρουμ με τις διακοπές μου στην Αμοργό, οπότε περιμένω και πάλι τη βοήθεια σας! :) Ρώμη!!!
θα ήθελα πληροφορίες α) για την κλειδαρότρυπα... είναι στο λόφο Αβεντίνο, έχει πάει κάποιος? είναι εύκολο να τη βρείς? έχει και εκεί ουρά? και β) πιστεύεται ότι αξίζει να σηκωθώ αρκετά πρωί (5:00 πμ) ώστε να καταφέρω να δω κάποιες πλατείες και κρήνες χωρίς τις ορδές των τουριστών ή τα απογεύματα είναι καλύτερα? και τελευταίο... Βατικανό, Αγ. Πέτρος, κολοσσαίο, Παλατίνος λόφος και Ρωμαική αγορά γίνονται σε μια μέρα??? Σας ευχαριστώ!!! :)
Χαίρετε! Για α) Στον Αβεντίνο είναι. Εύκολα το βρίσκεις. Το γράφουν και οι οδηγοί. Για τα υπόλοιπα και β) πρέπει να ρωτήσω: Πότε θα πας στη Ρώμη;
Για γ) Καλύτερα σε δυο μέρες για να σου μείνει και κάτι.

Μάιο... μετά τις 15 σκέφτομαι... για τα μνημεία ρωτάω γιατί πραγματικά υπάρχουν πάρα πολλά να δεις και σε όλα τα ποστ βλέπω μόνο για τα συγκεκριμένα. Υπάρχει η στοά του Μπορομίνι, η εκκλησία του Αγίου Ιγνατίου με τον τρομερό θόλο, το άγαλμα της Αγίας Θηρεσίας, Αγία Πραξίδη με τρομερά βυζαντινά ψηφιδωτά, το παλάτσο Μπαρμπερίνι... και πολλά άλλα. καλά πλατείες και κρήνες δε το συζητώ... νομίζω θα λιώσω στο περπάτημα. χαχαχα Αν έχεις και εσύ να προτείνεις κάτι πέρα απο τα πιο γνωστά, θα με ενδιέφερε. Σε ευχαριστώ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιά νομίζω πως το Trastevere δεν το λες και κέντρο, σχετικά κοντά στο Βατικανό είναι.
Είναι μεγάλη περιοχή. Αν κάποιος κάνει προσεκτική επιλογή τοποθεσίας, μπορεί να μείνει πολύ κεντρικά πχ 15' από Piazza Navona, με χαλαρό περπάτημα.
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Δεν κατάλαβα τι εννοείς προσωπικές αναφορές. Μέλος είμαι και ξέρω αυτό που ξέρουν όλοι εδω μέσα οτι στην Ιταλία θα ζητήσουμε τη γνώμη σου.
Αυτός που θα πάει πρώτη φορά Ρώμη η περιοχή του τέρμινι θα τον αφήσει παγερά αδιάφορο. Θα το δεί μέσα απο το λεωφορείο. Αυτός που θα επιστρέψει ξανά και ξανά τότε θα γυρίσει και θα εκτιμήσει αυτη την περιοχή. Καλό σου ταξίδι
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ανάλογα με τις μέρες που έχεις και τις προτιμήσεις σου κάνεις το δικό σου πρόγραμμα. Αν κάποιο από τα "must-see" δεν σε ενδιαφέρει, δεν χρειάζεται να το συμπεριλάβεις. Αυτό που σίγουρα πρέπει να κάνεις είναι βόλτες. Πάντως προτείνω να επισκεφθείς αυτά που αναφέρεις στο πρώτο σου μήνυμα σε δυο μέρες και να συμπληρώσεις τις μέρες με βόλτες, στις οποίες μπορείς να δεις και τα λιγότερα γνωστά αξιοθέατα που αναφέρεις, κάνοντας έναν στοιχειώδη προγραμματισμό και ομαδοποίηση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν κατάλαβα τι εννοείς προσωπικές αναφορές.
αυτό που ειπα. δεν παρεξηγουμαι με τπτ προς θεού, απλα μου παραξοφαινεται να βλεπω να αναφέρεται το ονομα μου..

Αυτός που θα πάει πρώτη φορά Ρώμη η περιοχή του τέρμινι θα τον αφήσει παγερά αδιάφορο.
δειξε σε καποιον από αυτή την κατηγορια τις φωτο που παρεθεσα να πειστεις.. δεν είναι Τραστεβερε αλλα είναι κεντρο Ρωμης. αυτό αρκει.

grazie..
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Ανάλογα με τις μέρες που έχεις και τις προτιμήσεις σου κάνεις το δικό σου πρόγραμμα. Αν κάποιο από τα "must-see" δεν σε ενδιαφέρει, δεν χρειάζεται να το συμπεριλάβεις. Αυτό που σίγουρα πρέπει να κάνεις είναι βόλτες. Πάντως προτείνω να επισκεφθείς αυτά που αναφέρεις στο πρώτο σου μήνυμα σε δυο μέρες και να συμπληρώσεις τις μέρες με βόλτες, στις οποίες μπορείς να δεις και τα λιγότερα γνωστά αξιοθέατα που αναφέρεις, κάνοντας έναν στοιχειώδη προγραμματισμό και ομαδοποίηση.
Ναι ίσως είναι καλύτερα αυτό που προτείνεις, να συνδυάσω τα must-see με διάφορα άλλα που είναι πιο κοντά τους. Κάτι άλλο που μου ήρθε στο μυαλό και ίσως φανεί χαζό... Στη καπέλα σιξτινα επιτρέπεται η φωτογράφιση? έστω και χωρίς φλας... :p
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
[QUOTE="Βαλάντω, post: 611277, :) member: την περιοχή Termini τι γνωρίζεις? Όσο για την συγκοινωνία πληροφορήθηκα ότι δεν είναι χρονοβόρες και είναι δωρεάν με την Roma Pass.[/QUOTE]

Πρωινες πρωινες καλημερες!!!! :) Τερμινι, εχω ξαναγραψει καπου εδω στην ιδια ερωτηση οτι δεν χρειαζεται να ανησυχειτε για την περιοχη, ναι μεν εχει αρκετους αλλοδαπους, αλλα και εσυ αλλοδαπη θα εισαι στην Ρωμη. :p ισως ειναι λιγο πιο μελαμψοι απο εσενα. Απλα, σε περιπτωση που βρειτε ξενοδοχειο εκει θα πρεπει να ειστε προσεκτικοι, οπως το ιδιο προσεκτικοι πρεπει να ειστε κ στο μετρο. Πορτοφολαδες φουλ! Εν το μεταξυ, επειδη ειδα καποια αλλα μελη
μπερδευτηκαν, ελπιζω μην μπερδεψα κ σενα. Το Τραστεβερε δεν ειναι στο κεντρο. Αλλα εγω το εκανα σε εικοσι λεπτα μεχρι κεντρο. και δεν εχω θητησει στους καταδρομεις. ;) Σιγουρα ψαξε το για κεντρο αλλα σιγουρεψου οτι δεν θα πιαστεις "κοτσος". Δεν θυμαμαι ποτε, ειχα μεινει στον Albergo Piave, πληρωσα 50 ευρω τη βραδυα, ο φορος ηταν μεσα στην τιμη και το πρωινο. Δεν συζητω για τον καλυτερο καπουτσινο που ηπια εκει και οχι απο Ιταλο, αλλα απο Κολομβιανο! Εγω τους ειχα στειλει email. Δες αν σε ενδιαφερει κ επικοινωνησε κ εσυ μαζι τους, ζητωντας μια προσφορα.Αξιολογο μερος, καθαρο ξενοδοχειο, καθημερινο service, το μονο αρνητικο ειναι οτι τα δωματια ειναι μικρα, αλλα δεν με απασχολει διολου αφου χρειαζομαι το δωματιο μονο οχτω ωρες, για υπνο κ μπανιο.Τις υπολοιπες μαθαινω την πολη. Μπες στην παρακατω ιστοσελιδα http://www.albergopiave.it/. Τσεκαρε το αν σου αρεσει και σε βολευει. στειλε μειλ για τιμη την βραδυα, με πρωινο και φορο να συμπεριλαμβανονται. [email protected]. Αν κλεισεις εκει, κρατα το μειλ που σου εχουν στειλει, σε περιπτωση που την ωρα πληρωμης σου ζητησουν παραπανω χρηματα.( μου ετυχε απο καινουριο υπαλληλο ). Θα εισαι τυχερη αν το μειλ σου το διαβασει και απαντησει ο ιδιοκτητης..πενηντα ευρωη ηταν πραγματικη προσφορα! Καλη τυχη στο ψαξιμο, οτι χρειαστεις γυρω στους 22.000 travelstories tellers ειναι εδω!
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Ναι ίσως είναι καλύτερα αυτό που προτείνεις, να συνδυάσω τα must-see με διάφορα άλλα που είναι πιο κοντά τους. Κάτι άλλο που μου ήρθε στο μυαλό και ίσως φανεί χαζό... Στη καπέλα σιξτινα επιτρέπεται η φωτογρά? έστω και χωρίς φλας... :p
Χαχαχαχα....οχι δεν επιτρεπεται!!!!Ηταν διπλα μου ενας security, Αλλα ειχα το κινητο στην μπροστινη καμερα το κρατουσα αμεριμνη εκανα οτι κοιτουσα γυρω γυρω και πατησα το κλικ. Εξυπνη, για την μπροστινη καμερα κ τυπου left speechless για να μην κινησω υποψιες αλλα χαζη γιατι δεν ειχα απενεργοποιησει τον ηχο της καμερας. χαχαχα ακομα θυμαμαι την φατσα του κ την δικη μου ενα παραπανω οταν με τσακωσε. Δεν εκανε κτ, απλα ειπε οτι δεν επιτρεπονται οι φωτογραφιες...ρεζιιιιλι! Αλλα ολοι προσπαθουν να βγαλουν μια φωτογραφια....
Και για του λογου το αληθες.... και εκανα την ατιμια μου, και καλη δεν βγηκε. Λιγο το αγχος και κουνουσα, λιγο τα 5 mgpixels της μπροστινης, καθολου καλοι συνεργατες.
 

Attachments

Last edited:

nikoletta1982

Member
Μηνύματα
139
Likes
25
Καλημερα κ απο μενα.. Παιδια, εγω εμεινα σ αυτο το b&b κ ηταν κ οικονομικο κατα τη γνωμη μ κ πολυ κοντα σε ολα τα βασικα αξιοθεατα..
http://www.newmorpheus.it/
η περιοχη ηταν καλη, γιατι το τερμινι μ φανηκε καπως, κυκλοφορουσαμε ανετα κ βραδυ..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.491
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
έχει και εκεί ουρά? και β) πιστεύεται ότι αξίζει να σηκωθώ αρκετά πρωί (5:00 πμ) ώστε να καταφέρω να δω κάποιες πλατείες και κρήνες χωρίς τις ορδές των τουριστών ή τα απογεύματα είναι καλύτερα?
Για τα υπόλοιπα που ρώταγες: Τον Μάιο οι επισκέπτες της Ρώμης αυξάνονται οπότε σίγουρα θα βρεις μια ουρά στην κλειδαρότρυπα (εμείς Δεκέμβρη είχαμε μόνο άλλον έναν μπροστά μας) και στις γνωστές πλατείες θα γίνεται ψιλοχαμός. Οπότε καλύτερα νωρίς το πρωί, αν έχεις το κουράγιο. Επίσης αργά το βράδυ. Υπάρχουν όμως πάντα και σημεία που θα είσαι ήρεμα και ωραία.
 
Μηνύματα
13
Likes
7
Πρωινες πρωινες καλημερες!!!! :) Τερμινι, εχω ξαναγραψει καπου εδω στην ιδια ερωτηση οτι δεν χρειαζεται να ανησυχειτε για την περιοχη, ναι μεν εχει αρκετους αλλοδαπους, αλλα και εσυ αλλοδαπη θα εισαι στην Ρωμη. :p ισως ειναι λιγο πιο μελαμψοι απο εσενα. Απλα, σε περιπτωση που βρειτε ξενοδοχειο εκει θα πρεπει να ειστε προσεκτικοι, οπως το ιδιο προσεκτικοι πρεπει να ειστε κ στο μετρο. Πορτοφολαδες φουλ! Εν το μεταξυ, επειδη ειδα καποια αλλα μελη
μπερδευτηκαν, ελπιζω μην μπερδεψα κ σενα. Το Τραστεβερε δεν ειναι στο κεντρο. Αλλα εγω το εκανα σε εικοσι λεπτα μεχρι κεντρο. και δεν εχω θητησει στους καταδρομεις. ;) Σιγουρα ψαξε το για κεντρο αλλα σιγουρεψου οτι δεν θα πιαστεις "κοτσος". Δεν θυμαμαι ποτε, ειχα μεινει στον Albergo Piave, πληρωσα 50 ευρω τη βραδυα, ο φορος ηταν μεσα στην τιμη και το πρωινο. Δεν συζητω για τον καλυτερο καπουτσινο που ηπια εκει και οχι απο Ιταλο, αλλα απο Κολομβιανο! Εγω τους ειχα στειλει email. Δες αν σε ενδιαφερει κ επικοινωνησε κ εσυ μαζι τους, ζητωντας μια προσφορα.Αξιολογο μερος, καθαρο ξενοδοχειο, καθημερινο service, το μονο αρνητικο ειναι οτι τα δωματια ειναι μικρα, αλλα δεν με απασχολει διολου αφου χρειαζομαι το δωματιο μονο οχτω ωρες, για υπνο κ μπανιο.Τις υπολοιπες μαθαινω την πολη. Μπες στην παρακατω ιστοσελιδα http://www.albergopiave.it/. Τσεκαρε το αν σου αρεσει και σε βολευει. στειλε μειλ για τιμη την βραδυα, με πρωινο και φορο να συμπεριλαμβανονται. [email protected]. Αν κλεισεις εκει, κρατα το μειλ που σου εχουν στειλει, σε περιπτωση που την ωρα πληρωμης σου ζητησουν παραπανω χρηματα.( μου ετυχε απο καινουριο υπαλληλο ). Θα εισαι τυχερη αν το μειλ σου το διαβασει και απαντησει ο ιδιοκτητης..πενηντα ευρωη ηταν πραγματικη προσφορα! Καλη τυχη στο ψαξιμο, οτι χρειαστεις γυρω στους 22.000 travelstories tellers ειναι εδω!




Καλημερααα!! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Μου φάνηκαν χρήσιμες και βοηθητικές. Οσο για το ξενοδοχείο με μια πρώτη ματιά ενθουσιάστηκα και θα κάνω μια προσπάθεια με e-mail. :)

οι προσωπικές αναφορές δεν βοηθουν κανενα και καλό είναι να αποφεύγονται.
οι φωτο που παρεθεσα από την περιοχη δειχνουν αν ειναι "ασχημη" όπως ειπες.


το Βατικανό θυμίζω είναι εκτός κέντρου. αναλογα που μενει ο καθενας, ποσο χρονο εχει και φυσικα την κινητικη του ικανοτητα χρησιμοποιει και τα αναλογα ΜΜΜ ή πόδια. τις περισσοτερες φορες ναι παιρνω ΜΜΜ γιατι σπανια να μεινω δυτικα του Τιβερη.
όχι βέβαια. καποια πραγματα εχουν παρεξηγηθεί. εχουν εξηγηθεί αλλα η ληθη φερνει την παρεξηγηση. το Τερμινι είναι κεντρο. πιο κεντρο από το Βατικανο πχ. και εκει μενει οποιος όχι μονο θελει κατι οικονομικο αλλα και να είναι στο κεντρο, να μετακινειται με μετρό και να εχει αμεση και φθηνη προσβαση στο αεροδρομιο. ιδανικη περιοχή για συντομη παραμονή στην πόλη. και την άλλη εβδομαδα παλι εκει θα μεινω. View attachment 137952 View attachment 137953 View attachment 137954 View attachment 137955 View attachment 137956

τα εξηγησα πιο πανω. ασφαλεστατη, οικονομικη και στο κεντρο των ΜΜΜ. σταθμος είναι λογικο να εχει και μετανάστες κλπ. διαλέγεις την καλυτερη πλευρα και εισαι ασφαλης και ανετη.

έχεις πάει?
Ευχαριστωω πολυυ!!

Μια είναι η περιοχή. Κέντρο. Ψάξε καλά. Αν δεν βρείς κάτι, ζήτα βοήθεια να βοηθήσουμε και εμείς. Πήγα πέρυσι Φεβρουάριο, έμεινα σε διαμέρισμα, στοίχισε 220 ευρώ για 4 βράδια-3 άτομα, περπατούσες 20 βήματα και έβγαινες μπροστά στο Πάνθεον. Ήρθε ο ιδιοκτήτης μου έδωσε τα κλειδιά και δεν τον ξαναείδα. Εγω θεωρώ κέντρο και το Βατικανό, και το Travestere δηλαδή όλα στην παλιά πόλη καθώς όλα είναι κοντά με τα πόδια. Αν δεν περπατήσεις στο ανοιχτό μουσείο, Ρώμη, που θα περπατήσεις? Θα το λατρέψεις αυτό το περπάτημα. Σε περίπτωση που δεν βρείς στα βαλάντια σου, τότε και μόνο τότε, θα κοιτάξεις στο τέρμινι. Μιλάμε για μια άσχημη περιοχή. Απο εκεί σε 4-5 στάσεις θα είσαι μέσα στη παλιά πόλη με το λεωφορείο. Πόσο να σου στοιχίσει αυτή η μετακίνηση, λεωφορείο είναι. Είσαι και τυχερή θα βρείς τη Fontana di trevi ανοιχτή. View attachment 137950
View attachment 137951
Σε ευχαριστωωω
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom