Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

8anstavrop

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Εχω κλείσει ήδη αεροπορικά και ξενοδοχείο...
Θες σίγουρα τρεις μέρες για Ρώμη με Βατικανό, Κολλοσαίο κτλ. Οι υπόλοιπες .... ταξίδια με επιστροφή Φλωρεντία, Τίβολι, Νάπολι και Πομπηία. Εγώ πήγα με γκρουπ 15 ατόμων, το ξενοδοχείο μου ήταν μακριά από το κέντρο και δούλευα μετρό. Στην επιστροφή ο οδηγός με άφηνε πιατσα ναβονα και ξάπλωνα με παγωτό πάνω στα συντριβάνια. Καλή διαμονή.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.152
Likes
5.414
Φίλε μην τα γράφεις έτσι απότομα αυτά τα πράγματα στο παρόν φόρουμ διότι κάποιοι είμαστε σε κρίσιμη ηλικία.:D
Την Ρώμη πρέπει να την δεις για να την απορρίψεις. Όπότε μην αποτρέπεις κάποιον από το να την επισκεφθεί.

Ρώμη άθλια ξενοδοχεία, άθλιο φαγητό και ταλαιπωρία
Σε αυτό το φόρουμ το θέμα Ρώμη έχει αναλυθεί τόσο διεξοδικά που θεωρώ ότι είναι δύσκολο να την πατήσει κάποιος ο οποίος θα αντλήσει πληροφορίες από εδώ.

Η Φλωρεντία είναι μαγική αλλά πρέπει να έχεις διαβάσει την ιστορία της που πας για να μαγευτείς.
Αν έχεις διαβάσει την ιστορία της ακόμη καλύτερα αλλά και χωρίς να την έχεις διαβάσει...

Εγώ πήγα με γκρουπ 15 ατόμων, το ξενοδοχείο μου ήταν μακριά από το κέντρο
Έτσι εξηγούνται όλα!:(
 

8anstavrop

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Φίλε μην τα γράφεις έτσι απότομα αυτά τα πράγματα στο παρόν φόρουμ διότι κάποιοι είμαστε σε κρίσιμη ηλικία.:D
Την Ρώμη πρέπει να την δεις για να την απορρίψεις. Όπότε μην αποτρέπεις κάποιον από το να την επισκεφθεί.


Σε αυτό το φόρουμ το θέμα Ρώμη έχει αναλυθεί τόσο διεξοδικά που θεωρώ ότι είναι δύσκολο να την πατήσει κάποιος ο οποίος θα αντλήσει πληροφορίες από εδώ.


Αν έχεις διαβάσει την ιστορία της ακόμη καλύτερα αλλά και χωρίς να την έχεις διαβάσει...


Έτσι εξηγούνται όλα!:(
Έχουμε ευτυχώς ακόμη την ελευθερία να γράφουμε τις απόψεις μας χωρίς λογοκρισία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχουμε ευτυχώς ακόμη την ελευθερία να γράφουμε τις απόψεις μας χωρίς λογοκρισία.
Σαφώς. Αλλά άλλο λογοκρισία, κι άλλο κριτική, στην οποία αυτονοήτως υπόκειται οτιδήποτε γράφουμε στο internet δημόσια.
 

8anstavrop

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Σαφώς. Αλλά άλλο λογοκρισία, κι άλλο κριτική, στην οποία αυτονοήτως υπόκειται οτιδήποτε γράφουμε στο internet δημόσια.
Εδώ δεν αναλύονται άρθρα του συνταγματικού δικαίου. Γράφουμε τις προσωπικές μας απόψεις - εμπειρίες. Κριτική στην κριτική για μια ταξιδιωτική ΕΜΠΕΙΡΊΑ μόνο για εντυπωσιασμό μπορεί κάποιος να κάνει.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.152
Likes
5.414
Έχουμε ευτυχώς ακόμη την ελευθερία να γράφουμε τις απόψεις μας χωρίς λογοκρισία.
Λάθος λέξη φίλε. Και πολύ βαριά. Η λέξη λογοκρισία εννοώ. Μία απλή προτροπή ήταν την οποία μάλιστα προσπάθησα να δώσω σε χιουμοριστικό τόνο. Κοινώς χαβαλέ.

Εδώ δεν αναλύονται άρθρα του συνταγματικού δικαίου
Γιατί μόνο αυτά θεωρείς άξια σχολιασμού?

Κριτική στην κριτική για μια ταξιδιωτική ΕΜΠΕΙΡΊΑ μόνο για εντυπωσιασμό μπορεί κάποιος να κάνει.
Η για να διαδώσει, εν προκειμένω, και την δική του άποψη η οποία πιθανόν να συμφωνεί με την δική σου. Μην πάτε στην Ρώμη με γκρουπ. Που ξέρεις μπορεί να είχα και εγώ παρόμοια εμπειρία με την δική σου στο παρελθόν, στην ίδια πόλη.

Σ' αυτό το post ξεκινάει μάχη όπου να 'ναι :)
Μόνο μάχη? Γαία πυρί μιχθήτω. :bleh:
 

xristinag

Member
Μηνύματα
57
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Όλες οι απόψεις αποδεκτές είναι αλλά τελικα υπάρχει κάποιος που πήγε Tivoli να με κατατοπισει με ποιον τρόπο πήγε ??? @KonstantinosAlyona εννοείται ότι θα επιστεψω με ιστορία και με τις εμπειρίες μου !!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.376
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η Φλωρεντία είναι σκότωμα για αυθημερόν, την ξεχνάς...
Με τα τραινα που πανε? Πανακριβο ναι, σκοτωμα περισσοτερο το Τιβολι ειναι...

Αμα θεωρείς ότι μπορείς να δεις τη Φλωρεντία σε μια μονοήμερη,
Αυτο απο που προκυπτει? Μονοημερη ειπε να παει, δεν ειπε οτι "θεωρει οτι.."μονοήμερη εχουμε παει εκατονταδες χιλιομετρα μακρια για δικους μας λογους...κ στο κατω κατω καλύτερα Φλωρεντια (αν αντεχει το κοστος) απο Τιβολι. Στο δε Παρισι ακομα καλυτερα αν εχει παιδια για γιουροντισνευ, ο μονος σοβαρος λογος να παει.

Θ Στην επιστροφή ο οδηγός με άφηνε πιατσα ναβονα και ξάπλωνα με παγωτό πάνω στα συντριβάνια. .
Κακογουστο. Σου ειπε οτι το προστιμο γι αυτό που εκανες φθανει τα 240Ε πληρωτεα επιτοπου?
https://www.google.gr/amp/www.ansa....uro_09632031-d1eb-4232-931d-0e2c6b917f19.html
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.376
Likes
9.305
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όλες οι απόψεις αποδεκτές είναι αλλά τελικα υπάρχει κάποιος που πήγε Tivoli να με κατατοπισει με ποιον τρόπο πήγε ???
Αν είστε 3+ παρτε ΙΧ να δειτε κ κατι παραπανω. Αλλιως λεωφορειο, το καλυτερο μεσο. Πας κ με τραινο αλλα εχει αρκετο κη ενδιαφέρον περπάτημα απο το σταθμο ως τα χαιλαιτς.
 

unerhort

Member
Μηνύματα
18
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
xristinag καλημέρα,
έχω πάει Ρώμη 3 φορες μέσα σε δύο χρόνια και πιστέυω ότι μπορώ να σου δώσω τα φώτα μου.
Εχουμε αναλύσει σε άλλο topic τι να κανεις στη Ρώμη,οπότε ανέτρεξε και ξεκίνα διάβασμα,θα τα βρεις όλα εκεί καθώς και άλλοι συνταξιδιώτες μας έχουνε αφήσει χρήσιμες πληροφορίες ως κληρονομιά!!!χαχα

Οσον αφορά το tivoli φυσικά και αξίζει να πας!!!!συγκεκριμένα η villa d'este με τα χίλια συντριβανια είναι κάτι το πρωτόγνωρο και το αξιοθαύμαστο!την είχε φτιάξει ένας αριστοκράτης για τη γυναίκα που αγαπούσε,αν θυμούμαι καλα...και αποτελεί μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO!
να θυμάσαι τα εξής,το τρένο που σε πάει tivoli είναι κατώτερης ποιότητας αλλα και κατώτερου χρονοδιαγράμματος από τα κεντρικά της ιταλίας.από το σταθμό μέχρι την βίλα έχει κανα 20λεπτο,ή και μισάωρο περπάτημα.προσωπικά αν ξαναπήγαινα θα προτημούσα κάποιο λεωφορείο που φεύγει από tiburtina αν δεν κανω λαθος και σε παει πιο γρήγορα.ψαξτο!
οσον αφορά τη βίλα για μένα θέλει τουλάχιστον 1,5 ώρα να την μελετήσεις,οπότε κανόνισε να έχεις τζόγο στην ώρα!!!περα από τα συντριβάνια και οι τοιχογραφίες στη βίλα είναι συγκινητικές και πραγματικά έργα τέχνης.
το υπόλοιπο tivoli δεν εχει κατι αξιοσημείωτο απ'οτι θυμάμαι ή μπορεί εμείς να μην το γυρίσαμε σωστά...

Οσον αφορά τη φλωρεντία(που και εκεί έχω πάει) συμφωνώ με τον φίλο taver
Δεν αξίζει για κανένα λόγο να πας φλωρεντία για να πεις ότι πήγες firenze!
Ειναι 2,5 ωρες ταξίδι με το γρήγορο τρένο(φτανει τα 260χλμ/ώρα),είναι ταλαιπωρεια,και δε θα δεις τίποτα μεσα σε ένα 12 ωρο,που τις 6ώρες θα τις έχει απολέσει στα μπες-βγες-πηγαινε του τρένου!ΞΕΧΝΑ ΤΟ!την επόμενη φορά φλωρεντία

Μπορείς να συνδυάσεις μία μονοήμερη στη πομπιία(δεν έχω πάει,αλλά θέλω),κοιταξέ το λίγο,πιο κοντά και μικρότερο μέγεθος απο firenze για να την γυρίσεις!

Η Ρώμη θέλει για πρώτη φορά τουλάχιστον 5 μέρες για να πεις ότι την είδες(προσωπική άποψη),οπότε κανε την μονοήμερη σου,και γύρισε τη Ρώμη ανάποδα για να την ανακαλύψεις,ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ TOPIC!!!

ελπίζω να βοήθησα
Καλό σου ταξίδι
ότι χρειαστείς μην διστάσεις να με ρωτήσεις
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.256
Μηνύματα
885.300
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom