Ιταλία Ρώμη - Βενετία, βοήθεια για πρόγραμμα

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το ταξίδι θα γίνει στις αρχές ιουνίου, και θα'χει διάρκεια 4-5 μέρες (2 διανυκτερεύσεις σε κάθε πόλη). Στη Ρώμη έχω ξαναπάει πριν 2 χρόνια ενώ Βενετία θα'ναι η πρώτη φορά. Φτάνουμε 3 το μεσημέρι στο Φιουμιτσίνο και το επόμενο πρωί φεύγουμε από το ίδιο αεροδρόμιο για Βενετία. Θα μείνουμε 2 μέρες και την 3η μέρα το πρωί επιστρέφουμε Ρώμη. Από Ρώμη επιστρέφουμε Ελλάδα την πέμπτη μέρα, 10 παρά το βράδυ, οπότε θα έχουμε 2 γεμάτες μέρες και εκεί.
Για το πρώτο βράδυ στη Ρώμη έκλεισα σε ένα ξενοδοχείο δίπλα στο αεροδρόμιο που παρέχει shuttle service ώστε να μην έχουμε πρόβλημα με την πρωινή πτήση της επόμενης ημέρας.
Αυτό που με προβληματίζει αρχικά είναι αν αξίζει μόλις φτάσουμε Φιουμιτσίνο να πάμε απευθείας στο κέντρο της Ρώμης για 3-4 ώρες και να επιστρέψουμε το βραδάκι στο ξενοδοχείο στο Φιουμιτσίνο.. Μήπως θαναι ταλαιπωρία για τόσο λίγο; Σε περίπτωση που μείνουμε Φιουμιτσίνο υπάρχει κάτι εκεί γύρω να δούμε για να μη πάει χαμένη η μέρα; Η παραλία στην ostia; Κάποιος αρχαιολογικός χώρος; Νομίζω διάβασα και για εμπορικό κέντρο; έχω κι άλλες απορίες αλλά ας ξεκινήσω με αυτό..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Κρίμα που θα γίνει το ταξίδι σου αρχές Ιουνίου κι όχι λίγες μέρες αργότερα, γιατί θα έκλεινες με 82 ευρώ μια μετάβαση ή μια επιστροφή με Aegean από Βενετία και θα είχες λιγότερη ταλαιπωρία και έξοδα να πηγαινοέρχεσαι Ρώμη- Βενετία δυο φορές...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Κρίμα που θα γίνει το ταξίδι σου αρχές Ιουνίου κι όχι λίγες μέρες αργότερα, γιατί θα έκλεινες με 82 ευρώ μια μετάβαση ή μια επιστροφή με Aegean από Βενετία και θα είχες λιγότερη ταλαιπωρία και έξοδα να πηγαινοέρχεσαι Ρώμη- Βενετία δυο φορές...
Όταν τα έκλεισα (πριν μια βδομάδα περίπου) το κοίταξα και δυστυχώς δεν υπήρχε καμία προσφορά για απευθείας πτήσεις Βενετία-Ελλάδα. Οντως θα βόλευε πολύ να φτασουμε Ρώμη και να επιστρέψουμε από Βενετία (ή το ανάποδο) αλλά οι απλές μεταβάσεις ήταν πολύ ακριβές. Πάντως δεν έχω παράπονο, με την alitalia έκλεισα με 125 το άτομο για Ρώμη και άλλα 88 για τη Βενετία, δηλαδή περίπου 210 και για τις 4 πτήσεις..

Μια άλλη λύση ήταν να πάμε απευθείας τη πρώτη μερα από Ρωμη στη Βενετία (και όχι την επόμενη μέρα), αλλά φτάνουμε στις 15.00 και η επόμενη πτήση για Βενετία είναι στις 17.15. Δηλαδή θα περιμέναμε 2 ώρες στο αεροδρόμιο και θα φτάναμε ουσιαστικά Βενετία μετά τις 19.30.. Οπότε και πάλι η μέρα θα ήταν χαμένη και με περισσότερη ταλαιπωρία. Γι'αυτό κοιτάω τώρα μήπως υπάρχει τίποτα να κάνουμε στη περιοχή γύρω απ'το Φιουμιτσίνο..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Όταν τα έκλεισα (πριν μια βδομάδα περίπου) το κοίταξα και δυστυχώς δεν υπήρχε καμία προσφορά για απευθείας πτήσεις Βενετία-Ελλάδα. Οντως θα βόλευε πολύ να φτασουμε Ρώμη και να επιστρέψουμε από Βενετία (ή το ανάποδο) αλλά οι απλές μεταβάσεις ήταν πολύ ακριβές. Πάντως δεν έχω παράπονο, με την alitalia έκλεισα με 125 το άτομο για Ρώμη και άλλα 88 για τη Βενετία, δηλαδή περίπου 210 και για τις 4 πτήσεις..

Μια άλλη λύση ήταν να πάμε απευθείας τη πρώτη μερα από Ρωμη στη Βενετία (και όχι την επόμενη μέρα), αλλά φτάνουμε στις 15.00 και η επόμενη πτήση για Βενετία είναι στις 17.15. Δηλαδή θα περιμέναμε 2 ώρες στο αεροδρόμιο και θα φτάναμε ουσιαστικά Βενετία μετά τις 19.30.. Οπότε και πάλι η μέρα θα ήταν χαμένη και με περισσότερη ταλαιπωρία. Γι'αυτό κοιτάω τώρα μήπως υπάρχει τίποτα να κάνουμε στη περιοχή γύρω απ'το Φιουμιτσίνο..
Γιατί λες θα έχει περισσότερη ταλαιπορία αυτή η λύση?Εγώ τη θεωρώ καλύτερη.Δύο ώρες στο αεροδρόμιο δεν είναι τίποτα και 19:30 αν είσετ Βενετία είναι ακόμα απόγευμα.Καλοκαίρι είναι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γιατί λες θα έχει περισσότερη ταλαιπορία αυτή η λύση?Εγώ τη θεωρώ καλύτερη.Δύο ώρες στο αεροδρόμιο δεν είναι τίποτα και 19:30 αν είσετ Βενετία είναι ακόμα απόγευμα.Καλοκαίρι είναι.
Ίσως και να ήταν καλύτερα τελικά.. Σκεφτόμουν πως θα φάμε όλη τη μέρα σε αεροδρόμια και πτήσεις και προτίμησα να προσθέσω τη μέρα στη Ρώμη. Τώρα τα έχω κλείσει οπότε δεν αλλάζει κάτι.. πρέπει να δω πως είναι καλύτερα να περάσουμε τη μέρα μας από τις 3 που φτάνουμε και μετά..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όταν τα έκλεισα (πριν μια βδομάδα περίπου) το κοίταξα και δυστυχώς δεν υπήρχε καμία προσφορά για απευθείας πτήσεις Βενετία-Ελλάδα. Οντως θα βόλευε πολύ να φτασουμε Ρώμη και να επιστρέψουμε από Βενετία (ή το ανάποδο) αλλά οι απλές μεταβάσεις ήταν πολύ ακριβές. Πάντως δεν έχω παράπονο, με την alitalia έκλεισα με 125 το άτομο για Ρώμη και άλλα 88 για τη Βενετία, δηλαδή περίπου 210 και για τις 4 πτήσεις..

Μια άλλη λύση ήταν να πάμε απευθείας τη πρώτη μερα από Ρωμη στη Βενετία (και όχι την επόμενη μέρα), αλλά φτάνουμε στις 15.00 και η επόμενη πτήση για Βενετία είναι στις 17.15. Δηλαδή θα περιμέναμε 2 ώρες στο αεροδρόμιο και θα φτάναμε ουσιαστικά Βενετία μετά τις 19.30.. Οπότε και πάλι η μέρα θα ήταν χαμένη και με περισσότερη ταλαιπωρία. Γι'αυτό κοιτάω τώρα μήπως υπάρχει τίποτα να κάνουμε στη περιοχή γύρω απ'το Φιουμιτσίνο..
Εφόσον το Ελλάδα-Ρώμη-Ελλάδα και το Ρώμη-Βενετία είναι κλεισμένα ως διαφορετικά εισιτήρια, τότε εννοείται πως δεν πρέπει να τα βάλεις την ίδια ημέρα. Αν ήταν σε ένα εννιαίο εισιτήριο (θα μπορούσαν, δεν πετάς με low cost), εννοείται πως έπρεπε να πας απευθείας Βενετία.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εφόσον το Ελλάδα-Ρώμη-Ελλάδα και το Ρώμη-Βενετία είναι κλεισμένα ως διαφορετικά εισιτήρια, τότε εννοείται πως δεν πρέπει να τα βάλεις την ίδια ημέρα. Αν ήταν σε ένα εννιαίο εισιτήριο (θα μπορούσαν, δεν πετάς με low cost), εννοείται πως έπρεπε να πας απευθείας Βενετία.
Taver δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα τι εννοείς, πάντως είναι κλεισμένα ως διαφορετικά εισητήρια. Δεν είναι δηλαδή Αθήνα προς Βενετία με ενδιάμεση στάση στη Ρώμη με μεγάλη αναμονή. Με μια καθυστέρηση στην πρώτη πτήση θα χάναμε την δεύτερη. Σε εννιαίο εισητήριο ή απευθείας για Βενετία δεν έβρισκα σε τόσο χαμηλή τιμή. Οπότε μου λες πως καλά έκανα και έκλεισα για την επόμενη μέρα;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για να μη πάει χαμένη η πρώτη μέρα άλλαξα τον σχεδιασμό..
Ακύρωσα το ξενοδοχείο δίπλα στο αεροδρόμιο για την πρώτη μέρα και έκλεισα σε ένα 400μ απ'τον σταθμό τρένου tuscolana. Οπότε φτάνουμε 3 το μεσημέρι fiumicino, παίρνουμε το τρένο fr1 και κατεβαινουμε στη στάση tuscolana και είμαστε άμεσα και γρηγορα στο ξενοδοχείο και έχουμε πολλές ώρες μπροστά μας για να τις περάσουμε στη Ρώμη. Το πρωί ξανά με το τρένο πάμε απευθείας στο αεροδρόμιο για την πτήση μας στη Βενετία. Πόση ώρα να υπολογίζω αυτή τη διαδρομή, νομίζω κάπου διάβασα 35-40 λεπτά;
Το fr1 φεύγει απ'τον ίδιο σταθμό που φεύγει και το leonardo express? Ισχύει πως έχει δρομολόγια κάθε 15 λεπτά; Εισητήρια μπορουμε να πάρουμε επιτόπου και μόλις φτάσουμε στον σταθμό του αεροδρομίου και την επόμενη μέρα από τον tuscolana; 8 ευρώ κοστίζει η διαδρομή άσχετα με την στάση που θα κατέβεις; Αυτά τα ολίγα προς το παρόν!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το fr1 φεύγει απ'τον ίδιο σταθμό που φεύγει και το leonardo express? Ισχύει πως έχει δρομολόγια κάθε 15 λεπτά; Εισητήρια μπορουμε να πάρουμε επιτόπου και μόλις φτάσουμε στον σταθμό του αεροδρομίου και την επόμενη μέρα από τον tuscolana; 8 ευρώ κοστίζει η διαδρομή άσχετα με την στάση που θα κατέβεις; !
σε ολα ναι. δες εδω ωρες: www.trenitalia.it
η περιοχη παντως δεν ειναι απο τις βολικοτερες για επισκεψη στο κεντρο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
σε ολα ναι. δες εδω ωρες: www.trenitalia.it
η περιοχη παντως δεν ειναι απο τις βολικοτερες για επισκεψη στο κεντρο.
Σ'ευχαριστώ Samion! Το ξέρω ότι για κέντρο δεν είναι ότι καλύτερο εκεί, αλλά επειδή έχουμε πρωινή πτήση προτίμησα την γρήγορη-απευθείας μετακίνηση στο αεροδρόμιο την επόμενη μέρα. Με τα πόδια δε πας πουθενά, αλλά είναι στα 400μ η στάση μετρό ponte lungo οπότε θα πάμε εύκολα στο κέντρο.
Αυτή τη μέρα θέλουμε να πάμε μόνο palatino, κολοσσαίο και το βράδυ trastevere. Ερώτηση: αν βγάλω εισητήριο απ'το παλατίνο, μετά την επίσκεψη εκεί αν αποφασίσουμε να μπούμε και στο κολοσσαίο πρέπει να περιμένουμε ξανά σε ουρά; Ή με το εισητήριο περνάμε κατευθείαν; όταν είχα ξαναπάει είχαμε roma pass και μπήκαμε σε όλα αμέσως αλλά αυτή τη φορά η roma pass δε συμφέρει γιατί δε θα μείνουμε 3 μέρες συνεχόμενες..

Μετά την Βενετία θα επιστρέψουμε Ρώμη για 2 μέρες και έκλεισα κοντά στο Βατικανό (δίπλα στη στάση lepanto). Aρχικά είχα κλείσει κοντά στο termini αλλά το ακύρωσα γιατί πιστεύω εκεί θα μας βολέψει περισσότερο και είναι και πιο όμορφη περιοχή..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με το εισητήριο περνάμε κατευθείαν; ..
ναι σωστα.
το Βατικανο ειμαι σαφως ωραιοτερη περιοχη απο το Termini.
παντως και το Testaccio με τη νυχτερινη ζωη και το Trastevere ειναι ωραιες για διαμονη και με σταση του FR1 προς αεροδρομιο. θα τις προτιμουσα απο το Tuscolano.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ναι σωστα.
το Βατικανο ειμαι σαφως ωραιοτερη περιοχη απο το Termini.
παντως και το Testaccio με τη νυχτερινη ζωη και το Trastevere ειναι ωραιες για διαμονη και με σταση του FR1 προς αεροδρομιο. θα τις προτιμουσα απο το Tuscolano.
εμ ειχα δωσει το Cleopatra B&B που βρισκεται εκει κοντα , αλλα σε κανενα δεν αρεσει :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.062
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom