Ιταλία Ρώμη Γάμος και Ψώνια Νοέμβριος 2007

Για ποιο λόγο θα πηγαίνατε στη Ρώμη;

  • Για τα ιστορικά της μνημεία

    Votes: 48 50,0%
  • Για ψώνια

    Votes: 12 12,5%
  • Επειδή δεν έχω ξαναπάει

    Votes: 13 13,5%
  • Για όλα τα παραπάνω

    Votes: 39 40,6%

  • Total voters
    96

ladyday_f

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΓΑΜΟΣ ΑΤΗ ΡΩΜΗ

Μόλις γυρίσαμε από τη Ρώμη ... για άλλη μία φορά εντυπωσιάστηκα από την μοναδική ομορφιά αυτής της υπέροχης πόλης ...
Ο καιρός ήταν καλός και έτσι μπορέσαμε να την περπατήσουμε αρκετά ...
Στα πλαίσια της επίσκεψής μας ήταν να παραβρεθούμε και στο γάμο ενός φίλου που πραγματοποιήθηκε στην εκκλησία του Αγίου Θεοδώρου στη Ρώμη ( Ορθόδοξη) . Πραγματικά ήταν από τις λίγες φορές που νιώσαμε τέτοια θρησκευτική κατάνυξη σε ένα γάμο . Ισως γιατί είμασταν στο κέντρο της καθολικής εκκλησίας και πραγματοποιήθηκε μία καταπληκτική ορθόδοξη λειτουργία ίσως το απαίρητο της εκκλησίας , ίσως το γεγονός ότι διαβάστηκε ΟΛΟ το μυστήριο και ο ιερέας δεν βιαζόταν για τον επόμενο γάμο ...
Κατά τα άλλα ... ΨΩΝΙΑ ΨΩΝΙΑ ΨΩΝΙΑ και πολύ περπάτημα ... Συνιστώ για μία ακόμη φορά το OUTLET CASTELLO ROMANO λίγο έξω από τη Ρώμη ...

Εμείς ρίξαμε για άλλη μία φορά το νομισματάκι μας στη Fontana di trevi και ελπίζουμε να ξαναπάμε σύντομα !!!
ΓΕΙΑ ΣΟΥ!
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ Ο ΓΑΜΟΣ ΣΤΗ ΡΩΜΗ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΝ ΠΟΛΥ ΟΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ ΣΤΗ ΡΩΜΗ (ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ- ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ-ΤΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ).
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
ladyday_f
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
ΓΕΙΑ ΣΟΥ!
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟΣ Ο ΓΑΜΟΣ ΣΤΗ ΡΩΜΗ. ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΝ ΠΟΛΥ ΟΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ ΣΤΗ ΡΩΜΗ (ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ- ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ-ΤΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ).
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
ladyday_f
Σε παρακαλω διορθωσε το κειμενο σου σε μικρους ελληνικους χαρακτηρες, ετσι θα ειναι πιο ευαναγνωστο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.318
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Last edited by a moderator:

maria sparti

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ.ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΦΤΗΝΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ..Ο ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΩ ΜΕ 50€ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ,ΙΝΤΕΡΝΤΕ ΚΤΛ.ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΣΦΑΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ..ΑΝΑΜΕΝΩ ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Καταρχήν θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία.

Όροι χρήσης Νο 4
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Όταν θέλετε να τονίσετε κάτι χρησιμοποιήστε bold χαρακτήρες. Eκτός του ότι είναι κουραστικό για αυτόν που διαβάζει το post με τους κεφαλαίους χαρακτήρες, γενικότερα ο συγκεκριμένος τρόπος γραφής στον χώρο του Internet σημαίνει ότι "φωνάζετε", οπότε η άσκοπη και συνεχή χρήση τους είναι δυνατόν να προκαλέσει παρεξηγήσεις.

Στο forum υπάρχουν πολλές πληροφορίες για τη Ρώμη ρίξε μια ματιά εδώ:
Ευρώπη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

και πιο συγκεκριμένα εδώ:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%EF%FD-%EE%E5%ED%EF%E4%EF%F7%E5%DF%EF%F5.html
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ.ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΦΤΗΝΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ..Ο ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 100 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΩ ΜΕ 50€ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ,ΙΝΤΕΡΝΤΕ ΚΤΛ.ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΣΦΑΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ..ΑΝΑΜΕΝΩ ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
Φαντάζομαι θες από Μάρτιο και μετά που οι τιμές ανεβαίνουν αρκετά.

Εγώ είχα μείνει στο Inn Spagna σε εξαιρετικό σημείο και αρκετά καλό οικονομικό ξενοδοχείο πέρσι Φεβρουάριο με τιμή 64 ευρώ τη βραδιά.Από μάρτιο όμως η τιμή αλλάζει και είναι 100 με 120 ευρώ τη βραδιά το δύκλινο.

Οπότε λίγο δύσκολο να βρείς τιμή κάτω από 100 και να είσαι και στο ιστορικό κέντρο.
Δεν ξέρω τι τιμές παίζουν σε Τέρμινι και Repubblica.Δες κι εκεί.
 

karxariaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
καλησπέρααα!!!! θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει, αν τα καταστήματα με ρούχα, παπούτσια κ.τ.λ. είναι ανοιχτά την Κυριακή.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.318
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλησπέρααα!!!! θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει, αν τα καταστήματα με ρούχα, παπούτσια κ.τ.λ. είναι ανοιχτά την Κυριακή.
τα κεντρικά (via del corso, via cola di Rienzo κλπ) καθώς και τα outlet, malls ειναι σιγουρα ανοικτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.830
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom