Ηνωμένο Βασίλειο Ιταλία Ρώμη ή Λονδίνο για Χριστούγεννα;

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά και καλό χειμώνα για όσους επέστρεψαν από τις διακοπές τους.
Ξέρω ότι είναι ίσως λίγο νωρίς για μια τέτοια ερώτηση αλλά θέλω να κλείσω κάτι από νωρίς για να πετύχω και καμιά καλή τιμή.
Σκέφτομαι να πάω ένα ταξιδάκι μαζί με την γυναίκα μου για Χριστούγεννα. Οι υποψήφιοι προορισμοί είναι Λονδίνο και Ρώμη.
Ποια πόλη θεωρείτε ότι είναι καλύτερη για Χριστούγεννα; Όταν λέω ποια είναι καλύτερη εννοώ από άποψη ατμόσφαιρας και γενικά να νιώθεις την γιορτινή διάθεση. Αν θέλετε προτείνετε και άλλους προορισμούς στην Ευρώπη που να είναι όμως και οικονομικοί από πλευράς εισιτηρίων. Για διαμονή όλο και κάτι θα βρεθεί. Το ταξίδι θα είναι για 4-5 μέρες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εχει ξανατεθει το ερωτημα...ψαξτο λιγο και θα βρεις αποψεις.Εγω απλα:1.Θα κατσω και θα απολαυσω το war
2.Αλλους οικονομικους προορισμους: κοιτα Βουδαπεστη ..η Μαλεβ βγαζει προσφορες
 

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Σίγουρα θα έχει ξανατεθεί παρόμοιο θέμα, αλλά έκανα αναζήτηση με τη λέξη Χριστούγεννα και βγήκαν κάτι αποτελέσματα που στους τίτλους των θεμάτων ήταν λίγο άσχετα.
Σίγουρα ο καθένας έχει τις απόψεις του για προορισμούς γι' αυτό κι εγώ θέλω να ακούσω απόψεις ώστε να μπορέσω να βγάλω κάποιο συμπέρασμα. Δεν έχω πάει ούτε Ιταλία, ούτε Αγγλία. Συνεπώς το ταξίδι θα συνδυαστεί και με λίγο sight seeing όσο είναι δυνατόν μέσα σε τόσο λίγες μέρες.

Να σημειώσω ότι όταν λέω για οικονομικά εισιτήρια εννοώ μέχρι 200 ευρώ το άτομο.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Ανάμεσα στους δύο προορισμούς σου θα διάλεγα με κλειστά μάτια Λονδίνο!Έχω κάνει και στις δύο πόλεις Χριστούγεννα και η ατμόσφαιρα που απέπνεει το Λονδίνο ήταν το κάτι άλλο....:)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αντε παλι... Ρωμη να πας, το κατι αλλο τα Χριστουγεννα!!!
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κατ`αρχήν, δεν είναι καθόλου νωρίς για να ψάξεις για Χριστούγεννα-Θα τολμούσα να σου πω ότι είσαι οριακά, για να βρεις τις πολύ χαμηλές και ποιοτικές προσφορές....
Στο "Αναζήτηση πληροφοριών για προορισμούς/Ευρώπη/Αγγλία,Αυστρία ή Γερμανία; " θα βρεις πολλές πληροφορίες και απαντήσεις γι`αυτό το θέμα ,για την ίδια περίοδο.
Επίσης,στο "Αναζήτηση πληροφοριών για προορισμούς/Ευρώπη/28η Οκτώβρη???Πού αξίζει στην Ευρώπη??" θα βρεις απαντήσεις για τη Ρώμη που,αν και για διαφορετική περίοδο, είναι πολύ χρήσιμες.
Προσωπικά, έχω κάνει Πρωτοχρονιά στη Ρώμη και πραγματικά περάσαμε υπέροχα γιατί με την αλλαγή του χρόνου και για όλο αυτό το βράδυ, η πόλη" πήρε φωτιά "από τα απίστευτα βεγγαλικά.Όμως,τις υπόλοιπες μέρες απολάμβανες την υπέροχη Ρώμη ,σχεδόν όπως θα ήταν και μια άλλη εποχή του χρόνου.Εννοώ,καμία σχέση με τους στολισμούς στις χώρες της Κεντρικής Ευρώπης,τα παραμυθένια σκηνικά και τις "Χριστουγεννιάτικες αγορές".Το βρίσκω βέβαια αυτό πολύ λογικό,γιατί όλη η πόλη είναι σαν ένα υπαίθριο, υψηλής αισθητικής μουσείο.Θα μπορούσες π.χ. να φανταστείς την Ακρόπολη στολισμένη με φιόγκους και φωτάκια;
Πάντως ,η Ρώμη είναι από μόνη της καταπληκτική και πολύ ενδιαφέρουσα και αν αποφασίσεις αυτό το στυλ Χριστουγέννων θα περάσεις υπέροχα.(tip:Από τις 2/1 και για μια εβδομάδα έχει εκπτώσεις)
 
Last edited by a moderator:

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Mη συγκρινεις ανομοια πραγματα. Δεν εχω παει ακομα Ρωμη. Τα χρισοτυγεννα θα ειμαι εκει. Αλλα και μονο φωτογραφιες να δεις, δε συγκρινονται νομιζω.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αναλόγως τι εννοείς manelaki.. Δε συγκρίνονται και το βάρος πέφτει σε ποια; Γιατί αν εννοείς τη Ρώμη (την οποία αγαπώ πολύ) όντως δε συγκρίνεται με το Λονδίνο, το οποίο τα Χριστούγεννα είναι στολισμένο, αστραφτερό και πλήρως...χριστουγεννιάτικο.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Αναλόγως τι εννοείς manelaki.. Δε συγκρίνονται και το βάρος πέφτει σε ποια; Γιατί αν εννοείς τη Ρώμη (την οποία αγαπώ πολύ) όντως δε συγκρίνεται με το Λονδίνο, το οποίο τα Χριστούγεννα είναι στολισμένο, αστραφτερό και πλήρως...χριστουγεννιάτικο.
Ακριβως αυτο εννοω. Ωραια η Ρωμη, σιγουρα θα ειναι ωραια αλλα συγκριτικα με το Λονδινο εχω ακουσει πολυ λιγοτερα ειδικα για Χριστουγεννα. Η αληθεια ειναι οτι τωρα που κοιταω για Ρωμη δεν ενθουσιαζομαι τοσο οσο οταν εψαχνα για Λονδινο αλλα πριν παω δε μπορω να λεω και πολλα. Το Λονδινο το ερωτευτηκα με τη πρωτη ματια και ειδικα Χριστουγεννα θα'ναι ονειρο παρα το κρυο και το πολυ κοσμο. Βεβαια οικονομικα νομιζω θα ειναι πολυ ακριβοτερα και λογω διαμονης αλλα και εισητηριων.

Μιλαμε για τη μητροπολη της Ευρωπης :D
ablacksheepsays.files.wordpress.com_2009_11_christmas_london_eye1024_732999.jpeg


a4.bp.blogspot.com__MrXgoiQ_Ie0_TLjo7kIee8I_AAAAAAAAATo_M_vVa2iHVyk_s1600_natale_2.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.130
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom