Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Είναι το άγχος της πρώτης φοράς κ ποσό μάλλον με ένα μωρό 2 ετών ..φοβάμαι Να το αφήσω για πιο μετά μην μέινουν μόνο τα ακριβά .αν επιτρέπετε σε ποιο ξενοδοχείο θα μείνεις; είναι στο κέντρο;
Το ξενοδοχειο μου ειναι το παρακατω
http://www.booking.com/hotel/it/marcantonio.el
http://www.hotelmarcantoniorome.com/
Διπλα στον σταθμο του μετρο Τερμινι. Το ξεδοχειο επειδη εχω ερθει απο το πρωι ειναι αρκετα καλο, ανακαινισμενο πληρως σαν καινουργιο μεσα, αλλα δεν εχει κουζινα που σε ενδιαφερει. Και σαν τοποθεσια ειναι σχετικα κεντρικο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μωρε αν δεν ειχε καλο καιρο θα επαιρνα ψαροσουπα και θα εκανα ρεπορταζ.

@Christosxds
hostel καταλυμα τυπου ξενοδοχειου στο οποιο νοικιαζεις κρεβατι και οχι δωματιο (αν και συνηθως υπαρχουν και private rooms). Τα δωματια ειναι κοιτωνες των 3, 4, 6, 8, 10 ή περισσοτερων κρεβατιων με ενα μπανιο ή με κοινοχρηστα μπανια για ολα τα δωματια. Οι πλειονοτητα των ενοικων ειναι νεαρα ατομα και γι αυτο πολλα προσφερουν χωρους για αλλες δραστηριοτητες οπως μπαρ, play room, κοινοχρηστη κουζινα κλπ.
b&b ειναι καταλυματα που προσφερουν μονο δωματιο (με ιδιωτικο ή κοινοχρηστο μπανιο) και τις περισσοτερες φορες πρωινο (ή μπορει να διαθετουν κουζινα) και σπανια εχουν αλλες παροχες.
hotel ειναι μια πιο γενικη κατηγορια που συμπεριλαμβανει και καταλυματα απο τις 2 παραπανω αλλα συνηθως χρησιμοποιειται για ξενοδοχεια που εχουν αστερια. Ενα hotel μπορει να ειναι hostel ή b&b. Ενα hostel ή ενα b&b δεν ειναι απαραιτητα hotel.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και σαν τοποθεσια ειναι σχετικα κεντρικο.
Πολυ σχετικα ομως. Αρκετα μακρυα απο το κεντρο για τα δεδομενα της Ρωμης. Επισης το Τερμινι αν και δεν συμμεριζομαι τις αποψεις ως προς την επικινδυνοτητα που υποστηριζουν πολλοι, δεν ειναι και τοσο ευχαριστη περιοχη για να την βλεπεις καθημερινα.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Φαίνεται πολύ αξιόλογη επιλογή ειδικά για τα χρήματα του. Θα προσπαθήσω αύριο να προσανατολιστώ. Όπως βλέπω είναι πάνω σε κεντρικό δρόμο με αρκετά λεωφορεία να εξυπηρετούν. Θεωρείται κεντρικό, η πχ με καλή κ γρήγορη πρόσβαση σε όλα;
 

zetapan

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Φαίνεται πολύ αξιόλογη επιλογή ειδικά για τα χρήματα του. Θα προσπαθήσω αύριο να προσανατολιστώ. Όπως βλέπω είναι πάνω σε κεντρικό δρόμο με αρκετά λεωφορεία να εξυπηρετούν. Θεωρείται κεντρικό, η πχ με καλή κ γρήγορη πρόσβαση σε όλα;
Δεν θα έλεγα ότι αυτό το ξενοδοχείο είναι κεντρικό. Καλύτερα να ψάξεις κάτι κοντά στα ισπανικά σκαλιά. Επίσης μια καλή ιδέα είναι να ψάξεις ξενοδοχεία από booking και όποιο σου αρέσει να μπαίνεις στο site του ξενοδοχείου. Θα βρεις καλύτερες τιμές. Εγώ σε όλα τα ταξίδια αυτό έχω κάνει και έχω κλείσει και με διαφορά 200 ευρώ. ;);)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Φαίνεται πολύ αξιόλογη επιλογή ειδικά για τα χρήματα του. Θα προσπαθήσω αύριο να προσανατολιστώ. Όπως βλέπω είναι πάνω σε κεντρικό δρόμο με αρκετά λεωφορεία να εξυπηρετούν. Θεωρείται κεντρικό, η πχ με καλή κ γρήγορη πρόσβαση σε όλα;
Ακριβως απο κατω εχει σταση τραμ και στα 500 μετρα μετρο.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Πολύ όμορφο - εντελώς εκτός του budget μας! :) ευχαριστώ πάντως!
Συγγνωμη, νομιζα η τιμη που έγραφες ότι ήταν ημερήσια.
Ισως βρεις τέτοια τιμή λίγο εκτός κέντρου, κοίτα την περιοχή Eur, κοντά σε μετρό, έχει οικονομικά ξενοδοχεία πολύ ωραία.

Ήρθε και μένα η ώρα μου..... Κλείσαμε 25 με 28 Φεβρουαριου. 3 μέρες γεμάτες Τρίτη πετάμε πρωί πρωι.
-Ρώμη με μια ανάσα κυριολεκτικα- Βρίσκω πολλές επιλογές με 130 150 ευρώ σύνολο κ κριτικές 7.5 με 8.0 Μόλις ξεκαθαρίσω θα βάλω κ λινκ για να διαλεξουμε!!!! Στο μεταξύ αν έχετε κάποια πρόταση σε αυτό το budget feel free.
http://www.booking.com/hotel/it/fla...4170f441a1fc124c10941ddX10;type=total;ucfs=1&

κοιτα αυτο

Πολύ όμορφο - εντελώς εκτός του budget μας! :) ευχαριστώ πάντως!
http://www.booking.com/hotel/it/hot...d3466393af7248dce05be43X10;type=total;ucfs=1&
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλημέρα!!!!! Λοιπόν, 2 φορές που έχω βρεθεί εξωτερικό έχω πετύχει πολύ όμορφα ξενοδοχεία εκτός κέντρου αλλά με πολύ βολική συγκοινωνία. Τώρα επειδή θα έχω μόνο 3 μέρες στην διάθεση μου το μόνο που με απασχολεί είναι αν θα θέλω συγκοινωνία είναιμην χρειάζομαι πολύ ώρα για. Βρήκα σε άλλο ποστ τα σημεία που θεωρούνται κέντρο. Θα κάνω μία έρευνα και θα επανέλθω!
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
καλησπέρα Χρήστο, γύρισα πριν μία βδομάδα απο τη ρώμη και για 3 φορά έμεινα σε ενά ξενοδοχείο b&b εξαιρετικό στο κέντρο της ρώμης στη via frattina, το όνομα του είναι residenza frattina και νομίζω πως πιο κεντρικά δε μπορεί να γίνει.ε'ιναι 3 λεπτά με τα πόδια απο τα ισπανικά σκαλία και ακριβώε δίπλα στη via del corso με πολύ καλό πρωινό.εμείς για 3 νύχτες σε δίκλινο με πρωινό την προηγούμενη βδομάδα δώσαμε 312€ αλλά όσο χειμωνάζει (εκτός την περιόδο των γιορτών ) οι τιμές μειώνονται.
Βέβαια χωρίς να είμαι ειδήμονας νομίζω πωε ίσως είναι καλύτερα να μείνεις 2 μέρες φλωρεντία και μετά να πας ρώμη,πέρυσι πήγα ρώμη και από εκεί αμέσως έφυγα για φλωρεντία με το τρένο έμεινα 3 νύχτες και μετά επέστρεψα στη ρώμη για 4 μέρες.
Αν θέλεις θα σου δώσω το όνομα του b&b που έμεινα ακριβως δίπλα στο βαπτιστήριο με τιμή περίπου 65€ τη βραδάι για δίκλινο.τώρα μία φίλη μου θα κάνει κάτι αντίστοιχο αλλά αντί για ρώμη θα παέι μπολόνια και από κει είναι μισή ώρα νομίζω το τρένο για φλωρεντία, μου είπε ότι τη βοήθησαν πολύ με τα καταλλύματα και τα αεροπορικά απο το cdf travel (της το σύστησα διότι τους θεωρώ σούπερ γισατί τα τελευταία 4 χρόνια πάντα με βοηθούν και οτ κυριότερο ακούν με προσοχή τι ακριβώς και με πόσα χρήματα )
αν χρειασθείς οτιδήποτε πες μου.
φιλία.
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
καλησπέρα Χρήστο, γύρισα πριν μία βδομάδα απο τη ρώμη και για 3 φορά έμεινα σε ενά ξενοδοχείο b&b εξαιρετικό στο κέντρο της ρώμης στη via frattina, το όνομα του είναι residenza frattina και νομίζω πως πιο κεντρικά δε μπορεί να γίνει.ε'ιναι 3 λεπτά με τα πόδια απο τα ισπανικά σκαλία και ακριβώε δίπλα στη via del corso με πολύ καλό πρωινό.εμείς για 3 νύχτες σε δίκλινο με πρωινό την προηγούμενη βδομάδα δώσαμε 312€ αλλά όσο χειμωνάζει (εκτός την περιόδο των γιορτών ) οι τιμές μειώνονται.
Βέβαια χωρίς να είμαι ειδήμονας νομίζω πωε ίσως είναι καλύτερα να μείνεις 2 μέρες φλωρεντία και μετά να πας ρώμη,πέρυσι πήγα ρώμη και από εκεί αμέσως έφυγα για φλωρεντία με το τρένο έμεινα 3 νύχτες και μετά επέστρεψα στη ρώμη για 4 μέρες.
Αν θέλεις θα σου δώσω το όνομα του b&b που έμεινα ακριβως δίπλα στο βαπτιστήριο με τιμή περίπου 65€ τη βραδάι για δίκλινο.τώρα μία φίλη μου θα κάνει κάτι αντίστοιχο αλλά αντί για ρώμη θα παέι μπολόνια και από κει είναι μισή ώρα νομίζω το τρένο για φλωρεντία, μου είπε ότι τη βοήθησαν πολύ με τα καταλλύματα και τα αεροπορικά απο το cdf travel (της το σύστησα διότι τους θεωρώ σούπερ γισατί τα τελευταία 4 χρόνια πάντα με βοηθούν και οτ κυριότερο ακούν με προσοχή τι ακριβώς και με πόσα χρήματα )
αν χρειασθείς οτιδήποτε πες μου.
φιλία.
@ποπινο Σε ευχαριστώ για τη απάντηση σου το b&b που προτείνεις θα το ψάξω και ελπίζω να βρω δωμάτιο για τη περίοδο που θέλω (Μάρτιο) ακόμα δεν έχω αποφασίσει θέλω να δω και πότε πέφτει το Πάσχα των Καθολικών για να το αποφύγω... Για φλωρεντία σκέφτομαι μια μονοήμερη αναγνωριστική κυρίως και αυτό αν συμφέρει οικονομικά και χρονικά... στο μέλλον θα τις αφιερώσω μέρες. γι αυτό και προτιμώ να μείνω όλες τις μέρες Ρώμη για να τελειώσω με όλα όσα θέλω να δω... θα ζητήσω και πάλι τις συμβουλές σου όταν αρχίζει να οριστικοποιήται το ταξίδι :) φιλιά και σε ευχαριστώ
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Μωρε αν δεν ειχε καλο καιρο θα επαιρνα ψαροσουπα και θα εκανα ρεπορταζ.

@Christosxds
hostel καταλυμα τυπου ξενοδοχειου στο οποιο νοικιαζεις κρεβατι και οχι δωματιο (αν και συνηθως υπαρχουν και private rooms). Τα δωματια ειναι κοιτωνες των 3, 4, 6, 8, 10 ή περισσοτερων κρεβατιων με ενα μπανιο ή με κοινοχρηστα μπανια για ολα τα δωματια. Οι πλειονοτητα των ενοικων ειναι νεαρα ατομα και γι αυτο πολλα προσφερουν χωρους για αλλες δραστηριοτητες οπως μπαρ, play room, κοινοχρηστη κουζινα κλπ.
b&b ειναι καταλυματα που προσφερουν μονο δωματιο (με ιδιωτικο ή κοινοχρηστο μπανιο) και τις περισσοτερες φορες πρωινο (ή μπορει να διαθετουν κουζινα) και σπανια εχουν αλλες παροχες.
hotel ειναι μια πιο γενικη κατηγορια που συμπεριλαμβανει και καταλυματα απο τις 2 παραπανω αλλα συνηθως χρησιμοποιειται για ξενοδοχεια που εχουν αστερια. Ενα hotel μπορει να ειναι hostel ή b&b. Ενα hostel ή ενα b&b δεν ειναι απαραιτητα hotel.
@tripakias σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση και το ξεκαθάρισμα των εννοιών :p με βοήθησες να τα βάλω σε μια τάξη και να ξέρω τι κοιτάω... Αν έχεις να προτείνεις και εσύ κάποιο κατάλυμα θα χαρώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.843
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom